Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.11.2008, 19:48:56
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

DESPRE ARCA LUI NOE ea este deja descoperita pe muntele ararat,se vede acolo!!chiar sa nu credem in semnele pe care Dumnezeu ni le-a lasat cu voia LUI ,spre binele nostru ca noi sa credem si la timpul potrivit sa scapam de urgia ce va sa vina peste pamint.Eu am luna aceasta in pelerinaj ij tara Sfinta si am scris si la pelerinaje la locuri sfinte impresiile mele. CEL MAI MULT M-A IMPRESIONAT CIND AM IESIT DIN BISERICA NATUNILOR SI AM PRIVIT JOS IN FATA VALEA LUI IOSAFAT UNDE DUMNEZEU VA JUDECA LUMEA ,IAR PESTE DRUM POARTA DE AUR ,CARE DUPA INTRAREA DOMNULUI IN IERUSALEM DE FLORII ,S-A INCHIS SI NU SE MAI DESCHIDE DECIT LA A DOUA VENIRWE LA JUDECATA DE APOI.Si arabii si evreii,care stim ca cei mai multi nu sint crestini STIU CA IN VALEA LUI IOSAFAT DIMNEZEU VA JUDECA LUMEA SI ISI TIN LOC DE VECI ACOLO ,CACI IN ACEASTA VALE SINT CIMITIRE ,pt a fi primii la judecata!Atunci cu atit mai mult noi crestinii.Daca mergeti in IERUSALEM SI PRIVITI ACEASTA POARTA DINSPRE GRADINA GHETIMANI ,NU VA MAI INDOITI DE REALITATEA JUDECATII DE APOI.Ne place sau nu asta se va intimpla!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.11.2008, 22:27:06
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski_2 Vezi mesajul
Tiger nu o baga in seama "inganfarea inteleapta".
Tu nu auzi ca nu trebuie sa creada Biblia.
M-a facut mostru, ii face pe altii bolnavi pt ca se preocupa de Apocalipsa.
Pe scurt , nici eu nu am gandit macar atatea prostii cate a spus femeia asta.



Normal ca nu trebuie sa creada Sfanta Scriptura.
Da cine se crede Hristos sa ii spuna ei ce sa faca.



Uite cine imi judeca sanatatea duhovniceasca .


Nu stiu ce sa zic dar nu o inteleg,e crestin -ortodox dar nu crede ce scrie in Biblie,probabil ea sustine ca e crestin-ortodox deoarece crede in Dumnezeu dar se inseala,ca sa fii crestin-ortodox trebuie sa stii multe despre ei,sa stii ,sa crezi,sa vezi,sa crezi ce cred si ei ,sa crezi in prima venire,in jertfa,in a doua venire etc.Silverstar te declar semi-ateu.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.11.2008, 22:41:55
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Nu stiu ce sa zic dar nu o inteleg,e crestin -ortodox dar nu crede ce scrie in Biblie,probabil ea sustine ca e crestin-ortodox deoarece crede in Dumnezeu dar se inseala,ca sa fii crestin-ortodox trebuie sa stii multe despre ei,sa stii ,sa crezi,sa vezi,sa crezi ce cred si ei ,sa crezi in prima venire,in jertfa,in a doua venire etc.Silverstar te declar semi-ateu.
[COLOR=green]Cu ce drept ma judeci tu pe mine? Nu ti-e rusine? Cine-ti permite? [/COLOR]
[COLOR=green]Eu sunt un om liber, neindoctrinat. Dumnezeu mi-a dat creier sa judec si sa nu permit nimanui sa se joace cu mintea mea. Cine se simte neam de sluga, n-are decat sa fie rob. Eu nu, niciodata! [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]De unde stii tu in ce cred eu? Sau vrei sa ne uniformizam si toti sa behaim pe aceeasi limba? [/COLOR]
[COLOR=green]Cauta-ti de treaba, domnule si nu-mi mai analiza spusele. Nu-ti place ce scriu, nu citi, si nu mai abera... [/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.11.2008, 22:42:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Loryb Vezi mesajul
Ati auzit de varianta 21 decembrie 2012, sfarsitul lumii? Daca dati o cautare pe google va speriati. Cica ar exista dovezi cum ca la acea data polul nord va deveni polul sud si soarele va rasari din vest, fapt care va produce eruptii vulcanice, cutremure, valuri gigantice etc.
Hmm, parca n-as vrea sa vina chiar asa repede sfarsitul acesta, Apocalipsa. Inca un subiect care ma intristeaza si prefer sa nu ma gandesc prea mult. Sfarsitul asta ma deprima chiar.
Hai, mai ce Dumnezeu, doar esti crestin ! Subiectul asta idiot, e dezbatut pe topicul de stiinta si religie. Nu sfarsitul trebuie sa te deprime ci mai degraba neputinta, slabiciunea ta, a mea, a altora. Mergi cu incredere inainte in credinta si dragoste de Dumnezeu, pentru ca au mai fost sfarsituri dupa mintea nebuna omeneasca. Sfarsitul poate fi oricand, dar nu inainte de a doua venire a lui Hristos !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.11.2008, 23:00:50
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Sfantul Efrem Sirul despre cei de pe urma (din timpul nostru)
Parca pentru noi ar vorbi el din veacul IV

