Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 14.08.2010, 15:45:39
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit Pentru Clopotica

Nu este tarziu niciodata. Talharul pe cruca s-a mantuit! Dai vointa, iei putere!Putere sa-ti dea Dumnezeu ,sa pui inceput bun!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 14.08.2010, 16:09:52
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Pentru multi din cei care si-au facut un hobby de a sta la cotitura si a arunca cu bolovani...mai oameni buni,mai puneti mana pe cate o carte de istorie..de filozofie..si chiar de gramatica.
Nu-i rau deloc sfatul tau,insa ISTORIA e toata falsa,deoarece este scrisa de catre cei care au scris ISTORIE nu de catre cei care au facut ISTORIA,FILOSOFIA nu-i pt toata lumea ci doar pt cei care au "mintea odihnita" -va rog ,nu ma omoriti!,caci glumeam-,cit despre gramatica,si ea e inventata tot de oameni,semeni de-ai nostri ,asa ca de ce sa nu ne facem ,si noi,fiecare ,gramatica personala;cu ce "e" ei -autorii- mai breji decit noi?...
Azi am pus pina pe o carte,chiar pe mai multe...Le-am sters de praf...Asa am constatat ca citesc mult prea multe carti deodata -dupa pixurile si foitele de notite gasite printre pagini- si am inteles de ce in capul meu e un talmes-balmes...dar...ma luminez eu cumva.
Un sfirsit de saptamina racoros! Si...Sfinta Maria sa ne aduca tuturor cite-o mica-MARE bucurie!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 07.09.2010, 23:57:36
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

,,Desigur,evenimentele experientei sunt caramizile cu care individul isi cladeste edificiul intelegerii,conform schitei preexistente-constand in caracterul omului si viziunea sa asupra lumii-ce functioneaza in acest caz asemenea Patului lui Procust.
Omul obisnuit...acest Procust care urmareste sa aduca totul la masurile lui,pentru a nu fi incomodat in ,,fericita"sa letargie.Va ironiza,va calomnia,va denatura,va uri,va combate,va inlatura to ceea ce il depaseste.Nu accepta sa gandeasca,televizorul l-a facut sa urasca ratiunea.Nu admite sa problematizeze, e prea epuizant.Civilizatia contemporana l-a fragilizat considerabil,le vrea pe toate usor.In felul acesta ramine la suprafata vietii, incatusat numai in lucrurile materiale.
Este mort duhovniceste.Traieste intr-un sens strict biologic,numai cu trupul.Tot interesul lui este centrat doar in aria functiilor fiziologice.Astfel dobandeste o tot mai pronuntata alipire de materie,de lucrurile materiale.El a dispretuit realitatea cea mai inalta a fiintei sale,sufletul sau vesnic, si s-a atasat exclusiv de trupul sau.Astfel a ajuns numai trup si s-a condamnat pe sine la o viata lipsita de demnitate.
Exista insa cu adevarat oameni care isi pot elibera mintea si sufletul din atractia hipnotica a modului contemporan-materialist-de viata,care pot comunica si primi mesaje duhovnicesti,care au puterea si taria de a schimba tot ce trebuie schimbat spre mai bine,care au intrazneala de a face marele salt,care au smerita nazuinta de a ajunge la izvorul duhovnicesc al lumii,la izvorul vietii,la Duhul cel Sfant,la Dumnezeu.Acestia salveza maretia omului in epoca noastra-a trivialitatii si ignorantei." (Dionysios Farasiotis)
Reply With Quote
  #44  
Vechi 15.09.2010, 20:08:32
Paduraru's Avatar
Paduraru Paduraru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2009
Locație: Munții Suhardului - Bucovina - România
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit Vă salut pe toți forumiștii cu mult respect!!!

Doresc de la voi toți, în replicile de pe topicuri să nu apară mânia, orgoliul, jignirile. Trebuie să ținem cont că suntem creștini (indiferent de confesiune). Mă doare când văd uneori că apar polemici vehemente ortodocși/catolici vs. alte confesiuni. Așa ceva ar fi ideal să dispară. Corect, nici nu putem lăsa non-ortodocșii să-și susțină vehement învățăturile lor. Frați creștini non-ortodocși, vă rog frumos expuneți mai ușor dogmele voastre și nu încercați să le "sădiți" cu vehemență. Frați creștini ortodocși, lăsați-o și voi mai calm în discuțiile cu non-ortodocșii.
În rest, vă pot sfătui pe toți să vă rugați bunului Dumnezeu cu credință și cu dragoste, să mergeți cât mai des la Biserică, să faceți fapte bune cât mai multe, într-un cuvânt, să fiți bineplăcuți înaintea bunului Dumnezeu.
Am o ultimă rugăminte la dumneavoastră toți: VĂ ROG FRUMOS SĂ MĂ IERTAȚI ȘI PE MINE, PĂCĂTOSUL CEL DINTÂI!!!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 15.09.2010, 20:17:31
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Multumim pentru indemnuri frate Padurar.
Razbate din postarile tale dragostea crestina si te felicit pentru echilibrul tau.

