Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.08.2012, 20:51:19
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Of of Doamne Doamne si cind ma gindesc ca toti ajungem babe si mosi.
Daca ne ajuta Dumnezeu, om ajunge si babe si mosi :). Conteaza insa sa ne pastram tineretea sufleteasca si sa ii aducem la biserica pe cei mai tineri, la acea varsta, prin intelepciunea si comportamentul nostru, si nu sa ii scoatem afara pe tinerii care nimeresc acolo.
Eu nu am nimic cu varsta omului, dar cel putin in bisericile din Romania, problema pusa de Cavelerul Templier este cat se poate de reala. Sunt de acord sa respectam oamenii in varsta, dar cand acestia invoca varsta si vechimea in biserica pentru a justifica niste lucruri de nejustificat crestineste in biserica, e grav.
Imi cer iertare daca v-am suparat.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.08.2012, 23:00:30
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Templierule, te rog frumos, maine dimineata te duci la biserica. Daca observi cumva vreo baba uitandu-se ciudat la tine, raspunde-i cu un zambet! Uite asa, ca asta - . Daca e mai aproape de tine, ii poti spune chiar "Sarut mana". O sa vezi ca se va bucura si nici nu o sa mai creada ca esti aterizat de pe alta planeta.
Sa ne spui maine cum a fost.
Chiar ca o sa ma duc maine , si o sa mi pun planul in actiune , oricum o sa stau in spate , si o sa zambesc mai mult.
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.08.2012, 08:54:05
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Parintele Cleopa- CELE 14 REGULI PENTRU MERGEREA LA BISERICĂ

“Fraților, trebuie să știți că un creștin care merge la biserică are 14 reguli canonice de bună cuviință, dacă vrea să-i folosească mersul la sfânta biserică. Dacă nu le împlinește, se duce la biserică spre osândă.....

5. A cincea condiție canonică este să nu vorbiți în biserică, că este mare păcat. Dacă este mare nevoie să vorbiți, vorbește în șoaptă sau prin semne.

8. A opta condiție canonică. Să știți că după ce dă preotul binecuvântare de Sfântă Liturghie, nimeni nu mai are voie să se închine în biserică sau să mai ducă daruri la altar, că este mare păcat.Când auzi că zice preotul: „Binecuvântată este Împărăția Tatălui și a Fiului și a Sfântului Duh, totdeauna, acum și pururea și în vecii vecilor”, este gata! De atunci fiecare stă la locul lui liniștit, nu se mai duce să se închine. Chiar de-ai venit cu un dar în biserică, cu lumânare și cu prescură, le dai la urmă.Că din timpul acela preotul intră în Sfânta Liturghie și nu mai are timp să ia darul. Că dacă te duci și el se oprește de la Liturghie, îi rămân o mulțime de rugăciuni și are păcat. Deci darurile se dau la biserică până se dă binecuvântarea de Liturghie.De atunci înainte nu mai este voie nici să te închini, pentru că îi tulburi pe cei care vor să asculte Sfânta Liturghie."

-cat despre babe sau altii eu daca stau cu ochii inchisi si sunt atent la Liturghie nu mai vad si aud nimic din jur,adica nu ma deranjeaza (bine sa nu vorbeasca tare ...)
-mai rau e cu pacatele si gandurile noastre care ne vin in timpul Liturghiei...

Last edited by antiecumenism; 19.08.2012 at 09:00:52.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.08.2012, 13:36:59
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Formalismul, bîrfele babelor și ceea ce se întimplă la coadă la moaște nu constituie motive de stat acasă ascultînd Liturghia la televizor.

Apropo de babe, Alexandru Paleologu povestea într-o carte cum a devenit el creștin. S-a întîmplat că a participat la o Liturghie ținută de Părintele Stăniloae, iar un moment dat Părintele a întrerupt slujba din cauza unor femei care nu se mai opreau din vorbit. Acea lecție pe care Stăniloae le-a dat-o femeilor din fața altarului l-a făcut pe Paleologu să-l aștepte pe preot după slujbă pentru o discuție care să-i dea răspunsul probabil la niște întrebări, iar din acel moment Paleologu a devenit creștin pînă la moarte.

