Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.09.2008, 19:07:03
partenie partenie is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 97
Implicit

Am citit un articol de Lucian APOPEI in care incearca sa dea un raspuns la intrebarea: unde a fost raiul? "Si din Eden iesea un rau care uda raiul, iar de acolo se impartea in patru brate", aflam in cartea Facerii 2, 10. Pentru localizarea cat mai exacta a locului in care Dumnezeu a ales sa-i aseze pe primii oameni, autorul cartii, Moise, ne da si alte indicii: "Numele unuia (dintre bratele raului - n.r.) era Fison; acesta inconjoara toata tara Havila, in care se afla aur, iar aurul din tara aceea este bun; tot acolo se gaseste bdeliu si piatra de onix. Numele raului al doilea este Gihon. Acesta inconjoara tot tinutul Etiopiei. Si raul al treilea este Tigrul; acesta curge prin fata Asiriei; iar raul al patrulea este Eufratul" (Facere 2, 11-14).

Daca in privinta raurilor Tigru si Eufrat nu sunt probleme de identificare, ele existand si astazi, legat de celelalte doua, Gihon si Fison, parerile cercetatorilor sunt impartite, ei facand trimiteri dintre cele mai variate, de la Nilul african pana la Indusul asiatic.

Unii cercetatori sustin si ideea conform careia potopul din timpul lui Noe ar fi schimbat caracteristicile geografice ale zonei, astfel ca identificarea celor doua rauri este ingreunata, daca nu, chiar imposibila.

Plecand insa de la cele doua rauri cunoscute si tinand cont si de unele descoperiri arheologice care atesta o foarte veche civilizatie in zona, cei mai multi accepta ideea conform careia fosta gradina a raiului, in care au locuit Adam si Eva, se afla pe teritoriul Irakului de astazi.

Astept cu interes si alte informatii pe aceasta tema.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.09.2008, 22:54:27
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.536
Implicit

Cred ca pasajul cel mai important care trebuie citit si rastalmacit bine din limba iudaica sau aramaica( in ce o fi fost scris!...) este momentul izgonirii din Rai, care oricit de simplu ar parea el nu s-a produs pe acest pamint, in aceasta intelegere si ratiune cu care operam in descifrarea misterelor. Nu poate fi vorba de...Inainte locuiau in cartierul Lacul Tei iar acum au fost izgoniti in Obor. Ne mintim gindind astfel si ne facem rau.

Eu zic ca suntem mai apropiati de Iad decit de Rai. Deci in consecinta cred ca am fost aruncati "de la un etaj superior al unui zgirie nori" si am lovit cu putere "asfaltul" si continuam sa muscam din el.
iar sub asfalt este Iadul.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.10.2008, 17:54:57
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

"Dar pentru ca Dumnezeu a voit sa faca pe om din o fire vazuta si nevazuta, dupa chipul si asemanarea Sa (Facerea I, 26.), ca pe un imparat si stapan al intregului pamant si al celor ce sunt in el, i-a zidit inainte un fel de palat imparatesc, in care traind va avea o viata fericita si norocita. Si acesta este paradisul dumnezeiesc, plantat in Eden cu mainile lui Dumnezeu, camara intregii bucurii si veselii. Caci Eden inseamna desfatare. Este situat in partea de rasarit, mai sus decat tot pamantul. Are o clima temperata si este luminat de un aer foarte fin si foarte curat, acoperit cu plante vesnic inflorite, plin de miros cu buna mireasma, umplut de lumina, depasind notiunea oricarei frumuseti si podoabe sensibile: un tinut cu adevarat dumnezeiesc si o locuinta vrednica de cel facut dupa chipul lui Dumnezeu, in el nu locuia nici o fiinta irationala, ci numai omul, plasmuirea mainilor dumnezeiesti." (Sfantul Ioan Damaschin)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.10.2008, 19:57:15
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22
"Dar pentru ca Dumnezeu a voit sa faca pe om din o fire vazuta si nevazuta, dupa chipul si asemanarea Sa (Facerea I, 26.), ca pe un imparat si stapan al intregului pamant si al celor ce sunt in el, i-a zidit inainte un fel de palat imparatesc, in care traind va avea o viata fericita si norocita. Si acesta este paradisul dumnezeiesc, plantat in Eden cu mainile lui Dumnezeu, camara intregii bucurii si veselii. Caci Eden inseamna desfatare. Este situat in partea de rasarit, mai sus decat tot pamantul. Are o clima temperata si este luminat de un aer foarte fin si foarte curat, acoperit cu plante vesnic inflorite, plin de miros cu buna mireasma, umplut de lumina, depasind notiunea oricarei frumuseti si podoabe sensibile: un tinut cu adevarat dumnezeiesc si o locuinta vrednica de cel facut dupa chipul lui Dumnezeu, in el nu locuia nici o fiinta irationala, ci numai omul, plasmuirea mainilor dumnezeiesti." (Sfantul Ioan Damaschin)
Iata o marturie patristica din care reiese ca Gradina Raiului era o anticiparea a pamantului transfigurat din perspectiva eshatologica- a sfarsitului lumii- in carea vom avea un "pamnt nou si un cer nou".
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.10.2008, 20:25:47
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

