Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 18.12.2006, 15:02:55
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Pacat de tine, Laurentiu. Te compatimesc! Parintele de care pomenesti a fost sau este om ca si noi. Tu nu vrei sa judeci sau nu poti sa judeci? Ai grija de tine!...
Reply With Quote
  #32  
Vechi 18.12.2006, 15:10:50
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Parintele de care vorbesc eu face Dumnezeu minuni prin moastele Lui
Reply With Quote
  #33  
Vechi 18.12.2006, 15:11:30
nicola06 nicola06 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.11.2006
Mesaje: 24
Implicit

Dupa multe lacrimi si cereri, Dumnezeu mi la trimis pe El, pe care l-am iubit din toata inima mea. Din naivitate( sa nu zic prostie) am cazut in pacate trupesti... Dumnezeu a fost atat de bun cu mine... si eu cum i`am multumit?! Cu toate ca avem remuscari si constiinta incarcata, nu am reusit sa opresc acest pacat.. imi luam inima in dinti, cateva luni reuseam, dar apoi iar cadeam in pacat... intre noi incepuse sa apara foarte multe certuri si neintelegeri... intelegeam de ce... dar nu m-a dus niciodata mintea la o rezolvare,, casatoria de exemplu, asteptam sa termin facultatea... pe cat trecea timpul constiinta ma apasa si mai mult, pana cand sufletul meu ajunsese sa nu se mai bucure de aproape nimic... si el se schimbase atat de mult.. cu toate acestea, si stiam de unde vin problemele nu aveam putere sa pun capat acestui pacat... rugaciune se imputina ... ma simteam atat de neputincioasa si pacatoasa... ma detestam pe mine insumi... dar nu reuseam ... si el nu m-a ajutat prea mult.. noptile incepusera sa devina un chin pentru mine.. imi era frica ca poate in seara respectiva va veni sfarsitul meu si eu sunt atat de pacatoasa... auzeam sunete si imi era ata de frica ca au venit dupa mine :D ... in fine :| ... dar pe iubitul meu l-am iubit.. chiar daca patimas ati spune voi... si el m-a iubit.. doar ca nu am stiut sa facem si bineplacuta in fata Domnului relatia noastra
Ce s-a schimbat :)?
Am plecat cu o bursa de studii in Franta... bineinteles el nu prea a fost de acord.. dar era o sansa pentru mine.. pana la urma m-a lasat :)bineinteles certuri pana in ultima zi cand am plecat :)
In Franta comunicam prin intermediul Internetului...dar el a inceput sa intre din ce in ce mai rar.. la un moment dat imi zice ca a iesit cu cineva la suc.. bineinteles ca apoi a zis ca e o gluma.. dar aveam o incredere orbeasca , prosteasca in el ca am zis ca sigur sunt glume proaste...
Cand m-am intors el se purta rece ca o stana de piatra, si facea tot posibilul sa ma determine pe mine sa pun punct.. " ca el a asa a fost dintotdeauna" .. apoi i-am gasit mesaje pe telefon ,, pe care el imi spune ca nu sunt treaba mea... 3 saptamani imi doream ca sa nu ma mai trezesc dimineata, pentru ca nu mai suport suferinta ce se materializa peste inima mea ce ma tragea in jos de durere... ma gandeam la sinucidere, dar stiam ca voi merge direct in Iad.. tot ce stiam sa fac e plang... Dupa 3 saptamani m`am intors in Franta... ca gasisem un stagiu de practica pentru vara.. in fine.. alte 2 luni de calvar... dar in loc sa ma intorc la Dumnezeu prin rugaciuni, eu am renuntat la ele... i`am scris mail-uri incercand sa-l aduc inapoi.. am vorbit de cateva ori dar sa-mi spuna despre ea...
M-am intors in tara inca cu o mica speranta... degeaba ... il intrebam de ce.. el zicea ca nu stie.. pur si simplu... daca ma mai iubeste nu stia.. daca o iubeste pe tipa, nici asta nu stie... in fine . numai raspunsuri evazive... nu mi-a spus nimic. nu am avut nici o discutie serioasa.
Cand m-am intalnit cu mama lui , mi-a zis ca in ultimele luni se comporta ciudat... nu vorbeste mai nimic cu nimeni, si ca nu il mai recunoaste... dar concluzia ei a fost ca fata nu umbla cu lucruri curate... concluzia destul de fondata ... cum va vrea Dumnezeu se va sfarsi si povestea noastra :)...
Mi`am primit pedeapsa.. Dumnezeu m`a asteptat , dar rabdarea lui s-a sfarsit :)... dar in acelasi timp sunt sigura ca spre indreptarea mea si a noastra este :)...
Invatati din greselile altora, ca atunci cand inveti ( sau gresesti ) pe pielea ta, e tare dureros.
Acum nu-mi doresc decat " cealalta vreme a vietii noatre lui Dumnezeu sa o dam"

Doamne ajuta! si Nasterea Domnului sa va aduca lumina in suflete!



