Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 21.01.2011, 16:54:58
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Credinciosii celorlalte religii sunt comndamnati?!?
Depinde de cine. De noi oamenii, da, de Dumnezeu, nu stiu.
Har, smerenie si jertfa de sine.
"cand paganii cei ce nu au legea, din fire fac ale legii, ei singuri isi sunt lor-u-si lege ... acetia arata fapta legii scrisa in inimile lor ... fara lege vor fi judecati ..." - citat aproximativ.
nu mai stiu sigur, este apostolul ce se citeste in duminica sfintilor romani, parca.
o zice ap. Pavel, nu eu.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 21.01.2011, 17:40:43
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,mariab

Citat:
În prealabil postat de MariaB Vezi mesajul
Multi sunt cei care gandesc ca doar Credinta lor este mantuitoare.
Multi sunt cei care gandesc ca doar credinta Bisericii lor este mantuitoare.
Multi sunt cei care gandesc ca doar credinta bisericii lor este mantuitoare.
Multi sunt cei care gandesc ca doar credinta duhovnicilor lor este mantuitoare.
Multi sunt cei care gandesc ca doar credinta lor personala este mantuitoare.


Pe ce ne bazam cand sustinem aceasta?
Esta cumva "mai mantuitoare" credinta noastra daca demonstram ca altele/celelalte nu sunt?

Ceea ce stiu sigur este ca Dumnezeu ma mantuieste pe mine daca pastrez legatura cu el in comunitatea mea de credinta.
Cum este cu ceilalti, nu influenteaza legatura mea cu Dumnezeu.
Relatia mea cu celilalti este necesar si suficient sa fie de exemplificare: sa dau marturie celorlalti despre relatia mea cu Dumnezeu... nu despre greselile altora in relatia lor cu Dumnezeu
maria,fiecare om este judecat de dumnezeu dupa credinta si faptele sale,parerea me.ca io,sa fac afirmatia ca un credincios sau altul nu este mantuit atunci cred ca fac o blasfemie la adresa creatorului.cantarul este in mana lui dumnezeu si cred ca judecata sa este perfecta,mie nu-mi ramane decat sa ma bucur daca dumnezeu hotaraste ptr.mine ca sunt demn de el.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #33  
Vechi 21.01.2011, 17:48:25
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de codana Vezi mesajul
maria,fiecare om este judecat de dumnezeu dupa credinta si faptele sale,parerea me.ca io,sa fac afirmatia ca un credincios sau altul nu este mantuit atunci cred ca fac o blasfemie la adresa creatorului.cantarul este in mana lui dumnezeu si cred ca judecata sa este perfecta,mie nu-mi ramane decat sa ma bucur daca dumnezeu hotaraste ptr.mine ca sunt demn de el.
stii cum se spune: atunci cand judeci pe cineva, practic il dai jos pe Hristos de pe scaunul lui de Judecator si zici: asta e pacatos ...
Reply With Quote
  #34  
Vechi 21.01.2011, 18:02:09
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,dumitru73

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
stii cum se spune: atunci cand judeci pe cineva, practic il dai jos pe Hristos de pe scaunul lui de Judecator si zici: asta e pacatos ...
dumitru,corect spus,parerea me.ca faci constatari e una,bineinteles cu referire la pacat,dar sa-i spui unei persoane ca nu este mantuita ca sentinta finala e alta.
stiu io care sunt cu adevarat, gandurile unui om,pot io sa iau o decizie corecta daca nu cunosc toate fatetele unei probleme si atunci cum pot io sa dau sentinte de care depind viata unui om?sunt fericit ca dumnezeu si numai el are aceasta putere.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #35  
Vechi 21.01.2011, 18:12:49
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de codana Vezi mesajul
dumitru,corect spus,parerea me.ca faci constatari e una,bineinteles cu referire la pacat,dar sa-i spui unei persoane ca nu este mantuita ca sentinta finala e alta.
stiu io care sunt cu adevarat, gandurile unui om,pot io sa iau o decizie corecta daca nu cunosc toate fatetele unei probleme si atunci cum pot io sa dau sentinte de care depind viata unui om?sunt fericit ca dumnezeu si numai el are aceasta putere.
apropo de sentinta finala.
citeam de un parinte, nu ma stiu care, ce a fost intrebat daca exista vreo diferenta, ca pedeapsa, intre sinucigasi.
el a stat, s-a gandit si a zis: ma gandesc ca cel ce se arunca de la etajul 10, de exemplu, in cele cateva secunde pe care le are pana ajunge jos, are tip sa-si dea seama de greseala si sa ceara iertare de la Dumnezeu. iar Dumnezeu poate sa-i asculte rugaciunea si sa-l ierte.
mi s-a parut o gadire frumoasa.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 21.01.2011, 18:26:22
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,dumitru73

