Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.10.2010, 18:09:28
Scimitar's Avatar
Scimitar Scimitar is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2010
Mesaje: 17
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Scimitar
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Hmm eu stiam ca serviciul militar era obligatoriu pe timp de razboi, exceptiile fiind foarte putine in acest sens si nu se refera la statutul material ci la anumite dizabilitati. Dar oricum imi scapa ce vrei sa spui prin cei care se duc la razboi sunt saraci. Cei care se duc la razboi numai pt bani nu sunt soldati sunt mercenari si asta este cu totul altceva.



Interesant dar daca exportam atat de mult de ce ni se mai taie din salarii ca asta inseamna ca Romania are capital berechet. Este adevarat ca termenul de granar se refera la perioada interbelica dar si pe vremea lui ceasca nu se punea problema sa importam grane sau paine.



Sunt 6 romane scrise de Frank Herbert, ce-o mai fi scris si fratisu e mai putin relevant, le gasesti aici http://ro.wikipedia.org/wiki/Seria_Dune
De altfel am precizat ca acestea sunt interesante atata timp cat ramn literatura SF, deci nu neg valoarea lor literara, chit ca personal am citit carti si mai bune.

Serviciul militar nu e obligatoriu decat daca esti militar. Aici depinde de perioade istorice, popoare, etc. In cazul in care il luam ca obligatoriu teza ta cade. Ma rog, e o discutie prea generala si trebuie sa recunosti ca nimeni nu se duce in focul inamic fara speranta ca va scapa viu.


Ni se taie din salarii pentru ca avem un guvern retardat care se infrupta din buget de parca ar fi fieful lor personal. Nu au ajuns cu forta la putere si d-asta o meritam. Suntem un popor de retardati daca in turul doi am avut de ales intre Mircea Geoana si Traian Basescu, drept urmare avem reprezentanti potriviti. Cu toate astea, e teribilist sa afirmi ca avem acelasi nivel de trai ca acum 20 de ani.


Si eu m-am luat dupa cartile mele, de la editura Nemira, unde primul Dune este impartit in doua volume distincte si relativ stufoase.

@Traditie : Imi pare rau ca am scris "ati" in forma respectiva la 5 dimineata. Cuvantul "abominatie" e construit prin derivare. Bineinteles, inchipuitele greseli semnifica faptul ca argumentul meu e invalid.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.10.2010, 18:27:50
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Am ramas sincer uimit ca de cand ciocolata ROM chipurile a ajuns un produs international s-a scos tricolorul de pe ambalaj si a fost inlocuit cu steagul american. Ba am mai vazut si reclama si in reclama se spunea in engleza ceva de genul "noul rom ceva de care sa fii mandru" ca si cum daca era steagul Romaniei pe ambalaj nu mergea treaba, dar acuma fac si eu de ce au trebuit sa-l bage pe cel al Americii in loc ?, cand puteau sa coloreze ambalajul oricum ar fi vrut ei daca nu erau mandri de tricolor dar de ce l-au inlocuit cu un alt steag al unei alte tari. Desi numele ciocolatii a ramas tot ROM nu pot sa inteleg, este cumva Romania una din statele Americii ca nu inteleg ce legatura are una cu alta ? Daca tot au scos tricolorul si l-au inlocuit cu steagul Americii si daca tot tinem sa-i pupam in dos atat de mult pe americani trebuiau sa schimbe si numele din ROM in SUA si cu asta basta.
Poate ca masura s-a luat, avand in vedere ca tot romanul arunca ambalajul pe jos dupa consumarea produsului; si nu e bine ca sa se calce pe propriul steag, nu?!? Cand am citit ROM, gandul m-a dus la ciocolata cu rom (bautura si aroma), nicidecum la Romania.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 02.10.2010, 18:38:45
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scimitar Vezi mesajul
Serviciul militar nu e obligatoriu decat daca esti militar. Aici depinde de perioade istorice, popoare, etc. In cazul in care il luam ca obligatoriu teza ta cade. Ma rog, e o discutie prea generala si trebuie sa recunosti ca nimeni nu se duce in focul inamic fara speranta ca va scapa viu.
Si in ziua de astazi serviciul militar este obligatoriu pe timp de razboi http://www.revista22.ro/serviciu-mil...toriu-712.html Iar noi din cate stiu nu vorbeam despre obligativitatea serviciului militar sau misiuni sinugigase ci despre motivatia celor care iau arma in mana. Daca cei care conduc tara nu ar fi in stare sa ne minta sau sa ne convinga ca trebuie sa luam arma in mana pentru nu stiu ce cauza nobila sunt convins ca nimeni nu s-ar duce, fiindca altfel pur si simplu nu ai putea cum sa urnesti cateva milioane de oameni sa mearga la razboi.

