Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 27.05.2010, 21:11:52
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mishi55 Vezi mesajul
Impartiti ce ocara doriti, daca asta doriti. Ce cautati, aceea veti gasi.
Nu se cuvine noua sa judecam pe aceia care ni s-au dat. Sunt hirotoniti - ei dau socoteala Domnului. Au gresit? nu noi suntem pusi sa-i judecam, sa-i condamnam.
E cam greu de inteles, pentru unele capete.
.
GRESIT!
Confunzi termenii, acestea nu sunt judecati ci miscari de trupe INTRU INDREPTAREA LOR. Superiorii lor care nu sunt semi-zei ci oameni, ii pun la punct si-i muta disciplinar dintr-un loc in altul, si vad ca nimeni nu le spune sa-i lase pe acesti delicventi in pace pe motiv ca numai Dumnezeu judeca.

Politia de ce nu tine seama de aceste reguli?
Ilicitul cu evaziunea fiscala de ce nu tine seama?
Tribunalele de ce ii condamna la ani de inchisoare?
Reply With Quote
  #182  
Vechi 28.05.2010, 18:37:30
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mishi55 Vezi mesajul
Impartiti ce ocara doriti, daca asta doriti. Ce cautati, aceea veti gasi.
Nu se cuvine noua sa judecam pe aceia care ni s-au dat. Sunt hirotoniti - ei dau socoteala Domnului. Au gresit? nu noi suntem pusi sa-i judecam, sa-i condamnam.
E cam greu de inteles, pentru unele capete.
Preotii care gresesc au cui da seama de greselile lor, in nici un caz nu suntem noi aceia.
Daca am avea smerenie si buna cuviinta, nici nu am discuta aceste lucruri.
Dar e greu sa inteleaga toata lumea ce se intampla.
Daca preotul s-a impiedicat, gata, sa-l impuscam, sa-l punem la stalpul infamiei, nu? L-am hirotonit noi, cumva, ca sa avem dreptul sa-l dam si jos din locul unde este?
Bine ar fi sa ne vedem fiecare lungul nasului. Duhul asta "democratic" si iscoditor nu e in spirit crestin ortodox.
Prietene, am impresia că d-ta comentezi ceva ce n-am afirmat.
Ia verifică câtă "smerenie si buna cuviință" se găsesc în sintagma "e cam greu de inteles, pentru unele capete. ". Hai să te ajut: zero !!!
Așa că lasă pe alții mai coerenți să ne mustre , dacă greșim!
Reply With Quote
  #183  
Vechi 28.05.2010, 20:52:49
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Implicit

Cum s-a ajuns oameni buni,si preotii sunt criticati . Cine esti tu sa judeci un preot ? Atata timp cat harul lucreaza in el nu ai dreptul sa judeci nici sa il barfesti pe toate forumurile deoarece este mare mare mare pacat .... dar de altfel tu esti un sfant nu ? Sa fim seriosi toti gresim
Reply With Quote
  #184  
Vechi 28.05.2010, 21:19:22
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Deci, hai sa silabisim !
Preotul, o fi avand el har, dar sa nu uitam ca intreprinde o meserie pentru care este remunerat, deci, are o activitate in cadrul careia trebuie sa tina cont de niste principii si legi, atat sociale cat si spirituale, sa tina cont de atitudinea pe care o are fata de ienoriasi ( care s-ar putea considera si consumatori ), fiindca, pentru acestia presteaza activitatea respectiva si, mai ales, datorita acestora este si platit si-si poate castiga painea. Credinta lor face sa creasca cererea in cadrul meseriei pe care o presteaza, iar dezamagirea acestora, sa o diminueze. Daca bisericile ar fi goale, cred ca preotii ar cam disparea. Logic !
Este adevarat, toti gresim, dar daca am gresi la fel si la patronul la care lucram si am dezamagi persoanele pe care trebuie sa le satisfacem, cu siguranta ca ni s-ar da un sut in fund de nu ne-am vedea...nu ar spune nimeni ca este firesc si omeneste sa ne batem joc, efectiv, de ceilalti, sau, sa ne facem treaba prost, doar am fi considerati inapti si expulzati.
Daca doctorul va scoate splina, in loc sa va scoata apendicele care se dovedeste a fi bolnav, imediat il judecam, ii judecam meseria si incapacitatea acestuia de a o presta asa cum se cuvine, tocmai pentru ca aceasta incapacitate are urmari directe fata de oamenii care sunt pe mana doctorilor.
Daca politistul nu-si face meseria fata de cetateni, repede il mai judecam si-l destituim din functie.
