Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 16.03.2011, 14:56:26
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit unii dorm

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Ei, na. Cine ce are de facut duminica dimineata? Cam oricine are liber duminica dimineata...
ca au lucrat pana tarziu sambata de exemplu.Altele fac mancare ca abia au venit din delegatie.
Reply With Quote
  #142  
Vechi 16.03.2011, 15:02:19
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Dumnezeu este unul singur, dar nu toti se inchina la el, asta a vrut de fapt sa spuna.
Stiu eu ce a vrut sa spuna, dar am vrut sa-l atentionez ca n-a facut-o bine..Din ce zicea el, reiesea ca sunt mai multi..

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Iar legat de intrarea intr-o biserica catolica, nu cred ca intrarea e o problema, ci doar participarea la slujba sau slujbele catolice.
Poate participarea activa sa nu fie buna.Dar daca stai pasiv si te uiti ca la spectacol ,ca nu intelegi nimic pt ca se vorbeste in ungureste,nu cred ca-i problema mare..:-))Important este sa nu aplauzi la final..:-))
Reply With Quote
  #143  
Vechi 16.03.2011, 15:03:04
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul

...si in final, nu-s nici ortodocsi buni, nici catolici buni... :D Lungimea slujbei nu are nici o legatura cu nimic daca ai destula dragoste de Dumnezeu.

Discutiile astea despre daca este sau nu este har la catolici s-au dus de nenumarate ori, cu lupte crancene...

Dar dovada clara ca BO, cel putin cea din Romania, recunoaste prezenta harului in Sf Taine ale catolicilor este faptul ca nu re-boteaza pe cei care vor sa devina ortodocsi, nu re-casatoresc cuplurile catolice care vor sa devina ortodoxe, iar cand biserica greco-catolica s-a desfiintat in '48 preotii au fost primiti fara a fi re-hirotoniti (deci nu au fost nici re-botezati, nici re-casatoriti)...Veti veni cu argumentul iconomiei. Dar nu tine. Harul fie exista fie nu exista de la inceput. Este ca si cum ar spune o femeie ca e 10% insarcinata. Nu. Fie este insarcinata, fie nu e insarcinata, chiar daca mai apoi avorteaza sau accepta copilul.
Cum nu tine? Dar asta nu e o parere spusa de cineva, e ceea ce au spus si hotarat sfintii si sinoadele. In link-ul dat de mine am aratat totul cu citate: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...mie#post314719
Eu cel putin nu sunt sigur mai mare decat sfintii sa spun ca ei s-au inselat si eu m-am gandit mai bine. Asadar sfintii au spus ca cine se rupe de Biserica nu mai are har, il pierde. Si apoi au spus ca celor din afara Bisericii care revin la ortodoxie li se echivaleaza o parte din Taine, in functie de cat de gresita era invatatura.
Reply With Quote
  #144  
Vechi 16.03.2011, 15:55:42
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cum nu tine? Dar asta nu e o parere spusa de cineva, e ceea ce au spus si hotarat sfintii si sinoadele. In link-ul dat de mine am aratat totul cu citate: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...mie#post314719
Eu cel putin nu sunt sigur mai mare decat sfintii sa spun ca ei s-au inselat si eu m-am gandit mai bine. Asadar sfintii au spus ca cine se rupe de Biserica nu mai are har, il pierde. Si apoi au spus ca celor din afara Bisericii care revin la ortodoxie li se echivaleaza o parte din Taine, in functie de cat de gresita era invatatura.