Citat:
În prealabil postat de Scimitar Vezi mesajul
Ni se taie din salarii pentru ca avem un guvern retardat care se infrupta din buget de parca ar fi fieful lor personal. Nu au ajuns cu forta la putere si d-asta o meritam. Suntem un popor de retardati daca in turul doi am avut de ales intre Mircea Geoana si Traian Basescu, drept urmare avem reprezentanti potriviti. Cu toate astea, e teribilist sa afirmi ca avem acelasi nivel de trai ca acum 20 de ani.
Măi ca sa faci exporturi chiar tu ai spus-o că inainte de toate trebuie sa ai surplus. In Romania nu prea mai este industrie, sistemul agricol este cam subred deci cu ce sa faci export daca practic noi nu mai producem nimic. Alea cateva intreprinderi private care mai fac si export nu inseamna ca Romania face export.

Citat:
În prealabil postat de Scimitar Vezi mesajul
Si eu m-am luat dupa cartile mele, de la editura Nemira, unde primul Dune este impartit in doua volume distincte si relativ stufoase.

@Traditie : Imi pare rau ca am scris "ati" in forma respectiva la 5 dimineata. Cuvantul "abominatie" e construit prin derivare. Bineinteles, inchipuitele greseli semnifica faptul ca argumentul meu e invalid.
Ma rog dupa cum spuneam nu are rost sa discutam aici despre saga Dune.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.10.2010, 18:44:21
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Poate ca masura s-a luat, avand in vedere ca tot romanul arunca ambalajul pe jos dupa consumarea produsului; si nu e bine ca sa se calce pe propriul steag, nu?!? Cand am citit ROM, gandul m-a dus la ciocolata cu rom (bautura si aroma), nicidecum la Romania.
Si atunci il calcam pe cel al Americii ?, nici eu nu sunt un simpatizant al occidentului dar nici nu sunt pentru terfelirea valorilor altora, oricum ma indoiesc ca asta ar fi motivul. De fapt numele ROM a fost folosit cu dublu sens ciocolata cu rom si caramel fabricata in Romania.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.10.2010, 18:46:50
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Delirul, nu te supara.. dar de ce insisti sa te contrazici cu S? Eu nu te inteleg.
Chiar simti nevoia sa-i demonstrezi lui ceva? El este un accident pe acest forum (nu religie, nu patriotism, nu idealuri.. doar un utilitarism feroce.. va pleca singur cand se va plictisi de spus cuvinte) si astfel de discutii nu folosesc nimanui.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.10.2010, 18:51:32
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Si atunci il calcam pe cel al Americii ?, nici eu nu sunt un simpatizant al occidentului dar nici nu sunt pentru terfelirea valorilor altora, oricum ma indoiesc ca asta ar fi motivul. De fapt numele ROM a fost folosit cu dublu sens ciocolata cu rom si caramel fabricata in Romania.
Glumeam, evident. Nici eu nu sunt pentru terfelirea valorilor, indiferent ale cui sunt; dar americanii isi pun steagul pe orice si atunci gestul devine inerent...
Nu sunt de acord nici cu noile abtibilduri cu motive religioase pentru ouale de Pasti, pe care le aruncam la gunoi dupa ce am mancat oul.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.10.2010, 19:00:16
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Glumeam, evident. Nici eu nu sunt pentru terfelirea valorilor, indiferent ale cui sunt; dar americanii isi pun steagul pe orice si atunci gestul devine inerent...
Nu sunt de acord nici cu noile abtibilduri cu motive religioase pentru ouale de Pasti, pe care le aruncam la gunoi dupa ce am mancat oul.
Foarte adevarat. Nici eu nu prea stiu ce sa fac cu acele atipilduri, ma cam strange in spate sa le arunc la gunoi stiind ca pe ele au fost reprezentati sfinti
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.10.2010, 19:02:38
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Delirul, nu te supara.. dar de ce insisti sa te contrazici cu S? Eu nu te inteleg.
Chiar simti nevoia sa-i demonstrezi lui ceva? El este un accident pe acest forum (nu religie, nu patriotism, nu idealuri.. doar un utilitarism feroce.. va pleca singur cand se va plictisi de spus cuvinte) si astfel de discutii nu folosesc nimanui.
Aici sa stii ca ai mare dreptate mai anna21, cred ca ma las prea usor purtat de val.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 04.10.2010, 13:55:41
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

