Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 29.01.2011, 19:50:05
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Nu ai citit ce am spus, că opinia cercetătorilor, inclusiv a unora catolici, este că Roma nu a avut episcop în primul ei secol de existență?
Fiecare comunitate avea in primul rand un episcop. Cu atat mai mult Roma, care era unul din cele mai mari orase. Tu dai link-uri la site-uri, dar unele nu sunt interesate sa spun adevarul. De exemplu asta, e un cult din SUA? http://www.cogwriter.com/ Normal ca neoprotestantii au tot interesul sa nu spuna adevarul despre crestinismul de pana la ei.
Uite aici un referat mai obiectiv, care pune si problema daca a fost Sfantul Petru la Roma, e mult mai complet decat acele link-uri.: http://facultate.regielive.ro/refera...etru-5566.html
Aici se prezinta toate informatiile.
Reply With Quote
  #142  
Vechi 29.01.2011, 20:33:16
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Fiecare comunitate avea in primul rand un episcop. Cu atat mai mult Roma, care era unul din cele mai mari orase. Tu dai link-uri la site-uri, dar unele nu sunt interesate sa spun adevarul. De exemplu asta, e un cult din SUA? http://www.cogwriter.com/ Normal ca neoprotestantii au tot interesul sa nu spuna adevarul despre crestinismul de pana la ei.
Uite aici un referat mai obiectiv, care pune si problema daca a fost Sfantul Petru la Roma, e mult mai complet decat acele link-uri.: http://facultate.regielive.ro/refera...etru-5566.html
Aici se prezinta toate informatiile.
Dacă nu aduci argumente atunci vorbim ca bezmeticii. Eu ți-am dat citate din cărți științifice care arată că în primul secol de existență creștină numai un număr e cetăți din Asia Mică și cea din Ierusalim aveau episcop.

Situl Cogwriter e foarte obiectiv, e bazat pe surse istorice originale, la fel lucrările științifice din care am citat. Tu te bazezi doar pe vorbe goale și suferi și de mania că tot ce nu e ortodox e fals.

Pagina pe care o recomanzi tu e o prostie, sunt aduse ca dovezi referirile din Dionisie al Corintului și Clement al Alexandriei care am arătat că sunt în contradicție cu realitatea istorică. Dionisie afirmă că bisericile din Roma și Corint au fost fondate de Petru și Pavel ceea ce 100% fals.

Vrei să discutăm concret, pe documentele istorice? Referă-te la analizele pasajelor din Părinții Apostolici pe care le-am făcut. Dacă nu faci asta ci doar repeți fără argumente "ba nu, ba nu", ești doar un troll propagandist. Dacă nu vrei sau nu te pricepi să comentezi sursele istorice, nu te băga în discuție.

Deci dacă ai citit pagina pe care ai recomandat-o, dă un citat din ea, ca să putem discuta pe concret. A azvârli un link nu ajută la nimic fără o referire concretă la un pasaj sau o idee.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #143  
Vechi 30.01.2011, 00:42:51
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Nu stiu daca e bine insa postez aici. Se tot discuta de un citat din Sfanta Scriptura in care catolicii spun ca era referire la Petru,ca pe el se va zidi biserca. Raspunsul e NU! Ascultati ce spune parintele Adrian Fageteanu. Ascultati de la inceput,pe la minutul 1:30 zice si de ceea ce am spus:

http://blog.pustniculdigital.info/articole/108/

Sa nu mai umblam in ratacire fratilor.

Doamne-ajuta!


EDIT:

Pun si textul:

