Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.02.2010, 19:02:12
delyuta delyuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.12.2009
Mesaje: 2
Implicit despre botez

slava Domnului,eu as avea o intrebare,de ce daca in Biblie scrie cine va crede si se va boteza va fi mantuit,de ce voi inversati ordinea,adica botezati si pe urma daca persoana respectiva crede sau nu, nu va mai intereseaza?Dumnezeu sa va dea intelepciune si sa va deschida ochii spirituali pentru a vedea adevarul.Amin
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.02.2010, 22:03:07
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Foarte pertinent mesajul!
Intradevar botezul trebuie facut asa cum se facea in momentul in care Hristos a venit in lume din pustie, in conditiile unei depline constiente si alegeri a crediciosului, exista chiar si un celebru tablou unde dupa cum vedeti la botezul din Iordan nu exista nici un bebelus:

http://www.artlib.ru/index.php?id=13...0&user_serie=0

Botezul trebuie sa fie o alegere deplina si constienta a adolescentului! iar pina atunci sa fie un suflet in pregatire!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.02.2010, 22:36:08
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

nu-i chiar asa. aici e un fel de poveste, ce-a fost mai intai, oul sau gaina.

de ce sa lasi oamenii sa se adanceasca in pacate pana la adolescenta sau poate si mai tarziu, numai pe ideea ca vezi Doamne nu cred suficient, sau nu sunt siguri (?) daca vor sa fie sau nu crestinati.

Botezul curateste, eu cred ca este foarte bine ca se face inca din pruncie.

Iar tabloul cu Iordanul, pai cum ar fi ca oamenii maturi sa traiasca precum paganii, nebotezati, si sa astepte sa se nasca prunci ca sa ii boteze, dar sa creasca sub obladuirea unor parinti necrestini... de nasi, nu mai vorbim.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.02.2010, 22:44:26
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul

Iar tabloul cu Iordanul, pai cum ar fi ca oamenii maturi sa traiasca precum paganii, nebotezati, si sa astepte sa se nasca prunci ca sa ii boteze, dar sa creasca sub obladuirea unor parinti necrestini... de nasi, nu mai vorbim.
M-am gindit la aspectul asta Mirela si stii care cred ca este diferenta?

Din toti cei care sunt botezati CONSTIENT marea majoritate au sanse mari sa ajunga sfinti! Asa era pe atunci, sau daca nu macar ajung la o intelegere mult mai profunda a scripturilor si a credintei in general.
Asa, in schimb sunt sanse mari ca copiii sa aibe resentimente ne-sanatoase mai tirziu, ca ceva li s-a virit pe git, asa cum deseori aud...sau daca nu o fac, pur si simplu ignora aceasta decizie a parintilor si nu mai dau pe la Biserica.
Oare crezi ca Taina mai functioneaza daca nu esti cit de cit practicant?...eu unul ma indoiesc
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.02.2010, 22:48:42
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul

de ce sa lasi oamenii sa se adanceasca in pacate pana la adolescenta sau poate si mai tarziu, 25:
si asa crezi ca nu se adincesc oricum...uite-te pe forum

La credinta se vine cu plingere sincera de pacate, nu din anticiparea lor de catre parinti si prin actiunile LOR de protejare prin ceva la care bebe-ul NU PARTICIPA.

In fine..stiu ca nu este "kosher" ce spun insa eu asa cred

DUmnezeu ne vrea TREJI, iar treaz inseamna constient, pe cind inconstient inseamna ca NU PARTICIPI la actul de credinta..asta am vrut sa subliniez
oricum....
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.02.2010, 23:36:19
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
si asa crezi ca nu se adincesc oricum...uite-te pe forum

La credinta se vine cu plingere sincera de pacate, nu din anticiparea lor de catre parinti si prin actiunile LOR de protejare prin ceva la care bebe-ul NU PARTICIPA.

In fine..stiu ca nu este "kosher" ce spun insa eu asa cred

DUmnezeu ne vrea TREJI, iar treaz inseamna constient, pe cind inconstient inseamna ca NU PARTICIPI la actul de credinta..asta am vrut sa subliniez
oricum....

