Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #571  
Vechi 25.10.2011, 00:43:11
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

intrebare: ce presupune Taina Maslului dpdv al BO sau BC? Precizati un verset din NT, care releva caracterul de sacrament al maslului.

Last edited by ioanna; 25.10.2011 at 00:52:21.
Reply With Quote
  #572  
Vechi 25.10.2011, 08:10:36
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
intrebare: ce presupune Taina Maslului dpdv al BO sau BC? Precizati un verset din NT, care releva caracterul de sacrament al maslului.
Instrumentul meu de măsură (jocometru?) indică alarmant o deplasare spre roșu în ultimele două zile. Nu, nu este efectul Doppler, ci o deplasare dinspre Biblie (cum a stabilit regula inițiatoarea jocului) spre zona confesională:

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
orice din sfera religiei, nu trebuie sa va limitati strict la Biblie.
Stimată doamnă, v-am făcut o concesie pe topicul "Duminica - ziua Domnului", faceți-mi și mie bucuria și rămâneți la regula inițială. Mulțumesc anticipat.

Și acum răspunsul la întrebare: probabil vă referiți la

"Este vreunul printre voi bolnav? Să cheme pe presbiterii (Sau: bătrînii) Bisericii; și să se roage pentru el, după ce -l vor unge cu untdelemn în Numele Domnului." Iacov 5,14 - versiunea Cornilescu (din motive bine știute)

Sacramentul, sau Taina, este o ceremonie simbolică religioasă care reprezintă adevăruri centrale ale Evangheliei și constituie o obligație universală și perpetuă. Conform acestei definiții, ungerea cu untdelemn nu prea se încadrează căci ea se administrează doar omului bolnav (spre tămăduire sau ușurarea durerii trupești - după definiția ortodoxă).

Domnul Hristos a stabilit două astfel de ritualuri: botezul și Cina Domnului. Ritualul nu este un sacrament în sensul de a fi un opus operatum - un act care, în și prin el însuși, împarte har și asigură mântuirea. Botezul și Cina Domnului sunt sacramente numai în sensul de a fi asemenea cu "sacramentum", jurământul depus de ostașii romani de a asculta de comandanții lor, chiar cu prețul vieții. Aceste ritualuri presupun un legământ de totală supunere față de Hristos.
Reply With Quote
  #573  
Vechi 25.10.2011, 08:46:43
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

repet intrebarea:

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
intrebare: ce presupune Taina Maslului dpdv al BO sau BC? Precizati un verset din NT, care releva caracterul de sacrament al maslului.
nota: Taina Maslului exista in Biserica Ortodoxa si Biserica Catolica si e fundamentata biblic. Reproduceti (cel putin) un verset din Noul Testament pe care se bazeaza dogmatica ortodoxa, respectiv catolica, privitoare la Taina Maslului. Rog neoprotestantii si in special pe domul Osutafaraunu, sa se abtina de la comentarii ironice, acide si depalsate. Ei nu au aceasta Taina, insa asta nu inseamna ca ea nu exista in celelalte Biserici. Raspunsul se gaseste in NT, din moment ce am cerut versetul biblic, deci se respecta regula jocului! Este inadmisibil sa nu pot pune o intrebare legata de Ortodoxie, pe un forum ce-si spune crestin-ortodox si frecventat in majoritate de ortodocsi, pentru ca un domn adventist se lezeaza in amorul propriu. Exista jocuri similare si pe site-uri adventiste, deci poate acolo sa se desfasoare in voie, daca aici nu-i convin intrebarile.

Citat:
Stimată doamnă, v-am făcut o concesie pe topicul "Duminica - ziua Domnului", faceți-mi și mie bucuria și rămâneți la regula inițială. Mulțumesc anticipat
Bucuria pe care v-am facut-o e IGNORAREA! V-am spus pe acel topic: din momentul in care ne-ati facut blestemati pe crestin-ortodocsi, pentru ca sarbatorim Ziua Domnului Duminica,fapt sesizat si de administrator, pentru mine cuvintele dmv. au valoare nula. Farewell.
p.s s-a pus o intrebare simpla, dmv. ati facut o ciorba ortodoxa-catolica, ba ati spus si despre pozitia adventista, (nu s-a cerut!) , tot felul de justificari advente, cand raspunsul trebuia sa fie la fel de simplu. Oricum, indiferent de ce spuneti, eu o sa va sar raspunsul, atunci cand intrebarea o pun eu. Ceilalti fac ce doresc, dar pentru mine, postarile dmv. sunt nule.

