Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 30.03.2018, 21:27:08
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Depinde foarte mult de mediul familial. Pot fi, și sunt multe cazuri, în care copiii acasă sunt răsfățați peste măsură, ori crescuți într-un regim despotic. Nu putem generaliza, copiii crescuți acasă sunt peste cei crescuți la grădiniță. Nici nu-și are loc o asemenea comparație. Fiecare își crește și educă copilul cum consideră mai bine, dar când vii și impui obligativitate unora care au posibilitatea să-și crească copiii acasă aunci devine o problemă. Tendința este de a înrola copiii cât mai repede în sistem pentru a le vinde senzații tari și ideologii de tot felul care să le dezvolte patimile. La noi încă e bine, dar se lucrează intens la dezoltarea unui sitem care distugă familia și tot ce este sănătos.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 30.03.2018, 22:00:54
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Jonny eu nu sunt pentru obligativitate și citesc destul de atent înainte de a posta ceva. Cei șapte ani de acasă chiar asta înseamnă. Tu poți fi dezamăgit, e problema ta.

Legat ce ți-au spus acei învățători este o părere subiectivă. Pregătirea copiilor care stau acasă ține mult de părinți/bunici. Eu cunosc copii care nu au nici o oră de grădiniță, dar care sunt mult mai dezgehețați și mai puțin dificili decât cei din sistem. Nu stau să detaliez.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Depinde foarte mult de mediul familial. Pot fi, și sunt multe cazuri, în care copiii acasă sunt răsfățați peste măsură, ori crescuți într-un regim despotic. Nu putem generaliza, copiii crescuți acasă sunt peste cei crescuți la grădiniță. Nici nu-și are loc o asemenea comparație. Fiecare își crește și educă copilul cum consideră mai bine, dar când vii și impui obligativitate unora care au posibilitatea să-și crească copiii acasă aunci devine o problemă. Tendința este de a înrola copiii cât mai repede în sistem pentru a le vinde senzații tari și ideologii de tot felul care să le dezvolte patimile. La noi încă e bine, dar se lucrează intens la dezoltarea unui sitem care distugă familia și tot ce este sănătos.
Nu esti ptr obligativitate la mai multe, dupa cum vad eu. Sa nu te asemeni prea mult cu lumea insa. Si aia nu accepta obligativitatea. Inainte, aproape toata lumea mergea la gradinita . Inseamna ca pe vremea lui Ceasca, cam multi nu aveau cei sapte ani de acasa, ca majoritatea mergeau la gradinita?...

Pai ,era acum cativa ani o familie parca de actori, care nu vroiau sa ii dea la scoala pe copii ca ii pregatesc ei acasa.Cel mai rau lucru posibil ,fiindca atunci cand un copil merge la scoala, el invata si sa socializeze,sa interactioneze cu altii de aceeasi varsta. Ii mai ies din fumuri, ca el ar fi un geniu si revine pe pamant. Asta e principala problema ,cu socializarea la un copil dinasta, care face scoala cu parintii, socializarea e aproape zero. Si asa stiu parinti, care se plang ca stau prea mult timp la calculator copii, nu mai iasa ore intregi la fotbal ,sau sanie,sau alte jocuri cum faceam noi cand eram copii.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #73  
Vechi 30.03.2018, 22:06:13
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Te rog scuza-ma, esti sigur?

Eu am auzit doar de exemple care contravin parerilor tale si ale acelor invatatori si in plus, copii care vin din mediul familial au mai multa compasiune pentru ca nu au interactionat cu straini, ci cu familia, nu sunt in competitie, ci in intr-ajutorare.
Eu cred ca de intrajutorare se vorbeste acolo, jocuri impreuna supravegheati. Acuma depinde cum se face gradinita aia. Prin Bucuresti am auzit ca sunt niste gradinite private la un inalt nivel. O limba straina parca invatau in joaca.
Nu stiu intreaba doi trei invatatori si vezi ce zic Demetrius si care sunt mai pregatiti ptr scoala unii sau altii.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #74  
Vechi 30.03.2018, 23:36:04
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Nu esti ptr obligativitate la mai multe, dupa cum vad eu.
Sunt curios dacă vei mai lătra la fel când educația sexuală va fi obligatorie de la 4 ani.

