Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #421  
Vechi 06.04.2013, 19:59:41
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Eu știu că părintele a cerut să nu fie deshumat, nu canonizat.
asa stiam si eu.

E naivitate sa crezi ca doar dupa sfinte moaste putem canoniza un sfant. Exemple avem destule de sfinti fara moaste.

eu vad dorinta sa de a nu fi deshumat tocmai ca un act de smerenie. Parintele cunoastea ravna oamenilor si dragostea lor fata de el si tocmai de aceea a vrut sa nu i se dezgroape sfintele moaste.Ca sa nu fie canonizat, pt ca daca s-ar deshuma cu siguranta s-ar gasi sfinte moaste. Dar asta ramane doar ipoteza mea.

Indiferent daca e sau canonizat, invataturile parintelui raman o mare comoara duhovniceasca, ptr cine vrea sa le tina .Restul sunt amanunte...
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
  #422  
Vechi 07.04.2013, 14:13:44
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Dumitre, nu am nimic cu Hitchens. Daca ai observat, pe el nu l-am citat niciodata.
Cu Dawkins da, am ce am.
Si am pentru ca eu nu pot intelege ce-i face pe acesti oameni sa doreasca cu atata patima sa converteasca pe altii la ateism. Nu inteleg de unde atata zel in propovaduirea ateismului.
Tu de exemplu, esti un om de bun simt. Tu nu manifesti agresivitate. Iti exprimi parerile si atat. Oamenii astia insa, fac o teribila propaganda. Iar eu ca crestin, ma simt uneori rusinat ca nu fac pentru crestinism nici a o suta parte din cat fac acesti oameni pentru ateism.
Dar chiar nu inteleg ce-i mobilizeaza in halul asta.
Hitchens folosește un limbaj mai dur decât Dawkins, atunci când critică religia.

vor să-i convertească la rațiune.
iar ateismul, că mișcare globală, este la început.
așa cum era și creștinismul la inceputurile sale, ateii de azi sunt cuprinși de febră "misionarismului".
când descoperi ceva ce îți schimba viziunea, vrei să împărtășești și,altora.
apoi intervine "apa dată la moară".
când în lume se intampla atâtea nedreptăți, făcute în nemele religiei, nu ai altceva de făcut decât să arăți cu degetul.
  #423  
Vechi 08.04.2013, 03:50:52
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Dumitre, nu am nimic cu Hitchens. Daca ai observat, pe el nu l-am citat niciodata.
Cu Dawkins da, am ce am.
Si am pentru ca eu nu pot intelege ce-i face pe acesti oameni sa doreasca cu atata patima sa converteasca pe altii la ateism. Nu inteleg de unde atata zel in propovaduirea ateismului.
Tu de exemplu, esti un om de bun simt. Tu nu manifesti agresivitate. Iti exprimi parerile si atat. Oamenii astia insa, fac o teribila propaganda. Iar eu ca crestin, ma simt uneori rusinat ca nu fac pentru crestinism nici a o suta parte din cat fac acesti oameni pentru ateism.
Dar chiar nu inteleg ce-i mobilizeaza in halul asta.
Hitchens folosește un limbaj mai dur decât Dawkins, atunci când critică religia.

vor să-i convertească la rațiune.
iar ateismul, că mișcare globală, este la început.
așa cum era și creștinismul la inceputurile sale, ateii de azi sunt cuprinși de febră "misionarismului".
când descoperi ceva ce îți schimba viziunea, vrei să împărtășești și,altora.
apoi intervine "apa dată la moară".
când în lume se intampla atâtea nedreptăți, făcute în nemele religiei, nu ai altceva de făcut decât să arăți cu degetul.
Interesul este altul și e foarte concret: Iisus Hristos(și ucenicii Lui la fel, adică creștinii) este prigonit la fel ca acum 2 milenii, iar beneficiarii(aceiași prigonitori) fac același profit fabulos din asta.
Deci nu o ideologie anume îi motivează, ci contul personal din bancă(sau chiar banca personală).
  #424  
Vechi 08.10.2013, 11:22:12
vlad90's Avatar
vlad90 vlad90 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2009
Locație: Rivulus Dominarum
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Exclamation

