Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 05.08.2008, 04:14:25
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta
ce atitudine trebuie sa avem fata de un pacatos?
dar fata de un eretic? etc
pe pacatos sa nu-l judeci, ci sa-l iubesti si sa-l indrepti cu blandete, daca esti in stare.

cu ereticul sa nu stai de vorba...

la citate nu m-ai nimerit, poate ajuta altii :)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.08.2008, 09:12:47
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

pardon vroiam sa zic unesco dar nici uniter nu e departe, dar unesco vroiam sa zic, scuze ca am confundat...???
Reply With Quote
  #23  
Vechi 05.08.2008, 10:15:20
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de ispita_ta
ce atitudine trebuie sa avem fata de un pacatos?
dar fata de un eretic? etc
pe pacatos sa nu-l judeci, ci sa-l iubesti si sa-l indrepti cu blandete, daca esti in stare.
Ceea ce e foarte greu, este distinctia care trebuie facuta intre om si faptele lui, tendinta fiind de a identifica omul cu faptele sale. Este gresit a judeca persoana, caci poate chiar maine se indreapta, cu ajutorul lui Dumnezeu, si tu ramai cu pacatul de a o fi judecat. In schimb faptele pot fi incriminate, caci sunt fapte care deja s-au facut, iar din indreptarea carora se curata omul de pacate. Chiar daca omul face acea fapta, autorul ei moral este insa diavolul si pe acesta trebuie sa-l incriminezi, nu pe om; ceea ce omul insusi face cand merge la spovedanie. "Caci lupta noastra este impotriva incepatoriilor si stapiniilor intunericului..." (citat din memorie)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.08.2008, 14:05:50
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Mi-a placut cum a spus Grigorie...simplu de inteles.

Dar pentru ca ispita_ta vrea si o voce autorizata in domeniu...am gasit in insemnarile lui doctor Watson cam asa:

Ereticul este cel in inima caruia traieste diavolul iar Dumnezeu este in afara lui.Credinciosul pacatos din biserica insa,este cel in inima caruia traieste Dumnezeu iar diavolul in afara lui( sau in trupul lui...nu ma pricep ).

Erezia este o boala a mintii,o trufie...se poate scapa de ea si in citeva minute...si dusa este.Din pacate,nu asa este si cu pacatul,caci acesta afecteaza si inima si mintea si vointa omului...cu acesta ne luptam intreaga viata( Hristos se lupta de fapt...cu acceptul nostru totusi)


PS.Si mie imi pare ca ispita e de treaba(si are si mintea buna),daca nu vrea sa treaca la BOR din prima,poate sa incerce intii la noi la Scotland Yard,avem o groaza de treaba,sint atitia oameni care isi omoara sufletele lor si ale altora...ca nu mai prididim cu investigatiile.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.08.2008, 14:28:36
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
pardon vroiam sa zic unesco dar nici uniter nu e departe, dar unesco vroiam sa zic, scuze ca am confundat...???
sau unicef? ceva de genul asta... talharesc...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.08.2008, 16:47:07
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Citat:
În prealabil postat de vsovi
pardon vroiam sa zic unesco dar nici uniter nu e departe, dar unesco vroiam sa zic, scuze ca am confundat...???
sau unicef? ceva de genul asta... talharesc...
Nu te obosi. Am prins ideea...ca nu ai nici o idee. Oricum, nu de la tine asteptam un raspuns.

Cat despre gale, oricare ar fi ele, poate discutam la o cafea.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 08.08.2008, 18:57:42
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
Citat:
În prealabil postat de mihailt
Cum eu nu am mintea indumnezeita nu inteleg cum se aplica canoanele Sfintilor Parinti si prefer sa am incredere in modul in care le aplica Sfantul Sinod.
si daca nu le aplica?? Caci asta a dovedit pina acum Sinodul ,ca nu le aplica acuma ...CI DE ACUM INAINTE :thumbsup:desi sa-u scris de 2000ani!
http://www.razbointrucuvant.ro/
Slujitori ai literei sau ai duhului?

Iata, draga Sofia, aici primesti raspuns la intrebarea ta.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.08.2008, 09:03:40
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
Citat:
În prealabil postat de mihailt
Cum eu nu am mintea indumnezeita nu inteleg cum se aplica canoanele Sfintilor Parinti si prefer sa am incredere in modul in care le aplica Sfantul Sinod.
si daca nu le aplica?? Caci asta a dovedit pina acum Sinodul ,ca nu le aplica acuma ...CI DE ACUM INAINTE :thumbsup:desi sa-u scris de 2000ani!
http://www.razbointrucuvant.ro/
Slujitori ai literei sau ai duhului?

Iata, draga Sofia, aici primesti raspuns la intrebarea ta.
Corect era sa posteze si documentul la care se face referire. Personal, in lipsa dovezilor (documentul si referiri concrete la continutul acestuia), consider ca articolul este o inventie.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 09.08.2008, 10:32:43
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mirean, actioneaza cuvantul "aici" din articol si gasesti documentul care iti trebuie.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 09.08.2008, 11:13:38
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Uite un exemplu practic:
Rugaciunea cu ereticii.
Cand Sfintii Apostoli au dat acel canon eretic se numea cel care nu accepta ca Domnul nostru Iisus Hristos este Fiul lui Dumnezeu si Dumnezeu.

Acum de ce se aplica acest canon rastalmacit impotriva rugaciunii cu catolicii sau cu protestantii de accepta ca Domnul nostru Iisus Hristos este Fiul lui Dumnezeu si Dumnezeu nu stiu.

Nu ai voie sa te impartasesti dar ai voie sa te rogi cu aceia.

Adunarea ecumenica de la Sibiu a incalcat insa acest canon.


Bine acu de la adunarea ecumenica de la Sibiu nu stiu de Maica Domnului s-a numit Sfanta Fecioara Maria in loc de Maica Domnului?

Iata de ce:
Ca au participat pe acolo si musulmanii si evreii de aia!

http://www.crestinortodox.ro/Programul_Adunarii_Ecumenice_de_la_Sibiu-105-18378.html


JOI, 6 SEPTEMBRIE
.
.
.
.
.
.
.
.
Conferinte/ Cuvinte de Salut

- Excelenta Sa Rene van der Linden, presedinte al Adunarii Parlamentare al Consiliului Europei

- Rev. Thomas Wipf, presedinte al Consiliului Bisericilor Protestante din Europa

- Un reprezentant al comunitatii evreiesti

- Un reprezentant al comunitatii musulmane


Ce rost avea sa confenrentieze musulmanii acolo?
Doamne-fereste ramana sa mai aduca vreun hindus sau pe dalai-lama ca sa fie ratacirea deplina!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce evolutionismul teist este o erezie? nadut Teologie si Stiinta 372 27.11.2012 12:41:07
Ce este o erezie ? STEPHAN Dogmatica 16 15.06.2012 17:58:42
Cum procedam in caz in care clericii cad in erezie? Lucian008 Despre Biserica Ortodoxa in general 44 29.03.2012 00:43:49
De ce ortodoxia considera catolicismul erezie? Bast-et Generalitati 44 14.07.2010 03:58:14
sa nu ne facem partasi la erezie sofiaiuga Stiri, actualitati, anunturi 1 08.06.2008 21:41:14