Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 01.04.2014, 01:03:00
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Eu cred ca ne da detaliile.Ii spune acelui om ce sa faca cu averea sa in cazul sau.
Adica sa faca milostenie(pt ca el aia n-a facut).Adica ii recomanda sa faca ceea ce n-a facut niciodata in viata sa.
Iar acest lucru il putem deduce dupa reactia acelui om la recomandarile lui Hristos.
Eu cred ca omul ala a refuzat recomandarile lui Hristos, pentru ca Iisus ia cerut in mod indirect sa-si franga inima si sa si-o smereasca( numai cel cu inima smerita poate sa-si iubeasca semenul si sa imparta din avutia sa cu el.)


Dar pentru asta nu trebuie sa fii bogat. Trebuie sa ai doar inima impietrita indiferent
daca ai bani sau nu.

Si repetam iarasi:
poti sa fii bogat si sa ai inima impietrita
poti sa fii sarac si sa ai inima impietrita
poti sa fii bogat si sa fii milostiv cu ceilalti din jurul tau.
poti sa fii sarac si sa fii milostiv cu ceilalti din jurul tau.
Corect! A fii sarac nu este din start,by default o virtute!
Poti sa fii sarac deoarece inainte ai fost bogat si ai pierdut toti banii la un joc de ruleta...sau i-ai investit intr-o afacere proasta...sau ti-au furat hotii tot!
Sau esti un om impatimit in dependenta fata de vreo substanta.
Nu ne garanteaza nimeni ca saracii sunt painea lui Dumnezeu in timp ce bogatii sunt pleava iadului.Important este cum te raportezi la Dumnezeu din acea pozitie si ce fel de inima ai!
Ca sa rezum,nu trebuie sa-i judecam pe unii cu smartphone,poate este cadou,poate este imprumutat,nu stim noi cum isi duce el viata.
Ne comportam ca aceia care vad fete bisericesti in masini scumpe de lux si se smintesc rau de tot.
Eu mai mult am vazut bogati care dau decat oameni decenti care tin totul cu zgarcenie pt ei si binele familiei lor.

Acum mai mult timp,m-am dus intr-o vizita de Paste la niste rude care aveau un venit peste medie ,aveau un apartament utilat cu de toate si isi permiteau sa-si faca chiar casa de vacanta la tara.Erau stramtorati doar pt ca construiau acea casa de vacanta. S-au asezat la masa si cu obraznicie m-au intrebat daca vreau putin sos de friptura cu paine caci carnea este numarata pt membrii familiei lor...Mi s-a parut cea mai mare mojicie posibila,dar venind din partea lor nu ma mai socheaza nimic...Probabil ca m-ar fi durut mai putin faza respectiva daca aceiasi indivizi nu ar fi fost omeniti si tratati regeste mereu in casa noastra.Dar astia sunt oamenii!
Slava Domnului,am primit mai multa omeneala din partea unor straini!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 01.04.2014, 10:14:27
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Hai sa nu fim ipocriti si sa spunem ce vrem la un telefon. Hai sa nu fim ipocriti si sa spunem de ce vrem ce are un telefon. Si hai sa nu fim ipocriti si sa spunem ce avem nevoie la un telefon.
Si eu am un telefon mai vechi fara smecherii pe el, la ce il folosesc este destul. Nici eu nu-mi schimb telefonul anual pt ca functiile suplimentare care le are nu ma intereseaza.
Personal NU imi bat joc de bani si nu cumpar la preturi mari lucruri care nu se justifica. DAR daca as dori unul nou, mi-as cumpara. Din banii pe care ii castig mi se pare aiurea daca imi doresc ceva nou, mai calitativ si sofisticat sa nu-mi cumpar. Pentru ca asa vreau sa am si nimeni nu ma judeca ce fac cu banii mei. La fel poate face oricine si nu-l judec eu ce face cu banii lui.

E valabil si cand cumparam un calculator etc, depinde de obiect.
Cum spunea cineva de incaltamine de 2000 lei, 200 lei sau 100 lei. Nici eu nu dau 2000 lei dar nici 20 lei.

