Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.08.2006, 15:51:42
Daniel.F Daniel.F is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2006
Mesaje: 15
Implicit

In cazul unui crestin ce trebuie sa fie mai intai botezul sau nasterea din nou?
Ce inseamna nastere din nou si in ce conditii apare ea?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.08.2006, 16:09:19
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel.F
In cazul unui crestin ce trebuie sa fie mai intai botezul sau nasterea din nou?
Ce inseamna nastere din nou si in ce conditii apare ea?
In primul rand nu poti fi crestin daca nu esti botezat in numele Sf.Treimi...termenul de "nasterea din nou" este adresat noului botezat care a devenit membru al Bisericii ,a primit pecetea Sf.Duh ,a primit un nume sfintit prin Sf.Cruce ...etc.
Cu alte cuvinte cel botezat ,indiferent de varsta pe care o are in acel moment ,prin Botez a murit lumii in care a fost pana atunci si a inviat (s-a nascut din nou ca madular al Trupului Hristos)in lumea crestina in care va fi din acel moment mai departe ,spre vesnicie.
Deci...nasterea din nou si botezul sunt acelasi lucru dar spus in alti termeni...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.08.2006, 17:06:13
tsm80 tsm80 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2006
Mesaje: 5
Implicit

Exact, botezul este de fapt nasterea din nou, din apa si din Duh, dupa cum a spus Mantuitorul: "Iisus a raspuns: Adevarat, adevarat zic tie: De nu se va naste cineva din apa si din Duh, nu va putea sa intre în imparatia lui Dumnezeu." (Ioan 3, 5)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.08.2006, 17:38:50
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Acest cuvant al Mantuitorului este minunat, si daca nu ma insel, in film, el apare in momentul in care Nicodim, un batran din Siniedru, vine intre ucenici curios fiind de cuvintele Domnului Iisus, si il intreba despre mantuire, direct, vrand sa evite flecareala, iar Iisus, ii raspunde ca unui arhicunoscator ca
-"Daca nu se naste ucenicul din nou, cu neputintza ii va fi acestuia sa intre in imparatia cerurilor", la care acesta incurcat si ca un copil nedumerit
-"Cum adica?, sa fie nascut de mama sa din nou?" si se infiora la gandul respectiv prinzand sentimente de dezgust dar si un zambet specific al omului ce-si da seama ca se afla in fatza unei pacaleli, caci sigur n-ar fi cu putintza asa ceva, desi nutrea sentimente bune fatza de Iisus caci tindea sa creada...
-"Daca nu se va naste din nou, de sus, de la Dumnezeu..." parca continua actorul din film din rolul lui Iisus din Nazaret, nu mai tin minte... si Nicodim, plecand ochii, trist, se departa de ucenici... (citatele sunt aproximative)

iar parerea mea este ca desi Clausemi cam are dreptate, totusi nu cred ca e chiar ca si cum te inscri intr-un club, ci poate ca nasterea asta personala, din nou, si eventual ca parte a unei comunitati crestine, cam dureaza ceva ani buni, daca nu chiar zeci... ca atatea lucruri te indeparteaza, intr-ale lor, ca e aproape ca si in poezia lui Nichita Stanescu:
"Ce bine că eşti
E o întâmplare a fiinţei mele
şi atunci fericirea dinlăuntrul meu
e mai puternică decât mine, decât oasele mele,
pe care mi le scrâşneşti într-o îmbrăţişare
mereu dureroasă, minunată mereu.

Să stăm de vorbă, să vorbim, să spunem cuvinte
lungi, sticloase, ca nişte dălţi ce despart
fluviul rece în delta fierbinte,
ziua de noapte, bazaltul de bazalt.

Du-mă, fericire, în sus, şi izbeşte-mi
tâmpla de stele, până când
lumea mea prelungă şi în nesfârşire
se face coloană sau altceva
mult mai înalt şi mult mai curând.

Ce bine că eşti, ce mirare că sunt!
Două cântece diferite, lovindu-se amestecându-se,
douâ culori ce nu s-au văzut niciodată,
una foarte de jos, întoarsă spre pământ,
una foarte de sus, aproape ruptă
în înfrigurata, neasemuită luptă
a minunii că eşti, a-ntâmplării că sunt."

Precis sunt destule lucruri si la noi pentru a ne naste din ele, venite de sus, dar accentul in ce a cerut Domnul catre Nicodim, poate si catre altii asemenea lui, cred ca se aplica pe: complet, adica in totalitate, fara resentimente,... lucru care, banuiesc, este foarte greu ... daca suntem seriosi...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.08.2006, 18:02:56
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

pt Sovidiu

"iar parerea mea este ca desi Clausemi cam are dreptate, totusi nu cred ca e chiar ca si cum te inscri intr-un club, ci poate ca nasterea asta personala, din nou, si eventual ca parte a unei comunitati crestine, cam dureaza ceva ani buni, daca nu chiar zeci... ca atatea lucruri te indeparteaza, intr-ale lor,"