Deci noi hotaram doar ceea ce tine de partea materiala, sanatate, educatie, si atat. Nu? Si atunci cum ramane cu "Lasati copiii sa vina la mine"? Daca nu-i botezam nu mai avem nici cum sa-i impartasim nu? Sa stea ei acasa, noi sa ne vedem de mantuirea noastra, ca vor vedea ei ce vor face. Treaba lor. Nu? Am inteles bine?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.02.2010, 00:03:03
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Botezul este singura poartă spre mântuire pe care Biserica o cunoaște. Cei care mor în stare nebotezată, mor în păcat și nu se mântuiesc, pe când cei care se botează au o șansă. De aceea, Biserica se grăbește să boteze copiii de mici și de aceea îi instruiește chiar și pe laici asupra celor ce trebuie făcute în cazul în care s-ar ivi o situație de extremă urgență și nici un preot nu ar ajunge la timp.

Pe de altă parte, Biserica poate amâna botezul copiilor atunci când nu există o speranță că vor fi crescuți în Cristos. La toate botezurile catolice la care am fost, părinților și nașilor li s-a cerut în taină promisiunea că vor crește copiii în Cristos, apoi li s-a amintit că au această obligație și în public, la predică. Când nu există nici garanții, nici situație de urgență, Biserica amână Botezul.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.02.2010, 00:39:36
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Si atunci cum ramane cu "Lasati copiii sa vina la mine"? Daca nu-i botezam nu mai avem nici cum sa-i impartasim nu?
Da, ai inteles foarte bine.

In schimb observa cu atentie citatul dat de tine.

Lasati copiii sa vina la Mine.
Deci acei copii SUNT LASATI adica EI VOR sa vina, si cineva(parintii de rusine) ii opreau
una la mina
si doi..SA VINA...adica pe picioare le lor...nu in fasa! intelegi in continuare:)!

La fel cu impartasirea... ce Impartasire cind copilul nu este constient de Taina ce I SE APLICA..dupa mine este egal cu 0,...ma rog, parerea mea!
Daca ar fi si ar intelege nu ar striga unii dintre ei ca din gura de sarpe!
Deci mi se pare o aberatie sa fortezi unui copil credinta pe git!
Nu tine tata, asta este inchizitie nu Libertate prin cunoasterea Adevarului.
Odata FORTAT Adevarul inceteaza sa mai existe!

Ai vazut pe cine a trimis Par Anatolie la spovedit si impartasit..pe copilasul olog care CONSTIENTIZA ce i se intimpla si o facea cu toata INIMA!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.02.2010, 01:11:39
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Se impartasesc de Hristos. Il iau pe Hristos Care este Adevarul.
"Lasati copiii sa vina la mine!" Cum pot ei sa vrea sa mearga la El daca nu-L cunosc? Trebuie sa-L cunoasca ca sa vrea asta. Si cum zici tu ca-L pot cunoaste altfel?

Cei care Se impartasesc des nu urla. Pt ca IL cunosc.

Tu ai copii? Le-ai dat vreodata medicamente? Daca urla nu le mai dai?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.03.2010, 00:00:02
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
La credinta se vine cu plingere sincera de pacate, nu din anticiparea lor de catre parinti si prin actiunile LOR de protejare prin ceva la care bebe-ul NU PARTICIPA.

In fine..stiu ca nu este "kosher" ce spun insa eu asa cred

DUmnezeu ne vrea TREJI, iar treaz inseamna constient, pe cind inconstient inseamna ca NU PARTICIPI la actul de credinta..asta am vrut sa subliniez
oricum....
Da, am inteles ce ai vrut sa spui dar totusi cred ca nu ai dreptate. In primul rand, bebe participa la botez, inclusiv prin nasii sai. Eu nu cred ca acestia sunt numai simbolici. Apoi, si mai tarziu, de ce ar mai trebui adusi copiii la biserica, daca noi credem ca ei sunt inconstienti si nu participa? Eu stiu ca harul lui Dumnezeu se revarsa asupra tuturor celor participanti la Sfanta Liturghie, "cei chemati".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
Parintele Sofian Boghiu costel Intrebari utilizatori 8 20.05.2013 21:21:56
Parintele Sofian Boghiu prezent in icoana costel Mari Duhovnici si predicile lor 13 28.11.2010 07:42:57
Parintele Arsenie Papacioc despre parintele Justin: “ARE DREPTATE!” tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 20.01.2009 04:57:26