Daca judecatorul nu-si face meseria asa cum trebuie, sau cum consideram noi ca ar trebui sa ne apere drepturile, repede apelam la instantele superioare, iar mai nou, la cele Europene, mai cerem si despagubiri morale.
Oamenii au diferite meserii care se realizeaza tot in slujba oamenilor, iar pentru acestea sunt platiti si respectati de catre societatea in care traiesc. Ne ajutam reciproc .
Nu inteleg de ce ar face exceptie preotul, atata timp cat acesta infaptuieste o meserie, dupa ce invata o scoala cu specific si, cu atat mai mult, invata cum sa respecte oamenii si valorile spirituale . Daca-si bate joc de ele, atunci nu este apt pentru meseria pe care si-a ales-o si, atunci, chiar si harul, dupa cum spune biserica, se poate lua prin caterisire.
Asadar, mai terminati cu cea sintagma ; " sa nu judecam preotul ! ", caci nu este chiar asa.
Este o diferenta intre a gresi, pur si simplu, un preot, dupa cum mai gresim cu totii, si a avea o personalitate care lasa de dorit, mai ales pentru statutul de " pastor " pe care-l detine. Oamenii sunt credinciosi, dar nu idioti !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 28.05.2010 at 21:38:23.
Reply With Quote
  #185  
Vechi 28.05.2010, 22:17:25
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Deci, hai sa silabisim !
Oamenii sunt credinciosi, dar nu idioti !
Asa este. Cel mai curios fapt este ca pe Papa de la Roma, in lumea occidentala, este singurul pe care lumea il considera infailibil si de ne-judecat, iar restul clerului este tirit in tribunale de nu se vad daca calca pe bec pe cind paradoxal, in Romania, toti preotii au devenit mai nou infailibili si au pretentia sa fie considerati deasupra oricarei legi. Intr-un cuvind mai nou, avem "sansa" sa avem zeci de mii de PAPI, loctiitori de neatins.
Reply With Quote
  #186  
Vechi 28.05.2010, 22:33:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Ory și Andrei !

Un preot de nu își face treaba bine sau "meseria" cum trebuie , precum spune Ory , singur se desclifică , slujind pereților ! A fi creștin nu înseamnă a fi idiot , dar măcar să fim creștini cu bun simț și ceva smerenie în plus.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #187  
Vechi 29.05.2010, 08:02:34
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Eu cred ca am fost destul de explicita si nu m-am referit la oamenii, respectiv, la preotii care mai si gresesc, ca oricare dintre noi, ci la cei care nu dovedesc o legatura reala intre personalitatea acestora, intre faptele lor si statutul de pastor , mai ales sufletesc, dar si trupesc, pe pamant.
Nu este nimeni descalificat de la sine, ( decat moral ) doar daca se i-a atitudine in mod concret, de catre crestinii parohiei respective si apoi de catre mai marii Ierarhi .
Bine-nteles, Ierarhul nu v-a lua in seama fiecare doaga a vre-unui crestin careia i se pune pata pe vre-un preot si doreste sa-l destituie. Insa, cazurile mai grave sunt semnalate in repetate randuri si pot fi luate in consideratie.
Nu stiu ce-ai vrut sa spui prin bun simt...dar cred ca acesta trebuie sa se dovedeasca in egala masura de ambele parti, atat din partea preotului cat si a crestinului, ca relatie deosebita, spirituala si sociala.
Asa ca, nu intelege gresit, Cristi, pentru ca exista unele cazuri grave, situatie dificila din acest punct de vedere, la care o comunitate intreaga de crestini este supusa. Considerand ca nu ne pasa, pe premiza " lipsei de judecata ", nu constituie decat ignoranta si lipsa de bunul simt despre care vorbesti.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 29.05.2010 at 08:08:18.
Reply With Quote
  #188  
Vechi 29.05.2010, 10:09:19
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Ne-am rugat noi oare sa ne dea Dumnezeu preoti buni? Cum ii crestem , asa ii avem. Sa privim ce fel de copii am crescut fiecare si ce am facut pentru indreptarea lor. In rest, toate sunt vorbe risipite, desarte, rea intentie, barfa. Si vom da seama.Orice fir de nisip la Dumnezeu este numarat. Si cand ne uitam in dreapta sau stanga sa vedem de nu suntem auziti, sa mai privim si in Sus. Si sa ne reevaluam fiecare asa cum suntem si ce am facut fiecare spre indreptarea noastra.Si sa ne mai gandim daca nu am contribuit la smintirea lor.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #189  
Vechi 30.05.2010, 19:28:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Eu cred ca am fost destul de explicita si nu m-am referit la oamenii, respectiv, la preotii care mai si gresesc, ca oricare dintre noi, ci la cei care nu dovedesc o legatura reala intre personalitatea acestora, intre faptele lor si statutul de pastor , mai ales sufletesc, dar si trupesc, pe pamant.