Fii in Harul Domnului.
Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 15.09.2010, 20:25:30
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Un sfat, o tragere de ureche scripturistica pe care mi-o dau in primul rand mie apoi tuturor acelora dintre noi care suntem caldicei, care cu toate teologismele noastre, in ceea ce priveste trairea suntem departe de cale si daca am sta sa cantarim toate ne-am afla foarte usori

"Știu faptele tale; că nu ești nici rece, nici fierbinte. O, de ai fi rece sau fierbinte! . Astfel, fiindcă ești căldicel - nici fierbinte, nici rece - am să te vărs din gura Mea. Fiindcă tu zici: Sunt bogat și m-am îmbogățit și de nimic nu am nevoie! Și nu știi că tu ești cel ticălos și vrednic de plâns, și sărac și orb și gol! Te sfătuiesc să cumperi de la Mine aur lămurit în foc, ca să te îmbogățești, și veșminte albe ca să te îmbraci și să nu se dea pe față rușinea goliciunii tale, și alifie de ochi ca să-ți ungi ochii și să vezi. . Eu pe câți îi iubesc îi mustru și îi pedepsesc; sârguiește dar și te pocăiește. . Iată, stau la ușă și bat; de va auzi cineva glasul Meu și va deschide ușa, voi intra la el și voi cina cu el și el cu Mine. (Apoc.3:15-20)"
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #47  
Vechi 15.09.2010, 20:42:04
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Paduraru Vezi mesajul
Trebuie să ținem cont că suntem creștini (indiferent de confesiune).

Chiar daca...
de Costache Ioanid

Chiar daca vantu-a vrut in zbor
in turme sa ne-mparta,
dar tot o cale, tot un dor
si tot un Duh ne poarta.

Chiar daca azi pe orice plai
sunt oi imprastiate,
dar tot un staul sus in Rai
si un Pastor au toate.

Chiar daca n-am pastrat macar
un singur dulce nume,
dar tot o jerfa, tot un har
ne-a smuls pe toti din lume.

Chiar daca azi oftam stinger
ca ne-a-mpartit furtuna,
dar tot vom fi odata-n cer.
Si-acolo vom fi una!
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #48  
Vechi 15.09.2010, 20:59:16
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Sfat? Nu, mai degraba ganduri .....

În rugăciune ține-te de regula următoare: mai bine să spui cinci cuvinte din inimă decât nenumărate cu limba.

Când bagi de seamă că inima ta e rece și n-ai chef să te rogi, opreste-te, încălzește-ți inima cu oarecare imagine vie – de pildă, cea a ticăloșiei tale, a sărăciei si orbirii tale duhovnicești – sau prin gândul la marile binefaceri din fiecare clipă ale lui Dumnezeu față de tine și de tot neamul omenesc, mai ales față de creștini, iar apoi roagă-te fără grabă, cu simțire caldă.

Chiar dacă nu vei reuși să citești toate rugăciunile, n-o să fie nici un necaz, iar folosul din rugăciunea nepripită și caldă va fi mult mai mare decât dacă ai citi toate rugăciunile, dar în grabă, fără simțire.

Voiesc cinci cuvinte a grăi cu mintea mea decât zece mii de cuvinte cu limba.

Se înțelege, ar fi foarte bine dacă am putea spune cu simțire la rugăciune și zeci de mii de cuvinte.
Domnul nu-i părăsește pe cei care se ostenesc pentru El și stau îndelung înaintea Lui, cu măsura cu care măsoară aceștia, cu aceea le măsoară și El, și potrivit cu belșugul cuvintelor adevărate din rugăciunea lor le trimite în suflet belșug de lumină, de căldură duhovnicească, de pace și de bucurie.

Bine este a te ruga vreme îndelungată și neîncetat, dar nu toți încap cuvântul acesta, ci cei cărora le este dat: cel ce poate să încapă, să încapă. Pentru cei ce nu sunt în stare să facă rugăciune vreme îndelungată este mai bine să facă rugăciuni scurte, dar cu suflet înflăcarat.
(Sf.Ioan de Kronstadt)
Reply With Quote
  #49  
Vechi 15.09.2010, 21:43:44
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

,,Te-ai speriat de cerul inrosit, iar sa tii minte raul nu-ti este frica." (Cuviosul Anatolie de la Optina
,,Daca vezi ca gandurile rele lucreaza tainic in tine, oprindu-te, roaga-te lui Dumnezeu pentru cei ce te-au necajit si cere milostivire pentru rugaciunile lor. Incearca intotdeauna sa te gasesti vinovat(a) de ceva." (Cuviosul Lev de la Optina)
Reply With Quote
  #50  
Vechi 16.09.2010, 12:16:32
costache marilena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Prezenta noastra odihnitoare este cea mai buna dovada de iubire pentru aproapele si totodata modul cel mai subtil de a-i "smulge" iubirea...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Pentru tine, pentru mine!... OmuBun Rugaciuni 22 02.08.2010 15:20:54
Liturghie pentru mine ,Liturghie pentru toti! strajeru Rugaciuni 32 23.06.2010 23:01:22
Multumiri tuturor celor care s-au rugat pentru mine patinina34 Generalitati 6 26.01.2009 03:46:36