Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 12.06.2013, 02:13:00
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Eu cred ca sunteti pe un drum bun,este incurajator sa vezi o tanara,in aceste timpuri,cu calitati certe dar mai ales cu bucuria trairii credintei,este un lucru mai rar.Poate dupa ce terminati examenele vom avea timp sa vorbim mai mult pe sectiunea patristica,poate si folosindu-ne de ,,Biblia patristica".Va doresc sa sporiti talantul,sa aveti o viata de credinta cat mai profunda si in masura in care veti avea si un rol didactic sa le transmiteti si copiilor dragostea dvs pt credinta ortodoxa si aplecarea spre studiu.Domnul va va calauzi.
Vă mulțumesc mult pentru aprecieri!
Accept cu bucurie propunerea de a discuta pe secțiunea de Patristică, atunci când timpul va avea mai multă răbdare cu mine... adică în vacanță. :)
Domnul să vă călăuzească și pe dvs neîncetat!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #152  
Vechi 12.06.2013, 02:15:28
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Argumentum ad hominem.
Cu sofisme și pretenții de genul ăsta s-ar putea să îți meargă la băbuțele și la fetele impresionabile de la ascor.

Sau tu poate chiar îți faci impresia că dacă ai citit ceva la facultatea de teologie, tu chiar ai înțeles ceva din Ortodoxie. Așa crezi? Chiar îți faci iluzii sau crezi că noi cumpărăm toate brașoavele care ni se pun înainte la vânzare?
Reply With Quote
  #153  
Vechi 12.06.2013, 06:41:50
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Decebal, cred că am înțeles cu toții punctul tău de vedere. Crezi că poți s-o lași mai moale?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #154  
Vechi 12.06.2013, 13:38:19
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ma bucur ca ai acceptat invitatia Laura,sper sa participe in viitor cat mai multi din cei de pe acest forum,care nu duce lipsa deloc de oameni care au ceva de spus.Pana atunci m-am gandit sa-ti las in dar o lista bibliografica romaneasca de studii biblice care sper sa te ajute poate in viitor,am gasit-o recomandata de un foarte tanar si promitator absolvent al Facultatii de Teologie Ortodoxa din Cluj Napoca.Ca nu cumva demersul meu sa fie inteles intr-un cadru de ,,doar Scriptura" voi pune recomandarea mea sub patronajul si in contextul spuselor Sfantului Ignatie Teoforul,din ,,Epistola catre Filadelfieni": ,,Caci i-am auzit pe unii spunand: ,,Daca nu voi gasi evanghelia in arhive nu voi crede".Unora ca acestia le spun: Pentru mine arhivele sunt Iisus Hristos!A nu-L asculta este o ruina evidenta.O arhiva de neatins sunt pentru mine crucea,moartea si invierea Lui si credinta cu privire la acestea;in care vreau sa fiu si indreptatit prin rugaciunea voastra". Sa ne auzim cu bine!
Reply With Quote
  #155  
Vechi 12.06.2013, 14:51:15
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Am observat de mai mult timp faptul că atât pentru dvs, cât și pentru alți ortodocși, argumentul suprem într-o discuție te teme religioase îl reprezintă... citatele (mai mult sau mai puțin autentice, mai mult sau mai puțin scoase din context, citate ale unor autori Sfinți, dar și de preluate fără simț critic de pe internet).
Cu alte cuvinte, este încercarea de a argumenta o idee nu prin logică (sau, în cazul nostru, prin argumente teologice, filosofice etc), ci invocând, pur și simplu, afirmația unei persoane cu autoritate în domeniu.
Daca vei dori si vei avea disponibilitatea sa iei in considerare observatiile mele voi explica neintelegerile, nu din intelepciunea mea, ci din invatatura Bisericii si sfintilor.
Cum precizam in pasajul anterior, toti ortodocsii se bazeaza pe invatatura revelata, in niciun caz pe rationamentul lor. Rationamentul omenesc poate naste doar o filozofie, tocmai de aceea a fost data revelatia, pentru ca omenii nu mai aveau cum sa afle adevarul doar cu gandirea lor. Ajunsesera sa nu mai stie nici ce e bine si ce e rau, de aceea omorul nu era considerat ceva rau. Logica si rationamentul oamenilor i-a facut sa se inchine la idoli iar mai tarziu sa fie atei. Iar pe altii sa afirme erezii. Propria interpretare a invataturii revelate este la neoprotestanti, duce doar la invataturi gresite, erezii.
Toti teologii, sau cei ce se numesc asa, nu incearca sa reinventeze invatatura revelata, ci sa o explice sau sa explice anumite lucruri. Toti sfintii au afirmat invatatura revelata, nu au imaginat ei invatatura proprie.
Sfintele Sinoade si clarificarea invataturii a aparut doar pentru ca au aparut erezii, care contestau invatatura revelata, intr-un aspect sau altul. Nu o faceau in joaca si nu considerau ereziile simple divergente de opinii, ci hule impotriva lui Dumnezeu.
Acum o sa iau pe rand. In divergenta intre Sfantul Ciprian si Sfantul Stefan, sfantul Stefan e sfant pentru ca a fost martirizat, nu pentru ca sustinea o invatatura adevarata. Atunci chiar s-a tinut un sinod local, al Cartagina, iar apoi toate sinoadele ecumenice au reintarit hotararile de la sinodul Cartagina (sau sinoadele, ca nu a fost doar unul). Asadar invatatura corecta a fost clarificata ca fiind de la acel sinod, si nu cea spusa de Sfantul Stefan.
Nu e deloc monotana aceeasi invatatura, toti repetam monoton, in fiecare dumnica, invatatura rezumata prin Crez, pentru ca toti, dar absolut toti credinciosii ortodocsi trebuie sa afirme aceeasi invatatura, daca vor sa spuna ca sunt ortodocsi, macar cu credinta, daca nu cu faptele. O alta invatatura, chiar si doar intr-un singur aspect, nu este doar o divergenta, ci o erezie, daca difera de invatatura revelata. Cum ar putea cineva sa il contrazica pe Dumnezeu si sa spuna ca e mai intelept el si logica lui mai buna? Nu e intelept, e doar mandru.
De aceea intotdeauna in cazul invataturii dam citate si nu spunem invatatura inventata de noi, prin asta aratam si smerenie si ascultarea de Dumnezeu (de invatatura revelata de El).
Altul este cazul cu canoanele sau cu calendarul. Stabilirea datei Sfintelor Pasti nu tinea neaparat de invatatura revelata, ci de o intelegere ulterioara. Trebuie sa intelegem care e invatatura revelata si alte reguli stabilite de Biserica. De exemplu schimbarea calendarului nu a produs o despartire (afara de stilisti), unele tari tin calendarul vechi, altele noi.