1. Sfintii NU sunt infailibili.

2. Cum anume se echivaleaza o parte din Taine? Si la scoala daca te muti de la un profil la altul te pun sa inveti in plus, sa dai examene...nu? Nu te lasa doar asa sa treci, decat daca intr-adevar sunt convinsi ca nu e nevoie, tu avand cunostintele necesare. Asa si cu botezul ne-ortodox: daca nu se cere re-botezarea este fiindca nu este nevoie. Dupa cum spuneam, nu exista botezat 10%, sau 25%, si mai bune Biserica Ortodoxa de la ea ca sa ajunga la 100%. Fie esti botezat sau nu esti botezat.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #145  
Vechi 16.03.2011, 15:58:34
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocorel Vezi mesajul
ca au lucrat pana tarziu sambata de exemplu.Altele fac mancare ca abia au venit din delegatie.
Da, dar care e diferenta intre o ora cat tine slujba la catolici, si o ora si jumatate, doua cat tine la ortodocsi. Nu e chiar asa de incredibil de mare, in realitate. Sigur, sunt biserici ortodoxe unde slujba tine si doua ore jumate, trei, dar poti sa le eviti...:D
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #146  
Vechi 16.03.2011, 16:21:01
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Eu sunt ortodoxa si nu am nici un dram de interes fata de celelalte confesiuni, insa intamplarea face ca eu acum sa locuiesc in Germania, intr-un oras in care chiar nu este nici o Biserica Ortodoxa...aici fiind numai catedrale catolice si in rest case de adunare ale adventistilor...Biserica ortodoxa este, insa la circa 80 de km de orasul in care locuiesc..si stateam si ma gandeam daca ar fi chiar atat de ingrozitor daca as merge Duminica pe la ei...desi simt deja in sufletul meu ca nu voi simti nici a 1000 parte din sentimentul avut in Biserica mea. Stiu ca e pacat, sau daca nu e chiar pacat, nu e de bine oricum...dar voi ce parere aveti, cum vi s-ar parea ?
Un posibil raspuns ar fi: daca reprezentantii celor doua Biserici gasesc prilejuri pentru a se ruga in comun, si indeamna spre aceasta, noi, credinciosii de rand, de ce nu am face-o? Este sanatoasa aceasta perspectiva, dar nu intotdeauna.

Desigur multi spun, ca daca ar fi sa privim cu rigurozitate, nu ar trebui sa ne rugam niciodata intr-o biserica romano-catolica. Dar nici cei care regurg la aceasta, avand ca temelie a gestului atitudinea iudeilor fata de samarineni sau cea a fariseului fata de vames, nu sunt lipsiti de pacat.

Sunt multe deosebiri intre cele doua Biserici, dar sunt si multe lucruri comune, de netagaduit. Rugaciunea intr-o biserica romano catolica, o vad ca avand sens numai intemeindu-se pe acesta baza comuna, pe ceea ce ne apropie, nu pe ceea ce ne desparte.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 16.03.2011, 16:33:56
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Exista in Scriptura un episod in care un sutas (pagan) ii cere Mantuitorului sa-i vindece sluga, dar ii cere Acestuia sa nu intre in casa sa pentru ca nu este vrednic. La aceste cuvinte Mantuitorul raspunde: "nici in Israel nu am aflat atata credinta". Aceste cuvinte ar trebui sa ne dea de gandit noua celor care ne tot batem cu pumnul in piept ca suntem ortodocsi.

Daca Mantuitorul lauda credinta unui pagan, deci a gasit ceva bun in el chiar daca era pagan, nu cred ca Dumnezeu nu va gasi ceva bun in rugaciunea unui ortodox intr-o biserica romano catolica.
Reply With Quote
  #148  
Vechi 16.03.2011, 16:36:51
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
1. Sfintii NU sunt infailibili.

