Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.09.2009, 16:46:44
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit dreptatea cu pumnul

"Fericiți cei ce flămânzesc și însetează de dreptate, că aceia se vor sătura."


M-am imprietenit zilele trecute cu un moldovean din Chisinau, un nene de treaba, bun la inima, tipul omului bland, dar care are vreo 50 de ani si e mare cat ursul (are vreo 1.90 si 120 kg).

Din vorba-n vorba, la o vodca traditionala, omul imi povesteste cum un tip pe care-l stia fura de la niste amarati de emigranti cate 300 de euro, mai exact vrea sa pacaleasca vreo sapte romani de 2100 E. Cand moldoveanul si-a dat seama de lucrul asta (ca prea statea ala in carciume cand de obicei nu avea bani de fel), merge la respectivul si-l ia deoparte ca sa discute problema banilor datorati. Cum ala n-a inteles de vorba buna, moldoveanul ia si-i trage doua in freza, dupa care ii explica elegant ca ii da doua zile sa intoarca banii romanilor. Dupa doua zile unul din romani ii spune moldoveanului ca nu stie de ce, dar ala le-a intors banii datorati.

Intrebarea este: a gresit omul ca i-a tras aluia doua in freza?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.09.2009, 17:02:35
searadevara's Avatar
searadevara searadevara is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2009
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
"Fericiți cei ce flămânzesc și însetează de dreptate, că aceia se vor sătura."


M-am imprietenit zilele trecute cu un moldovean din Chisinau, un nene de treaba, bun la inima, tipul omului bland, dar care are vreo 50 de ani si e mare cat ursul (are vreo 1.90 si 120 kg).

Din vorba-n vorba, la o vodca traditionala, omul imi povesteste cum un tip pe care-l stia fura de la niste amarati de emigranti cate 300 de euro, mai exact vrea sa pacaleasca vreo sapte romani de 2100 E. Cand moldoveanul si-a dat seama de lucrul asta (ca prea statea ala in carciume cand de obicei nu avea bani de fel), merge la respectivul si-l ia deoparte ca sa discute problema banilor datorati. Cum ala n-a inteles de vorba buna, moldoveanul ia si-i trage doua in freza, dupa care ii explica elegant ca ii da doua zile sa intoarca banii romanilor. Dupa doua zile unul din romani ii spune moldoveanului ca nu stie de ce, dar ala le-a intors banii datorati.

Intrebarea este: a gresit omul ca i-a tras aluia doua in freza?
personal,nu cred in dreptatea cu pumnul,dar nici nu am trait in medii dure.sunt adeptul gasirii unei alte solutii,a discutiei sau a ignorarii persoanei respective
unde e multa manie,Dumnezeu nu mai are loc.acuma depinde de prioritatile fiecaruia
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.09.2009, 17:17:06
cmihai cmihai is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.08.2008
Locație: Romania, Banat, Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

eu zic ca a implinit planul lui Dumnezeu ... nu l-a lasat Dumnezeu pe "smecheras" sa fure banii unor oameni care au muncit pt. ei.
Si daca omul nu a inteles de vorba buna, sigur si-a meritat pedeapsa corporala ... mai ales ca daca moldoveanul tau zici ca e bland si bun la suflet ma indoiesc ca nu a incercat cu vorba buna ...
__________________
Putem pierde orice, afara de suflet, caci daca sufletul ne ramane inca n-am pierdut nimic !!!
Toate se pot reface, se pot dobandi la loc, afara de suflet !!!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.09.2009, 18:54:09
pacateamarite pacateamarite is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Implicit

Moldoveanul tau o fi gresit n-o fi gresit...nici nu cred c-a zis Doamne-ajuta sa-l ia pe-ala somnu' cind i-a tras-o....dar americanu' greseste cind da mereu cu "God bless..." si predica fapte bune ....si cind colo instaureaza "democratia" si restabileste dreptatea prin arme?
Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
"Fericiți cei ce flămânzesc și însetează de dreptate, că aceia se vor sătura."


M-am imprietenit zilele trecute cu un moldovean din Chisinau, un nene de treaba, bun la inima, tipul omului bland, dar care are vreo 50 de ani si e mare cat ursul (are vreo 1.90 si 120 kg).