In legatura cu citatele, nu stiu altii ce spun, eu nu am dat citate scoase din context, trunchiate, sau cu alt inteles. Daca am facut te rog sa imi arati unde am facut asta intre mesajele mele. Nu au cum sa fie neadevarate, pentru ca sunt zeci care afirma acelasi lucru, aceasta e invatatura ortodoxa. Invatatura ecumensita nu are cum sa existe in invatatura ortodoxa pentru ca e aparuta doar acum 100 de ani. Si va disparea la fel cum au disparut si alte invataturi gresite, doar daca nu vine pana atunci Mantuitorul.
Legat de Parintele Nicolae Steinhardt, am mai raspuns la acest lucru, cred ca si tie. Parintele abia se convertise la crestinism, de unde putea avea in cateva zile toata intelegerea? Si eu cand am inceput sa devin credincios credeam in reincarnare, apoi ca toate cultele sunt la fel. Ce importanta are ce credeam noi cum 5 ani, important e ce credem acum, dar mai ales atunci cand murim. Au fost unii pagani toata viata si abia cu putin timp inainte sa moara au devenit crestini si au ajuns si sfinti.
Pe de alta parte noi ne ghidam dupa invatatura revelata, invatatura Bisericii, la fel si duhovnicii, sfintii si toti credinciosii. Au fost si sfinti care au spus greseli, dar din nestiinta. Parintele Teofil daca a spus ceva gresit nu inseamna ca trebuie mai putin respectat. Toti sunt oameni, si sfintii, si daca fac o greseala din nestiinta nu e asa grava. Arie nu a fost condamnat pentru ca a spus ceva gresit, ci pentru ca nu a vrut nicicum sa o lepede si dupa ce toti i-au spus ca greseste, mai mult, a inceput sa o raspandeasca.
Toleranta e fata de oameni, nu fata de neadevar, si mai ales fata de erezie, care e mult mai mult decat un neadevar obisnuit. Erezia este moarte duhovniceasca, rupere de Dumnezeu.
Eu sper ca nu am fost greu de inteles. Nu trebuie sa confundam creativitatea cu creativitatea in privinta invataturii revelate, care nu e creativitate, ci ratacire.