Eu in ceea ce am scris ma refeream strict la ceea ce se intampla in momentul Botezului pe langa multe altele pe care nu le-am specificat ca nu are tocmai legatura cu intrebarea...ceea ce spui tu face referire la ce face noul botezat ,prin proprie vointa si libertate cu viata pe care Dumnezeu i-a incredintat-o inca de la nasterea trupeasca si apoi cea spirituala prin Botez....asta este alta treaba ,zic eu...si aici ai dreptate.
Eu cand am spus ca devine membru al Bisericii nu ma refeream Biserica X sau Y ,de nu stiu unde...ca si cum prin venirea lui s-a mai marit numarul cu inca unul(exact ca la cluburi sau asociatii)...ci ma refeream la Biserica ca institutie esoterica...
Aceasta remarca am facut-o pt a ma face mai explicita si pt a completa ceea ce a spus mai sus Sovidiu.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.08.2006, 13:22:13
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Stimata Clausemi, te rog sa ma scuzi ca m-am referit la tine ca si la un vietuitor de manastire cu experientza, asa percepeam parca, cand abea acum am realizat din ce ati scris ca sunteti o doamna sau domnisoara credincioasa, iar in ce m-ati citat, acel totusi de dupa virgula nu se refera la d-neavoastra, ca si cum s-ar intelege din ce ati scris ca ati fi insinuat asa ceva, ci se refera mai degraba la intentia mea de a nu percepe sfantul botez ca pe un act laic banalizat, simplist si irelevant si eventual chiar ezoteric... din moment ce se face eventual cu public... dupa o anumita procedura... ca practic pentru copilashul sau persoana ce se boteaza el are o insemnatate aparte, cum ar fi "cheful" de majorat din viatza cotidiana... adica am dorit sa scot in evidentza o diferentza "axiologica", scuzat imi fie termenul...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.08.2006, 17:40:18
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sovidiu
Stimata Clausemi, te rog sa ma scuzi ca m-am referit la tine ca si la un vietuitor de manastire cu experientza, asa percepeam parca, cand abea acum am realizat din ce ati scris ca sunteti o doamna sau domnisoara credincioasa, iar in ce m-ati citat, acel totusi de dupa virgula nu se refera la d-neavoastra, ca si cum s-ar intelege din ce ati scris ca ati fi insinuat asa ceva, ci se refera mai degraba la intentia mea de a nu percepe sfantul botez ca pe un act laic banalizat, simplist si irelevant si eventual chiar ezoteric... din moment ce se face eventual cu public... dupa o anumita procedura... ca practic pentru copilashul sau persoana ce se boteaza el are o insemnatate aparte, cum ar fi "cheful" de majorat din viatza cotidiana... adica am dorit sa scot in evidentza o diferentza "axiologica", scuzat imi fie termenul...
Am si specificat in final ca "Aceasta remarca am facut-o pt a ma face mai explicita si pt a completa ceea ce a spus mai sus Sovidiu."
Deci...nu este polemica...ci spunem ceea ce stim completandu-ne...dar fara sa facem greseli dogmatice....ca sa nu suparam pe Hristos...:)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.08.2006, 16:40:43
Daniel.F Daniel.F is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2006
Mesaje: 15
Implicit

" Nasterea din nou" nu inseamna o reinnoire a vietii prin constientizarea pacatului in care traim si dorinta de a asculta de Iisus si de a renunta la viata pacatoasa?
Te "nasti" pentru a iti dori o viata in care sa lupti cu pacatul care te trage in jos din punct de vedere spiritual si o dorinta de a asculta de poruncile Domnului.
Pace voua.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.08.2006, 18:21:00
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel.F
" Nasterea din nou" nu inseamna o reinnoire a vietii prin constientizarea pacatului in care traim si dorinta de a asculta de Iisus si de a renunta la viata pacatoasa?
Te "nasti" pentru a iti dori o viata in care sa lupti cu pacatul care te trage in jos din punct de vedere spiritual si o dorinta de a asculta de poruncile Domnului.
Pace voua.
"Nasterea din nou" este valabila doar in cazul celor care se boteaza in crestinismul-ortodox sau se calugaresc...acestia prin "botez" au murit fata de viata pe care au dus-o pana atunci si au reanviat sau renascut pt noua Viata care este Hristos.
Ceea ce spui tu este de fapt constientizarea pacatului,revizuirea atitudinii si dorinta permanenta de a fi pe drumul mantuirii de catre orice crestin...este lupta fiecaruia cu ispitele si pacatele personale.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.09.2006, 00:58:01
florizarnovean florizarnovean is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2006
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel.F
In cazul unui crestin ce trebuie sa fie mai intai botezul sau nasterea din nou?
Ce inseamna nastere din nou si in ce conditii apare ea?
Nasterea din nou inseamna nasterea prin pocainta,adica revenirea la starea pe care ai avut-o la botez.Ca sa te numesti crestin in primul rand trebuie sa fii botezat.Asa a fost din primele veacuri.Baia celui de-al doilea botez il reprezinta lacrimile de pocainta si intoarcerea de la pacat la dorinta de desavarsire.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Certificatul de nastere a crestinismului la noi Florin-Ionut Biserica Ortodoxa Romana 6 04.04.2011 17:04:16
Ce inseamna de fapt botez si feluri de botez sophia Botezul 8 30.01.2010 11:02:22
Ziua de nastere o_copila Generalitati 34 13.07.2009 18:06:49
Nastere-Botez nelamuritul Generalitati 10 03.01.2009 22:55:44
Obiceiuri legate de nastere costel Generalitati 2 04.02.2008 20:29:47