Citi si eu acest fir si vazui ca multi l-au luat in tarbaca pe autor din cauza greselilor sale si astfel statui pe ginduri daca sa mai scriu si eu sau nu ? Dar parca acest post , selectat de mine , este aiurea rau de tot.

Intimplarea cu parintele Staniloaie este grozava nu pt. Paleologu, ci pt. nemaipomenitul sacrilegiu de a intrerupe Sf. Liturghie ca exact la momentul oportun, cu exemplul direct in fata, sa mustre, spre indreptare, o biserica intreaga, prin persoana femeii respective, care in timpul sacru, al dumnezeiestii Liturghii se ocupa cu orice fel de lucruri , "stiute" ca fiind bisericesti/bune/recomandate (plimbarea pe la icoane, moaste , pt. inchinare, baterea de metanii sau inchinaciuni exact cind nu trebuie, contemplarea sfintilor pictati pe peretii bisericii, etc, discutii cu vecinul despre cit de mult s-a micsorat pensia, despre cit de bine a ajuns fata de la Bucuresti, despre cum ai ajuns somer fara nici un viitor, enoriasi cu chipul incremenita pe o icoana sau pe un perete dar cu ochii dati pe spate, in "extaz" dar a carui minte fuge, fuge, pe toate cimpurile, etc) numai cu traitul real al Tainei, nu !

Deci , Paleologu nu are nici un merit , iar venirea lui la credinta este una schioapa, stirba, inselata , deoarece se stie f. bine ca el a innotat in oculta pina la git toata viata , atit el cit si progeniturile lui . Spune clar Hristos ca nu poti sluji lui mamona si lui Hristos in acelasi timp.

Asa ca acest exemplu dat , aceasta parabola (pe care o stiam mai inainte de a fi acum postata), are cu totul si cu totul o alta semnnificatie, importanta, decit cea a convertirii lui Paleologu .... " pt. toata viata" la crestinism !
Chiar daca exemplul are puterea de a ne seduce fals, formalismul lui Paleologu este in veci la fel cu cel al femeilor pe care nu le suferiti , adica ati ales prost exemplul ! Dar nu-i nimic, bine ca am facut vorbire despre inca un lucru , poate vom trage vreun folos !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 19.08.2012 at 13:43:31.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.08.2012, 19:56:39
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
Si eu am o mare problema la biserica.Obosesc ascultand cum canta 1-2 femei "muzica lor populara" cu cat tipa mai tare, au vocea mai frumoasa asa cred ele .Mi-as dori sa aud un cor educat de muzica psaltica .E un profesor de muzica dar nu a putut nici el saracu sa mai schimbe ceva.Si nu pot alege ,e o singura biserica aici...Ce sa fac?
Ehee, sa fi vazut preotii de la noi, cum stateau sa cante Prohodul Maicii Domnului si cum se gaseau cate unii care sa ii acopere, ba chiar sa le si ia painea de la gura (strofele sunt intrerupte, in anumite momente, de binecuvantari si de ecfonisuri pe care le rostesc preotii. Si numai auzi cum o iau doi seniori inainte, cantand de pe foaie, pe melodia prohodului, inainte sa apuce preotul sa deschida gura: "Slava Tatalui...." ). Cum or fi rezistand cu atata lume afona, neatenta, grabita, certareata, vorbareata etc etc in jurul lor, nu stiu. Azi i-a dat unul o palma peste spate parintelui care tamaia biserica, in incercarea lui avantata de a se atinge de vesmintele sale! Dar ei stau acolo si slujesc, nu se plang, mai fac morala, mai fac haz de necaz, mai strang lumea dupa slujba, sa invatam sa cantam corect, dar nu abandoneaza cauza si nu ocarasc. Cu adevarat sa faci, macar in aceasta situatie, ce face preotul!


