Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 27.06.2010, 18:54:48
marian ps marian ps is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Pai daca patriarhia nu se sesizeaza stiti foarte bine ce aveti de facut... ca doar sunteti barbati nu cirpe de sters pe jos.

Nici nu mai stati la discutie cu el.
Ocupati biserica, schimbati lacatul, dati-l afara si asteptati pina va trimite altul!...mai ales ca sunteti in regim de sat.

Aratati ca sunteti ai lui Stefan cel Mare si Vlad Tepes nu mamaligari!

Atunci sa vedeti cum se vindeca toata tara asa instantaneu!
Nu mai instiga la ura pentru ca Dumnezeu te judeca.Nu vorbi fara sa cunosti realitatea.Roaga-te la Dumnezeu sa iti dea intelepciune!
Reply With Quote
  #192  
Vechi 26.08.2010, 22:44:09
io8nut io8nut is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu-cristina83 Vezi mesajul
......Tot ea se duce si la Pr. Popa Stefan din Topraisar, alt "mare vazator cu duhul"... Pacat ca sunt multi care tin un post, merg la o biserica, dau un acatist doar asa, din superstitie, chipurile sa le mearga bine. Si un mai mare pacat pt. capii bisericii care stiu totul si se multumesc doar prin a lua zecile de mii de euro.......
Imi pare rau sa citesc asemena randuri despre parintele Stefan,e bine sa va dati cu parerea despre o persoana abia dupa ce ati cunoscut-o,eu l-am cunoscut de curand pe parintele Stefan si este un om exemplu,nu baga mana in buzunarul nimanui,nu cere,fiecare om din proprie intiativa ii lasa un ban,parintele a luptat mult cu cel rau si inca mai lupta, a facut multe minuni,l-am recomandat unor cunostinte care aveu o grava problema si cand m-am intalit cu ei mi-au spus ca parintele a facut minuni pentru problema lor si nu le-a cerut bani pentru asta.L-am chemat sa imi faca o sfestanie la casa si a venit, a mers ceva kilometri sa ajunga la mine si am ramas impresionat de el,va recomand sa-l cunosteti.
Reply With Quote
  #193  
Vechi 02.09.2010, 10:46:15
un.simplu.gand's Avatar
un.simplu.gand un.simplu.gand is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Locație: Hunedoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 60
Implicit

Bisecica in ziua de astazi a devenit o institutie care vrea numai castiguri materiale nicidecum spitituale,si din cate vad eu vor sa obtina banii prin ori ce misloace chiar si apeland la vrajitorie,daca biserica este cum este noi unde sa ne mai gasim pacea?unde sa il gasim pe Dumnezeu?Aceste lucru este factorul principal pentru care multi oamenii se departeaza de ortodoxie si trec la alte religii.Dar cel mai enervant lucru este ca conducerea bisericii nu face nimic impotriva acestor nedreptatii,oare dc?
__________________
Fie sa renasca numai cel ce har are de a renaste,cutatit prin foc,din cenus-ai propirie ,din propi-us scrum,astazi ca si maine,pururi si acum!

http://ltcorastie.wordpress.com/
Reply With Quote
  #194  
Vechi 02.05.2012, 22:05:59
Camigeno Camigeno is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Mesaje: 1
Implicit Parintele protopop doru cristoi