Last edited by catalin2; 12.06.2013 at 19:05:09.
Reply With Quote
  #156  
Vechi 13.06.2013, 08:36:08
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
... expresia "naționalism creștin" pe post de altă pălărie pentru măria filetistă, fiindcă acolo sunt arătate clar granițele care despart ortodoxia de erezie în "naționalism", granițe depășite cu mult de matale în direcția ereziei.
Aș vrea să îl întreb pe domnul Mihailc dacă monumentul Catedrala "Mântuirii Neamului" este sau nu o erezie filetistă.

Sau spre exemplu: "Prin hotărârile Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române din anii 1999 și 2001, sărbătoarea Înălțării Domnului a fost consacrată ca Zi a Eroilor și sărbătoare națională bisericească. Totodată, Legea 379/2003 privind regimul mormintelor și operelor comemorative de război a proclamat cea de-a patruzecea zi de la Sfintele Paști, sărbătoarea Înălțării Mântuitorului Iisus Hristos - Ziua Eroilor, drept sărbătoare națională a poporului român. În această zi, sunt pomeniți eroii, ostașii și luptătorii români din toate timpurile și din toate locurile care s-au jertfit pe câmpurile de luptă, în lagăre și în închisori pentru apărarea patriei și a credinței strămoșești, pentru întregirea neamului, libertatea și demnitatea poporului român."
Reply With Quote
  #157  
Vechi 13.06.2013, 13:51:38
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Aș vrea să îl întreb pe domnul Mihailc dacă monumentul Catedrala "Mântuirii Neamului" este sau nu o erezie filetistă.

Sau spre exemplu: "Prin hotărârile Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române din anii 1999 și 2001, sărbătoarea Înălțării Domnului a fost consacrată ca Zi a Eroilor și sărbătoare națională bisericească. Totodată, Legea 379/2003 privind regimul mormintelor și operelor comemorative de război a proclamat cea de-a patruzecea zi de la Sfintele Paști, sărbătoarea Înălțării Mântuitorului Iisus Hristos - Ziua Eroilor, drept sărbătoare națională a poporului român. În această zi, sunt pomeniți eroii, ostașii și luptătorii români din toate timpurile și din toate locurile care s-au jertfit pe câmpurile de luptă, în lagăre și în închisori pentru apărarea patriei și a credinței strămoșești, pentru întregirea neamului, libertatea și demnitatea poporului român."
Păi expresia "Catedrala Mântuirii Neamului", precum și proiectul inițial al unui asemenea lăcaș de cult aparțin patriarhului Miron Cristea, suspectat (ca să nu spun acuzat, discreditat) în cercurile ortodoxist-fanteziste că ar fi fost mare mason.

Dacă introducem datele de mai sus, strict tehnic, într-un silogism simplu obținem următorul raționament:

Patriarhul Miron Cristea a fost naționalist declarat.
Patriarhul Miron Cristea a fost mason
Naționaliștii au fost/sunt masoni (și viceversa).

Sau ai uitat că revoluția de la pașopt, sec XIX, care a furmizat bazele ideologice ale statelor naționale și a propulsat naționalismul ca ideal politic, a fost (sau cel puțin așa susține o mare parte a istoriografiei) opera masoneriei?

Ooooo, nu cumva filetismele de astăzi sunt copii din flori ai adulterelor masonice din secolul XIX?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #158  
Vechi 15.06.2013, 08:18:40
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Asta în caz că nu te lupți cu catolicii doar ca să înlocuiești infailibilitatea papei cu infailibilitatea ta personală, precum Luther.
De când are BOR o problemă cu confratele Luther și cu confrații lutherani?

Doar suntem toți copiii aceluiași unic Părinte.

Nu suntem noi toți copiii lui Dumnezeu?