Insa putini vor fi atunci cei ce vor voi sa asculte si sa creada în propovaduirea Proorocilor. Iar aceasta o va face Mantuitorul ca sa-Si arate negraita Sa iubire de oameni, ca niciodata nu voieste moartea pacatosului și a necuratului, ci voieste ca toti sa se mantuiasca; ca nici în vremea aceea nu va lasa neamul omenesc fara de propovaduire, ca fara de raspuns sa fie toti la judecata. Deci, multi din Sfinti, cati se vor afla atunci, la venirea spurcatului Antihrist, vor varsa rauri de lacrimi, cu suspine, catre Dumnezeu Cel Sfant, ca sa se mantuiasca de balaur si, cu mare sarguinta, vor fugi în pustietati, in munti si in pesteri, cu frica se vor ascunde. Si isi vor presara pamant si tarana pe capetele lor, rugandu-se noaptea si ziua, cu multa smerenie. Si li se va darui lor aceasta, de la Dumnezeul Cel Sfant, si-i va povatui pe dansii Darul Duhului Sfant in locuri hotarate, si se vor mantui, fiind ascunsi in gauri si in pesteri, nevazand semnele si infricosarile lui antihrist. Caci celor ce au cunostinta, cu usurinta le va fi cunoscuta venirea lui. Iar celor ce isi au mintea de-a pururea la lucruri lumesti și iubesc cele pământesti, nu le va fi cunoscută venirea acestuia. Caci, cel ce de-a pururea este legat cu lucruri lumesti, macar daca ar si auzi, tot nu crede, ba il si uraste pe cel ce i-ar spune despre venirea lui Antihrist. Pentru aceasta Sfintii se intaresc in credinta spre a scapa, ca toata invaluirea si grijile vietii acesteia le-au lepadat.

Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.11.2008, 23:03:06
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Cu ce drept ma judeci tu pe mine? Nu ti-e rusine? Cine-ti permite? [/COLOR]
[COLOR=green]Eu sunt un om liber, neindoctrinat. Dumnezeu mi-a dat creier sa judec si sa nu permit nimanui sa se joace cu mintea mea. Cine se simte neam de sluga, n-are decat sa fie rob. Eu nu, niciodata! [/COLOR]

[COLOR=green]De unde stii tu in ce cred eu? Sau vrei sa ne uniformizam si toti sa behaim pe aceeasi limba? [/COLOR]
[COLOR=green]Cauta-ti de treaba, domnule si nu-mi mai analiza spusele. Nu-ti place ce scriu, nu citi, si nu mai abera... [/COLOR]

Odata ce esti pe un forum ortodox inseamna ca tu crezi ce credem si noi,ai obiceiurile noastre etc.Pe forumul acesta nu trebuie sa intre ateii ,protestantii,catolicii,budistii etc. pentru ca scrie clar forum ortodox,credinta ortodoxa .Daca scrie forum religios da .Dar vreau sa te intreb si nu te oblig sa imi raspunzi,nu ma joc cu mintea ta ,vreau sa stiu ce crezi tu despre Dumnezeu,cine este el ,ce crezi din Biblie ,care este opinia ta despre viata etc.Sunt sigur ca nu o sa imi raspunzi si o sa vii iar cu propozitii de gen ce treaba am eu etc...Tu zici chestia cu sclavii sau robii ca si cum ai zice Nu ai decat sa il asculti si sa il crezi pe Iisus Hristos ,sa fii sclavul lui ,deci ce sa mai zic...Tu crezi in Dumnezeu dar nu crezi in faptele lui..ma rog..
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.11.2008, 20:57:05
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Eram sigur ca nu o sa imi raspunzi..deci avem concluzie despre tine..
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.11.2008, 21:16:01
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Eram sigur ca nu o sa imi raspunzi..deci avem concluzie despre tine..
[COLOR=green]"Cainele moare de prea multa alergatura si prostul de grija altuia!" [/COLOR]
[COLOR=green]Proverb [/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.11.2008, 21:56:15
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]"Cainele moare de prea multa alergatura si prostul de grija altuia!" [/COLOR]
[COLOR=green]Proverb [/COLOR]

Uite incepand de acum iti zic sa numai intri pe forum pentru ca tu nu esti ortodoxa,nu ai aceleasi obiceiuri ca si noi ,nu crezi pe deplin in Dumnezeu si in toate faptele lui,ce rost mai are sa stai pe site?Acum o sa imi dai iar o replica specifica numai tie..
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.11.2008, 22:07:24
Loryb Loryb is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.10.2008
Locație: Statele Unite
Mesaje: 39
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Uite incepand de acum iti zic sa numai intri pe forum pentru ca tu nu esti ortodoxa,nu ai aceleasi obiceiuri ca si noi ,nu crezi pe deplin in Dumnezeu si in toate faptele lui,ce rost mai are sa stai pe site?Acum o sa imi dai iar o replica specifica numai tie..
Hmmm, ma simt cu musca pe caciula. Nici eu nu cred pe deplin in Dumnezeu si faptele Lui, si tocmai de aceea am venit pe acest forum. Ca sa ma ajutati sa ma intorc la El. Si daca in loc sa ma ajutati, voi ma alungati...buna intrebare "ce rost mai are sa stau pe acest site?" Nu mi-a placut abordarea ta, nu cred ca pui problema corect.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
121212-sfarsitul lumii vsovivivi Generalitati 379 16.01.2013 13:43:48
Proorocia Cuviosului Kuksa al Odesei despre sfarsitul lumii dumitrucelmare2000 Generalitati 15 20.04.2011 15:51:44
sfarsitul lumii costi21 Din Noul Testament 23 07.09.2009 16:53:57
Vine sfarsitul lumii? mihailt Generalitati 71 10.04.2009 22:04:53