In acest comentariu nu urmaresc sa intru in vreo polemica sau sa tulbur anumite ape cu privire la Parintele Protopop Doru Cristoi. Tot timpul am crezut ca fiecare om isi cauta duhovnicul potrivit, care sa-l poarte spre Mantuire si pentru asta trebuie sa se inarmeze cu credinta cuvenita si cu rabdarea necesara.
In cei 18 ani de cand Preaonoratul Parinte( atribut care nu-mi apartine, ci apartine IPS Nicolae, Mitropolitul Banatului) a decis sa-si poarte crucea cu demnitate, a fost huiduit, scuipat, jignit, injurat de prea multe ori pentru a mai avea rost sa aduc eu contraargumente; in plus...nu-mi ajung cateva sute de pagini ca sa pot reda macar o parte din istoriile in care Parintele Protopop Doru a indrumat cei cativa mii de credinciosi pe drumul iertarii, a iubirii de aproapele, a rabdarii, nadejdei, credintei si dragostei.
Parintele Doru si-a continuat drumul cu smerenie, in liniste si rugaciune, a urcat drumul Golgotei pas cu pas, fara sa se opreasca, fara sa se tulbure, avand in permanenta chipul Mantuitorului in fata si iubirea sa fata de OM.
Parintele spune intotdeauna" Poti sa ai lumea toata impotriva, daca il ai pe Dumnezeu, nu are de ce sa-ti fie teama!"
Nimic nu l-a oprit, nici frigul de - 12 grade C in care se ruga prin diverse garaje neincalzite, nici amenintarile primite atat de la oamenii bisericii, cat si de la laici, nici "grija zilei de maine", avand in vedere ca a lasat totul in urma, si-a luat Crucea si a urmat lui Hristos, impreuna cu sotia si cei trei copii.
Acum, dupa atatia ani, lupta si chinul sau au primit un raspuns de o rara frumusete, prin doua scrisori, una adresata de catre IPS Nicolae, mitropolit al Banatului si cealalta de catre Arhiepiscopul Aradului, Timotei. Din pacate, nu pot posta aceste doua scrisori in acest comentariu, din cauza ca acest site nu da posibilitatea de a incarca documente. Totusi, continutul acestor scrisori il voi reda mai jos, pentru a da un gram de raspuns celor care arunca atat de usor cuvintele, probabil din nestiinta.

SCRISOAREA I.

MITROPOLIA BANATULUI
ARHIEPISCOPIA ORTODOXA. ROMANA A TIMISOAREI
300021 TIMISOARA Bdl. C,D.Loga nt.7, Tel: 0256/490287 Fax: 0256/491176
Serviciul Prezidial Timisoara, la 19 aprilie 2012
Nr.1047-A/2012

Preaonoratului Parinte Doru Cristoi GHIRODA
Multumesc pentru bunele urari transmise cu prilejul praznicului Invierii Dornnului.
La randul meu rog pe Dumnezeu sa VA daruiasca viata. indelungata, sanatate deplinii intru toate buna sporire.
Cu arhiereasca binecuvantare,

Nicolae,
Mitropolitul Banatului

SCRISOAREA A DOUA

CABINET ARHIEPISCOP
Nt. 480-2012

Preacucerniciei Sale
Preacucernicului Parinte DORU CRISTOI
Ghiroda- Timis
ADEVARAT A INVIAT I
Multumese din suflet ,pentru deosebita consideratie aratata si de aceasta data ,prin felicitarile transmise ,cu prilejul Praznicului Invierii Domnului
La rindul meu, rog pe Hristos Mantuitorul,Cel inviat din morti,sa reverse bogatia darurilor Sale,peste intreaga activitate ce desfasurati,dorindu-VA liniste si pace si indelungare de zile,deplina sanatate, cu alese bucurii si impliniri de daruri duhovnicesti.
Cu arhieresti binecuvantari.

Timotei,
ARHIEPISCOP

Pentru cei care cauta adevarul si vor sa vada aceste scrisori in original, ii rog sa ma contacteze pe adresa de mail cameliamotea@yahoo.com.
Va multumesc
Reply With Quote
  #195  
Vechi 03.05.2012, 23:49:04
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

De vina sunt oamenii care dau cat cere Preotul. Acum 1 an, la o biserica dintr-un sat, am vazut ca Pr a cerut pt botezul unui copilas intre 230-250 lei, nu mai tin minte exact. Botezul a durat 30-40 min. Acum ma gandesc ca e o suma totusi rezonabila, gandind ca mai citeste, canta si cei de la strana, iar Pr le da si lor o oarece suma de bani pt asta. Dar pe vremea cand am asistat la acel botez, mi s-a parut mult cat a cerut Pr, pt cele aprox 30 min.
In mod normal un Pr trebuie sa se bucure ca increstineaza un om, si ar fi putut sa o faca chiar fara bani, caci e crestin, e omul lui Dumnezeu, nu? Sunt curioasa daca apostolii cereau ceva pentru ca botezau in numele Domnului. Li se cuvenea sa zicem masa, si te miri ce mai era de trebuinta (caci Dumnezeu le-a zis sa se duca in cetati fara sa isi ia nimic cu ei de mancare, etc.)
Dar una e o suma echivalentul a unei mese, pt osteneala depusa (30-40 min la botez, in care erau destul de putini invitati, deci nu prea avea de ce sa se streseze Pr) si alta e sa fi nevoit sa dai cat iti cere, am auzit ca unii Pr din orasele mai mari ar cere si 500 lei sau mai mult.