Inca o data, depinde de cum ne raportam la obiectele din jur si la utilitatea lor.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 01.04.2014, 11:56:26
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Si repetam iarasi:
poti sa fii bogat si sa ai inima impietrita
poti sa fii sarac si sa ai inima impietrita
poti sa fii bogat si sa fii milostiv cu ceilalti din jurul tau.
poti sa fii sarac si sa fii milostiv cu ceilalti din jurul tau.
Adică, nu sărăcia te mântuiește, nici bogăția nu te osândește; și, precum nici bogăția nu te mântuiește, așa nici sărăcia nu te osândește, ci precum ai sufletul, și față de bogăție și față de sărăcie.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 01.04.2014, 12:21:57
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Uite că aș putea să-mi iau un smart scump și mîine dimineață, dar nu o fac pentru că am un telefon banal și-l folosesc cu succes. Mai mult, dacă tu mi-ai oferi un smart nou-nouț, l-aș vinde imediat și banii i-aș folosi unde trebuie cu adevărat.
Și trebuie să știe tot poporul?
Care e folosul de a impune modul tău de raportare la un smartphone? Și care e folosul duhovnicesc? Un smartphone oferă multe beneficii, bineînțeles, dacă sunt utilizate cu măsură. Apoi poate fi un înlocuitor de GPS, aparat foto/filmat/înregistrat audio etc. Deci, poate fi chiar mai ieftin decât dacă ți-ai cumpăra toate aceste aparate separat.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 01.04.2014, 12:39:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Acum mai mult timp,m-am dus intr-o vizita de Paste la niste rude care aveau un venit peste medie ,aveau un apartament utilat cu de toate si isi permiteau sa-si faca chiar casa de vacanta la tara.Erau stramtorati doar pt ca construiau acea casa de vacanta. S-au asezat la masa si cu obraznicie m-au intrebat daca vreau putin sos de friptura cu paine caci carnea este numarata pt membrii familiei lor...Mi s-a parut cea mai mare mojicie posibila,dar venind din partea lor nu ma mai socheaza nimic...
Dar nici nu te impiedica nimic sa te ridici si sa pleci pur si simplu.
Eventual spuneai ca ai o urgenta.
Asta e singurul mod in care poti interactiona cu astfel de oameni.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 01.04.2014, 12:40:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Și trebuie să știe tot poporul?
Care e folosul de a impune modul tău de raportare la un smartphone? Și care e folosul duhovnicesc? Un smartphone oferă multe beneficii, bineînțeles, dacă sunt utilizate cu măsură. Apoi poate fi un înlocuitor de GPS, aparat foto/filmat/înregistrat audio etc. Deci, poate fi chiar mai ieftin decât dacă ți-ai cumpăra toate aceste aparate separat.
Sigur ca ofera, si golurile suflesti trebuiesc umplute cumva, nu-i asa? :)
Adica sa fim seriosi, cati si cat timp ne-am simti impliniti sufleteste daca am dona sa zicem 1000lei la niste amarati?
Pe cand cu un telefon de 1000lei, ne putem umple golurile mul timp..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 01.04.2014, 13:27:30
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dacă pentru tine utilitatea este egală cu umplerea golului sufletesc, ce să mai zic...
Reply With Quote
  #108  
Vechi 01.04.2014, 15:30:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Gandeste-te sincer, cam care e utilitatea reala, nu aia de marketing.

As fi putut avea un GPS de mai bine de 5 ani dar as putea sa numar pe degete (de la o mana) datile in care mi-ar fi fost util si in care culmea, m-am descurcat pana la urma si fara si nici n-am ocolit zeci de km din cauza asta.

Pozele/filmele facute cu telefonul sunt o gluma trista.

Un telefon "de fitze" e peste 2000ron, bani cu care iti cumperi un DSLR bunicel.

De inregistrat voce, iarasi, am acces la reportofon de peste 10 ani.
Utilitatea reala? Zero.

Sigur, pot sa zic ca as fi inregistrat conferinte duhovnicesti, etc. dar la fel de bine daca as fi avut nevoie sa ascult si a doua oara ce s-a vorbit, as fi putut cere inregistrarea de la unul din aia 10 care inregistrau si video si audio.
Ce am inregistrat eu cu camera foto, n-am ascultat niciodata a doua oara.

Sunt unii biznismeni care chiar au nevoie de e-mail la purtator si nu e fitza (foarte putini).
Aici nu prea cred ca se califica nimeni de pe aici.

Pana la urma un telefon e doar un telefon.

Da, poti sa-ti omori timpul cu tot felul de jocuri "inteligente". Am fost acolo, am facut asta, nu cred ca sunt mai destept de la ele.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 01.04.2014, 19:37:51
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
Si eu am un telefon mai vechi fara smecherii pe el, la ce il folosesc este destul. Nici eu nu-mi schimb telefonul anual pt ca functiile suplimentare care le are nu ma intereseaza.
Personal NU imi bat joc de bani si nu cumpar la preturi mari lucruri care nu se justifica. DAR daca as dori unul nou, mi-as cumpara. Din banii pe care ii castig mi se pare aiurea daca imi doresc ceva nou, mai calitativ si sofisticat sa nu-mi cumpar. Pentru ca asa vreau sa am si nimeni nu ma judeca ce fac cu banii mei. La fel poate face oricine si nu-l judec eu ce face cu banii lui.

E valabil si cand cumparam un calculator etc, depinde de obiect.
Cum spunea cineva de incaltamine de 2000 lei, 200 lei sau 100 lei. Nici eu nu dau 2000 lei dar nici 20 lei.

Inca o data, depinde de cum ne raportam la obiectele din jur si la utilitatea lor.
Tocmai, ca din ce zici tu nu este vorba de utilitate, ci de moft.
Si sa stii ca te judeca cineva cu privire la ce fai cu banii tai. Te judeca Dumnezeu. Pentru ca banii nu i-ai facut tu, prin propriile eforturi. Si nu faci totul doar pentru tine.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 01.04.2014, 19:41:26
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ba poți cu papuci ieftini sau cu încălțări sport. În pantaloni scurți nu e voie, la maieu... :)
Nu e chiar asa. Depinde unde lucrezi. Dar la unele firme exista un "Dress code" care nu iti permite sa vii cu papuci sau incaltati sport. Nu iti impun pretul pantofilor, dar calitatea este uneori direct proportionala cu pretul si fiind practic vei alege ceva putin mai scump. Si nu e moft.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde