Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.10.2013, 10:16:56
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Cum sa botezi un copil la ambele biserici? N-am mai auzit asta. Chiar asa ne batem joc de cele sfinte? Eu inteleg ca sunt oameni care nu dau 2 bani pe ce spune Biserica Ortodoxa, dar nici chiar asa. Macar ateii stau la locul lor si isi vad de treaba lor.

Foarte simplu. Nu stiu cum n-ai auzit de asa ceva, cand eu vad in jurul meu cel putin 5-6 oemeni care au botezul la 2 confesiuni (si aici vorbesc strict de cunostinte). Ca nu se lauda cu asta, e partea a doua. Nici eu nu ma laud ca-s ortodoxa.
Si asta nu inseamna ca nu dau 2 bani pe Biserica.
Si de ce e bataie de joc pentru cele sfinte? Pentru ca imi botez copilul la 2 confesiuni? Hai sa fim seriosi...

Multi ortodocsi care, vezi Doamne, se dau mari si tari intr-ale Bisericii sunt mult mai imorali decat multi atei/oameni care nu prea dau pe la Biserica.
Nu zic ca n-as avea pacate. Am, si nu putine, dar sunt si altii care teoretic ar trebui sa se infraneze mai mult pentru ca au o credinta oarba in tot ce tine de Biserica Ortodoxa si canoane si tot nu o fac. De ce? Pentru ca sunt si ei oameni, si nu ii judeca nici un ortodox pentru ca, vaiii, e ortodox. Daca e Catolic/*orice alta confesiune* hai sa-i dam in cap, ca de-aia e asa, ca nu e ortodox. Ziceti-mi ca nu ati vazut asemenea oameni nicodata...

Crede-ma ca pot fi un om mai bun decat multi crestini practicanti, pentru ca desi poate va suna ciudat, am niste norme morale dupa care ma iau, chiar daca nu TOATE tin de Biserica. Da, majoritatea tin de Biserica, nu zic nu, dar nu toate.
Ca nu ma mantuiesc? Posibil, nu zic nu... dar macar nu am constiinta incarcata ca am facut x si y lucru. Sunt unii crestini care isi zic ortodocsi practicanti, pe care ii vezi Duminica de Duminica la Sfanta Liturghie si la Sarbatori la fel, dar au niste pacate la activ de te sperii daca le afli. Si nu, nu generalizaz. De-aia am zis unii.
Sunt si opusul lor, si sunt multi.
Si sunt si crestini practicanti care sunt practicanti si in afara Bisericii; si aici ma refer la milostenie, ajutorare, rugaciuni etc.

Ce nu inteleg eu, de ce atata blamare pentru unele lucruri? Ca daca nu le fac, eu nu ma mantuiesc, nu cei care blameaza. Sunt pacatele mele si o sa imi primesc ce mi se cuvine la Judecata de Apoi. Eu, si nu cei care ma blameaza/acuza/judeca.

Stiu si preoti/viitori preoti care fac/vor face asta strict pentru bani. Din pacate.
Cu ce sunt ei mai buni decat mine?

Da, vad pacatele altora si greselile lor, dar le vad si pe ale mele, si sunt constienta de ele. Si incerc sa devin un om mai bun, nu pentru Biserica si Sfinti Parinti si dogmatica, ci pentru ca vreau sa fiu un om mai bun pentru mine si pentru cei din jur. Poate Dumnezeu va tine la Sfarsit cont si de asta. Stie ca cred in El, stie ca Ii multumesc pentru ce mi-a dat, stie ca am nevoie de ajutorul Lui in tot ce fac, si stie si ca nu tin la dogmele crestine in general. Stie si de ce. Asa ca Il las pe El sa ma judece, nu ma intereseaza atat de tare cum ma judeca cei din jur.
Si daca ajung in Iad, inseamna ca o merit, dar asta nu inseamna ca renunt la a mai face bine pentru ca stiu ca sigur ma asteapta Iadul pentru ca nu tin la dogmele crestine ortodoxe.
Nu ma cunoasteti, ce stiti despre mine e doar ca nu tin foarte mult cont de dogme, confesiuni, Biserica ca institutie. Atat. In schimb, nu stiti cum sunt eu ca persoana, ce fac cu timplul, cat ajut sau nu ajut s.a.
Reply With Quote