De Sfanta Marie, si eu am avut aceasta problema cu muzica populara. Trebuia sa cantam o priceasna pentru Maica Domnului. Imi scot eu foaia cu textul din geanta si ma uit in jur, sa vad, poate vrea cineva sa cante si nu are de pe ce. Gasesc repede o doamna dornica. Mi-a luat foaia si a inceput sa cante o muzica populara, tare si cu multa voiosie, drept in urechea mea. Ii acoperea pe toti cei din jur si se tot plimba cu foaia aceea prin podoaba capilara a unei doamne varstnice din fata. La inceput, m-a incercat si pe mine acest sentiment de neplacere, dar am cantat si eu cu ceilalti incetisor, asa cum ma pricepeam. Pana la sfarsitul cantecului, am iesit din starea asta. Mi-am adus aminte cu cata bucurie primise interpreta noastra foaia, am vazut cat drag se citea pe chipul ei si, mai ales, am observat ca doamna prin parul careia i se plimba hartia nu a schitat niciun gest, nu a intors nici macar capul ca sa o taxeze.


Templierule, ia zi cum ti-a fost azi la biserica!
La noi, la predica, parintele ne-a indemnat pe toti sa ne cerem iertare, daca suntem suparati sau daca am gresit, si "colegilor nostri de rugaciune" din biserica, vecinilor in fata carora ne-am asezat, ca sa vedem mai bine slujba, celor pe care i-am inghiontit sau pe cei pe care i-am deranjat prin atitudinea noastra. Si s-a referit si la cei care se uita urat la credinciosii care vin pentru prima data in biserica si nu stiu unde sa se aseze, in loc sa li se ofere locul cel mai din fata. Ca sa nu ajunga acasa si sa manance masa de pranz cu rautate si suparat pe colegul de rugaciune care uite ce-a zis si ce mi-a facut! Si sa stii ca unii si-au cerut iertare de la vecinii de loc, dupa Sfanta Liturghie...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 19.08.2012 at 20:29:10.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 19.08.2012, 20:46:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Ehee, ...
Pai , cum ramane stimata domnisoara cu teoria si formalismul asta ?
Iata :http://www.crestinortodox.ro/forum/s...974#post465974
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 19.08.2012, 21:28:33
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Pai , cum ramane stimata domnisoara cu teoria si formalismul asta ?
Iata :http://www.crestinortodox.ro/forum/s...974#post465974

Nu prea inteleg eu ce vrei sa zici, dar daca ai in curte o vietuitoare care face ihaa-ihaaa, doar nu o sa ii zici: dii, calutule! de teama sa nu il superi.
Mai vorbim si noi, Cristi, daca nu putem face altceva, vorba bunica-mii: "De aia a mancat, ca sa vorbeasca!"
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 19.08.2012, 23:10:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul


Mai vorbim si noi, Cristi, daca nu putem face altceva, vorba bunica-mii: "De aia a mancat, ca sa vorbeasca!"
Dumnezeu s- o dihneasca pe Dochita , caci are cu cine se "mandri"acolo Sus !
Doamne ajuta !
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...hlight=dochita
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 19.08.2012, 23:51:43
Ivanacristescu Ivanacristescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Salutari colegi de forum, nu am mai deschis de mult un nou topic dar acum chiar simt nevoia sa o fac .Sincer m-am cam saturat de formalismul in biserica si de multi asa zisi ''credinciosi''.Dau exemplu duminicile in care ma duc la biserica , si vad cum stau doamnele in varsta , ca sa nu zic babe, stau si discuta , si barfesc , numai gandul la slujba nu-l au , si sunt sigur ca multe , multe dintre ele nu au nici cele mai mici cunostinte de religie si Biserica si Ortodoxia in general nu reprezinta decat o adunatura de superstitii si reguli pe care trebuie sa le respecte cu strictete ca doar '' te bate Dumnezeu'', si se duc la biserica doar din formalism , si din traditie. spuneti-mi daca nu-i asa.De multe ori ma analizeaza din cap pana in picioare cand stau in biserica si sunt atente la orice gest pe care il fac eu sau altii , si de aceea prefer in unele duminici sa ascult Sfanta Liturghie pe Trinitas , sau pur si simplu sa citesc din Cartile Sfinte.

