Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.04.2010, 16:25:45
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking Doar o parere

Citat:
În prealabil postat de Elenush Vezi mesajul
Eu zic ca in loc sa va spuneti cuvinte urate mai degraba incercati sa fiti buni cum ne invata Domnul Iisus Hristos.. Religia e cel mai putin importanta...La judecata Dumnezeu nu o sa te intrebe ce religie ai fost..nu pe baza religiei vei fi mantuit..ci pe baza credintei.. "Caci prin har ati fost mantuiti,prin credinta..si aceasta nu vine de la voi ca sa nu se laude nimeni ".. Dumnezeu asteapta de la noi sa ne iubim intre noi si sa avem inimi curate.. Cine are urechi de auzit sa auda!! Poti fii ortodox,penticostal,baptist..in aceea zi toate aceste denumiri vor disparea si va conta ce ai facut tu in viata aceasta !! Dumnezeu sa ne ajute pe toti!

Postul tau m-a facut sa simt ca traiesc intr-o lume normala.Citind anumite posturi am avut sentimentu ca voi fi ars pe rug pt ca sunt protestant.
  #22  
Vechi 10.04.2010, 16:35:18
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Postul tau m-a facut sa simt ca traiesc intr-o lume normala.Citind anumite posturi am avut sentimentu ca voi fi ars pe rug pt ca sunt protestant.


Who knows... maybe you will be one day...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
  #23  
Vechi 10.04.2010, 16:35:49
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Postul tau m-a facut sa simt ca traiesc intr-o lume normala.Citind anumite posturi am avut sentimentu ca voi fi ars pe rug pt ca sunt protestant.
Normal. Este un punct de vedere protestant. Dar în nici un caz aparținând vreunei biserici apostolice. Noi credem că nu există mântuire în afara Bisericii. Nici pe departe toate denominațiile celor care se autointitulează "creștini" nu au aceeași putere mântuitoare, ci credem că Isus a întemeiat o singură Biserică. E adevărat, catolicii, ortodocșii și monofiziții nu se înțeleg între ei care anume este acea Biserică unică a lui Cristos, dar asupra principiului că e una și numai una, cad toți de acord.

P.S: De arderile pe rug practicate de protestanți nu ați auzit ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #24  
Vechi 10.04.2010, 16:43:09
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile Mihnea Dragomir&Lacrimi

Stati linistiti oameni buni.Nu am de gand sa deschid discutii care sa va deranjeze in Credinta dvs.Am remarcat doar un post mai apropiat de conceptia mea..una mai putin traditionala.Este loc sub soare pt toata lumea si nu am de gand sa fiu un fel de ,,Vaduva Neagra" pe stil protestant :) Am gasit subiectu interesant..sa-mi cre scuze in scottish gaelic? :))
  #25  
Vechi 10.04.2010, 20:16:31
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Sectele de obicei dupa parerea mea aleg numai ce le convine din tot,din religie ,selecteaza pana ajung la dorinta lor ceea ce e foarte rau.Ma bucur insa ca mai exista Biserica Ortodoxa si Biserica Catolica care este ca la inceput,care nu au selectat si au ales nimic.
  #26  
Vechi 10.04.2010, 22:12:52
penticostalulmantuit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Sectele de obicei dupa parerea mea aleg numai ce le convine din tot,din religie ,selecteaza pana ajung la dorinta lor ceea ce e foarte rau.Ma bucur insa ca mai exista Biserica Ortodoxa si Biserica Catolica care este ca la inceput,care nu au selectat si au ales nimic.
„Cei mai tari din zonă suntem eu și gașca mea!” este o gândire firească, obișnuită, aș putea spune chiar normală. Toți ceilalți e mai fraieri ca noi.
Surprinzător e că poți crede ceva bun despre Biserica Catolică. Mulți îți pregătesc deja un loc în Iad pentru singura vină că ai putut scrie o așa sminteală. Tu nu știi că ei cred în....
Opa, începusem deja să-ți scriu ereziile catolicilor, baftă că m-am oprit la timp.
  #27  
Vechi 10.04.2010, 22:47:48
nela_27 nela_27 is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.08.2009
Locație: cluj-napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Eu cred ca sunt periculoase, mai ales pentru cei care tarziu il descopera pe Dumnezeu. Pot fi usor dusi in eroare daca nu sunt apropiati de biserica, daca nu au un bun duhovnic. Sectantii mereu vin cu versete bine invatate, scoase din context, si ii atrag pe cei ''caldicei'' in credinta in ''adunarile'' lor, incercand sa le dovedeasca ca ''habotnicia'' ortodocsilor e numai o prefacatorie.
Imi cer iertare dar m-am saturat de ideile lor...
__________________
Tine-ti mintea in iad si nu deznadajdui!
  #28  
Vechi 11.04.2010, 00:39:42
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Biserica Ortodoxa si Biserica Catolica care este ca la inceput
Pana si tu stii ca nu e asa
Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
care nu au selectat si au ales nimic.
Idem punctul precedent
  #29  
Vechi 11.04.2010, 00:43:48
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nela_27 Vezi mesajul
Eu cred ca sunt periculoase, mai ales pentru cei care tarziu il descopera pe Dumnezeu.
Tu cand L-ai descoperit?
Citat:
În prealabil postat de nela_27 Vezi mesajul
Pot fi usor dusi in eroare daca nu sunt apropiati de biserica, daca nu au un bun duhovnic.
Nu astea sunt motivele
Citat:
În prealabil postat de nela_27 Vezi mesajul
Sectantii mereu vin cu versete bine invatate, scoase din context, si ii atrag pe cei ''caldicei'' in credinta in ''adunarile'' lor, incercand sa le dovedeasca ca ''habotnicia'' ortodocsilor e numai o prefacatorie.
Sunt si din astia, multi, cred...
Citat:
În prealabil postat de nela_27 Vezi mesajul
Imi cer iertare dar m-am saturat de ideile lor...
Ramai cu ale tale.
  #30  
Vechi 16.04.2010, 10:42:05
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuit Vezi mesajul
„Cei mai tari din zonă suntem eu și gașca mea!” este o gândire firească, obișnuită, aș putea spune chiar normală. Toți ceilalți e mai fraieri ca noi.
Surprinzător e că poți crede ceva bun despre Biserica Catolică. Mulți îți pregătesc deja un loc în Iad pentru singura vină că ai putut scrie o așa sminteală. Tu nu știi că ei cred în....
Opa, începusem deja să-ți scriu ereziile catolicilor, baftă că m-am oprit la timp.
macar cele doua biserici au 1000 de ani istorie comuna si despartirea sa facut mai mult politic decat religios ,asa cum s-au despartit sectele de biserica si continuitatea harului pogorat la cincizecime.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Atitudine crestina fata de ceilalti iustin10 Generalitati 35 18.02.2013 20:17:39
Haideti sa luam atitudine! Crestin_Simona Stiri, actualitati, anunturi 256 13.12.2010 21:07:35
Să luam atitudine impotriva reclamei Red Bull ce huleste Nasterea Domnului colaps Generalitati 16 10.12.2010 21:17:27
Sunt foarte deprimat.... BaLLaNcE Intrebari utilizatori 41 09.10.2010 13:22:20
Sunt sectele foarte periculoase?Cum sa luam atitudine fata de ele? tigerAvalo9 Generalitati 5 03.05.2010 14:24:13