Nu este nimeni descalificat de la sine, ( decat moral ) doar daca se i-a atitudine in mod concret, de catre crestinii parohiei respective si apoi de catre mai marii Ierarhi .
Bine-nteles, Ierarhul nu v-a lua in seama fiecare doaga a vre-unui crestin careia i se pune pata pe vre-un preot si doreste sa-l destituie. Insa, cazurile mai grave sunt semnalate in repetate randuri si pot fi luate in consideratie.
Nu stiu ce-ai vrut sa spui prin bun simt...dar cred ca acesta trebuie sa se dovedeasca in egala masura de ambele parti, atat din partea preotului cat si a crestinului, ca relatie deosebita, spirituala si sociala.
Asa ca, nu intelege gresit, Cristi, pentru ca exista unele cazuri grave, situatie dificila din acest punct de vedere, la care o comunitate intreaga de crestini este supusa. Considerand ca nu ne pasa, pe premiza " lipsei de judecata ", nu constituie decat ignoranta si lipsa de bunul simt despre care vorbesti.
Nimic nou sub soare , caci , multe vor mai veni asupra noastra , incercari , ispite de tot felul ! Bunul simt si dreapta socoteala sta in a nu ne impotmoli mintea cu astfel de cazuri ce spre fericirea noastra sunt inca izolate, caci " Vine timpul , si e foarte aproape , cand toti preotii vor repara bisericile , iar altii vor construi altele noi , dar nelucrand ei la sufletul omului , vor ramane bisericile goale , cucuvelele vor canta intransele . Roadele slabirii in dreapta credinta a teologilor in facultati si seminarii vor fi preotii, care vor fi si mai slabi ca invatatorii lor, mai ales in Transilvania Ortodoxia aproape ca va dispare, ultima reduta va fi Sibiul , dar va cadea si acesta. Dumnezeu nu forteaza MANTUIREA nimanui . Cine are minte sa ia aminte . . ." Este o proorocie a Parintelui Arsenie Boca , draga Ory ! Sa strangem randurile , sa ne intarim , sa nu deznadajduim , caci toate cele ce vor veni , si care au inceput deja sa vina , sunt cunoscute la nivelul Cel mai Inalt ! Doamne ajuta !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 30.05.2010 at 19:31:14.
Reply With Quote
  #190  
Vechi 27.06.2010, 18:51:21
marian ps marian ps is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ion romanul Vezi mesajul
Un popa escroc, de mare talie, se afla in satul pietrari/vilcea. Se numeste diaconu viorel. Deschide cartea, scoate pe gura toate aberatiile, ca scoate demoni si viermi, din om. Cere niste sume de bani la slujbe, de te infioara. Multi din noi muncim prin tari straine si avem parintii batrani si saraci. Daca cineva nu plateste cat cere, arunca banii pe jos si blesteama, in biserica. Am tot facut sesizari, dar nimeni nu ia nici o masura. Poate ca plateste pe mai marii lui. dar este o pacoste, ca ia 500 de lei la inmormantare si alte sute la celelalte slujbe. Opreste masina pe drum si arata cu degetul spre cei datori, ca le tine evidenta. Si vorba lui:Dumnezeu iarta, eu nu iert!". Vin mame la el, cu copii mai nazdravani. Le sperie, ca li se spanzura copiii daca nu vin la el de 7 ori (cu 40 lei, sedinta).... Rusine.
Pentru ION ROMANUL:minti cu nerusinare,eu il cunosc pe parintele Diaconu,este un om evlavios.Cred ca tu esti preot mincinos,Iudo!Totusi nu mai arunca cu noroi in tagma voastra!Fii al lui Hristos!Fiecare litera scrisa de tine este o bomba de ura si invidie.Fiecare cu harul sau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotul misionar Anamaria_anca Preotul 10 04.05.2015 11:29:51
preotul fumator Hartford Preotul 99 16.03.2011 20:54:21
Preotul de mir idealist Preotul 9 22.07.2010 23:44:41
preotul madalinutza Preotul 5 06.05.2009 17:33:05
preotul verona Din Noul Testament 4 10.09.2008 22:30:58