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Sa nu te asemeni prea mult cu lumea insa. Si aia nu accepta obligativitatea.
...:)) Nu prietene, vezi și tu ce spune Biserica, nu eu, ia vezi dacă este pentru obligativitate ”la mai multe”. Dar nici ci nu mă mir, aveți voi un duh al propiilor legi, de ce nu ați avea și în privința obligativității.

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Inainte, aproape toata lumea mergea la gradinita.
Prostii. Bunicii noștri nu au mers la grădiniță și sunt cu mult mai sociabili și fără fumuri.

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Inseamna ca pe vremea lui Ceasca, cam multi nu aveau cei sapte ani de acasa, ca majoritatea mergeau la gradinita?
Da, asta înseamnă. Dovadă, acele generații, încă tinere, sunt masă de manevră. Ce-i drept, nu toți. Le poți vinde ce vrei.

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Pai ,era acum cativa ani o familie parca de actori, care nu vroiau sa ii dea la scoala pe copii ca ii pregatesc ei acasa.Cel mai rau lucru posibil ,[b]fiindca atunci cand un copil merge la scoala, el invata si sa socializeze,sa interactioneze cu altii de aceeasi varsta. Ii mai ies din fumuri, ca el ar fi un geniu si revine pe pamant.Le poți vinde ce vrei.
Prietene, ai deviat, era vorba de grădiniță și am spus că depinde foarte mult de mediul familial. Apoi, îți pot demonstra că sunt copii sociabili și fără fumuri și asta fără să fi mers la grădiniță. Ceea ce tu și mulți nu înțeleg este faptul că, în primul rând, tonul îl dă familia, exemplul părinților și abia apoi sistemul (educatoare, colegi de grădiniță sau școală). Vorbim de părinți cu toate țiglele pe casă și care au o rânduială în toate. Faptul că un copil nu merge la grădiniță nu înseamnă că acel copil nu poate învăța să fie sociabil. Mulți părinți nu au timp din cauza servciului, alții nu au dispoziția necesară sau pur și simplu nu au vocație educativă și atunci este normal să aleagă alternativele existente. E prea mult să vii să spui că un copil educat exclusiv în sânul familiei până la 6-7 e musai să fie cu probleme.

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Asta e principala problema ,cu socializarea la un copil dinasta, care face scoala cu parintii,socializarea e aproape zero.
Vobești prostii, ți-am spus că depinde mult de părinți și de ce le oferă. Cunosc copii sociabili care nu au mers la grădiniță. Să-ți dau un exemplu chiar din gașca ta, unii dintre nepoții Părintelui Mihoc fac homescolling. Eu nu sunt pentru homescolling, dar fiecare este liber să aleagă.

De unde gogoașa asta că pentru a avea un copil sociabil trebuie să meargă la grădiniță? Un copil căruia îi lipsește un mediu sănătos acasă, va avea probleme de socializare sau alte probleme și la grădiniță.

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Si asa stiu parinti, care se plang ca stau prea mult timp la calculator copii, nu mai iasa ore intregi la fotbal ,sau sanie,sau alte jocuri cum faceam noi cand eram copii.
Problema nu sunt copiii, ci cei care se plâng. Dacă le-ar oferi alternative și s-ar ocupa de ei, dacă tot îi țin acasă, nu ar mai întâmpina asemenea probleme. Să-l ții acasă și să-l lași în fața calculatorului/televizorului denotă lipsă de discernământ.

P.S. A nu se înțelege că nu sunt pentru grădiniță, dar nu obligatoriu de la 3 ani.

