Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #501  
Vechi 16.05.2010, 21:21:32
vasalie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gibilan Vezi mesajul
acum de ce veniti cu alte povesti de provenienta pagina
Despre ce vorbesti? Da un singur exemplu de astfel de povesti spuse de noi.

Citat:
În prealabil postat de gibilan Vezi mesajul
au oare nu stiti ca biserica a suprapus peste sarbatorile pagine sarbatori foarte importante religioase cu scopul anume ca sa dispara definitiv paginatatea.
Stim acest lucru. Si, il recunosc, cu durere si unii ortodocsi sinceri:

Nenumărate sunt chipurile în care obiceiurile păgânești au furat straie bisericești pentru a fi luate drept altceva decât ceea ce sunt într-adevăr...” Valentin Zaharia, episcopul Oradiei, în Buruieni crescute la umbra Bisericii, 1955, pag. 39.


Citat:
În prealabil postat de gibilan Vezi mesajul
porcul de CRACIUN bune obiceiuri asta ne-a tinut in picioare ca natiune biruitoare.
Profund ai gandit. Intr-adevar, natiunea noastra este biruitoare precum porcul de craciun (sau de "ignat" - alta sarbatoare pagana).
  #502  
Vechi 19.05.2010, 16:46:35
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasalie Vezi mesajul
Despre ce vorbesti? Da un singur exemplu de astfel de povesti spuse de noi.



Stim acest lucru. Si, il recunosc, cu durere si unii ortodocsi sinceri:

Nenumărate sunt chipurile în care obiceiurile păgânești au furat straie bisericești pentru a fi luate drept altceva decât ceea ce sunt într-adevăr...” Valentin Zaharia, episcopul Oradiei, în Buruieni crescute la umbra Bisericii, 1955, pag. 39.




Profund ai gandit. Intr-adevar, natiunea noastra este biruitoare precum porcul de craciun (sau de "ignat" - alta sarbatoare pagana).
prima poveste este cu ouale de pasti eu zic una tu zici alta eu spun ca nu e pagina ca de nu era biserica noastra asa cum o batjocoresc multi era mai mult paginisn deoare-ce secta ta a aparut de 200 de ani.ceia ce o fi comentat preasfintitul zaharia eu nu comentez nu cunosc.dar in ceia ce priveste porcul de craciun faci aberatii din doua motive:tu nu maninci doar vegetale si bine faci este optiunea ta iar ca ne spui ca e sarbatoare pagina ti-am dat o nota proasta.cauta in calendarul ortodox data de 20 decembrie sa vezi ce fel de data e.dar pina atuncia iti spun eu:noi serbam Sfintul Sfintit Mucenic IGNATIE TEOFORUL.de vrei sa cumosti viata sf.respectiv roaga pe un ortodox sa iti dea sa citestiPROLOAGELE sau vietile sfintilor.pina la acea data porcul trebuie sa fie taiat deoarece in viata crestinului urmeaza o perioada de asceza mai aspra decit in tot postul crestinul nu vrea sa mai aiba nici contactul miinilor sale cu ceia ce sar-numi de dulce decit post aspru pentru o pregatire mai speciala a intimpinari Nasteri Domnului sa nu spui ca cea din urma e tot pagina ca singur te-ai sters din cartea vietii.nu e o noutate biserica a fost este si va fi lovita deagini, secte, comunism,chear greco-catolicii si poate de catolici, navalitori dar este biruitoare asa cum ti am mai spus fiind-ca se mentine ca un biruitor nu te intrebi de ce?temelia e stincaHRISTOS DOMNUL A LUI SA FIE PUTEREA SI SLAVA IN VECI AMIN.
  #503  
Vechi 19.05.2010, 17:06:26
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gibilan Vezi mesajul
prima poveste este cu ouale de pasti
Prietene asta cu ouăle de Paști e povestea voastră. Ți s-a cerut să dai exemple de povești spuse de noi.

Citat:
În prealabil postat de gibilan Vezi mesajul
pina la acea data porcul trebuie sa fie taiat
Unde scrie în Scriptură că până la data aceea trebuie tăiat porcul? În Scriptură scrie doar că trebuie tăiat de pe listă

Citat:
În prealabil postat de gibilan Vezi mesajul
nu e o noutate biserica a fost este si va fi lovita deagini, secte, comunism,chear greco-catolicii si poate de catolici, navalitori
Dar cel mai greu lovită este chiar de milioanele de ortodocși nepracticanți cu ale lor practici neortodoxe.
  #504  
Vechi 21.05.2010, 14:50:45
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Prietene asta cu ouăle de Paști e povestea voastră. Ți s-a cerut să dai exemple de povești spuse de noi.
nu tu ai spus ca e sarbatoare pagina ai uitat ce spui?

