Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 07.12.2010, 09:55:47
addavv addavv is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de unamic Vezi mesajul
Foarte frumos spune Cleopa! multumiri lui Dumnezeu ca ne-a dat sa avem asa credinciosi. As avea o neclaritate cu privire la citatul de mai jos:

"sa te ierti cu toti", nu cred ca inseamna sa fi mers deja la preot la spovedit. Mai degraba cred ca tre sa mergi la ala la care i-ai gresit si sa-l rogi sa te ierte. Cred ca se vorbeste despre iertarea adevarata din inima, nu doar cu a-si da mana unul cu altul. ce credeti?

Mama mea are un obicei frumos cand pleaca la biserica.
Inainte de a iesi pe usa ii roaga pe toti cei din casa s-o ierte pentru greselile sau supararile pe care le-a pricinuit in timpul saptamanii. Spune: "Iertati-ma", iar cei prezenti ii raspund cu "Dumnezeu sa te ierte" si apoi pleaca.

Incerc si eu sa pastrez acest lucru in familia mea.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 29.12.2010, 23:07:01
anatolie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In acest topic doamna sophia , sper sa ma ierte dar exagereaza. Iarta-ma ca zic dar ai grija , mare grija, monahul nu are voie sa se tulbure , dar barbatii adica mirenii nu se pot compara cu manahii , se tulbura foarte usor , si nu numai ca se tulbura ci, se enerveaza cateodata. Adica sa dau un exemplu, vine in biserica o fata de 15 - 16 ani sa zicem si este in blugi , sau cu capul descoperit sau etc. Pe mine ma enerveaza la culme chestia asta. Si referitor la "femeile in unele zile" cum ai zis , parintele Cleopa , caci de el te-ai legat , are dreptate. In acele zile femeile nu sunt curate. Dar tu nu vrei sa intelegi. Incearca sa intelegi! Si te rog sa nu mai postezi pe forum mesaje de genul "nu inteleg de ce barbatii stau separati de femei" si etc. Sfintii parinti au dat o randuiala care trebuie respectata, fie ca iti place fie ca nu. Cu asemenea abateri de la randuiala nu o sa ajungi nicaieri!
Ierati-ma! si Domnul sa va lumineze pe toti!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.12.2011, 17:17:41
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Una peste alta, aceste reguli sunt foarte bune, si nu trebuie sa ne cramponam de unele amanunte, cum ar fi cele cu spalatul pe dinti... trebuie vazute principiile de baza. Desigur, unele sunt "conditii ideale", cum ar fi sa nu te mai foiesti dupa ce incepe slujba, dar asta ar insemna ca toata lumea sa vina la slujba de la prima ora, sa se inchine si sa dea darul la altar.
Dar cea mai imposibila conditie ramane dupa parerea mea, chiar prima. Imposibil de respectat mai ales cand nu ai binecuvantarea sotului sau a familiei pentru a merge la sfanta slujba. Cat despre venirea acasa si impartasirea cu cei dragi a celor auzite , mi se pare foarte frumos, important e si ei sa fie de aceeasi parere. Alminteri, cred eu ca e mai bine sa mergi in taina la biserica si sa nu spui la nimeni, decat sa creezi conflicte si sa fii numit fariseu.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.12.2012, 03:45:29
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Draga Sophia am o nedumerire... spui ca nu e loc sa te asezi la Sfanta Liturghie...

Adica Mantuitorul sta pe cruce si se jertfeste pentru noi (MOARE! pentru noi) iar noi ne facem griji ca n-avem unde sa ne asezam?
Pai cum vine asta? Iisus moare pentru noi iar noi vrem sa stam frumusel pe scaun sa privim ca la spectacol?

2. Nu stiu la ce biserici mergi tu (stiu ca nu in tara, poate acolo unde mergi tu asa este, dar in Romania te asigur ca sunt f multi barbati care vin la biserica. Din fericire din ce in ce mai multi si nu dintre cei batrani ci dintre cei tineri. Vad mereu barbati care vin cu pruncii in brate la Sfanta Liturghie si ii tin ei in brate pe tot parcursul slujbei ca sa le scuteasca (ajute) astfel pe sotiile mai slabe prin natura lor femeiasca de greutatea de a tine copilul in brate.

Iarta-ma daca te-am suparat prin cuvintele mele dar chiar nu pot intelege cum ai vrea si cum ti-ai putea dori sa stai jos in biserica si sa privesti pe Mantuitorul pe cruce... As vrea sa inteleg ca sa nu mai judec.

