Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 06.11.2009, 15:19:34
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancaanca Vezi mesajul
Nu a fost sa fie al meu

Mi l-am dorit mult, mi-a ramas doar sa privesc inainte.

Spuneti atat de adevarat aici toti. Pana la urma degeaba rascolesc trecutul nu mai pot sa schimb nimic cu asta.

Sincer, nu stiu cum sa ma coport acum, sa rezuf pe cei care sunt interesati, dsa ies cu ei, sa .... . Nu am nevoie de aventuri, vreau unul si atat nu tot iesiri si curtat si .....

Il rog pe Dumnezeu sa ma lumineze si sa il aduca in viata mea pe al meu, cu gandu acesta merg inainte

Va multumesc

Imi prind bine vorbele voastre
Bine ca simti si poti spune " Nu a fost sa fie al meu" pentru ca in viata trebuie sa stii, sa simti si sa nu iti pierzi demnitatea pentru nimeni....

Cum sa te comporti???? Pai cu fostul ti-ai zis de la prima vedere ca va fi partea ta de la Dumnezeu??? Daca tu ai simtit asa, si totusi el a pasit in alta directie, e cu altcineva acum, iti spune minciuni si nu simte ca trebuie sa fie sincer fata de tine...inseamna ca te-ai inselat rau de tot!!!

Cum sa te comporti din acest moment???...iesi, iesi cat mai mult, fii deschisa, comunica, cunoaste si incearca sa nu mai repeti greseala de a investi in cineva indiferent de cum este el...incearca sa intelegi cine esti si ce vrei de la omul pe care l-ai vrea alaturi ( si poate ar fi bine sa stii ca nicaieri in lumea asta nu exista barbatul ideal=adulterin, mincinos, indecis, ascuns, eschivant) nu, asa ceva nu trebuie sa aiba nimeni alaturi si roaga-te lui Dumnezeu sa iti trimita partea ta de la Dumnezeu, pentru ca daca tu inca nu stii bine ce vrei, El cu siguranta stie ce iti trebuie!!!

Ai grija de tine si Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 06.11.2009, 15:30:14
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancaanca Vezi mesajul
Da, cunosc situatia

M-am legat si eu la cap fara sa ma doara (cum se spune) si acum nu stiu cum sa scap si ma nelinisteste foarte mult situatia asa.

Din nerabdare si singuratate m-am apropiat de o persoana, lucrurile au mers pentru ca el a vrut, eu m-am opus. Din pct meu de vedere nu exista implicare nu exista rel intre noi, in schimb el intelege altceva. Nu e nimic serios, ne vedem zilnic, facem excursii, luam masa de amiaza impreuna .... eu il vad ca pe un frate, insa el a inteles altceva si acum vreau sa ii clarific asta.
Vreau acel mom de respiro, vreau ca Dumnezeu sa aleaga pentru mine, vreau sa fie voia lui. Nici nu stiu cum sa procedez: sa stau singura, sa nu ies cu nimeni, sa refuz.... Cum ar trebui sa ma comport oare?
Ce comica esti...asta inseamna legat la cap???? Obisnuieste-te cu basmalele astea si de asemenea sa incerci sa detii controlul asupra acestor situatii...spune ce vrei, spune ce nu vrei, pune punct cand nu mai ai chef ca o situatie sa continue si tot asa...

Si mie mi s-a intamplat ca unii colegi cu care ma simteam bine sau comunicam frumos sa isi doreasca mai mult...dar practic eu eram factorul de decizie, daca cineva incearca...nu iti dai seama ca deja tu esti cea care poti spune NU sau Da????? Atunci spune-i " Nu stiu daca simt ca si tine, as vrea timp pentru mine pentru a-mi clarific anumite lucruri, trec printr-o etapa in care vreau sa fiu singura cu mine insami, nu vreau sa mai fac greseli"..sunt atatea texte care ar trebui sa nu il supere pe interlocutor, dar daca e baiat inteligent ar trebui sa citeasca printre randuri si sa nu mai insiste...si chiar daca insista nu e nici o problema, tu iti vezi de treaba ta...te faci ca nu te prinzi

Ca sfat, eu as zice sa treci peste sentimentul asta ca nu vrei aventuri ...pentru ca practic gandesti asa tocmai pentru ca inca nu esti vindecata si in consecinta nici prea deschisa, dar exista o vorba din batrani " Vorbeste cu bun si cu rau ca nu stii care e al tau!!"...deci nu sta inchisa in casa gandindu-te ca ai trecut printr-o mare drama, drama e in primul rand pentru ca tu o supraevlauezi asa...asa ca bucura-te de viata si de ce iti ofera ea, zambeste.... si muuulta rugaciune!!!!!

O zi frumoasaaaaaaaaaaaa!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 06.11.2009, 16:11:19
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

F buna vorba din batrani Andrusca!!! Eu vorbeam cu buni si cu rai si pana la urma din aia rai mi-am gasit (aparent rau, ca la miez e buuuuuuun) Anca, daca vrei sa ti-l gasesti pe al tau, n-o sa-ti pice din cer. Daca poti, cunoaste baieti si cu droaia Impreteneste-te cu ei, lasa-i sa te curteze. Cunoaste, cunoaste si cunoaste. Eu nu mai cred in dragoste la prima vedere. Eu as numi-o placere la prima vedere, adica poate sa-ti placa un baiat ca fizic f mult din prima, dar dragostea vine abia dupa ce cunosti persoana. Asta e parerea mea ferma. Uneori coincid, adica se poate sa iti placa f mult din prima un baiat si dupa ce-l cunosti sa-ti placa si mai mult, dar asa nu se intampla intotdeauna. Si chiar daca ti se PARE dupa o vreme ca totusi e baiat de treaba, trebuie totusi sa treaca prin niste "probe" ca sa-ti dai seama cam ce fel de om e. Iar pt asta trebuie timp. Nu zic sa faci tu probele alea, alea vin oricum. Sa il urmaresti cum reactioneaza in anumite situatii, sa afli parerile lui despre viata, sa vezi cum se poarta. Pt ca un baiat poate sa se comporte f frumos o vreme mai scurta, dar nu foarte lunga.Pana la urma tot va scoate la iveala si defecte. Si defectele sunt importante, e f important sa te gandesti daca vei putea trai cu ele toata viata. Deci cunoastere si TIIIIIIIMP, mult timp. Nu sari imediat pe cate unu care-ti place sau doar din nevoia de partener (pereche, iubit, ales, "omul tau" sau cum vreti sa-i spuneti). "Nu e bine sa fie omul singur" striga in fiecare fiinta, dar atunci ori alegi unu oricare si te inhami la orice fara sa te plangi (iti asumi alegerea) ori alegi cu grija.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Indrumare din partea vostra! AJUTOR Sanduu Generalitati 42 07.09.2011 13:51:01
Indrumare va rog! Sanduu Generalitati 6 29.03.2011 09:51:37
am nevoie de indrumare cristy Nunta 11 07.09.2007 22:46:25