Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.09.2008, 22:08:01
alinu alinu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2008
Mesaje: 4
Implicit

Sunt cu prietena mea de aproximativ 6 ani.Nu am folosit niciodata pana acum anticonceptionale, de vreo 3 luni insa ea ia aceste pastile pentru a-i regla perioada menstruatiei (foarte instabila pana atunci) si pentru a-i diminua durerile din timpul acesteia, este acesta considerat un pacat si daca da in ce masura? dar folosirea prezervativului?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.09.2008, 22:57:58
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.536
Implicit

alinule, faceti ce puteti numai la avort sa nu ajungeti!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.09.2008, 23:50:15
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinu
Sunt cu prietena mea de aproximativ 6 ani.Nu am folosit niciodata pana acum anticonceptionale, de vreo 3 luni insa ea ia aceste pastile pentru a-i regla perioada menstruatiei (foarte instabila pana atunci) si pentru a-i diminua durerile din timpul acesteia, este acesta considerat un pacat si daca da in ce masura? dar folosirea prezervativului?
Depinde de credinta ta.Si de varsta ta.Dumnezeu nu da copil decat cand este bine pt voi sa aveti copil.Insa daca esti foarte tanar,este clar ca nu vrei sa risti,si intr-adevar,decat sa ajungi la avort,mai bine folosesti anticonceptionale.Acum,ce sa zic?Cu pacatul,pacat este ceea ce face rau omului,si voi stiti cel mai bine daca ce faceti voi va face bine sau rau.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.09.2008, 06:25:27
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

archimojan te rog citeste si topicu-in numele lui HRISTOS opritiva-apoi mai vedem daca asa e precum spui tu,eu una sant de acord cu tine din pacate majoritatea nu-s.imi pare rau pentru acest crud adevar
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.09.2008, 09:37:43
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Alin.folosirea prezervativului,ca si unele anticonceptionale opresc conceperea copilului.Judeca si tu,daca este pacat cand Mantuitorul a zis:"lasati copiii sa vina la Mine si nu-i opriti"Despre anticonceptionale,ca medicament nu stiu ce sa zic.Domnul sate lumineze.Ar trebui sa stati de vorba cu un duhovnic.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.09.2008, 09:49:01
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

In multe cazuri se prescriu anticonceptionale ptr tratarea chisturilor ovariene.... atunci femeia crestina ce sa faca?? sa le refuze si sa spere doar in miracolul vindecarii de la sine???
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.09.2008, 10:15:36
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Marina,sotia mea a avut asemenea chisturi ovariene.Unele sau resorbit in timp,altele i-au fost inlaturate chirurgical la a doua nastere.Mila lui Dumnezeu este mare!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.09.2008, 10:33:45
pr.marius pr.marius is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2008
Mesaje: 19
Implicit

