Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #681  
Vechi 19.10.2012, 00:46:35
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Vso666, stai jos, ai nota 4!

Tocmai ce a sarit unu de la 40.000 metri cu parasuta. Dar desigur, veti zice ca e facatura, photoshop... Chiar sunt curios ce explicatii o sa mai citesc dupa acest mesaj, deja devine extra-comico-penibil.

http://www.realitatea.net/imagini-sp...foto.html#view

http://www.realitatea.net/salt-din-s...a_1030459.html
  #682  
Vechi 19.10.2012, 06:47:28
editheraven's Avatar
editheraven editheraven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 111
Implicit

Ai demonstrat doar ca pamantul are poiectie aproximativ circulara din orice unghi (in orice plan de proiectie, urma terrei e un cerc). Corpul geometric aferent se cheama sfera. Bravo.

Last edited by editheraven; 19.10.2012 at 06:55:08.
  #683  
Vechi 19.10.2012, 07:25:03
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Vso666, stai jos, ai nota 4!

Tocmai ce a sarit unu de la 40.000 metri cu parasuta. Dar desigur, veti zice ca e facatura, photoshop... Chiar sunt curios ce explicatii o sa mai citesc dupa acest mesaj, deja devine extra-comico-penibil.

http://www.realitatea.net/imagini-sp...foto.html#view

http://www.realitatea.net/salt-din-s...a_1030459.html
Fotografiile sînt înșelătoare. Ai mai multe poze în acest topic, realizate de amatori, în care linia orizontului apare invers decît ar trebui, adică pare concavă.

http://thulescientific.com/Lynch%20Curvature%202008.pdf
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #684  
Vechi 19.10.2012, 07:26:59
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de editheraven Vezi mesajul
Ai demonstrat doar ca pamantul are poiectie aproximativ circulara din orice unghi (in orice plan de proiectie, urma terrei e un cerc). Corpul geometric aferent se cheama sfera. Bravo.
Dacă Terra este cilindrică, atunci orizontul va fi tot convex.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #685  
Vechi 19.10.2012, 12:28:32
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Dacă Terra este cilindrică, atunci orizontul va fi tot convex.
Si ce legatura are asta cu mantuirea? :) Macar subiectul cu plecatul din tara are conotatii spirituale si politice, dar asta? Nu, nu esti ridicol, sincer, insa pierzi timpul cu ceva neinsemnat. Insa teoria PP in sine este ridicola.
  #686  
Vechi 20.10.2012, 03:26:03
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Fotografiile sînt înșelătoare.
Asta e tot ce mai poti spune? Sunt si filmari, nu numai fotografii! Hello!
  #687  
Vechi 20.10.2012, 14:53:50
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Asta e tot ce mai poti spune? Sunt si filmari, nu numai fotografii! Hello!
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=305
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=306

Nu contează că e film sau poză. Iată totuși două secvențe dintr-un film realizat de amatori. Rezultă de acolo că Pămîntul e concav?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #688  
Vechi 20.10.2012, 16:24:58
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Florin, eu nu am vorbit de materiale realizate de amatori si cu echipamente neprofesioniste. Ce ti se pare tie inselator in fotografiile si filmarile celui care a sarit de la 40.000 de metri? Fara suparare, ai probleme? Oricat de indoctrinat ai fi si oricat de proaste ar fi fost echipamentele si oricat de mari ar fi distorsionarile lentilelor, tot NU ai cum sa spui ca Pamantul e plat. Uita-te la relieful care apare in cadru, ti se pare ca include toate continentele si oceanele? Nu. Deci sunt pe o alta fata a sferei, ca daca Pamantul era o farfurie dupa cum aberezi tu, s-ar fi vazut totul, nu? Devii penibil! (fara suparare).
  #689  
Vechi 20.10.2012, 18:58:37
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Florin, eu nu am vorbit de materiale realizate de amatori si cu echipamente neprofesioniste. Ce ti se pare tie inselator in fotografiile si filmarile celui care a sarit de la 40.000 de metri? Fara suparare, ai probleme? Oricat de indoctrinat ai fi si oricat de proaste ar fi fost echipamentele si oricat de mari ar fi distorsionarile lentilelor, tot NU ai cum sa spui ca Pamantul e plat. Uita-te la relieful care apare in cadru, ti se pare ca include toate continentele si oceanele? Nu. Deci sunt pe o alta fata a sferei, ca daca Pamantul era o farfurie dupa cum aberezi tu, s-ar fi vazut totul, nu? Devii penibil! (fara suparare).
Raoul,

Cu cîteva pagini în urmă i-am spus lui Theodor că nu-i mai citesc postările, ceea ce am și făcut. Consideră ăsta un cartonaș galben.

Eu am încercat să-ți demonstrez doar că nu poți avea încredere în fotografiile sau filmele de la mare altitudine, ți-am trimis și un material în care se face un studiu relativ serios la problema liniei orizontului. Evident că nu te-ai uitat peste el.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #690  
Vechi 20.10.2012, 19:50:34
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Eu am încercat să-ți demonstrez doar că nu poți avea încredere în fotografiile sau filmele de la mare altitudine
DE CE?? Hai, analizeaza fotografiile si filmarile cu cel care a sarit de la 40.000 si zi-mi CUM ai deduce tu ca pamantul ar putea fi plat (farfurie)?? Unde sunt celelalte continente, oceane etc.?? Te descos eu imediat daca vrei sa imi faci teoria chibritului cu toate imbecilitatile de pe net!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Curcubeu sferic la mormant la Pr. Arsenie Boca au_relian Pelerinaje la locuri Sfinte 26 30.12.2011 21:17:05
Rugaciune pentru bolnavul care nu poate dormi bettykalazar Intrebari utilizatori 3 25.06.2011 10:42:05
Pentru cei sau cele care poate sunt pe aici si vor alecsandru Stiri, actualitati, anunturi 2 09.04.2009 10:36:14
Cum pot demonstra altora existenta lui Dumnezeu ? question Generalitati 27 09.08.2008 17:24:43