Unde scrie în Scriptură că până la data aceea trebuie tăiat porcul? În Scriptură scrie doar că trebuie tăiat de pe listă
tu ai citit in noul testamentcu acea viziune cu tot felulde dobitoace unde spune Domnul taie si maninca.....sa nu numesti spurcat ce am sfintit eu.citeste ba toata scriptura altfel te faci de rusine ca esti habarnist .este vorba de acea fata de masa care cobora din cer plina cu toate felurile de dobitoace unele chear iau provocat scirba si le-a numit spurcate.dute la pastorul tau poate e mai destept ca tine

Dar cel mai greu lovită este chiar de milioanele de ortodocși nepracticanți cu ale lor practici neortodoxe.
nu te mai ascunde dupa ortodocsi nepracticanti ca te vad bai sectare<
  #505  
Vechi 21.05.2010, 14:56:31
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mai tricesmuscuintus mama ce nume complicat ai ba sa citesti si in chenarul albastru acolo am o surpriza pentru sectaria ta.ba tu ai mintea incurcata precum ti-e numele=))
  #506  
Vechi 10.06.2010, 20:09:36
ivo_faith
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu conteaza ce ne apropie, ca nu avem nimic in comun. Acest thread este evident unul cu tenta ecumenista, si culmea acea "uniune ecumenista a crestinilor" promovata tocmai de dezbinatorii Bisericii.

Conteaza ceea ce ne desparte, si ceea ce ne desparte este o Eternitate......
  #507  
Vechi 10.06.2010, 20:22:47
ivo_faith
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sectarii penticostali impotriva Sfintei Scripturi si a Sfintei Traditii a Bisericii

Sectarii penticostali impotriva Sfintei Scripturi si a Sfintei Traditii a Bisericii

--------------------------------------------------------------------------------

As vrea totusi sa accentuez faptul ca sectarii, neavand preotie valida, ci una inchipuita, nu pot savarsi Sfintele Taine ale bisericii si deci nu pot avea acces la adevarata vietuire in Hristos. Tot ceea ce ei fac este sa traiasca in inselarea lor in care i-au bagat "pastorii" lor. Se stie foarte clar din sfintele evanghelii, precum si din epistola I catre corinteni, ca Sfanta Taina a Euharistiei este sfanta, este reala, Il contine in ea sacramental pe Iisus Hristos prin Trupul si Sangele Sau. Faptul ca s-au dezbinat de Sfanta Biserica si de harul Duhului Sfant care lucreaza in ea, nu doar ca le-a luat puterea de a mai savarsi Sfintele Taine, dar i-a mai si bagat in orbirea sufleteasca, sectarii nemaifiind luminati de harul Duhului Sfant.

Sectarii penticostali celebreaza o asa-zisa "Cina a Domnului" care nu are nici o legatura cu ceea ce Mantuitorul Hristos a lasat sfintilor apostoli, carora le-a dat putere prin Taina Preotiei sa o savarseasca. Tot ceea ce ei celebreaza este doar o imitatie mincinoasa a adevaratei Cine a Domnului, si anume SFANTA EUHARISTIE DIN BISERICA ORTODOXA, care este o lucrare sfanta pentru ca Il aduce prin Duhul Sfant pe Iisus Hristos in potir spre impartasire de El a acelora care sunt credinciosi, botezati si vrednici.

"Cina Domnului" a sectarilor penticostali nu este Trupul si Sangele Domnului Iisus, ci reprezinta doar paine si rodul vitei in stare naturala, ei neavand puterea de la Duhul Sfant de a savarsi sfanta prefacere. De aceea asa-zisa "Cina a Domnului" nu Il contine pe Hristos, si prin acest lucru fundamental, printre altele, ei contrazic Sfanta Scriptura si toata Sfanta Traditie a bisericii. Prin aceasta ei ii inseala pe adeptii lor, ei neavand puterea si autoritatea pe care Dumnezeu a daruit-o apostolilor la cincizecime de a Il oferi pe Iisus Hristos in Sfanta Euharistie, iar prin ceea ce fac este evident celor ce au ochi sa vada si au primit adevaratul botez cu Duhul Sfant, ca ei mint Duhului Sfant.

Prin aceasta aratata mai sus, devine evident ca SECTARII PENTICOSTALI AU VENIT SA PREDEA O ALTA EVANGHELIE DECAT CEA LASATA DE MANTUITORUL HRISTOS APOSTOLILOR, CARORA NU DOAR CA LE-A PROPOVADUIT EVANGHELIA, DAR LE-A SI DARUIT PUTEREA DUHULUI SFANT. Iar cei care propovaduiesc o alta evanghelie, sunt anatema !!!

Chiar si daca s-ar ridica unul sau unii dintre ei sa spuna ca ei de fapt au adevarata Cina a Domnului, aceasta nu ar fi de fapt decat inca o greseala capitala, pentru ca ei sunt lipsiti de harul Duhului Sfant, de preotia prin succesiune apostolica, si implicit sunt lipsiti de puterea de a savarsi Sfanta Taina a Euharistiei. Datorita insa perversitatii care ii caracterizeaza, ei permanent le oculteaza aceste adevaruri (si nu doar pe acestea!) adeptilor lor, pentru ca acestia sa nu vina la cunostinta adevarului si sa ii paraseasca !!!
  #508  
Vechi 10.06.2010, 21:46:18
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Eu cred ca il avem in comun pe Isus Cristos si Sfanta Scriptura.