Fac un apel la toti cei care au marturii sau intamplari despre Parintele Arsenie Boca sa le posteze aici sau trimita pe vlad.herman@gmail.com, urmand ca apoi sa fie publicate intr-o carte. Multumesc!
__________________
† "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul". †
  #425  
Vechi 08.10.2013, 12:48:46
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mai scotem o carte pentru a mai face puțin comerț? E suficient să citim o carte scrisă de părintele și apoi să o punem în practică "Cărarea Împărăției".
  #426  
Vechi 08.10.2013, 12:49:57
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Eu știu că părintele a cerut să nu fie deshumat, nu canonizat.
De unde știi? Că așa umblă vorba prin popor?
  #427  
Vechi 08.10.2013, 13:10:51
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

O fi umblând așa vorba prin popor, nu zic nu.
Nu mai știu unde-am citit, da' nu era în "Libertatea".
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #428  
Vechi 08.10.2013, 15:07:20
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Hitchens folosește un limbaj mai dur decât Dawkins, atunci când critică religia.

vor să-i convertească la rațiune.
iar ateismul, că mișcare globală, este la început.
așa cum era și creștinismul la inceputurile sale, ateii de azi sunt cuprinși de febră "misionarismului".
când descoperi ceva ce îți schimba viziunea, vrei să împărtășești și,altora.
apoi intervine "apa dată la moară".
când în lume se intampla atâtea nedreptăți, făcute în nemele religiei, nu ai altceva de făcut decât să arăți cu degetul.
in mod ciudat, daca ar fii sa o luam rationalist, ar trebui sa o faca printr-o propaganda subtila si promovarea, apot coruperea apateismului, pt a nu activa mecanismele psihologice de aparare. Mai ales Dawkins ar trebuii sa stie asta, data fiind specializarea lui.
In fine, proasta metoda pentru a promova orice. Un lider politic carismatic, si iar te trezesti cu Hebertisti si Vendeea.

Ateismul, ca miscare, nu e nou. Noul ateism e doar secta mai enervanta, neposedand nici eleganta ateismul grec antic, nici optimismul victorian.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
  #429  
Vechi 08.10.2013, 22:08:12
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
O fi umblând așa vorba prin popor, nu zic nu.
Nu mai știu unde-am citit, da' nu era în "Libertatea".
Eu nu am citit nicăieri, de asta te întreb. Vorbe așa prin popor ciculă multe. În schimb putem aculta părerea unui ucenic de a părintelui, P.S. Daniil Stoenescu:

”Despre Părintele Arsenie trebuie să vină vremea, cât mai curând posibil, să se scrie mai mult, să se vorbească mai mult; și eu sunt absolut sigur, și mărturisesc cu toată responsabilitatea mea de episcop și membru al B.O.R., că mai devreme sau mai târziu va veni timpul rânduit de Dumnezeu când Părintele Arsenie Boca va fi canonizat”.

Sau poziția IPS Laurențiu. Ambii l-au cunoscut pe părintele Arsenie.
În rest sunt povești.
  #430  
Vechi 08.10.2013, 22:14:39
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Apoi putem cere părerea părintelui care slujește la Prislop și care l-a cunoscut de asemenea pe părintele. Sau putem cere părere altor părinți care l-au cunoscut. Acestora să le cerem părerea și nu lu' lelea din deal.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Boca Carmen FUNIERU Biserica Ortodoxa Romana 141 20.01.2014 16:22:05
PR. ARSENIE BOCA cristina83 Mari Duhovnici si predicile lor 70 17.01.2013 14:14:43
7 intamplari cu Arsenie Boca florisca Generalitati 13 31.08.2010 20:40:31