Last edited by simpllu; 31.03.2018 at 00:31:35.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 31.03.2018, 23:07:05
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Datorita titlurilor bombastice, printre altele, se intampla ca unele puntii sa se piarda intre oameni:"Adio cei sapte ani de acasa!" Era un fenomen de masa, cum am mai spus pe vremea lui Ceasca cu gradinita, si sau impacat amandoua, educatia de acasa cu gradinita,daca era bunavointa.
Si da daca unii oamenii ,zici, ca au cum sa se ocupe de copii ,pana la sapte ani, sa nu mearga la gradinita, daca cred ca ii pot educa mai bine asa. Cu siguranta ca nu ar avea ce sa ii faca unei familii, daca sunt hotarati sa faca asta.

Legat de"gasca" mea, ei stiu sa respecte,niciodata nu te-ar fi luat ca "latri". Stiau sa dea raspunsuri competente fara sa jigneasca cu limbaj de mahala . Asta am invatat eu printre altele in "gasca "aia, sa respect si sa fiu pregatit, sa ma apropii de Dumnezeu prin studiu si fapte ,nu prin vorbe.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #76  
Vechi 31.03.2018, 23:21:38
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Am mare respect față de Părintele Mihoc, dovadă am postat conferințe ale sfinției sale. Mai ai de învățat un lucru: să respecți alegerea aproapelui fără să faci pe învățătorul, asta în condițiile în care spui multe prostii.

Reformulez: Ești pentru obligativitate educațională de la 3 ani în condițiile în care educația sexuală poate fi obligatorie de la 4 ani?
Reply With Quote
  #77  
Vechi 31.03.2018, 23:44:15
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
sa ma apropii de Dumnezeu prin studiu
Poți începe prin a studia catehismul ortodox care ne spune:

”A citi cât mai des Scriptura (Fapte XVII, 2) este un lucru plăcut lui Dumnezeu; dar a o tălmăci fiecare după a sa chibzuintă este un păcat care duce la rătăcire, asa cum vedem că rătăcesc unii credinciosi care o tălmăcesc după cum li se pare lor, adeverindu-se prin aceasta însesi cuvintele Scripturii: «Vă rătăciti, nestiind Scripturile si puterea lui Dumnezeu» (Matei XXII, 29).”

https://www.sfaturiortodoxe.ro/invat...-scriptura.htm
Reply With Quote
  #78  
Vechi 01.04.2018, 20:22:04
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Reformulez: Ești pentru obligativitate educațională de la 3 ani în condițiile în care educația sexuală poate fi obligatorie de la 4 ani?
Daca va fi asa cu educatia asta sexuala, de la 4 ani ,si nu vom lua nici o masura, eu zic ca nu mai avem nimic intre picioare. Suntem ca si castrati. Atunci ne meritam soarta.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #79  
Vechi 01.04.2018, 22:00:04
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Deci cum rămâne cu ”obligativitatea la mai multe”? Acum vezi altfel lucrurile sau preferi să te castrezi de pe acum?
Reply With Quote
  #80  
Vechi 03.04.2018, 14:37:36
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

"Cercetătorii din China au clonat zeci de capre, modificate genetic cu o genă ce amplifică creșterea lânei, pentru a crește producția de fibre de cașmir. Fiecare exemplar poarte produce peste 1000 de grame de lână fină pe an, comparativ cu 600 de grame, cât obțin chinezii de la caprele obișnuite.
Proiectul a fost condus de cercetătorii de la Laboratorul pentru Reproducția Mamiferelor și Biotehnologie de la Univesitarea Mongolia Interioară din nordul Chinei, informează agenția Xinhua.
Tehnologia dezvoltată de laborator mai este aplicată la fermele locale pentru a clona vacile bogate în acizi grași omega3, despre care se consideră că ajută la sănătatea cardio-vasculară, dar este bun și pentru activitatea cerebrală și ochi."

__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
Răspunde