Din vorba-n vorba, la o vodca traditionala, omul imi povesteste cum un tip pe care-l stia fura de la niste amarati de emigranti cate 300 de euro, mai exact vrea sa pacaleasca vreo sapte romani de 2100 E. Cand moldoveanul si-a dat seama de lucrul asta (ca prea statea ala in carciume cand de obicei nu avea bani de fel), merge la respectivul si-l ia deoparte ca sa discute problema banilor datorati. Cum ala n-a inteles de vorba buna, moldoveanul ia si-i trage doua in freza, dupa care ii explica elegant ca ii da doua zile sa intoarca banii romanilor. Dupa doua zile unul din romani ii spune moldoveanului ca nu stie de ce, dar ala le-a intors banii datorati.

Intrebarea este: a gresit omul ca i-a tras aluia doua in freza?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.09.2009, 19:17:47
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Bine i-a facut! Uneori e bine sa ascultam si de legea Vechiului Testament: 'ochi pt ochi, dinte pt dinte'.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.09.2009, 19:33:56
archanghel
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
"Fericiți cei ce flămânzesc și însetează de dreptate, că aceia se vor sătura."


M-am imprietenit zilele trecute cu un moldovean din Chisinau, un nene de treaba, bun la inima, tipul omului bland, dar care are vreo 50 de ani si e mare cat ursul (are vreo 1.90 si 120 kg).

Din vorba-n vorba, la o vodca traditionala, omul imi povesteste cum un tip pe care-l stia fura de la niste amarati de emigranti cate 300 de euro, mai exact vrea sa pacaleasca vreo sapte romani de 2100 E. Cand moldoveanul si-a dat seama de lucrul asta (ca prea statea ala in carciume cand de obicei nu avea bani de fel), merge la respectivul si-l ia deoparte ca sa discute problema banilor datorati. Cum ala n-a inteles de vorba buna, moldoveanul ia si-i trage doua in freza, dupa care ii explica elegant ca ii da doua zile sa intoarca banii romanilor. Dupa doua zile unul din romani ii spune moldoveanului ca nu stie de ce, dar ala le-a intors banii datorati.

Intrebarea este: a gresit omul ca i-a tras aluia doua in freza?
Eu cred ca acela nu a gresit,dar au gresit cei care au dat banii.
Eu cred ca acela a gresit caci trebuia sa-i lase sa primeasca ceia ce au cautat.
Eu nu stiu.
Amin.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.09.2009, 19:37:13
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Pai a lua apararea amaratilor nu incalca legea lui Dumnezeu.
Ci dimpotriva o implineste.
Ca doar nu l-a omorat pe acela ci doar l-a determinat sa nu faca nedreptate acelora.
Ca si Sfantul Ioan Gura de Aur a luat apararea unei vaduve careia i se luase via si Sfantul Antim Ivireanul mustra boierii vremii sale ca nu erau darnici cu saracii.
Iar la viata Sfantului Spiridon scrie cum Sfantul a mijlocit la Dumnezeu sa sature pe saracii care mureau de foame in timp ce un bogatas tinea in hambarele sale grau din belsug.
Asa si regele Ferdinand a nationalizat averilor boierilor si le-a lasat cate 100 ha si restul a dat la tarani.
Si Sfantul Stefan cel Mare a luat din averile boierilor de aveau prea mult si a dat la taranii saraci.

Last edited by mihailt; 28.09.2009 at 19:39:55.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.09.2009, 19:52:04
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Intrebarea este: a gresit omul ca i-a tras aluia doua in freza?
Si Sf, Nicolae o fi gresit ca i-a tras una in freza in plin sinod lui Arie incepatorul ereziei?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.09.2009, 21:13:58
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Si Sf, Nicolae o fi gresit ca i-a tras una in freza in plin sinod lui Arie incepatorul ereziei?
Asta cred ca este o fabulatie. Un sfint nu ar putea lovi pe nimeni cu rautate...iar acum a devenit un precedent pentru a justifica violenta in disputele teologice
In schimb faza cu moldoveanul dintr-o bucata este cit se poate de reala si binefacatoare, la fel ca si glontul ajuta in multe cazuri la fel ca si cu ceausestii criminali imuscati tot din iubire pentru oameni.
Dumnezeu sa-i ierte!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.10.2009, 13:27:32
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Violenta duce la violenta si poate si mai rau...chiar daca unele rezultate sunt initial favorabile nu cred ca e o solutie,mai degraba perpetuarea problemei.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dreptatea lui Dumnezeu teodoraianys Generalitati 22 27.07.2012 14:39:43
Larvele primarului sau in Romania dreptatea e la inchisoare, morga, sau reanimare Theodor_de_Mopsuestia Generalitati 5 26.07.2011 13:57:21
Dreptatea lui Dumnezeu ??? secuiu_eugen Intrebari utilizatori 3 13.07.2010 12:37:58