Dar daca lumea nu ar da cat li s-ar cere?
De vina sunt oamenii ca le da cat le cere, adica sume mari. Dar daca nu s-ar mai duce nimeni la Preotii care cer mult, sa vezi cum s-ar multumi cu oricat i-ai da. (Stiti ca e vorba aceea: ,,Prost nu e cine cere ci cine da!")
Cunosc un singur Pr care nu ia bani deloc, nici la inmormantare, nici la cununie, nici la botez. Daca vrea cineva sa ii dea, zice: Puneti la cutia milei! Si la acatiste face la fel! Mai rar vezi asa ceva, foarte rar!

Preotii au si salariu platit din fondurile statului, nu? Care o fi baremul, nu stiu.
Dar de unde sa dea enoriasul care poate sa aiba minimul pe economie, ii mai vine si un copil, deci, cheltuieli suplimentare, de unde atatia bani ?

M-am cam saturat cat ne scot ochii sectantii cu aceste chestii (si pe buna dreptate o fac), ca Preotii (adaug eu ca: nu toti) sunt dupa interes (financiar), ca nu mai sunt ca alta data, sau cum ar fi fost in biserica primara, oameni cu dragoste pt Dumnezeu si deci si pt aproapele (din dragoste nu te apuci sa jecmanesti omu). Sa nu inmormanteze pe cineva ca nu ii da cat ii cere (si 500 lei am auzit)?! Jalnic! De unde sa isi mai permita omu sa faca si pomeni? Pomana i-o face Preotului.

Last edited by tinutza; 04.05.2012 at 00:31:36.
Reply With Quote
  #196  
Vechi 04.05.2012, 18:01:08
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Camigeno Vezi mesajul
In acest comentariu nu urmaresc sa intru in vreo polemica sau sa tulbur anumite ape cu privire la Parintele Protopop Doru Cristoi.
Sper ca nu vorbiti de celebrul doru cristoiu care oficiazA"SLUJBE" in casa de pe Lidia!
Si da, as fi extrem de curioasa de cele doua scrisori.,precum si d esursa de unde le aveti. Adresea mea de mail este lp_loredana@yahoo.com
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!

Last edited by lore86; 04.05.2012 at 18:09:56.
Reply With Quote
  #197  
Vechi 04.05.2012, 19:37:17
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Camigeno Vezi mesajul
Pentru cei care cauta adevarul si vor sa vada aceste scrisori in original, ii rog sa ma contacteze pe adresa de mail cameliamotea@yahoo.com.
Va multumesc
Si ce este atat de surprinzator ca Mitropolia a raspuns la niste scrisori de felicitare trimise de un preot? Probabil exista secretari, care raspund la toate scrisorile, mai ales la felicitarile primite, textul fiind unul tipizat :) Ma indoiesc ca verifica cineva, ceva, doar tasteaza "numele" si spun next. Stiu, sunt rautacioasa.

Se pot publica scrisorile, mergeti la "go advanced", iar apoi administrare atasamente.

Last edited by ioanna; 04.05.2012 at 19:48:33.
Reply With Quote
  #198  
Vechi 04.05.2012, 19:53:27
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Si ce este atat de surprinzator ca Mitropolia a raspuns la niste scrisori de felicitare trimise de un preot? Probabil exista secretari, care raspund la toate scrisorile, mai ales la felicitarile primite, textul fiind unul tipizat :) Ma indoiesc ca verifica cineva, ceva, doar tasteaza "numele" si spun next. Stiu, sunt rautacioasa.