15.Și a luat Domnul Dumnezeu pe omul pe care-l făcuse și l-a pus în grădina cea din Eden, ca s-o lucreze și s-o păzească.
16. A dat apoi Domnul Dumnezeu lui Adam poruncă și a zis: "Din toți pomii din rai poți să mănânci,
17. Iar din pomul cunoștinței binelui și răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, vei muri negreșit!
18. Și a zis Domnul Dumnezeu: "Nu este bine să fie omul singur; să-i facem ajutor potrivit pentru el".
19. Și Domnul Dumnezeu, Care făcuse din pământ toate fiarele câmpului și toate păsările cerului, le-a adus la Adam, ca să vadă cum le va numi; așa ca toate ființele vii să se numească precum le va numi Adam.
20. Și a pus Adam nume tuturor animalelor și tuturor păsărilor cerului și tuturor fiarelor sălbatice; dar pentru Adam nu s-a găsit ajutor de potriva lui.
21. Atunci a adus Domnul Dumnezeu asupra lui Adam somn greu; și, dacă a adormit, a luat una din coastele lui și a plinit locul ei cu carne.
22. Iar coasta luată din Adam a făcut-o Domnul Dumnezeu femeie și a adus-o la Adam.


Se pare ca locuiau fiinte irationale in rai(daca asa sint considerate animalele )...mai tirziu omul fiind ispitit de satana ascuns in sarpele cel fizic.


................

" Si a sadit Dumnezeu rai in Eden catre rasarit si a pus acolo pe omul care l-a facut."

Fericitul Moise a lasat in scris si numele locului,ca sa nu poata insela mintile oamenilor simpli,cei ce vor sa flecareasca zadarnic si sa spuna ca raiul nu a fost creat pe pamint,ci in cer si sa viseze si alte basme la fel cu acestea.Daca,chiar cu toata precizia folosita de dumnezeiasca Scriptura....(in descrierea locului,nota mea)

Sfintul Ioan Gura de Aur( Omilii la facere )
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.02.2009, 00:54:10
Ancient's Avatar
Ancient Ancient is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2009
Mesaje: 8
Implicit

Se stie ca Egiptul antic se numea Kemet (km.t dupa traducerea hieroglifelor), dar putini stiu ca in vremea respectiva, Kemet era cuoscut de catre tarile(teritoriile) vecine ca "Tara pomului si a sarpelui".
__________________
Iraționalitatea unui lucru, nu este un argument al inexistetei sale ci mai degrabă o condiție a sa.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.07.2009, 16:01:32
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sincer, interesul meu e sa fiu in Hristos. Asa am siguranta ca voi fi si in rai. Iar daca voi cauta doar sa localizez raiul si sa raman in afara lui Hristos, risc sa nu devin un "cetatean al raiului".
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.07.2009, 20:29:53
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Intelesul deplin al trezviei oare nu include si curiozitatea de a stii a cunoaste?
Oare Hristos se va intrista daca vei fi in El si vei fi si curios sa cercetezi? hmmm,ma indoiesc...

Desi nu o spunem, mereu imi dai senzatia ca motto-ul ramine Crede si NU cerceta!, ceea ce nu se impaca cu trezvia fiintei noastre, cu ideea de a trai crestinismul in prezent si de a lupta sa fim cit mai constienti nu cu palmele la ochi, constienta fiind necesara urcarii pe scara lui Iacob.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.07.2009, 16:29:17
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

[COLOR=darkred]Oare la ce s'ar interesa cineva de aceasta ?[/COLOR] Ar fi oare de vreun folos aceasta ?
Avem mii de manastiri si Sfinte Moaste, iar noi inca mai cautam lucruri ce, dea Domnul, nu se vor gasi niciodata !
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.07.2009, 17:05:46
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Si daca omul a fost la inceput pe Pamant cu trupul si "in Rai" cu duhul? Alungarea din Rai poate fi scoaterea Lui Dumnezeu din inima omului si inlocuirea Lui cu creatia, pacatuind astfel prin simturi. Omul probabil ca a trait dintru inceput intr-o stare extatica, de contemplare a Lui Dumnezeu, asa cum numai cei desavarsiti mai experimenteaza in zilele noastre. Caderea Lui a fost greu de suportat cand a realizat ce a avut si ce a pierdut - pe Insusi Dumnezeu care l-a creat!

Asa ca tot Pamantul a fost un Rai, o gradina nelimitata in spatiu, al carei scop a fost si este sa ajute la descoperirea treptata a Lui Dumnezeu in fapturile Sale... "Suie-te la Mine prin toate fapturile!" cum talcuieste Sfantul Ioan Damaschinul. Mai exact: "suie-te prin toate fapturile la mine, Facatorul, si culege din toate un singur fruct, pe mine, viata cea adevarata. Toate sa-ti rodeasca viata, iar comuniunea cu mine fa-o intarirea existentei tale!"

E o simpla interpretare, normal.

Completare: ...caci daca Imparatia Cerurilor este viata in Duhul Sfant, atunci si Raiul simbolizeaza tot Duhul Sfant pe care Adam l-a indepartat de la dansul prin incalcarea poruncii...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 16.07.2009 at 17:10:29.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Raiul de pe pamant NECTARIE Generalitati 0 20.01.2011 14:37:36
Unde a fost Iisus in timpul celor trei zile dintre moartea si invierea Sa? lacrimi Din Noul Testament 18 24.09.2010 07:18:50
Raiul sau iadul silverstar Generalitati 69 19.01.2009 21:11:38
Unde a fost forumul asta??? ancah Generalitati 7 15.02.2008 00:20:46
Raiul pe pamant CM Generalitati 5 27.11.2006 13:18:46