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
apropo de sentinta finala.
citeam de un parinte, nu ma stiu care, ce a fost intrebat daca exista vreo diferenta, ca pedeapsa, intre sinucigasi.
el a stat, s-a gandit si a zis: ma gandesc ca cel ce se arunca de la etajul 10, de exemplu, in cele cateva secunde pe care le are pana ajunge jos, are tip sa-si dea seama de greseala si sa ceara iertare de la Dumnezeu. iar Dumnezeu poate sa-i asculte rugaciunea si sa-l ierte.
mi s-a parut o gadire frumoasa.
este posibil,dar poate fi adevarat?numai dumnezeu si persoana in cauza stiu acest lucru.sinuciderea,este crima premeditata impotriva propriului corp,corp care de fapt nu este al tau,iar dumnezeu nu iarta asa ceva.restul de ziceri,io le consider apa de ploaie.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #37  
Vechi 21.01.2011, 18:34:30
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de codana Vezi mesajul
este posibil,dar poate fi adevarat?numai dumnezeu si persoana in cauza stiu acest lucru.sinuciderea,este crima premeditata impotriva propriului corp,corp care de fapt nu este al tau,iar dumnezeu nu iarta asa ceva.restul de ziceri,io le consider apa de ploaie.
Eu credeam ca Dumnezeu iarta orice.... Cu conditia sa ne caim.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 21.01.2011, 18:44:44
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,erethorn

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Eu credeam ca Dumnezeu iarta orice.... Cu conditia sa ne caim.
si hula impotriva duhului sfant?
erethorn,io am o parere,sa cred ca celelalte persoana nu gandesc?fiecare persoana ia decizii de care este responsabil.io nu stiu daca un sinucigas se caieste ptr.fapta sa,iar sinuciderea inseamna premeditare.ca dumnezeu iarta pacatul marturisit si nemaifacut,deci pocainta,stiu acest lucru si ai dreptate.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #39  
Vechi 21.01.2011, 18:52:53
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaB Vezi mesajul
Multi sunt cei care gandesc ca doar Credinta lor este mantuitoare.
Multi sunt cei care gandesc ca doar credinta Bisericii lor este mantuitoare.
Multi sunt cei care gandesc ca doar credinta bisericii lor este mantuitoare.
Multi sunt cei care gandesc ca doar credinta duhovnicilor lor este mantuitoare.
Multi sunt cei care gandesc ca doar credinta lor personala este mantuitoare.


Pe ce ne bazam cand sustinem aceasta?
Esta cumva "mai mantuitoare" credinta noastra daca demonstram ca altele/celelalte nu sunt?

Ceea ce stiu sigur este ca Dumnezeu ma mantuieste pe mine daca pastrez legatura cu el in comunitatea mea de credinta.
Cum este cu ceilalti, nu influenteaza legatura mea cu Dumnezeu.
Relatia mea cu celilalti este necesar si suficient sa fie de exemplificare: sa dau marturie celorlalti despre relatia mea cu Dumnezeu... nu despre greselile altora in relatia lor cu Dumnezeu
Cred că te poți mântui și în alte religii, neapărat care cred în Sf. Treime, dar e prea complicat să trasezi o graniță concretă între ceea te te mântuiește sau nu în altă religie. Mai bine las asta în seama lui Dumnezeu, El va judeca.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 24.01.2011, 13:41:38
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
care este diferenta intre a te mantui si a fi fiu al lui Dumnezeu? Mantuirea, sa fii asezat in Rai nu implica imediat si denumirea de fiu al lui Dumnezeu?
pentru crestini, Dumnezeu este tata
deci, crestinii care se mantuiesc ajung la Dumnezeu ca fii

pe ceilalti ii primeste altfel Dumnezeu
dar asta nu inseamana ca nu ii primeste
si nici macar ca, botezat fiind, esti primit mai usor
eu cred ca, dimpotriva...
__________________
catolica
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Valoarea celorlalte metale rare de la Rosia Montana Laura19 Generalitati 74 24.10.2013 01:16:36
Mandria este izvorul celorlalte pacate vicentiu68 Generalitati 23 24.10.2011 11:00:10
Fotografii cu credinciosii de pe forum? Simona-Marilena Generalitati 2 19.09.2009 17:13:13
massmedia indeparteaza credinciosii de biserica spinu Biserica Ortodoxa si Massmedia 109 14.09.2008 13:55:25