Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 29.02.2012, 18:38:18
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nu exista secrete pentru o buna vietuire in familie. Exista in schimb iubire si lipsa de iubire. Daca in timpul zilei iti aduci macar din cand in cand aminte de cei din familie, e dovada ca ii iubesti si cu siguranta te intelegi bine cu ei. Daca iti aduci aminte de ei doar cand intri in casa, e semn ca ai asezat altceva si nu familia in inima ta. Iubiti si veti vedea ca omul este cu adevarat creat dupa chipul lui Dumnezeu. E capabil sa spuna noi, nu doar eu.
Stai un pic că nu scapi așa ușor! Admit că nu există secrete, dar există modalități diferite de a ține în viață această realitate deopotrivă puternică și fragilă care este dragostea de lung parcurs. Știu că partea cea mai importantă e un dar de la Dumnezeu, dar totuși, ținând cont de partea omului și a libertății lui în această ”ecuație” , întreb: cum poți să-ți chivernisești interioritatea ca să-ți păstrezi mereu proaspătă iubirea? (aici precizez din nou că interoghez în optica lui ”cum este” și nu ”cum ar trebui să fie”).
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 01.03.2012, 00:09:21
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nu exista secrete pentru o buna vietuire in familie. Exista in schimb iubire si lipsa de iubire. Daca in timpul zilei iti aduci macar din cand in cand aminte de cei din familie, e dovada ca ii iubesti si cu siguranta te intelegi bine cu ei. Daca iti aduci aminte de ei doar cand intri in casa, e semn ca ai asezat altceva si nu familia in inima ta. Iubiti si veti vedea ca omul este cu adevarat creat dupa chipul lui Dumnezeu. E capabil sa spuna noi, nu doar eu.
DA, frate! DA, DA, DA spre Slava lui Dumnezeu!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 01.03.2012, 00:12:08
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Stai un pic că nu scapi așa ușor! Admit că nu există secrete, dar există modalități diferite de a ține în viață această realitate deopotrivă puternică și fragilă care este dragostea de lung parcurs. Știu că partea cea mai importantă e un dar de la Dumnezeu, dar totuși, ținând cont de partea omului și a libertății lui în această ”ecuație” , întreb: cum poți să-ți chivernisești interioritatea ca să-ți păstrezi mereu proaspătă iubirea? (aici precizez din nou că interoghez în optica lui ”cum este” și nu ”cum ar trebui să fie”).
Frate Mihail, asculta bine cuvantul unui biet nebun: Las-o dracului de chivernisire a interioritatii!!!
Lasa ecuatiile! Nu-ti mai chinui mintea aia frumoasa cu ispitele potrivirii depline... Zi merci de-o faramitura, ori dimpotriva, inhata toata pleasca!!! Pe toata!!!
Lasa-le pe mana Domnului, mai bine... lasa-te sa cazi: in Mana Lui. Cazi in icoana lui Hristos! AMIN+
Iarta-ma!!!

Last edited by ioan cezar; 01.03.2012 at 00:16:36.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 01.03.2012, 00:39:25
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Frate Mihail, asculta bine cuvantul unui biet nebun: Las-o dracului de chivernisire a interioritatii!!!
Lasa ecuatiile! Nu-ti mai chinui mintea aia frumoasa cu ispitele potrivirii depline... Zi merci de-o faramitura, ori dimpotriva, inhata toata pleasca!!! Pe toata!!!
Lasa-le pe mana Domnului, mai bine... lasa-te sa cazi: in Mana Lui. Cazi in icoana lui Hristos! AMIN+
Iarta-ma!!!
Ioane, prieten drag, încerc să țin discuția în câmpul realității, departe de teorii și idealisme. Pur și simplu vreau să vedem dacă se poate, și dacă se poate, de ce se poate și cam ce-ar trebui făcut să se poată și acolo unde nu s-a putut până acum. Cred că discuția de față are o miză mult mai mare decât pare la prima vedere, tocmai datorită faptului că vorbim despre fapte și despre viață, adică împărtășim experiențe. Personal, nu-mi dau seama încă dacă-o să mai apuc vreodată să trăiesc o mare iubire întru Hristos, dar sunt oameni tineri care citesc aici și primesc o gură de aer proaspăt, sau alții care sunt în impas și n-au soluție pentru ieșirea din el.
Pot să pun întrebări proaste, e adevărat, dar poate și de întrebarea proastă se va milostivi, cândva, un răspuns bun și îndeobște folositor.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 01.03.2012 at 00:46:58.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 01.03.2012, 02:32:28
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Pot să pun întrebări proaste, e adevărat, dar poate și de întrebarea proastă se va milostivi, cândva, un răspuns bun și îndeobște folositor.
Ma iarta ca m-am repezit asa...
Si eu tot cu gandul in directia pe care o numesti, eram...:)
Reply With Quote
  #46  
Vechi 01.03.2012, 02:47:20
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Un scurt efort de a reveni la ceea ce se numeste "realitate".
Cunosc doua feluri de experiente ale singuratatii: una deprimanta, provenita dintr-un clivaj launtric si obiectivata in nepotriviri relationale concrete..... alta luminoasa, ca un fel de pas inapoi pentru a sari o stacheta inalta.
O solitudine ca rod al esecului fiintial. Alta ca gest asumat, bazat pe nadejde si incredere.
In relatia de cuplu: o retragere ca gest de inchidere si negare, inclusiv fizica, din relatie. O alta ca laborator sau bucatarie a unei cine frumoase, asadar o pregatire pentru participare, cu deschidere.
Se succeda ambele ipostaze, cu ponderi variabile, ca durata, ca intensitate, ca rod.

