Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.09.2010, 01:33:47
BaLLaNcE BaLLaNcE is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 7
Unhappy Sunt foarte deprimat....

Buna seara tuturor,

Sunt nou pe forum. Ba chiar as putea sa zic ca niciodata nu m-am aflat intr-o situatie ca aceasta, sa ma simt atat de "rau" incat sa apelez la Dvs.

Am doar 21 de ani si va spun sincer ca mi-e frica de moarte... Nu stiu ce am, dar de cand m-am uitat la unele filme, m-au luat gandurile rau de tot. Ma simt din ce in ce mai rau si simt nevoia ca trebuie sa apelez la biserica sau la un psiholog.

Vazand filmele apocalipsa 2012, 2012, documentarul 2012, mi-am pus multe intrebari si chiar si acum ma gandesc daca e ceva adevarat sau nu. NU vreau sa cred asa ceva, dar la varsta mea nu cred ca ar fi ceva neexistent. Adica, nu cred ca as fi singurul.

Trecand peste ideile care mi le-am facut eu filmele acelea, o noua si mare ...dezamagire sau nu stiu cum sa-i spun, este acea descoperire facuta de rusii si sincer asta e motivul pentru care mi-e frica si am numai asta in cap.

Se facea ca intr-o seara a venit tata de la munca si mi-a povestit ca a vazut o emisiune pe trinitas in care se vorbea de aceea descoperire facuta de rusii, pe care (din cate a inteles tata) preotii o luau ca atare si nu ca pe o blasfemie.

Pai acum va intreb eu.... Daca o femeie de 70 de ani vede filmuletul de pe youtube sau unde o mai fi el, va spun cu mentalitatea mea ca ori face infarct ori se sperie mai rau ca mine....

Eu cand am vazut acel video pe youtube in care se aud si glasurile acelor oameni cum se vaita de durere si ...nu am cuvinte sa explic, mai aveam putin si ma duceam sa ma calugaresc doar sa nu ajung acolo. Credeti-ma ca m-am uitat impreuna cu mama si cu tata si nu mi-a placut deloc fetele lor....

O sa radeti poate, daca va spun ca imdeiat dupa ce am vazut video-ul, m-am dus sa mai vb asa cu mama, sa generalizam subiectul, sa-l dezbatem intr-o oarecare masura, atat cat ne permite apropierea noastra dintre mama si fiu, avand in vedere ca nu purtam discutii de acest gen... si ce credeti ca imi spune....

"Eu nu cred asa ceva, nu are cum, pai cum ma Andrei ? Pai si eu dupa cum va anunt daca ar exista ? Nu, n-are cum. Pai ce am eu telefon acolo, sa va spun. Nu, nu, nu se poate."

Va dati seama ca si mama sa speriat, nu pentru ea, cat pentru noi ? Pentru copii ei ? Dar de mine ce sa mai zic ? Eu oare nu m-am speriat deajuns ?

Uof... sper sa nu luati in deradere subiectul meu. Vreau doar sa ma lamuresc daca este adevarat sau nu acea descoperire. Vreau sa stiu daca asa este si in iad.

De la o vreme am inceput sa ma gandesc, cum si cat am gresit pana acum, cat am "savurat" la prietenele altor baieti sau ca ...am fumat iarba ? Pai cate greseli am facut, eu unde ma duc ? Si daca astea ar fi toate....

Oare este momentul sa ma apropii de Dumnezeu ? Cum fac asta ? Eu am facut asa : Am baut de multe ori, m-am distrat ca orice pusti in vremurile noastre. Fumez si in urma cu ceva timp fumam si iarba din cand in cand. Injur ca bou, savurez la fete (chiar si ale prietenelor) si multe altele... Eu unde o sa ma duc ? ? ?

Sper ca pe acest forum sa-mi gasesc si eu raspunsuri la intrebari. Raspunsuri pe care sa le inteleg si de care sunt sigur ca am nevoie. Va multumesc. Sper ca am postat unde trebuia si inca o data, sper sa ma intelegeti ca nu trec deloc prin niste momente usoare... Mi-e greu, ma simt intr-un fel... si nu stiu ce sa fac.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.09.2010, 03:07:10
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Stii ceva,ceea ce simti tu este un lucru bun. In sensul ca intr-adevar,esti probabil pe un drum gresit si Dumnezeu ti-a atras atentia prin aceste "veniri in sine" si mustrari de constiinta. E un semn bun ca Hristos nu te-a uitat si ca inca te indeamna sa faci ceva pentru a-ti salva sufletul. Nu de alta,dar ar fi pacat sa ajungi acolo... Intoarce-te la Dumnezeu si toata teama se va transforma in bucurie. Nu trebuie sa te calugaresti,doar sa mergi duminica la biserica,sa te spovedesti,sa incerci le te lepezi de vicii etc. Sunt convins ca poti si mai ales ca vrei sa faci o schimbare in viata ta. Si eu am fost un ratacit (nu ca acum nu as fi).