Iertare
Pai daca vrei sa vezi si sa intelegi(ca sa nu mai judeci),uite o sa fac eu o poza din biserica de la noi si ti-o trimit pe privat.

Nu-i problema ca ne dorim noi locuri,cei care intram in acest asezamant construit dupa tipicul locului si mentalitatea localnicilor iar nu dupa parerea noastra.
La bisericile ortodoxe din strainatate vin si multi oameni ai locului,cetatenii acelei tari nu numai emigrantii.
Ei bine,bisericile ortodoxe au dispunerea locurilor la fel ca si in BC,toata biserica este ticsita cu banci lungi,asezate pe 2 coloane stanga-dreapta.
Este lasat un mic spatiu intre aceste coloane,la fel si stanga-dreapta pt circulatie.
Nu ai unde sa stai in picioare,practic ai sta in drumul oamenilor care circula,sau al preotului care tamaie.

Nu este vorba neaparat de comoditate,deoarece in timpul slujbei se sta mai mult in picioare decat asezat- cat mai mult de ORDINE SI DISCIPLINA in biserica.Daca toata lumea se aseaza ca in Romania,care pe unde,pana si preotului ii vine greu sa se umble pe acolo,practic ar fi aceiasi invalmasala si tiganie cu care sunt familiarizata din tara,unora le ard hainele sau parul de la lumanarile vecinilor,calcat pe picioare,imbranceli,impins.

Si adica cum este asta sa stai corp la corp in timpul slujbei?
De ce sa nu stam ordonati si rasfirati la intalnirea cu Domnul?


***ideea cu locurile este geniala;oricat ai spune oamenilor sa pastreze o anumita ordine si o coloana libera la mijloc,tot nu o pot mentine.Majoritatea oamenilor au mentalitatea de a se supune unor reguli evidente decat a apela la propria lor judecata,constiinta.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 21.12.2012 at 03:47:34.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.12.2012, 05:55:07
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

La Bisericile Ortodoxe Slave (sarbesti,rusesti etc.) nu au banci ca si catolicii. Ei si-au pastrat traditia, desi sunt in America de Nord. De asemenea, femeile in stanga, barbatii in dreapta; femeile cu parul acoperit. Cei care merg la aceste Biserici si sunt canadieni se conformeaza cu regulile. Deci se poate si asa, traditional. :) Doar la greci si la romani am vazut adaptarea aceasta si la bisericile locale(cei drept la cele din SUA, aici nu am avut inca ocazia sa descopar Biserica Ortodoxa Canadiana).Eu daca stau jos in timpul slubjbelor ma ia somnul sau imi zboara mintea in alta parte. Asa in picioare e mai bine.

Si in Romania sunt Biserici si Manastiri unde se pastreaza ordinea si nu se calca unii pe altii pe picioare. Sa nu exageram si sa spunem ca in Bisericile din Romania este tiganie. Depinde si de cat de mare este Biserica si cati oameni merg la Biserica. Daca vine toata comuna si Biserica este mica sau medie, e firesc sa fie putina inghesuiala. In sfarsit. Nu consider ca este asa important. Indiferent de situatie se poate sa te simti bine si sa fi atent la slujba.

Pentru cei curiosi, cam asa arata Bisericile Ortodoxe cu banci ca la romano-catolici (link-ul cu Biserica unde merg eu; are un filmulet unde arata interiorul Bisericii; se gasesc si poze):

http://www.bisericaortodoxaaurora.com/?page_id=201
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.12.2012, 10:44:50
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
La Bisericile Ortodoxe Slave (sarbesti,rusesti etc.) nu au banci ca si catolicii. Ei si-au pastrat traditia, desi sunt in America de Nord. De asemenea, femeile in stanga, barbatii in dreapta; femeile cu parul acoperit. Cei care merg la aceste Biserici si sunt canadieni se conformeaza cu regulile. Deci se poate si asa, traditional. :) Doar la greci si la romani am vazut adaptarea aceasta si la bisericile locale(cei drept la cele din SUA, aici nu am avut inca ocazia sa descopar Biserica Ortodoxa Canadiana).Eu daca stau jos in timpul slubjbelor ma ia somnul sau imi zboara mintea in alta parte. Asa in picioare e mai bine.