Sigur, fiecare este tinut de canoanele Bisericii sale sa creada ca exista anumite deosebiri intre denominatiile crestine, si atunci va trebui sa spun (si chiar cred lucrul acesta) ca in Biserica Catolica si Ortodoxa Il avem pe Cristos si in alt fel decat Il au, de exemplu, penticostalii - Il avem in sacramentul Euharistiei, real, carne si sange ale Mantuitorului nostru.

Dar ce insemamna asta ? Ca avem cu atat mai multa responsabilitate in fata Lui.

Sunt momente cand aproape imi doresc sa nu fi fost impins-tras de Duhul Sfant spre Biserica, pentru ca sunt constient de imensa responsabilitate pe care sunt obligat din punct de vedere moral sa mi-o asum.

La judecata, cei care au avut in ei (si au stiut acest lucru) Trupul Domnului nu vor fi oare cel mai aspru cercetati ?

Sau poate ca nu. Mare e mila Domnului. Apropo, asta mai avem in comun - dragostea nemasurata si mila lui Cristos pentru noi.
  #509  
Vechi 10.06.2010, 22:05:59
ivo_faith
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Eu cred ca il avem in comun pe Isus Cristos si Sfanta Scriptura.

Sigur, fiecare este tinut de canoanele Bisericii sale sa creada ca exista anumite deosebiri intre denominatiile crestine, si atunci va trebui sa spun (si chiar cred lucrul acesta) ca in Biserica Catolica si Ortodoxa Il avem pe Cristos si in alt fel decat Il au, de exemplu, penticostalii - Il avem in sacramentul Euharistiei, real, carne si sange ale Mantuitorului nostru.

Dar ce insemamna asta ? Ca avem cu atat mai multa responsabilitate in fata Lui.

Sunt momente cand aproape imi doresc sa nu fi fost impins-tras de Duhul Sfant spre Biserica, pentru ca sunt constient de imensa responsabilitate pe care sunt obligat din punct de vedere moral sa mi-o asum.

La judecata, cei care au avut in ei (si au stiut acest lucru) Trupul Domnului nu vor fi oare cel mai aspru cercetati ?

Sau poate ca nu. Mare e mila Domnului. Apropo, asta mai avem in comun - dragostea nemasurata si mila lui Cristos pentru noi.
Bineinteles ca atat responsabilitatile cat si riscurile sunt mult mai mari. Insa ceea ce vroiam sa spun este un lucru foarte clar: nu stiu exact cat avem in comun cu catolicii, insa noi ortodocsii cu secte gen adventisti si penticostali avem foarte putine in comun ca sa nu zic nimic. Imi pare rau dar atata timp cat ei propovaduiesc evanghelia in alt chip decat Hristos, sfintii apostoli si toata sfanta biserica dupa aceea, si anume cu abateri fundamentale, conform spuselor sfantului apostol Pavel, trebuie sa fie si chiar si sunt dati anatemei. Restul sunt vorbe de prisos.

Apropo, avand in vedere ca nu am mai vorbit cu un catolic, as vrea sa stiu daca este adevarat ca Sfanta Euharistie nu se da intrega credinciosilor, ci doar preotilor, si daca este asa, care sunt fundamentarile unei asemenea practici?
  #510  
Vechi 10.06.2010, 22:08:17
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Avem in comun intai de toate faptul ca suntem oameni, creati de acelasi Dumnezeu, chiar daca unii se considera stimate animale evoluate.
Avem in comun faptul ca Hristos a murit pe cruce pentru noi toti, nu selectiv doar pentru unii, si ne vrea pe toti cu El in cer. Avem toti familii, job-uri, bucurii si necazuri, ispite si incercari...Toti ne indoim sub povara crucii, luptam, plangem si ne bucuram atunci cand Dumnezeu ingaduie bucuria in vietile noastre. Falimentam si ne pocaim, cadem si ne ridicam din cadere mai bogati spiritual si mai smeriti.

Desigur, exista si o categorie de oameni care nu a cunoscut dragostea lui Hristos si nici nu vrea s-o cunoasca. Viata lor e doar lupta in van, investesc timpul in firea pamanteasca si daca nu se vor pocai vor secera roade amare . Dumnezeu sa se indure de ei...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noi avem nou martir mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 9 07.11.2012 19:51:45
BOR, rabinii si cooperarea pentru "binele comun" Decebal Biserica Ortodoxa Romana 4 10.09.2012 21:07:28
Ce au miscarea legionara si musulmanismul in comun? mihailt Generalitati 14 02.11.2010 21:35:34
Avem Patriarh danyel Stiri, actualitati, anunturi 34 11.02.2009 22:03:42