In primul rand, ciocolata respectiva nu e o valoare nationala, e doar o marca pe care niste capitalisti isteti au cumparat-o de la defuncta Excelent S.A. si au pus-o pe produsul lor. Cum ar fi acum sa ne agitam pentru ca marci precum Pampers sau Knorr Delikat au schimbat reteta sau ambalajul?

In al doilea rand, e o campanie la fel de isteata de marketing, menita sa faca publicitate produsului. Si functioneaza, evident, daca pana si pe forumul asta s-au gasit oameni care sa deschida un topic despre o marca oarecare de ciocolata. Mai mult ca sigur, ambalajul produsului se va schimba la loc in cel original, dar numai dupa ce campania isi va atinge efectul scontat.

Nu va mai pierdeti energia pe forumuri in dispute sterile, faceti ceva mai constructiv.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 04.10.2010, 17:14:08
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Nu stiu de ce dar in aceste doua spoturi ce le puteti vizualiza aici http://www.noulrom.ro/
gasesc ca exista ceva extrem de jignitor la adresa noastra ca romani. Se prea poate sa exagerez, sau poate ca nu am inteles eu spoturile in sine dar chestia aceia cu hei acum ca steagul americii este pe noul ROM vor avea si romanii un motiv de a fi mandri si de a straluci precum stelutele americii (de ce sa fim mandri ? de steagul americii?, de ce ne mai spunem romani atunci si hai sa ne spunem americani)

Inteleg ca este doar o simpla ciocolata, numai ca tocmai aici este problema, ca am ajuns ca natie sa fim luati peste picior chiar si in reclamele unor produse atat de nesemnificative.
As fi pus de la bun inceput link-ul spre spoturile noului rom dar abia acuma le-am gasit. Nu stiu, nu vreau sa fiu exagerat insa ma gandesc ca americanii nu ar schimba steagul Americii cu cel al Romaniei nici de pe o marca de hartie igienica ce le apartine ca brand, cu atat mai mult sa mai faca si niste spoturi de genul acesta.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Implicarea Bisericii in politica , un aspect deloc de neglijat ! cristiboss56 Biserica Ortodoxa Romana 319 09.04.2016 22:41:23
Noul an Bisericesc cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 6 02.09.2010 16:11:42
De ce toate acele activități grotești... ca aspect Bunl Despre Biserica Ortodoxa in general 8 10.01.2010 18:26:35
Noul Valaam Saurian Muzica Bisericeasca 2 10.03.2009 14:35:09
Noul Patriarh mihaela_dadp Generalitati 166 21.08.2007 13:39:04