Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.10.2012, 00:32:08
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Despre ingrijirea Bisericii

Am citit la Sfantul Serafim de Sarov un cuvant tare folositor despre ingrijirea Bisericii si despre cum trebuie sa ne purtam cand suntem in biserica.

"Nu este mai mare ascultare ca ascultarea din biserica! Si daca n-ai face altceva decat sa cureti cu o carpa dusumeaua din casa Domnului, asta se socoteste in fata lui Dumnezeu mai presus de orice alta ascultare. Caci nu este o ascultare mai mare, ca cea facuta pentru biserica.

Si orice ai face intr-insa si cand intri si cand lucrezi inauntru si cand iesi afara, totul trebuie sa faci cu frica si cu cutremur si niciodata sa nu-ti inceteze rugaciunea cea din launtru si sa nu vorbesti cu nimeni in biserica, afara numai de mare trebuinta si pentru nevoia bisericii si atunci numai in soapta.

Caci ce este mai frumos, mai placut si mai presus decat biserica? Si de cine oare sa ne temem intr-insa, si unde sa ne bucuram cu sufletul, cu inima si cu tot cugetul nostru mai mult, daca nu in biserica, unde insusi Stapanul si Domnul nostru este de fata cu noi intotdeauna?"
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.10.2012, 21:08:29
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Mi se pare un indemn foarte folositor.
La noi la biserica, mai ales dupa parastase, ramane foarte multa mizerie, ceara pe jos, resturi de lumanari, pahare de plastic. Femeia de serviciu e mereu suparata ca trebuie sa curete atata mizerie. Dupa slujbe, se mai gasesc persoane care mai curata icoanele, racla... Insa adevarul e ca daca fiecare ar fi mai atent si nu ar face mizerie pe unde trece nu ar mai fi nevoie de voluntari!

