Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.07.2010, 18:58:44
Sf.Asteapta's Avatar
Sf.Asteapta Sf.Asteapta is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2010
Locație: La 2 saptamani dupa Pastele Cailor
Religia: Ortodox
Mesaje: 51
Implicit Viata Dracilor

Unde sunt Dracii asezati pana la Judecata Cea De Apoi si care sunt treburile lor in general
Eu stiu ca dracii stau in VAZDUH care nu este acelasi lucru cu Iadul in care sunt oamenii Un preot profesor dr. mi-a zis ca in iad nu sunt draci , asa cum suntem obisnuiti sa credem, ci doar suflete care sunt asezate spate in spate...stie cineva mai multe ?
In cartea lui Enoch sunt descrise iadul in care sunt oamenii si separat iazul de foc preparat Diavolului si alor Lui (Uriel il invata toate acestea pe Enoch)....
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.07.2010, 19:56:08
adela toaca adela toaca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.07.2010
Mesaje: 3
Implicit Nu te mai intreba

Daca Dumnezeu este in ceruri eu cred ca dracii ar trebui a fie sub pamant. Nu pot sa inteleg cum poti fi atat de ignorant incat sa afirmi ca dracii sunt in vazduh. Daca dracii sunt in vazduh atunci Dumnezeu unde mai sta? Trebuie sa intelegem ca lucrurile sunt atat de bine oranduite de mana lui Dumnezeu incat oricat ai incerca tu sa vezi draci sau sa ii cauti in pamant sau sub pamant nu ii vei vedea pana la judecata de apoi. Stii de ce?
Pentru ca dracii sunt invizibili. Dar cand injuri sau cand te manii pe aproapele tau sau cand asculti muzica rock (acele ragete infernale care se aud chiar din Iad, spun sfintii parinti), sa stii ca dracul e in tine, nu aproape de tine. Recent Diavolul a intrat in Madalina Manole si a facut-o sa se sinucida. Stii de ce? Pentru ca ii voia sufletul. Asa ca gandeste de doua ori cand il chemi pe cel cu coada, fa cruce cu limba si scuipa in piept. Ti se poate intampla si tie.

Si eu ma mai intreb cateodata ce o fi cu dracii astia, ce or manca, cum s-or imbraca, daca se machiaza - ca atunci chiar ca e mare pacat si noi femeile nu stim ce pacate facem...dar stii ceva, imi e frica... Asa ar trebui sa iti fie si tie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.07.2010, 21:26:27
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Eu ma intreb daca dracii or sa fie iertati vreodata
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.07.2010, 21:27:42
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

De ce sa ne intereseze "viata d..." cand pe noi ar trebui sa ne intereseze viata lui Dumnezeu?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.07.2010, 21:29:25
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Eu ma intreb daca dracii or sa fie iertati vreodata
Nu cred ca vor fi iertati si stii de ce? Pentru ca nu vor spune niciodata: "miluieste-ma" sau " iarta-ma" caci daca ar spune s-ar transforma in ingeri de lumina! Nu au smerenie!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.07.2010, 21:34:02
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de Sf.Asteapta Vezi mesajul
Unde sunt Dracii asezati pana la Judecata Cea De Apoi si care sunt treburile lor in general
Eu stiu ca dracii stau in VAZDUH care nu este acelasi lucru cu Iadul in care sunt oamenii Un preot profesor dr. mi-a zis ca in iad nu sunt draci , asa cum suntem obisnuiti sa credem, ci doar suflete care sunt asezate spate in spate...stie cineva mai multe ?
In cartea lui Enoch sunt descrise iadul in care sunt oamenii si separat iazul de foc preparat Diavolului si alor Lui (Uriel il invata toate acestea pe Enoch)....
Cei rai se afla cu certitudine pe pamint si intre noi ,fiindca in ultimul timp se intimpla tot felul de rautati .
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.07.2010, 21:34:50
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Nu cred ca vor fi iertati si stii de ce? Pentru ca nu vor spune niciodata: "miluieste-ma" sau " iarta-ma" caci daca ar spune s-ar transforma in ingeri de lumina! Nu au smerenie!
Pai daca e asa cum spui tu, nu e de mirare ca ii urasc asa de tare pe oameni...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.07.2010, 21:38:58
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Nu cred ca vor fi iertati si stii de ce? Pentru ca nu vor spune niciodata: "miluieste-ma" sau " iarta-ma" caci daca ar spune s-ar transforma in ingeri de lumina! Nu au smerenie!

Ca si oamenii.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.07.2010, 21:39:18
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Pai daca e asa cum spui tu, nu e de mirare ca ii urasc asa de tare pe oameni...
Pai da, ii urasc foarte tare pentru ca omul poate ajunge de unde diavolul a plecat si de aceea il impiedica prin orice mijloace...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.07.2010, 21:41:40
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriel 30 Vezi mesajul
Ca si oamenii.
Smerenia poate ne lipseste dar a face asemanarea intre om si diavol mi se pare cam pripita Omul spune: "Doamne miluieste! Doamne iarta-ma!" si cand spune aceste cuvinte nu cred ca le rosteste din mandrie ci cu inima zdrobita!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum impacam viata duhovniceasca si viata lumeasca? sophia Biserica Ortodoxa Romana 40 28.12.2012 19:53:52
Viata mea Daiana Morala Crestina 6 29.10.2011 11:04:57
Viata duhovniceasca vs Viata sanatoasa razvan90 Generalitati 4 08.12.2010 23:54:23
cum e viata....... simi Generalitati 7 08.07.2008 21:34:17
viata monahala irinarel Generalitati 11 20.03.2008 16:35:25