Multe cupluri traiesc o singuratate in doi. Nimic mai urat, pentru gustul meu.
Am trait asta si mi-a fost de ajuns o experienta. Ceva din mine a invatat spontan ca asa ceva sa nu se mai repete.
Cum fac? Ma iau de tacalie si ma trag inlauntru, la taina. Caut sa spun in cuvinte, in mine, care imi e idolul, patima, viclenia. Caut apoi, cu dinadinsul, desi mandria urla in mine, sa numesc in cuvinte binefacerile pe care le-am primit de la sotia mea. Si dau slava lui Dumnezeu.
Cand reusesc asta, nu stiu cum se face dar o gasesc pe sotia mea imbunata si senina. Lucrez eu dar efectul apare, mi se pare, in ea!
Culmea e ca si ea mi-a zis ca face la fel...

Si sunt convins, tot mai convins, ca daca merge ceva prost intre noi, asta e din cauza ca eu nu m-am priceput sa ma bucur de darul primit.
Aici e munca mea. Uneori imi iese, prin Mila lui Dumnezeu.

Last edited by ioan cezar; 01.03.2012 at 03:31:53.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 01.03.2012, 09:35:47
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Culmea e ca si ea mi-a zis ca face la fel...
Tocmai de aceea functioneaza. Dar asta este o alegere asumata a celuilalt. O alegere. Altfel, unui orb, sau unuia care alege sa nu vrea sa vada, poti sa-i arati cele mai frumoase culori, cat timp omul se cramponeaza in orbirea asumata, isi face rau singur, precum si celuilalt si tot orb/daltonist ramane, indiferent de ce ai face tu obiectiv. Intr-o astfel de faza, numai rugaciunea pt celalalt poate ajuta, ca Domnul sa isi arate mila sa si sa-i deschida ochii celuilalt. Asta pt cine vrea sa procedeze crestineste. Altfel, cu patima, necrestineste, totul poate degenera intr-o foarte urata lupta pt putere, in care nu mai e vorba de nici cea mai vaga urma de dragoste (care presupune libertate), ci doar despre dorinta de putere (patima).

Multumeste-i Lui Dumnezeu ca ai o sotie credincioasa (in sensul de om care doreste si se straduie sa fie pe placul Lui Dumnezeu)
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 01.03.2012, 13:59:26
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
E capabil sa spuna noi, nu doar eu.
N-am mai insistat ieri pe această nuanță a limbajului care mi se pare revelatoare pentru adevărul din inimă. Trecerea, nemijlocită de voință, adică spontană, de vorbitul despre eu și el/ea la noi pare să fie un indiciu important al depășirii individualității egoiste în direcția unității matrimoniale, a trupului unic al cuplului în care partenerii conviețuiesc precum cele două naturi în Hristos: neschimbat, neamestecat, neîmpărțit , nedespărțit. Cine reușește să se apropie de unele ca acestea, a înaintat adânc în taina cununiei, ea însăși inepuizabilă ca tot de e dumnezeiesc.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #49  
Vechi 01.03.2012, 17:23:33
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
întreb: cum poți să-ți chivernisești interioritatea ca să-ți păstrezi mereu proaspătă iubirea? (aici precizez din nou că interoghez în optica lui ”cum este” și nu ”cum ar trebui să fie”).
Sfatul meu e ca omul sa iubeasca. Mai mult nu stiu. Dar cunosc ca atunci cand omul iubeste el nu-si mai apartine siesi, ci celor pe care ii iubeste. Acest lucru este marturisit si de Sfantul Apostol Pavel: "Nu mai traiesc eu, ci Hristos traieste in mine".

Last edited by costel; 01.03.2012 at 17:26:55.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 02.03.2012, 10:03:50
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Perioadele de bucurie si liniste nu sunt greu de trecut, asa ca trebuie sa privim cu multa atentie perioadele de ispita si incercare. Astfel, daca vom vedea incercarile din familie drept iubirea lui Dumnezeu fata de noi, care nu vrea sa zacem in intunericul necunostintei de sine si sa ne credem mai buni decat suntem, le vom primi cu smerenie, din ce in ce mai usor. Din incercari ne vom folosi mai mult decat din perioadele de liniste, caci in incercari inima suspina in rugaciune, iar mintea este mai atenta. Pentru ca suntem mandri si nu iubim jertfelnic, Dumnezeu ne ajuta in cel mai bun mod cu putinta, prin cel de langa noi, care ne arata patimile.

Spovedanie frecventa, rugaciune si post, lectura din Sfanta Scriptura si din alte carti folositoare si prietenie cu oameni virtuosi.
Acestea ne vor ajuta sa iubim pe cel de langa noi intru toate, cu bucurie intru cele bune si cu mila intru cele rele.

Stai in familia ta si familia ta te va invata toate !
Acasa vei vedea patimile din tine si vei intelege greutatea despatimirii. Acasa vei invata iubirea. Acasa vei trai Filocalia.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Galeriu - prinos de ganduri si experiente Marius22 Generalitati 8 06.07.2013 22:33:58
Experiente cu protestanti danyel Secte si culte 83 12.02.2013 16:18:24
Despre iubire cu iubire dobrin7m Nunta 27 18.10.2011 14:22:52
casatorie aranjata, de nevoie sau din iubire.... ella87ella Nunta 2 06.04.2010 13:50:56
Icoane Speciale Luminoase in intuneric civt Stiri, actualitati, anunturi 15 31.08.2008 22:04:09