Doamne ajuta
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.09.2010, 04:08:49
BaLLaNcE BaLLaNcE is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 7
Implicit

Frumos raspuns si cred ca destul cat sa-l inteleg. Credeti-ma ca nu le am deloc cu biserica ba chiar sa v-as spune ca ...o data mi-a zis prietena sa mergem la biserica sa puna si ea o lumanare si cu ocazia asta sa pun si eu. Bineinteles ca eu, magar fiind, am spun "...nu vin, ca la cate pacate am, cred ca o sa-mi cada biserica in cap". Acum, in sinea mea era vorba ca ...oarecum foloseam un motiv ca sa nu ma duc.

Sper sa pot sa ma mai duc si eu la biserica, ca la o adica, nu ma mananca nimeni, nu ma bate nimeni si nici nu cred ca-mi cade biserica in cap. Problema este ca nu sunt obisnuit, dar totusi o sa fac tot posibilul, mai ales ca am prietena care ma sustine si care o sa fie langa mine.

Tot nu mi-ati dat un raspuns clar daca acolo (unde au forjat rusii) chiar este iadul sau nu. Dar ce a fost de inteles, a fost si eu trebuie sa mai schimb niste lucruri in viata asta.

Multumesc mult pentru raspuns. Sper ca nu doar mi se pare, cred ca m-am mai linistit putin :)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.09.2010, 08:08:24
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BaLLaNcE Vezi mesajul
Vazand filmele apocalipsa 2012, 2012, documentarul 2012,
Și apostolii erau foarte preocupați să știe când va fi sfârșitul lumii. Isus le-a răspuns că ziua aceea "va veni ca un fur", adică fără să fie băgată de seamă apropierea ei. Un lucru e sigur: lumea are un început și va avea un sfârșit. Când va fi acel sfârșit nu știm, de aceea trebuie să trăim ca și când ar fi mâine.


Citat:
Trecand peste ideile care mi le-am facut eu filmele acelea, o noua si mare ...dezamagire sau nu stiu cum sa-i spun, este acea descoperire facuta de rusii si sincer asta e motivul pentru care mi-e frica si am numai asta in cap.
Desigur că iadul este o realitate, și anume una teribilă. Dar este o realitate a sufletelor și mă îndoiesc că poate fi văzut sau auzit în mod natural cu ajutorul simțurilor, așa cum nici sufletele nu sunt abordabile cu ajutorul simțurilor, după cum pretind unii, tributari ai gândirii materialiste, care zic că le-au mai și cântărit. În mod excepțional, iadul a putut fi văzut de unii oameni care au primit această posibilitate supranaturală pentru un timp, prin grația lui Dumnezeu. Referindu-mă la Biserica mea, iată, de exemplu, descrierea iadului de către vizionarele de la Fatima: http://www.fatima.org/essentials/facts/hell.asp
Cercetați astfel de viziuni care au avut loc și au girul Bisericii dv, revelațiile neanalizate și neaprobate de Biserică luați-le numai sub titlu de inventar.

Citat:
Oare este momentul sa ma apropii de Dumnezeu ? Cum fac asta ? Eu am facut asa : Am baut de multe ori, m-am distrat ca orice pusti in vremurile noastre. Fumez si in urma cu ceva timp fumam si iarba din cand in cand. Injur ca bou, savurez la fete (chiar si ale prietenelor) si multe altele...
Întotdeauna este momentul să ne apropiem de Dumnezeu. Modalitatea acestei apropieri este, mai întâi, dialogul cu Dumnezeu căruia îi mai spunem și "rugăciune". Dar, reluarea deplină a legăturii cu Dumnezeu se poate face numai în mod supranatural, prin Tainele pe care Dumnezeu le-a lăsat cu acest scop. Cele două Taine accesibile celor rupți de Dumnezeu ("Tainele celor morți") sunt următoarele: Botezul și Spovada. Botezul se administrează o singură dată, așa că, presupunând că sunteți deja botezat, spovediți-vă. Pentru o spovadă bună este necesar un examen de conștiință ("cercetarea"), lucru pe care văd că sunteți în curs de a-l face. Mai este necesară hotărârea de a nu mai păcătui. Rugați-vă pentru o spovadă bună, apoi mergeți la orice preot vă va îndruma Dumnezeu și, spunându-i mai dinainte că e vorba de o spovadă generală, mărturisiți toate păcatele de care vă amintiți. Restul vă va spune Dumnezeu, prin vocea preotului Său, ce trebuie să faceți.