Alt exemplu : Sfintele moaste , se calca in picioare pentru a atinge moastele unui sfant , ajungand la idolatrie curata , asta inseamna credinta ,sa te calci in picioare pentru a atinge niste moaste intr-o anumita zi ( Ex Sfanta Parascheva de la Iasi) cand poti foarte bine in oricare zi a anului sa vizitesi moastele sfantului respectiv?

Parerea mea : putini au ajuns sa inteleaga cu adevarat ce inseamna Ortodoxia ,pentru multi reprezinta o adunatura de superstitii cum am mai spus , sau un loc unde iti poti rezolva problemele rugandu-te la Dumnezeu , doar in momentele alea de necaz , doar atunci, in rest ignorand Biserica.
Templierule,
Stim cu totii ,ca mersul la Biserica este mult mai folositor decit statul acasa,sau mersul in.."centrul istoric"..daca esti tulburat de anumite "personaje" ,incearca sa te intaresti in rabdare,sau cauta o Biserica unde sa poti sta linistit..si mie mi s-a intimplat sa stau si sa suport ,un "cintaret" care-mi "sensibiliza" la maxim,auzul,cu decibelii ,total AFON..dar recompensa o primeam de la preot,care slujea dumnezeieste..Acum,ca sa fiu in asentimentul tau,personal,sint si eu deranjata cind aud vorbindu-se in Biserica,pe parcursul Sfintei Liturghii,si atunci cind intirziatii ,strapung zidul ,ca sa nu lase nicio icoana nesarutata,desi ,poate ,au ajuns chiar in apogeul Liturghiei,la Prefacere..moment in care ar trebui sa stam:CU FRICA!Drepti! Neclintiti! Sa nu ni se auda nici respiratia...caci..VINE HRISTOS!
Daca n-ai venit la vremea sarutatului icoanelor,la Biserica,renunta pina va mai veni..o vreme!daca n-ai ajuns la timp ca sa-ti duci darul la Altar,renunta s-o mai faci ,imbrincind....asta ar trebui sa li se spuna confratilor nostri,de la Amvon,printre altele,caci si acesta e un lucru ,la fel de folositor,precum si explicarea Evangheliei din ziua respectiva..cit despre inghesuiala de la Sf Moaste,daca nu s-ar fi inventat Jandarmeria si Serviciile de :Garda de Corp,nu am fi vazut atita circ,in jurul Bisericii...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.08.2012, 00:09:00
Ivanacristescu Ivanacristescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Formalismul, bîrfele babelor și ceea ce se întimplă la coadă la moaște nu constituie motive de stat acasă ascultînd Liturghia la televizor.

Apropo de babe, Alexandru Paleologu povestea într-o carte cum a devenit el creștin. S-a întîmplat că a participat la o Liturghie ținută de Părintele Stăniloae, iar un moment dat Părintele a întrerupt slujba din cauza unor femei care nu se mai opreau din vorbit. Acea lecție pe care Stăniloae le-a dat-o femeilor din fața altarului l-a făcut pe Paleologu să-l aștepte pe preot după slujbă pentru o discuție care să-i dea răspunsul probabil la niște întrebări, iar din acel moment Paleologu a devenit creștin pînă la moarte.
...si tu..ai luat drept reale,povestile lui Paleologu,despre crestinarea sa?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 12:22:01
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 09.06.2013 00:58:51
Formalism si fariseism in credinta MariS_ Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 47 08.09.2011 23:01:51
Biserica Sfantului Mormant - Biserica Invierii GabrielaV Intrebari utilizatori 0 06.04.2010 16:04:27