2. Cum anume se echivaleaza o parte din Taine? Si la scoala daca te muti de la un profil la altul te pun sa inveti in plus, sa dai examene...nu? Nu te lasa doar asa sa treci, decat daca intr-adevar sunt convinsi ca nu e nevoie, tu avand cunostintele necesare. Asa si cu botezul ne-ortodox: daca nu se cere re-botezarea este fiindca nu este nevoie. Dupa cum spuneam, nu exista botezat 10%, sau 25%, si mai bune Biserica Ortodoxa de la ea ca sa ajunga la 100%. Fie esti botezat sau nu esti botezat.
Vad ca nu ai reusit sa citesti mesajul din link-ul dat de mine. Sa inteleg ca sfintii gresesc, pentru ca nu se potriveste cu ce credem noi? Noi nu suntem infailibili, toti sfintii sunt.
E vorba de cum credeau toti sfintii in primul mileniu si cum au hotarat in cadrul sinoadelor.
Am scris tot acolo in link, nu mia e nevoie de precizari in plus. De exemplu in primul mileniu, hotararea sinoadelor era ca arienii (un fel de martorii lui Yehova azi) erau primiti fara repetarea Botezului, doar cu Mirungere. La fel si unii Schismatici. Monofizitii erau primiti si fara Mirungere. Iar unii eretici doar prin a li se face tot Botezul. Desi nici unuia nu ii era recunoscut botezul acolo de unde veneau.
Reply With Quote
  #149  
Vechi 16.03.2011, 16:45:23
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Vad ca nu ai reusit sa citesti mesajul din link-ul dat de mine. Sa inteleg ca sfintii gresesc, pentru ca nu se potriveste cu ce credem noi? Noi nu suntem infailibili, toti sfintii sunt.
E vorba de cum credeau toti sfintii in primul mileniu si cum au hotarat in cadrul sinoadelor.
Am scris tot acolo in link, nu mia e nevoie de precizari in plus. De exemplu in primul mileniu, hotararea sinoadelor era ca arienii (un fel de martorii lui Yehova azi) erau primiti fara repetarea Botezului, doar cu Mirungere. La fel si unii Schismatici. Monofizitii erau primiti si fara Mirungere. Iar unii eretici doar prin a li se face tot Botezul. Desi nici unuia nu ii era recunoscut botezul acolo de unde veneau.
Ah, ma las pagubasa. Deci, dupa cum spui tu, exista infailibilitate in Biserica ORtodoxa. Cea a sfintilor si a altora. Iar botezul nu este, dar nici nu se face. Deci acei oameni eretici/schismatici primiti fara a li se mai face botezul, si cu un botez ne-recunoscut, deci inexistent din punctul de vedere al Bisericii Ortodoxe, au remas defapt ne-botezati. Deci nici mirungerea lor nu a fost valida, fiindca fara botez nimeni nu poate primi o alta sfanta taina...Iti dai seama unde duce logica asta? Acelor oameni le era recunoscut botezul, altfel nimic nu are sens.

Dar din nou, nu ajungem nicaieri.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #150  
Vechi 16.03.2011, 16:58:36
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Si da, am citit link-ul. Sincer, nu are nici o logica. Biserica nu are puterea de a porunci Sf. Duh cand anume are voie si cand nu sa actioneze in cel botezat. Nu poate spune Biserica Sfantului Duh: Da, de astazi sufletul asta poate fi al Tau. Pana acuma nu, dar de azi da. Ce poate face Biserica este sa analizeze si sa vada daca un botez este sau nu este valid, daca a avut loc sau nu. Si daca botezul nu a avut loc, atunci acea persoana trebuie botezata, botezul are loc prin insusi ritualul botezului, nu prin iconomie.

Un preot este preot prin virtutea harului pe care l-a primit de la espicop cand a fost hirotonit, nu daca este sau nu recunoscut de Biserica ca si preot. Biserica poate interzice unui preot sa slujeasca, asta da, are voie si poate. Dar de cand e lumea, un preot ce este preot ramane preot pana la sfarsitul vietii. La fel cum un om nu poate fi de-botezat, un om nu poate fi de-hirotonit. Sigur, un om poate fi oprit de la Sf. Impartasanie. Un preot poate fi oprit de la slujirea sfintelor taine.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pierdut intr-o lume mare .... Sniper Intamplari adevarate 12 24.08.2016 15:56:50
Religie catolica in scoala pentru un ortodox elcipo Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 16 26.09.2012 14:05:10
Un baiat ortodox si o fata catolica... leloup Generalitati 51 13.02.2012 17:24:15
Casatorie intre viitor preot ortodox si catolica? TNTman Nunta 34 25.02.2010 21:08:01