În atâtea sute de ani de vecinătate cu lutheranii, cel puțin la noi în Rumânia, a încercat vreodată BOR să convertească "biserica" lutherană sau pe lutherani la Ortodoxie? Sau BOR consideră că nu este nicio problemă din punctul ăsta de vedere? Sau cine știe, poate o fi filetismul din BOR la mijloc? Sau poate pur și simplu pentru mulți inși din BOR Ortodoxia nu este credința cea adevărată, nu este o chestiune de necesitate, se poate negocia în materie de credință și biserică mai ales dacă mai e și ceva gheșeft, după cum aprig ne-au demonstrat-o protopopii de la începutul secolului XVIII din Ardeal, în frunte cu capul lor vizibil, patronul de cârciumă Atanasie Anghel, șpăgar la stăpânii calvini maghiari de la vremea respectivă pentru a ajunge mitropolit. Sau poate BOR pur și simplu nu vrea să le umple capul de superstiții ortodoxe mai luminaților confrați lutherani. Sau poate BOR pur și simplu nu are argumente și nu poate convinge pe altcineva decât pe cei care s-au convertit la Ortodoxie în stare de inconștiență. Unde dacă mai pui și confrățiile ecumeniste și confrățiile oculte ce-i leagă pe confrații ortodocși și lutherani ...
Reply With Quote
  #159  
Vechi 15.06.2013, 15:26:49
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Ma bucur ca ai acceptat invitatia Laura,sper sa participe in viitor cat mai multi din cei de pe acest forum,care nu duce lipsa deloc de oameni care au ceva de spus.Pana atunci m-am gandit sa-ti las in dar o lista bibliografica romaneasca de studii biblice care sper sa te ajute poate in viitor,am gasit-o recomandata de un foarte tanar si promitator absolvent al Facultatii de Teologie Ortodoxa din Cluj Napoca.Ca nu cumva demersul meu sa fie inteles intr-un cadru de ,,doar Scriptura" voi pune recomandarea mea sub patronajul si in contextul spuselor Sfantului Ignatie Teoforul,din ,,Epistola catre Filadelfieni": ,,Caci i-am auzit pe unii spunand: ,,Daca nu voi gasi evanghelia in arhive nu voi crede".Unora ca acestia le spun: Pentru mine arhivele sunt Iisus Hristos!A nu-L asculta este o ruina evidenta.O arhiva de neatins sunt pentru mine crucea,moartea si invierea Lui si credinta cu privire la acestea;in care vreau sa fiu si indreptatit prin rugaciunea voastra". Sa ne auzim cu bine!
Vă mulțumesc foarte mult pentru lista bibliografică și pentru că mi-ați reamintit aceste cuvinte minunate ale Sfântului Ignatie!
Dumnezeu să vă fie totdeauna într-ajutor!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #160  
Vechi 15.06.2013, 15:32:41
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca vei dori si vei avea disponibilitatea sa iei in considerare observatiile mele voi explica neintelegerile, nu din intelepciunea mea, ci din invatatura Bisericii si sfintilor.
Cum precizam in pasajul anterior, toti ortodocsii se bazeaza pe invatatura revelata, in niciun caz pe rationamentul lor. Rationamentul omenesc poate naste doar o filozofie, tocmai de aceea a fost data revelatia, pentru ca omenii nu mai aveau cum sa afle adevarul doar cu gandirea lor. Ajunsesera sa nu mai stie nici ce e bine si ce e rau, de aceea omorul nu era considerat ceva rau. Logica si rationamentul oamenilor i-a facut sa se inchine la idoli iar mai tarziu sa fie atei. Iar pe altii sa afirme erezii. Propria interpretare a invataturii revelate este la neoprotestanti, duce doar la invataturi gresite, erezii.
Toti teologii, sau cei ce se numesc asa, nu incearca sa reinventeze invatatura revelata, ci sa o explice sau sa explice anumite lucruri. Toti sfintii au afirmat invatatura revelata, nu au imaginat ei invatatura proprie.
Sfintele Sinoade si clarificarea invataturii a aparut doar pentru ca au aparut erezii, care contestau invatatura revelata, intr-un aspect sau altul. Nu o faceau in joaca si nu considerau ereziile simple divergente de opinii, ci hule impotriva lui Dumnezeu.
Acum o sa iau pe rand. In divergenta intre Sfantul Ciprian si Sfantul Stefan, sfantul Stefan e sfant pentru ca a fost martirizat, nu pentru ca sustinea o invatatura adevarata. Atunci chiar s-a tinut un sinod local, al Cartagina, iar apoi toate sinoadele ecumenice au reintarit hotararile de la sinodul Cartagina (sau sinoadele, ca nu a fost doar unul). Asadar invatatura corecta a fost clarificata ca fiind de la acel sinod, si nu cea spusa de Sfantul Stefan.
Nu e deloc monotana aceeasi invatatura, toti repetam monoton, in fiecare dumnica, invatatura rezumata prin Crez, pentru ca toti, dar absolut toti credinciosii ortodocsi trebuie sa afirme aceeasi invatatura, daca vor sa spuna ca sunt ortodocsi, macar cu credinta, daca nu cu faptele. O alta invatatura, chiar si doar intr-un singur aspect, nu este doar o divergenta, ci o erezie, daca difera de invatatura revelata. Cum ar putea cineva sa il contrazica pe Dumnezeu si sa spuna ca e mai intelept el si logica lui mai buna? Nu e intelept, e doar mandru.
De aceea intotdeauna in cazul invataturii dam citate si nu spunem invatatura inventata de noi, prin asta aratam si smerenie si ascultarea de Dumnezeu (de invatatura revelata de El).
Altul este cazul cu canoanele sau cu calendarul. Stabilirea datei Sfintelor Pasti nu tinea neaparat de invatatura revelata, ci de o intelegere ulterioara. Trebuie sa intelegem care e invatatura revelata si alte reguli stabilite de Biserica. De exemplu schimbarea calendarului nu a produs o despartire (afara de stilisti), unele tari tin calendarul vechi, altele noi.