Reply With Quote
  #34  
Vechi 18.12.2006, 16:00:52
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Sa dea Dumnezeu
Reply With Quote
  #35  
Vechi 18.12.2006, 16:11:35
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
"O fata, studenta la chimie, si care, asistand la comentariile parintelui despre lupta ce se da in jurul fiecarei persoane intre ingeri si draci{pe care din nefericire noi nu o vedem, dar o simtim}, a inceput sa rada spunand cu glas mare catre lume, ca ea este studenta la chimie si a invatat foarte multe si poate sa spuna ca stiinta stie sigur ca nu exista nici un fel de ingeri sau draci...Dumnezeu poate ca o fi, caci <exista ceva mai mare decat stiinta, dar ingeriii si in special dracii nu exista...>.,Biiineee!-a zis parintele Argatu, o sa te lamuresti matale>>.Aceea a plecat, dar la zece seara s-au trezit ca bate tare la usa parintelui-plangand in hohote-ca sa o primeasca ca s-a intalnit cu un drac!Ce se intamplase? Ajunsa acasa{statea la un camin singura in camera}, cand a aprins lumina sa intre, un drac sedea in fotoliul ei si razand i-a spus:<<Am venit sa ma vezi, caci ai zis ca nu exist>..Fata a lesinat pe loc. Cand si-a revenit, era pe jos iar <acela> disparuse.A tipat, s-au adunat vecinii si ia-u chemat un taxi, cu care a venit direct la parintele, sa-i ceara iertare si sa-l roage pe Dumnezeu sa o primeasca ca ea vrea sa se calugareasca, nu-i mai trebuie scoala.Parintele nu a primit-o in casa si a fost nevoita sa doarma la arhondaric, si toata saptamana a stat in Cernica.La sfarsitul saptamanii, parintele i-a facut o slujba de dezlegare, dar nu i-a dat binecuvantare pentru manastire, spunanad ca tara are nevoie de chimisti buni, cu atat mai mult daca sunt credinciosi, cum devenise ea brusc.Da, majoritatea sfiintilor din calendar sunt proveniti din astfel de intoarceri.Acestea sunt autentice si sunt mult pe placul Lui Dumnezeu.Astfel de intalniri cu Dumnezeu sunt definitive si mult mai puternice de cat convertirile lente, caci Dumnezeu intra brusc in viata omului..."
Citatul face parte din cartea lui Danion Vasile care este tiparita cu binecuvantarea
Inalt Prea Sfintitului Serafim mitropolitul Germaniei si al Europei Centrale
dar vad ca astfel de lucruri sunt nesemnificative mai ales ca a fost sters topicul despre Cuvantul Sf. Ioan Gura de Aur citat de Parintele Cleopa dar astfel de lucruri
Reply With Quote
  #36  
Vechi 18.12.2006, 16:13:29
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Oare suntem noi mai traitori si mai icusiti decat sfiinti cei prin care face Dumnezeu minuni?
Reply With Quote
  #37  
Vechi 18.12.2006, 20:13:55
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicola06
Dupa multe lacrimi si cereri, Dumnezeu mi la trimis pe El, pe care l-am iubit din toata inima mea. Din naivitate( sa nu zic prostie) am cazut in pacate trupesti... Dumnezeu a fost atat de bun cu mine... si eu cum i`am multumit?! Cu toate ca avem remuscari si constiinta incarcata, nu am reusit sa opresc acest pacat.. imi luam inima in dinti, cateva luni reuseam, dar apoi iar cadeam in pacat... intre noi incepuse sa apara foarte multe certuri si neintelegeri... intelegeam de ce... dar nu m-a dus niciodata mintea la o rezolvare,, casatoria de exemplu, asteptam sa termin facultatea... pe cat trecea timpul constiinta ma apasa si mai mult, pana cand sufletul meu ajunsese sa nu se mai bucure de aproape nimic... si el se schimbase atat de mult.. cu toate acestea, si stiam de unde vin problemele nu aveam putere sa pun capat acestui pacat... rugaciune se imputina ... ma simteam atat de neputincioasa si pacatoasa... ma detestam pe mine insumi... dar nu reuseam ... si el nu m-a ajutat prea mult.. noptile incepusera sa devina un chin pentru mine.. imi era frica ca poate in seara respectiva va veni sfarsitul meu si eu sunt atat de pacatoasa... auzeam sunete si imi era ata de frica ca au venit dupa mine :D ... in fine :| ... dar pe iubitul meu l-am iubit.. chiar daca patimas ati spune voi... si el m-a iubit.. doar ca nu am stiut sa facem si bineplacuta in fata Domnului relatia noastra
Ce s-a schimbat :)?
Am plecat cu o bursa de studii in Franta... bineinteles el nu prea a fost de acord.. dar era o sansa pentru mine.. pana la urma m-a lasat :)bineinteles certuri pana in ultima zi cand am plecat :)
In Franta comunicam prin intermediul Internetului...dar el a inceput sa intre din ce in ce mai rar.. la un moment dat imi zice ca a iesit cu cineva la suc.. bineinteles ca apoi a zis ca e o gluma.. dar aveam o incredere orbeasca , prosteasca in el ca am zis ca sigur sunt glume proaste...
Cand m-am intors el se purta rece ca o stana de piatra, si facea tot posibilul sa ma determine pe mine sa pun punct.. " ca el a asa a fost dintotdeauna" .. apoi i-am gasit mesaje pe telefon ,, pe care el imi spune ca nu sunt treaba mea... 3 saptamani imi doream ca sa nu ma mai trezesc dimineata, pentru ca nu mai suport suferinta ce se materializa peste inima mea ce ma tragea in jos de durere... ma gandeam la sinucidere, dar stiam ca voi merge direct in Iad.. tot ce stiam sa fac e plang... Dupa 3 saptamani m`am intors in Franta... ca gasisem un stagiu de practica pentru vara.. in fine.. alte 2 luni de calvar... dar in loc sa ma intorc la Dumnezeu prin rugaciuni, eu am renuntat la ele... i`am scris mail-uri incercand sa-l aduc inapoi.. am vorbit de cateva ori dar sa-mi spuna despre ea...
M-am intors in tara inca cu o mica speranta... degeaba ... il intrebam de ce.. el zicea ca nu stie.. pur si simplu... daca ma mai iubeste nu stia.. daca o iubeste pe tipa, nici asta nu stie... in fine . numai raspunsuri evazive... nu mi-a spus nimic. nu am avut nici o discutie serioasa.
Cand m-am intalnit cu mama lui , mi-a zis ca in ultimele luni se comporta ciudat... nu vorbeste mai nimic cu nimeni, si ca nu il mai recunoaste... dar concluzia ei a fost ca fata nu umbla cu lucruri curate... concluzia destul de fondata ... cum va vrea Dumnezeu se va sfarsi si povestea noastra :)...
Mi`am primit pedeapsa.. Dumnezeu m`a asteptat , dar rabdarea lui s-a sfarsit :)... dar in acelasi timp sunt sigura ca spre indreptarea mea si a noastra este :)...
Invatati din greselile altora, ca atunci cand inveti ( sau gresesti ) pe pielea ta, e tare dureros.
Acum nu-mi doresc decat " cealalta vreme a vietii noatre lui Dumnezeu sa o dam"

