Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 24.05.2010, 22:26:04
costache marilena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
:) mda ,nu ma gandisem la asta.
dar o fi corecta interpretarea mea? Tu, Iustin, cum ai explica zicerea avvei Pimen?
Reply With Quote
  #252  
Vechi 24.05.2010, 22:35:36
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costache marilena Vezi mesajul
dar o fi corecta interpretarea mea? Tu, Iustin, cum ai explica zicerea avvei Pimen?
Si eu am inteles la fel. Induri o data, de doua ori, dar apoi trebuie sa infrunti pericolul si sa lupti. Crestinul e, pana la urma, un luptator, insa nu trebuie sa se avante asa, din prima.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #253  
Vechi 24.05.2010, 22:40:25
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Eu nu intelegeam de loc,dar interpretarea voastra mi se pare corecta.Si e chiar haios ,in sensul bun al cuvantului :induri ce induri dar la un moment dat nu mai ai ce pierde,si iti omori eul egoist,teama,dorinta de a nu pierde desfatarea vietii.Si lasi lumea deoparte ,pe tine insuti chiar,'iti lingi ranile' ,si iesi la lupta impotriva celui amagitor.
Reply With Quote
  #254  
Vechi 24.05.2010, 22:42:03
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Un frate a intrebat pe batranul, zicand: m-a ajuns o porunca si unde este porunca, este razboi. Deci voiesc sa merg pentru porunca, dar ma tem de razboi. Si a zis lui batranul: de ar fi fost Agathon, facea porunca si biruia razboiul.

Zis-a iarasi: fara de pazirea dumnezeiestilor porunci, nu sporeste omul in nici o fapta buna.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #255  
Vechi 24.05.2010, 22:55:12
costache marilena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Mandria

A mai zis avva Isidor preotul: daca va nevoiti postind dupa randuieli nu va ingamfati. Daca va infumurati cu asta, mai bine mancati carne. Caci e mai bine omul sa manance carne, decat sa se mandreasca si sa se faleasca.
Reply With Quote
  #256  
Vechi 24.05.2010, 23:04:07
costache marilena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

A mai spus avva Macarie: daca ti se face dispretul ca lauda si saracia ca averea, si lipsa ca belsugul, nu vei muri. Ca e cu neputinta ca cel care crede bine si lucreaza cu evlavie sa cada in necuratia patimilor si in ratacirea demonilor
Reply With Quote
  #257  
Vechi 24.05.2010, 23:10:45
costache marilena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cand a coborat avva Pamvo , vazand o actrita, a izbucnit in plans. Intrebat fiind pentru ce plange, zise: doua lucruri m-au miscat: unul, pierzarea aceleia ( actritei) celalalt, ca eu nu am sarguinta atat de mare ca sa-i plac lui Dumnezeu, ca ea pentru ca sa placa oamenilor destrabalati
Reply With Quote
  #258  
Vechi 27.05.2010, 22:46:17
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Zis-a iarasi: de nu as fi stricat tot, n-as fi putut sa ma zidesc; adica, de n-as fi lasat tot ce mi se pare bun din vointa mea, n-as fi putut sa dobandesc faptele bune.

Zis-a iarasi: de va voi omul, de dimineata pana seara ajunge in masura duhovniceasca.

A zis iarasi: taie prietesugurile celor multi, ca sa nu se ridice razboi asupra mintii tale si va tulbura chipul linistirii!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #259  
Vechi 03.06.2010, 16:59:53
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Zis-a avva Serin: mi-am facut vremea mea secerand, cosind, impletind si, cu toate acestea, de nu m-ar fi saturat mâna lui Dumnezeu, nu puteam sa ma satur.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #260  
Vechi 03.06.2010, 17:06:53
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Un iubitor de Hristos, mergand pentru o trebuinta, a intalnit pe cale un sarac gol si, facandu-i-se mila de dansul, i-a daruit lui haina sa. Iar saracul ducandu-se, a vandut-o. Iar acela instiintandu-se de ceea ce facuse saracul, s-a intristat. In noaptea urmatoare, Hristos a stat inaintea lui, in vis, purtand acea haina si aratand-o a zis:" Nu te scarbi, ca iata, port ceea ce Mi-ai dat!"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
intamplari gasite in pateric donisaadriana Calugarul 13 18.01.2015 06:42:43
Pilde si istorioare cu folos duhovnicesc ionel Stiri, actualitati, anunturi 7 14.05.2014 07:26:38
Viata crestina in pilde OvidiuO Generalitati 66 03.04.2014 08:45:03
Pilde LapetiteMoc Din Vechiul Testament 6 03.03.2010 14:42:17
Cuvinte din Pateric phradmon Despre Biserica Ortodoxa in general 34 22.11.2008 15:35:23