In legatura cu citatele, nu stiu altii ce spun, eu nu am dat citate scoase din context, trunchiate, sau cu alt inteles. Daca am facut te rog sa imi arati unde am facut asta intre mesajele mele. Nu au cum sa fie neadevarate, pentru ca sunt zeci care afirma acelasi lucru, aceasta e invatatura ortodoxa. Invatatura ecumensita nu are cum sa existe in invatatura ortodoxa pentru ca e aparuta doar acum 100 de ani. Si va disparea la fel cum au disparut si alte invataturi gresite, doar daca nu vine pana atunci Mantuitorul.
Legat de Parintele Nicolae Steinhardt, am mai raspuns la acest lucru, cred ca si tie. Parintele abia se convertise la crestinism, de unde putea avea in cateva zile toata intelegerea? Si eu cand am inceput sa devin credincios credeam in reincarnare, apoi ca toate cultele sunt la fel. Ce importanta are ce credeam noi cum 5 ani, important e ce credem acum, dar mai ales atunci cand murim. Au fost unii pagani toata viata si abia cu putin timp inainte sa moara au devenit crestini si au ajuns si sfinti.
Pe de alta parte noi ne ghidam dupa invatatura revelata, invatatura Bisericii, la fel si duhovnicii, sfintii si toti credinciosii. Au fost si sfinti care au spus greseli, dar din nestiinta. Parintele Teofil daca a spus ceva gresit nu inseamna ca trebuie mai putin respectat. Toti sunt oameni, si sfintii, si daca fac o greseala din nestiinta nu e asa grava. Arie nu a fost condamnat pentru ca a spus ceva gresit, ci pentru ca nu a vrut nicicum sa o lepede si dupa ce toti i-au spus ca greseste, mai mult, a inceput sa o raspandeasca.
Toleranta e fata de oameni, nu fata de neadevar, si mai ales fata de erezie, care e mult mai mult decat un neadevar obisnuit. Erezia este moarte duhovniceasca, rupere de Dumnezeu.
Eu sper ca nu am fost greu de inteles. Nu trebuie sa confundam creativitatea cu creativitatea in privinta invataturii revelate, care nu e creativitate, ci ratacire.
Desigur că doresc să iau în considerare opiniile dumneavoastră.
Acum, fiindcă observ că am lăsat mai multe mesaje fără răspuns și am atât de puțin timp la dispoziție, am reținut punctul dvs de vedere și vă propun să continuăm discuția peste aprox. 10 zile, când voi voi intra în vacanță. :)
Nu uit să vă răspund!
Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul + cristiboss56 Pocainta 43 03.08.2012 03:11:25
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 28.02.2012 23:29:05
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12
postul o copila Generalitati 10 31.07.2010 08:15:35
Postul gabriela_iagar Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 11 25.11.2009 15:24:08