Dragul meu, drag, alinu, ma doare sufletul pentru voi...ai pus doua probleme inaintea unei probleme esentiale...Din cate deduc, voi nu sunteti casatoriti...Daca ai avut curaj sa postezi aceasta intrebare pe grup, da-mi voie sa te indrum spre spovedanie.Apoi spre Taina Cununiei. Apoi mai putem vorbi si de celelalte. Acum e ca si cand am vorbi ce sa faci cu masina care-ti arde in curte si casa e deja in flacari...Sa ne ocupam intai de casa aceasta care este trupul nostru, templu al Duhului Sfant
Cu drag,
Pr. Marius
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.09.2008, 11:44:06
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Este evident faptul ca pe un forum ortodox acest lusru este consoderat pacat,insa exact cum spunea si Pr.Marius,situatia are multe alte trasaturi de dezbatut,pana a ajunge la efect.
Tocmai a dat la televizor despre nocivitatea pastilelor contraceptive pentru organism,prezentand multe alte efecte adverse,dar si despre usurinta cu care doctorii prescriu astfel de pastile,fara o analizare amanuntita a organismului respectiv.
Inainte de sarcina si eu aveam dureri menstruale foarte mari,dar nu am apelat niciodata la doctori in acest sens,dupa sarcina,insa,organismul s-a reglat in mod natural si eficient,astfel ca nu mai prezint,aproape deloc,astfel de dureri.Cat am fost insarcinata parul meu era foarte stralucitor si sanatos,des si foarte frumos,iar dostotul meu ginecolog mi-a spus ca aceasta se datoreaza hormonilor eliminati in in organism timpul sarcinii,si mi-a mai spus ca uneori,acelasi efect il au pastilele contraceptive.
Nu am luat niciodata pastile contraceptive,da cu siguranta acestea prezinta mult mai multe efecte de reglare in organism,decat cele cunoscute pentru contraceptie.Doctorii stiu mai bine,dar poate ca era mai bine sa se prescrie medicamente pe baza de progesteron,decat contraceptive,insa probabil cxa in aceasta situatie s-a tinut cont si de calitatea relatiei voastre,fara planuri serioase de viitor si fara riscuri de sarcini nedorite.
Nu stiu,voi stiti mai bine,dar daca v-ati pus problema pacatului,atunci trebuie sa o analizati mult mai profund,incepand de la relatia de concubinaj,daca aceasta exista,si de la multe alte considerente morale ce au in vedere o viata spirituala echilibrata.
Oricum,si eu mizez pe faptul de a nu concepe,cu orice mijloace,decat de a ajunge la avorturi sau chiuretaje.
Sa fim seriosi,nu mai tine nimeni cont de efectuarea sexului numai in scopul procrearii,si-atunci trebuie sa fim realisti si sa cantarim lucrurile astfel incat sa impacam toate aspectele.Mai multa abstinenta,mai multa responsabilitate,luarea in consideratie a perioadei de fertilitate si de infertilitate naturala,,uneori cateva artificii...doar sa nu se ajunga la avort.Asta este viata!Nu incurajez nimic,dar nici nu prefer sa bag capul in nisip pretinzand ca totul poate fi mascat bine mersi cu atatea teorii convenabile si frumos poleite,care de fapt nu prea fac parte din viata noastra si cu asta basta!
Sa nu uitam ca viata sexuala are in vedere doua persoane...mai ales conceptia,asa ca,de regula aceste doua persoane prezinta principii diferite,mai ales barbatii,acestia care se bat cu pumnul in piept pe forum,acestia sunt de fapt adevarata problema,ei sunt mai degraba dornicii si neinfranatii,ei sunt cei carora nu le pasa de organismul femeii,ei sunt cuceritorii si nepasatorii adevaratei vieti spirituale atunci cand vine vorba de amor.Asa ca de la ei trebuie sa vina educatia spirituala si sexuala in acest sens,fiindca din cate vad,"neastamparul" acestora face posibila aceasta cifra colosala de avorturi.Si,va rog,nu nagati,fiindca eu MA CUNOSC,si va cunosc natura!!!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.09.2008, 13:09:25
camivero19 camivero19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Si daca ea inghite pastiluta ca sa-i vina ciclu lunar si sa nu o mai doara, asta inseamna ca pastiluta are doar efectul asta: aduce ciclu la fata lunar si ia durerea cu mana, nu? Hai sa fim seriosi. Problema unui avort nesimtit, nestiut, poate chiar nedorit daca nu se cauta efectul asta tot ramane. Si uite asa pentru cateva zile de dureri insuportabile (crede-ma, stiu cum e!) stam toata viata si ne gandim: am ucis, nu am ucis? Parerea mea: nu se merita. Trebuie sa existe si alte moduri in care sa-si rezolve problemele cu mestruatia. Pentru dureri sunt si alte pastile care pot sa aiba sau nu efect, dar asta este... Rabdare!

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cateva adevaruri despre anticonceptionale Mihnea Dragomir Nunta 42 26.01.2013 21:13:23
prietena ta nu e Virgina! inkognito Generalitati 286 17.01.2011 16:28:34
Am dureri ingrojitoare pe partea stanga emiliulia Umanitare 55 22.09.2010 16:01:49
De ce unele femei nu au dureri la nastere? taluta Intamplari adevarate 72 01.09.2010 17:00:30
Despre anticonceptionale ortodox4life Generalitati 21 28.04.2010 18:06:19