Din pacate, multi nu mai privesc dimensiunea sacra a bisericii, ci vad mai degraba componenta ei sociala, de loc public. Iar in locurile publice e jale la capitolul curatenie, desi cosul de gunoi este alaturi! Tine de educatie. Imi tot propun ca intr-o zi, cand mai ajung la metro, sa adun toate cartelele aruncate oriunde, numai in cosul de gunoi nu. Am stat eu si am cugetat ca asta e o metoda mai buna decat sa faci observatie oamenilor.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.10.2012, 21:46:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Femeia de serviciu e mereu suparata ca trebuie sa curete atata mizerie. Dupa slujbe, se mai gasesc persoane care mai curata icoanele, racla... Insa adevarul e ca daca fiecare ar fi mai atent si nu ar face mizerie pe unde trece nu ar mai fi nevoie de voluntari!
Aveti femeie de serviciu ? La noi "babutele", asa cum iti place tie sa le zici , fac curatenie , aprind candelele , schimba apa in glastre , etc , dar nimeni nu se vaita , ci o fac cu mult drag si pasiune , inclusiv doamna preoteasa . Nu cred ca e vorba de neatentie , caci sunt lucruri firesti , precum si acasa stergi praful , cureti mizeia facuta si indrepti micile neatentii . In Biserica lumea este mult mai atenta decat in alte parti , dar este inevitabila aparitia "mizeriei " la care faci referire !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.10.2012, 22:16:39
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Aveti femeie de serviciu ? La noi "babutele", asa cum iti place tie sa le zici , fac curatenie , aprind candelele , schimba apa in glastre , etc , dar nimeni nu se vaita , ci o fac cu mult drag si pasiune , inclusiv doamna preoteasa . Nu cred ca e vorba de neatentie , caci sunt lucruri firesti , precum si acasa stergi praful , cureti mizeia facuta si indrepti micile neatentii . In Biserica lumea este mult mai atenta decat in alte parti , dar este inevitabila aparitia "mizeriei " la care faci referire !
Esti foarte vigilent, Cristi, asa este, nu era vorba despre o femeie de serviciu, ci despre cea de la lumanari, care face si curatenie prin biserica. La tine la biserica am vazut ca e curat, dar, din pacate lucrurile nu stau chiar asa peste tot. Cand sunt zilele de pomenire ale mortilor si vine tot cartierul e jale in curtea bisericii, unii parca ar fi pe stadion. Acum, nu trebuie sa ascundem murdaria sub pres. Da, oamenii care se implica in curatenie o fac cu bucurie si la noi, doar ca nu sunt babutele, ci sunt oameni intre doua varste. Unora li se pare degradant sa faca curatenie dupa altii sau dupa ei insisi.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.10.2012, 22:21:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Unora li se pare degradant sa faca curatenie dupa altii sau dupa ei insisi.
Da , asa este din pacate !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.10.2012, 15:40:30
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cand am fost la Iasi, am gasit o carte: Suferintele Mamei Blondina. Am cumparat-o. Este povestea unei basarabence, care dupa razboi a facut zeci de ani de inchisoare si exil, din simplul fapt ca a cerut sa plece in Romania, fiind romanca. In ultimii ani ai vietii ajunge in sfarsit in Romania; aici are parte de alte suferinte, iar mangaierea o gasea numai in Biserica.
Intrebata fiind de cineva, daca nu ii e rusine sa faca curat in biserica, a raspuns: Nu m-am rusinat niciodata sa fac curat pentru Hristos!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.10.2012, 18:09:28
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Biserica nu este doar a altora, este si a mea. A refuza sa ma ingrijesc de curatenia din ea, inseamna a da dovada ca nu-mi apartine.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.10.2012, 18:33:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Cand am fost la Iasi, am gasit o carte: Suferintele Mamei Blondina. Am cumparat-o. Este povestea unei basarabence, care dupa razboi a facut zeci de ani de inchisoare si exil, din simplul fapt ca a cerut sa plece in Romania, fiind romanca. In ultimii ani ai vietii ajunge in sfarsit in Romania; aici are parte de alte suferinte, iar mangaierea o gasea numai in Biserica.
Intrebata fiind de cineva, daca nu ii e rusine sa faca curat in biserica, a raspuns: Nu m-am rusinat niciodata sa fac curat pentru Hristos!
Cum nici Hristos nu se rusineaza sa ne faca noua curat in sufletele noastre , doar sa-L chemam !
Frumos cuvant Anca , multumim !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.10.2012, 19:04:02
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru mine a face treabă în biserică și în curtea bisericii, a curăța locul de închinare este o mare bucurie. Uneori acasă nu am chef să fac treabă, la biserică însă niciodată nu se întâmplă așa. Dacă am o anumită suferință imediat ce am intrat în curtea bisericii aceasta dispare. Din păcate nu am prea des ocazia de a mă bucura de munca în biserică deoarece atunci când merg acolo o fac pe furis mințind că mă duc în altă parte, iar când vin acasă târziu se lasă cu ceartă.
Da, sunt persoane care merg de o viață la biserică dar consideră ceva înjositor ca ele sau cineva din familie să se ocupe de întreținerea bisericii.

Dacă această nevoință este făcută în tăcere, fără a bârfi sau a supăra pe nimeni cred că este foarte plăcută lui Dumnezeu. În biserică femeile trebuie să fie Matre și Marii.

Din păcate adeseori cineva rănește și cineva este rănit acolo unde se lucrează faptele bune, adică ispitele nu lipsesc!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.11.2012, 00:35:12
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Putem sa contribuim si in alt mod la ingrijirea si infrumusetarea Bisericii. Sa ducem flori la icoana Maicii Domnului si la icoanele Sfintilor, sa donam o suma de bani atunci cand preotul face apel pentru a cumpara un obiect de cult.

Aveam o colega de facultate care facea ornamente foarte frumoase din flori si le ducea la icoana Maicii Domnului. Florile le cumpara cu mare drag si cu o oarecare jertfa, din bursa ei de studenta.

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre Canoanele Bisericii, reguli de organizare spre_rasarit Dogmatica 2 18.02.2012 23:45:39
,Invatatura ortodoxa a Sfintilor Parinti ai Bisericii ortodoxe despre faptele bune" dobrin7m Spiritualitatea ortodoxa 138 21.09.2011 23:31:23
Sfintii Parinti ai Bisericii Ortodoxe despre impartasirea cu ereticii paradosis Despre Biserica Ortodoxa in general 14 26.01.2011 01:11:47
Centru pt ingrijirea copiilor la Gogosaru, Giurgiu fllorina Umanitare 3 28.09.2008 03:24:24
Despre tainele Bisericii Ortodoxe strajeru Secte si culte 0 26.11.2007 01:39:33