Citat:
Eu unde o sa ma duc ? ? ?
Sufletele se duc imediat după moarte în locuri diferite, în funcție de starea lor în momentul despărțirii de trup: sufletele celor care mor în stare de har sfințitor merg în rai, iar sufletele celor care merg în stare ruptă de Dumnezeu merg în iad. Prin urmare, locul unde vă veți duce dv, depinde numai de dv.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.09.2010, 08:19:41
istina istina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.08.2010
Locație: departe de cei dragi
Religia: Ortodox
Mesaje: 71
Implicit Numai Dumnezeu stie.....

Am avut si eu unele decaderi ca ale tale ,am avut vise care ma speriau enorm si nu imi gaseam linistea pentru mult timp dar incet incet ma stabilizam mergfeam la biserica si cand veneam iti spun adevarul ca ma simteam foarte linistita si sufletul meu parca era mai curat ca niciodata in acele momente ,in ziua de astazi intradevar sunt foarte multe filme care chiar unele sperie ingrozitor lumea ,poate sa observat si cand este o stire mai de speriat daca aveti bunici se vaita si isi fac semnul crucii si vorbesc intruna cum si in ce felk a facut de ce si tot asa ,nu te speria ca-ci numai Dumnezeu stie ce va fi si in lumea de dincolo si in lumea aceasta ,de curand sa auzit ca vine sfarsitul lumii in anul 2012 ,dar sfarsitul lumii a venit de mult fapt pentru care oamenii sau schimbat si se omoara de la te miri ce ,roagate la Dumnezeu si incearca sa mergi la biserica sa vorbesti cu un duhovnic sa te spovedesti si vei fi mult mai linistit atunci vei fi si tu mult mai bine sufleteste iti doresc sanatate multa si tie si familiei tale si Dumnezeu sa va ajute sa va alunge din gand aceste lucruri rele care din pacate mereu sunt langa noi .
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.09.2010, 09:36:12
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BaLLaNcE Vezi mesajul
Frumos raspuns si cred ca destul cat sa-l inteleg. Credeti-ma ca nu le am deloc cu biserica ba chiar sa v-as spune ca ...o data mi-a zis prietena sa mergem la biserica sa puna si ea o lumanare si cu ocazia asta sa pun si eu. Bineinteles ca eu, magar fiind, am spun "...nu vin, ca la cate pacate am, cred ca o sa-mi cada biserica in cap". Acum, in sinea mea era vorba ca ...oarecum foloseam un motiv ca sa nu ma duc.

Sper sa pot sa ma mai duc si eu la biserica, ca la o adica, nu ma mananca nimeni, nu ma bate nimeni si nici nu cred ca-mi cade biserica in cap. Problema este ca nu sunt obisnuit, dar totusi o sa fac tot posibilul, mai ales ca am prietena care ma sustine si care o sa fie langa mine.

Tot nu mi-ati dat un raspuns clar daca acolo (unde au forjat rusii) chiar este iadul sau nu. Dar ce a fost de inteles, a fost si eu trebuie sa mai schimb niste lucruri in viata asta.

Multumesc mult pentru raspuns. Sper ca nu doar mi se pare, cred ca m-am mai linistit putin :)
Nu trebuie sa fii deprimat ,Hristos vorbeste despre iad si asa este ,cum au descoperit rusii.
Citeste niste carti religioase ,te-as sfatui sa citesti Pelerinul rus ,despre care par.Nicolae Steinhart spune ca poate sa iti schimbe viata.
Nu e usor sa scapi de niste obiceiuri rele ,vei avea multe piedici.
Daca vrei sa afli mai multe ,citeste din Noul testament ,sf.Evanghelie dupa Matei ,cap.5,6 si 7 si vei vedea cam ce ar trebui sa facem ca sa nu ajungem in iad.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.09.2010, 09:42:44
anonim30 anonim30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 45
Implicit

'' De la o vreme am inceput sa ma gandesc, cum si cat am gresit pana acum, cat am "savurat" la prietenele altor baieti sau ca ...am fumat iarba ? Pai cate greseli am facut, eu unde ma duc ? Si daca astea ar fi toate....

Oare este momentul sa ma apropii de Dumnezeu ? Cum fac asta ? Eu am facut asa : Am baut de multe ori, m-am distrat ca orice pusti in vremurile noastre. Fumez si in urma cu ceva timp fumam si iarba din cand in cand. Injur ca bou, savurez la fete (chiar si ale prietenelor) si multe altele... Eu unde o sa ma duc ? ? ? ''





Am avut si eu o stare asemanatoare cu a ta.
'' Oare este momentul sa ma apropii de Dumnezeu?''...raspunsul este DA.Eu de cand am inceput sa merg la slujbe, desi problemele mele au ramas aceleasi, El mi-a schimbat modul de gandire, modul in care eu simt toate lucrurile care ma necajeau innainte.
Daca Dumnezeu a permis ca talharul rastignit pe cruce odata cu El, care a cerut iertare in ultimul moment, sa ajunga primul in imparatia cerurilor odata cu El, daca desfranate precum Maria Magdalena, cuvioasa Taisia, cuvioasa Pelaghia si-au schimbat modul de viata ajungand la desavarsire...eu cred ca toti avem o sansa...indiferent ce am fi facut.Important este sa ne trezim, sa realizam pacatele facute sa cerem iertare din toata inima si sa incercam sa nu le mai repetam, sa ramanem in cuvantul Lui.