Si in Romania sunt Biserici si Manastiri unde se pastreaza ordinea si nu se calca unii pe altii pe picioare. Sa nu exageram si sa spunem ca in Bisericile din Romania este tiganie. Depinde si de cat de mare este Biserica si cati oameni merg la Biserica. Daca vine toata comuna si Biserica este mica sau medie, e firesc sa fie putina inghesuiala. In sfarsit. Nu consider ca este asa important. Indiferent de situatie se poate sa te simti bine si sa fi atent la slujba.

Pentru cei curiosi, cam asa arata Bisericile Ortodoxe cu banci ca la romano-catolici (link-ul cu Biserica unde merg eu; are un filmulet unde arata interiorul Bisericii; se gasesc si poze):

http://www.bisericaortodoxaaurora.com/?page_id=201

Oameni si oameni,Laura!
Tu ai trait in Brasov,eu in Bucuresti.
Poate doar din auzite sa fi prins firea oamenilor din sud,mai aprinsa,mai navalnica ,mai la buluc.Explicatia consta in densitatea populatiei pe metru patrat.
Iti dai seama ca daca nu traiam asa experiente in biserica nici nu scorneam eu subiecte controversate.
Nici nu cred in generalizare,afirmand ca asemenea atmosfera domneste in toata Romania,ci am facut referire la experienta mea din Bucuresti.
Daca o sa ai ocazia sa te duci la bisericile vechi,istorice din centrul Bucurestiului ,te rog sa-mi spui ce impresie ai.

Repet,aici in biserica se sta f putin asezat,80% standu-se in picioare,iar oamenii sunt foarte amabili,comunicativi si zambitori.
Ani de zile am frecventat biserica din parohia mea,in Romania si nu am legat o cunostiinta,nu 2 ...nici macar una!!
Nimeni nu a venit la mine sa ma intrebe cum ma cheama.
Dar deja sunt off topic cu comunitatea din BO romana.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.12.2012, 19:47:05
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

pentru ca tot este vorba despre ce ne vorbeste Parintele Cleopa,imi permit sa postez cateva versuri duhovnicesti ale parintelui din cartea intitulata "Cum putem intra in rai""
In biserici cand intrati
Voi nu va mai rusinati
Cu maini si picioare goale,
Cu multa nerusinare.

Cu capul descoperit
Si cu pieptul tot golit,
Parca la bal ati intrat
In costum de deghizat.

Cu fusta scurta de tot,
Ca nu are nici un cot,
Si cand vreti sa va-nchinati
Fundul la toti aratati.

Sa te rogi tu ai venit,
Dar pe toti tu i-ai smintit.
Daca ai vreun necaz mare
Sau o cerere oarecare,

Oare cum vei suspina
Sau cum poti a lacrima,
Cu Domnul de vorb-a sta
De nu stii a te-mbraca?

Din Scripturi n-ai auzit
Cum ca cei ce au gresit,
Cu sac ei se imbracau,
Cenusa pe cap puneau.

Cand veneau de se rugau,
Numai in genunchi sedeau.
Domnu-asa ii asculta
Si cererea le-o implinea?......"

si sunt mult mai multe versuri foarte elocvente in ce priveste "bunul nostru moral"...al crestinilor..........recomand din suflet aceasta micuta carte (costa numai 3 lei),dar valoreaza cam.....3 miliarde....poate si mai mult.....datorita "invataturilor"......Doamne Ajuta!!!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 29.12.2012, 10:36:13
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

parca tot Parintele Cleopa a scris o poezie care mi-a placut foarte mult(a citit-o odata preotul in biserica,dupa predica)despre Taina Pocaintei,imi aduc aminte de un vers care zicea cam asa:"Mos Gheorghe a murit de multi ani nespovedit".auzind poezia si tatal meu a inceput sa-si doreasca sa mearga sa se spovedeasca,si el nu facuse niciodata lucrul acesta,chiar daca avea peste 40 de ani.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 03.01.2013, 18:15:44
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

exact,in aceasta cartulie este si poezia unde se spune de acel mos Gheorghe......daca nu cumva se numeste "moartea pacatosului".......cam asa ceva.......
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre avorturi - Parintele Cleopa pacatoasa Nunta 41 20.05.2023 15:52:41
Parintele Cleopa despre purtarea fata de cei ce nu sunt ortodocsi catalin2 Spiritualitatea ortodoxa 61 07.03.2012 12:20:00
Parintele Cleopa - despre sarbatoarea Nasterea Domnului(I) cornel cornel Intrebari utilizatori 0 10.01.2011 15:01:32
Despre Iad - Parintele Cleopa patinina34 Din Noul Testament 3 02.01.2009 21:40:32