Deci, Domnul nostru Hristos cu toti Sfintii ucenici ai Lui, Apostolii, era in templu la Slujba. Dupa Slujba a iesit din Templu si vroia sa mearge spre Muntele Maslinilor. Ucenicii insa au inceput sa admire splendoarea templului cu aur, pietre scumpe, marmura cea mai buna, lemnul cel mai bun din lume, si Mantuitorul le-a spus: Vedeți toate acestea? Nu va rămâne aici piatră pe piatră, care să nu se risipească. Mantuitorul spunea piatra la taria de credinta nu la piatra, la marmura, la bazalt, la granit. Taria de credinta, cand i-a spus: Fiule lui Iona de acum te vei numi Petru, pentru ca ai sa ai tarie de credinta. Si pe aceasta tarie de credinta voi zidi Biserica Mea si nici portile iadului nu o vor darama [Matei 16:18]. Deci nu pe Petru va zidi Biserica [cum se bat cu pumnii in piept papistasii in imaginara lor intaietate] ci pe taria de credinta."
"
Reply With Quote
  #144  
Vechi 30.01.2011, 23:14:33
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Deci, Domnul nostru Hristos cu toti Sfintii ucenici ai Lui, Apostolii, era in templu la Slujba. Dupa Slujba a iesit din Templu si vroia sa mearge spre Muntele Maslinilor. Ucenicii insa au inceput sa admire splendoarea templului cu aur, pietre scumpe, marmura cea mai buna, lemnul cel mai bun din lume, si Mantuitorul le-a spus: Vedeți toate acestea? Nu va rămâne aici piatră pe piatră, care să nu se risipească. Mantuitorul spunea piatra la taria de credinta nu la piatra, la marmura, la bazalt, la granit. Taria de credinta, cand i-a spus: Fiule lui Iona de acum te vei numi Petru, pentru ca ai sa ai tarie de credinta. Si pe aceasta tarie de credinta voi zidi Biserica Mea si nici portile iadului nu o vor darama [Matei 16:18]. Deci nu pe Petru va zidi Biserica [cum se bat cu pumnii in piept papistasii in imaginara lor intaietate] ci pe taria de credinta."
"
Da, dar pe a cui tărie de credință ? Nu cumva pe tăria de credință a lui Petru ? Știm și noi că Mântuitorul, când i-a schimbat numele în piatră, nu se referea la faptul că Petru va fi tare ca piatra din punct de vedere fizic, ca să se apuce de wrestling. Era vorba de tăria duhovnicească, de tăria credinței.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 30.01.2011, 23:24:36
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Da, dar pe a cui tărie de credință ? Nu cumva pe tăria de credință a lui Petru ? Știm și noi că Mântuitorul, când i-a schimbat numele în piatră, nu se referea la faptul că Petru va fi tare ca piatra din punct de vedere fizic, ca să se apuce de wrestling. Era vorba de tăria duhovnicească, de tăria credinței.
Intre apostoli s-a iscat si o cearta, ca sa stie care din ei avea sa fie socotit ca cel mai mare.
iar domnul Iisus Hristos le-a raspuns " Ci cel mai mare dintre voi sa fie ca cel mai mic; si cel ce carmuieste, ca cel ce slujeste. Caci care este mai mare: cine sta la masa sau cine slujeste la masa? Nu cine sta la masa? Si Eu totusi sunt in mijlocul vostru ca cel ce slujeste la masa."
Deci voi va bazati pe o fraza cand ziceti ca Apostolul Petru e cel mai mare intre apostoli, afirmatie contrazisa insasi de Iisus Hristos.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #146  
Vechi 30.01.2011, 23:31:31
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Intre apostoli s-a iscat si o cearta, ca sa stie care din ei avea sa fie socotit ca cel mai mare.
iar domnul Iisus Hristos le-a raspuns " Ci cel mai mare dintre voi sa fie ca cel mai mic; si cel ce carmuieste, ca cel ce slujeste. Caci care este mai mare: cine sta la masa sau cine slujeste la masa? Nu cine sta la masa? Si Eu totusi sunt in mijlocul vostru ca cel ce slujeste la masa."
Deci voi va bazati pe o fraza cand ziceti ca Apostolul Petru e cel mai mare intre apostoli, afirmatie contrazisa insasi de Iisus Hristos.
Probabil din acest motiv se mai numește Sfântul Părinte și Servus Servorum Dei. Isus a spus că cel mai mare este cel care slujește, iar atunci când i-a spus lui Petru "Paște oițele mele", ăsta a fost sensul - că trebuie să slujească - lui Dumnezeu și Bisericii Sale. O scurtă incursiune doar în viața celor mai recenți papi nu vă va lăsa nici o urmă de îndoială, dacă sunteți de bună credință - acești oameni au slujit toată viața, îndeplinind astfel mandatul încredințat.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 30.01.2011, 23:48:41
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Oare Sf. Andrei, care si el a fost rastignit, nu a avut aceeasi credinta tare (ca piatra) in Hristos? Dar ceilalti Sfinti Apostoli?
Reply With Quote
  #148  
Vechi 30.01.2011, 23:49:15
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Probabil din acest motiv se mai numește Sfântul Părinte și Servus Servorum Dei. Isus a spus că cel mai mare este cel care slujește, iar atunci când i-a spus lui Petru "Paște oițele mele", ăsta a fost sensul - că trebuie să slujească - lui Dumnezeu și Bisericii Sale. O scurtă incursiune doar în viața celor mai recenți papi nu vă va lăsa nici o urmă de îndoială, dacă sunteți de bună credință - acești oameni au slujit toată viața, îndeplinind astfel mandatul încredințat.
Inteleg, dar asta nu il face cel mai mare intre ei, au fost egali. Luam exemplul Sfantului Apostol Ioan, care a stat cu Iisus Hristos pana in ultima clipa, caruia i-a fost incredintata Maica Domnului, nu ca un gest de renegare (cum cred unii de pe site) ci dezvaluirea faptului ca ea este Mama noastra, a tuturor, Mijlocitoarea noastra. Ceea ce am vrut sa evidentiez, este ca marea majoritatea a cuvintelor Mantuitorului ascund multe invataminte, nu trebuie inteles cuvantul mot-a-mot.
In mare parte sunt familiarizata cu activitatile fostului papa, mi se parea bland, dar nu vreau sa comentez, pentru ca nu ne-am putea pune de acord.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #149  
Vechi 30.01.2011, 23:52:35
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

papalitatea nu e indispensabila... papalitatea a cazut in erezie si s-a rupt de Biserica... Biserica o duce bine si fara papa si fara orice alt ierarh... temelia ei e "taria de credinta" si Hristos... nu x, sau y... papa ca orice alt eretic e rupt de Biserica.
Reply With Quote
  #150  
Vechi 30.01.2011, 23:53:57
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

In acest sens, mi se pare concludent, dupa cum cred ca zicea Parintele Cleopa, daca Iisus Hristos ar fi vrut sa se inteleaga ca Sf. Apostol Petru este mai mare, nu ar fi zis ca si "ei vor ședea împreună cu Hristos pe douăsprezece scaune, judecînd cele douăsprezece seminții ale lui Israel" ceea ce arata o egalitate.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Apostol Andrei cristiboss56 Diverse Sarbatori 19 29.11.2016 20:22:53
pe ce baza afirma catolicii ca Petru a fost primul papa? ludovic Secte si culte 52 05.10.2011 11:31:55
Crucea Sf. Apostol Petru vs. crucea satanica camy_d Sfintii Apostoli Petru si Pavel 19 14.04.2011 04:23:25
Intrebare: Sfantul Petru era un apostol al Domnului Hristos? 52ZIZO Despre Sfanta Scriptura 7 25.08.2010 23:57:21
Sfantul Petru a fost episcop al Romei? delia95 Intrebari utilizatori 0 26.03.2010 13:03:28