Dumnezeu nu voieste moartea pacatosilor, ci asteapta cu indelunga rabdare intoarcerea lor.

Last edited by anonim30; 21.09.2010 at 10:03:57.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.09.2010, 10:20:19
blue_cat blue_cat is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.02.2010
Mesaje: 86
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BaLLaNcE Vezi mesajul
Tot nu mi-ati dat un raspuns clar daca acolo (unde au forjat rusii) chiar este iadul sau nu. Dar ce a fost de inteles, a fost si eu trebuie sa mai schimb niste lucruri in viata asta.
nu trebuie sa crezi tot ce vezi sau ce vor altii sa crezi. informatiile oferite nu sunt neaparat reale. nu au publicat rapoartele, asa ca ce zice ala acolo e = cu zero.
s-a forat la adancime mare, cine stie peste ce formatiune au dat, temperaturi si presiuni inalte.. sau poate ca oamenii au facut o greseala si au deteriorat echipamentele (nu stiu daca ai vazut imaginea cu sapa de foraj), zgomotele de la asta provin.
anyway, esti baiat mare, nu copil de 5 ani, nu mai crede toate aberatiile, asa si eu daca ma apuc sa raspandesc un filmulet sau un powerpoint cu ce tampenie imi trece prin cap in momentul asta, tot se gasesc cativa sa creada si sa nu mai doarma noaptea din cauza asta:D
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.09.2010, 10:45:47
BaLLaNcE BaLLaNcE is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 7
Implicit

Am cam ramas fara cuvinte dar in acelasi timp sunt fericit ca mi-am gasit multe raspunsuri la voi. Multumesc mult pentru toate asta. Parca ma simt mai bine, parca sunt mai eliberat de starea aia si si as vrea sa continui, sa nu ma opresc aici. Vreau si trebuie sa ma duc la biserica, sa incerc sa fiu putin mai ...alt om, care pana acum nu eram. Cred ca mi-a lipsit mult increderea in Dumnezeu, dar acum sper sa fie bine. Duminica o sa ma duc la biserica impreuna cu prietena si sper sa fie un inceput bun. :)

Inca o data, va multumesc mult de tot. Vorba voastra, acum tine de mine, sa pot sa fac pasul asta, sa pot sa ma apropii de Dumnezeu si sa nu las nimic sa ma opreasca.

Daca toata lumea ar fi ca voi, cred ca ar fi numai bine in lume. Sper ca daca mai exista persoane ca mine, sa pateasca acelasi lucru ca mine si sa-si revina din lucrurile astea urate pe care le simtim.

Multumesc mult de tot. Acum, abia astept sa ma duc la biserica :D
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.09.2010, 11:52:14
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Daca te duci duminica la biserica e foarte posibil sa te plictisesti ,e bine totusi sa stai pina la sfarsit.
Daca vrei sa afli semnificatia Sfintei Liturghii poti gasi explicatia in cartea par.Ioanichie Balan "Calauza ortodoxa in biserica"
Dupa ce vei citi intelesul slujbei duminicale care se numeste sf.Liturghie va fi mult mai usor sa stai in biserica iar cu timpul te vei obisnui si iti va lipsi daca nu vei merge intr-o duminica.
Apoi ar fi bine sa postesti 3 zile si sa te spovedesti la un duhovnic de care trebuie sa te interesezi inainte deoarece e foarte important duhovnicul.
Daca te tii de spovedanie si sfintele slujbe si vei citi si rugaciuni nu o sa iti mai fie frica de iad.
Parintele Cleopa spune ca trebuie trei lucruri pentru mantuire:rabdare ,rugaciune si milostenie.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bunica zice ca este pacat. Sunt foarte derutata si am nevoie de un raspuns Dorina8 Generalitati 13 18.08.2011 20:40:32
Sunt sectele foarte periculoase?Cum sa luam atitudine fata de ele? tigerAvalo9 Secte si culte 443 04.08.2010 14:38:35
Sunt foarte trista Simona-Marilena Generalitati 51 04.05.2010 22:36:21
Sunt sectele foarte periculoase?Cum sa luam atitudine fata de ele? tigerAvalo9 Generalitati 5 03.05.2010 14:24:13
sunt foarte suparat!!!! miha_i Biserica Ortodoxa Romana 9 30.03.2007 22:33:23