Last edited by ioanna; 25.10.2011 at 09:07:41.
Reply With Quote
  #574  
Vechi 25.10.2011, 09:06:42
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Doamnă, vă înțeleg supărarea... se trage de la topicul "Duminica -ziua Domnului", dar încercați să depășiți momentul căci nu face bine... Uite ați declarat pentru a doua oară un neadevăr. Eu n-am blestemat niciodată și nici n-am făcut pe vreun user de pe aici "blestemat". Vă rog frumos!

On topic: Textul din Iacov nu este corect?
Reply With Quote
  #575  
Vechi 25.10.2011, 09:12:17
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Eu, aflata (cica) sub “blestemul incalcarii intentionate si repetate a poruncii divine” va spun ADIO! Nu ma intereseaza ca va este rusine sa va recunoasti propriile afirmatii, m-am lamurit in privinta dmv. Raspundeti exact ca si Traian Basescu: ati dat o palma copilului? jur ca n-am lovit copilul in plex. Va rog sa ma ignorati de acum inainte , asa cum o sa fac si eu cu dmv.


oricine poate sa continue jocul si sa puna o intrebare.

Last edited by ioanna; 25.10.2011 at 09:17:02.
Reply With Quote
  #576  
Vechi 25.10.2011, 09:19:07
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Eu, aflata (cica) sub “blestemul incalcarii intentionate si repetate a poruncii divine
E pentru a 3-a oară! În acel citat (scos din context) nu despre dvs. era vorba, ci despre mine.


Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Va rog sa ma ignorati asa cum o sa fac si eu cu dmv.
Faptul că v-ați editat, re-editat și re-re-editat postările anterioare demonstrează altceva. Totuși îmi cer iertare că am exagerat lezându-vă sensibilitățile. Dacă doriți, mă retrag și de pe acest topic.



Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
oricine poate sa continue jocul si sa puna o intrebare.
Întrebarea mea este: totuși nu e corect textul din Iacov 5,14?
Reply With Quote
  #577  
Vechi 25.10.2011, 09:24:43
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

osutafaraunu: "eu nu ma gasesc sub blestemul incalcarii intentionate si repetate a poruncii Sale", in contextul in care se vorbea de Ziua Duminicii, de actiunile pe care le poti face Duminica ( se discuta despre gatit). Uite, va spun pentru a 4-a si ultima oara!

Nu va alunga nimeni de pe niciun topic,prefer sa ma retrag eu!

Continuati, aveti cuvantul!
Reply With Quote
  #578  
Vechi 25.10.2011, 09:33:06
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
osutafaraunu: "eu nu ma gasesc sub blestemul incalcarii intentionate si repetate a poruncii Sale", in contextul in care se vorbea de Ziua Duminicii, de actiunile pe care le poti face Duminica ( se discuta despre gatit). Uite, va spun pentru a 4-a si ultima oara!
Din nefericire, topicul acela a dispărut în neant, neputându-se verifica ce am spus. De aceea vă mulțumesc frumos pentru corectarea afirmației dumneavoastră.

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Nu va alunga nimeni de pe niciun topic,prefer sa ma retrag eu!
Eu vă rog să n-o faceți! Dacă totuși e alegerea dumneavoastră, mă voi retrage și eu din spirit de solidaritate...
Vă rog încă o dată să mă iertați!
Reply With Quote
  #579  
Vechi 25.10.2011, 12:25:30
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Din nefericire, topicul acela a dispărut în neant, neputându-se verifica ce am spus. De aceea vă mulțumesc frumos pentru corectarea afirmației dumneavoastră.

Eu vă rog să n-o faceți! Dacă totuși e alegerea dumneavoastră, mă voi retrage și eu din spirit de solidaritate...
Vă rog încă o dată să mă iertați!
Ascultă Trices, cred că nesimțirea ta a depășit deja pragul critic. Eu îți propun să dispari o vreme, nu doar de pe topicul ăsta ci de pe toate, altfel o să ai parte de un tratament corespunzător cu ”antiidiotice” pe măsura comportamentului tău de virus sectar.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #580  
Vechi 25.10.2011, 20:12:35
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

In ce conditii omul"nimic nu este"?(cu citat biblic):)

oare in cat timp va raspunde cineva?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebari despre Biblie Odinsson Despre Sfanta Scriptura 5 31.01.2012 16:03:28
Biblie si... mihaiparaschiv Teologie si Stiinta 14 13.06.2011 20:26:56
Intrebari pe care nu le gasim in Biblie.. tigerAvalo9 Generalitati 11 02.09.2009 22:33:22