Doamne ajuta! si Nasterea Domnului sa va aduca lumina in suflete!


Iubitul tau este credincios?
Reply With Quote
  #38  
Vechi 18.12.2006, 20:32:30
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

M-am culcat cu prietenul meu pentru ca eram convinsa ca asa o sa fie mai prternica dragostea noastra.cateva spatamani a fost mai bine, dupa care a inceput sa fie mai indiferent si ma parasit.Fecioria s-a dus si acum nu am in suflet decat gandul de a ma razbuna.Nu pot scapa de gandul acesta .Imi poti da un sfat?
Reply With Quote
  #39  
Vechi 18.12.2006, 20:43:43
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Intrebare catre Danion :"De ce ati spus in conferinta de saptamana trecuta ca pacatul ne urateste? Dumneavoastra credeti ca putem sti cat de sfant este cineva numai dupa fata lui? Sunt atatia oameni care traiesc in pacate-si mai ales sexuale - care sunt mai frumosi , nu observati asta? Hai sa punem la un concurs de miss fetele din biserica si fetele din discoteca. Cine ar fi mai frumoase"
Reply With Quote
  #40  
Vechi 18.12.2006, 20:45:06
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Textul apartine unei fete?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
povesti audio pt copii matean Muzica Bisericeasca 3 23.08.2019 13:33:28
Povesti cu talc silverstar Generalitati 500 22.03.2015 19:01:38
Despre iubire cu iubire dobrin7m Nunta 27 18.10.2011 14:22:52
Povesti de divort costel Nunta 61 18.08.2011 14:47:22
Povesti (1) silverstar Generalitati 6 09.01.2007 23:11:55