Se pot publica scrisorile, mergeti la "go advanced", iar apoi administrare atasamente.
O, problema e mult mai complicata. Ptr ca fenomenul cristoiu se pare ca face ravagii in oras si in tara.
personal ma indoiesc de autenticitatea acelor scrisori. Mai ales ca mitropolitul si-a manifestata dezamagirea fata de personaj, dar dintr-un surplus de dragoste nu l-a caterisit.

Ma intristez vazand ca inca mai exista oameni atat de naivi, manipulati asa de usor.

Si fara sa vreau, gandul imi fuge la rasputin.......
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #199  
Vechi 04.05.2012, 20:00:01
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Si fara sa vreau, gandul imi fuge la rasputin.......
Am auzit acum cativa ani de dansul, de prin presa, insa se spunea ca a trecut la greco-catolici.
Reply With Quote
  #200  
Vechi 04.05.2012, 20:02:20
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tinutza Vezi mesajul
De vina sunt oamenii care dau cat cere Preotul. Acum 1 an, la o biserica dintr-un sat, am vazut ca Pr a cerut pt botezul unui copilas intre 230-250 lei, nu mai tin minte exact. Botezul a durat 30-40 min. Acum ma gandesc ca e o suma totusi rezonabila, gandind ca mai citeste, canta si cei de la strana, iar Pr le da si lor o oarece suma de bani pt asta. Dar pe vremea cand am asistat la acel botez, mi s-a parut mult cat a cerut Pr, pt cele aprox 30 min.
In mod normal un Pr trebuie sa se bucure ca increstineaza un om, si ar fi putut sa o faca chiar fara bani, caci e crestin, e omul lui Dumnezeu, nu? Sunt curioasa daca apostolii cereau ceva pentru ca botezau in numele Domnului. Li se cuvenea sa zicem masa, si te miri ce mai era de trebuinta (caci Dumnezeu le-a zis sa se duca in cetati fara sa isi ia nimic cu ei de mancare, etc.)
Dar una e o suma echivalentul a unei mese, pt osteneala depusa (30-40 min la botez, in care erau destul de putini invitati, deci nu prea avea de ce sa se streseze Pr) si alta e sa fi nevoit sa dai cat iti cere, am auzit ca unii Pr din orasele mai mari ar cere si 500 lei sau mai mult.

Dar daca lumea nu ar da cat li s-ar cere?
De vina sunt oamenii ca le da cat le cere, adica sume mari. Dar daca nu s-ar mai duce nimeni la Preotii care cer mult, sa vezi cum s-ar multumi cu oricat i-ai da. (Stiti ca e vorba aceea: ,,Prost nu e cine cere ci cine da!")
Cunosc un singur Pr care nu ia bani deloc, nici la inmormantare, nici la cununie, nici la botez. Daca vrea cineva sa ii dea, zice: Puneti la cutia milei! Si la acatiste face la fel! Mai rar vezi asa ceva, foarte rar!

Preotii au si salariu platit din fondurile statului, nu? Care o fi baremul, nu stiu.
Dar de unde sa dea enoriasul care poate sa aiba minimul pe economie, ii mai vine si un copil, deci, cheltuieli suplimentare, de unde atatia bani ?

M-am cam saturat cat ne scot ochii sectantii cu aceste chestii (si pe buna dreptate o fac), ca Preotii (adaug eu ca: nu toti) sunt dupa interes (financiar), ca nu mai sunt ca alta data, sau cum ar fi fost in biserica primara, oameni cu dragoste pt Dumnezeu si deci si pt aproapele (din dragoste nu te apuci sa jecmanesti omu). Sa nu inmormanteze pe cineva ca nu ii da cat ii cere (si 500 lei am auzit)?! Jalnic! De unde sa isi mai permita omu sa faca si pomeni? Pomana i-o face Preotului.
S-au gasit cine sa comenteze exact sectantii care dau 10 la suta din salar Bisericii, tocmai ei!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotul misionar Anamaria_anca Preotul 10 04.05.2015 11:29:51
preotul fumator Hartford Preotul 99 16.03.2011 20:54:21
Preotul de mir idealist Preotul 9 22.07.2010 23:44:41
preotul madalinutza Preotul 5 06.05.2009 17:33:05
preotul verona Din Noul Testament 4 10.09.2008 22:30:58