Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.06.2010, 18:47:33
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit De unde vin sufletele pe pamint?

Este un loc in cer unde asteapta sufletele ca sa vina pe pamint ?
Sint constiente acele suflete ca or sa vina in trup ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.06.2010, 18:50:30
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Este un loc in cer unde asteapta sufletele ca sa vina pe pamint ?
Sint constiente acele suflete ca or sa vina in trup ?
Probabil in gândul lui Dumnezeu aștyeaptă. :D
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.06.2010, 19:26:20
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Este un loc in cer unde asteapta sufletele ca sa vina pe pamint ?
Sint constiente acele suflete ca or sa vina in trup ?
Problema s-a pus în primii ani ai creștinismului, până în vremea lui Origen inclusiv. Acesta și alții au fost mult influențați de Noua Academie și de neoplatonism, care credeau, ca și Platon însuși, că sufletele preexistă (a se vedea dialogul: Menes).

Astăzi, știm că Dumnezeu este autorul sufletelor, pe care le creează de novo. Cum spunea și preopinentul, sufletul nu preexistă trupului decât ca proiect al lui Dumnezeu.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.06.2010, 19:56:02
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Dum,nezeu este cel care trimite sufletele pe pamant.Cand hotataste El.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.06.2010, 20:10:18
Sf.Asteapta's Avatar
Sf.Asteapta Sf.Asteapta is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2010
Locație: La 2 saptamani dupa Pastele Cailor
Religia: Ortodox
Mesaje: 51
Implicit

Nu stiu cum stau lucrurile exact, dar stiu ca atunci cand Cain l-a ucis pe Abel D-zeu a spus ca urmasii lui Abel striga catre cer razbunare pentru sangele nenascutiilor din samanta lui Abel

Deci undeva ceva exista

Un om primeste o soarta - aceea de a se casatorii si a avea copii etc Cand un om omoara un alt om ,nu omoara doar pe acela ci si pe cei ce erau meniti sa se nasca din cel ucis, la vremea potrivita .... Asa ca aveti grija cand dati cu piatra , sa nu ucideti , poate mii de suflete....AMIN

Last edited by Sf.Asteapta; 10.06.2010 at 20:13:24.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.06.2010, 20:12:46
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Este un loc in cer unde asteapta sufletele ca sa vina pe pamint ?
Sint constiente acele suflete ca or sa vina in trup ?
Sufletele sunt create de Dumnezeu in momentul conceptiei, cand se formeaza o noua fiinta umana. Cam asta e invatatura crestin ortodoxa.

Bogdan.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.06.2010, 03:42:53
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

de ce se vorbeste despre reincarnare? ptr ca sufletele exista. acum se pune intrebarea dc vin pe pamant? ori sunt cazuti din rai si vin sa plateasca, ori vin iad ptr ca li se mai da o sansa, in orice caz viata pe terra este numai un examen si nu o calatorie, cand zici calatorie te gandesti la ceva relaxant....sunt doar parerile mele nu le-am citit undeva, este posibil sa gresesc. chiar va invit sa comentam daca doriti cele spuse de mine ptr ca si eu sunt interesata de acest subiect.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.06.2010, 09:13:28
Laur28's Avatar
Laur28 Laur28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2010
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
de ce se vorbeste despre reincarnare? ptr ca sufletele exista. acum se pune intrebarea dc vin pe pamant? ori sunt cazuti din rai si vin sa plateasca, ori vin iad ptr ca li se mai da o sansa, in orice caz viata pe terra este numai un examen si nu o calatorie, cand zici calatorie te gandesti la ceva relaxant....sunt doar parerile mele nu le-am citit undeva, este posibil sa gresesc. chiar va invit sa comentam daca doriti cele spuse de mine ptr ca si eu sunt interesata de acest subiect.
Nu exista reincarnare. Daca se vorbeste despre ea nu inseamna neaparat ca e o teorie corecta. Nu te lasa amagita de acest gand inselator care nu e altceva decat acel siretlic al diavolilor dus pana la extrem : amana pocainta pentru batranete ca mai ai timp, in cazul de fata: ai atatea vieti de trait, ce-ti trebuie sa pui inceput bun?

Teoria reincarnarii in varianta ei antroposofa este inrudita cu celebra teorie ori-genista a caderii sufletelor. Origen invata ca lumile se formeaza succesiv prin caderea in ele si prin inaltarea din ele a sufletelor. Potrivit antroposofiei, sirul reincarnarilor duce fiintele pana la confundarea lor, pe rand, intr-o esenta spirituala suprema, ca apoi sa se desprinda din aceasta din nou ca individuatiuni materiale, care se spiritualizeaza iarasi treptat. Sf. Grigore de Nyssa, criticand teoria origenista a caderilor si inaltarilor nesfarsite a sufletelor, spune ca viziunea unei astfel de evolutii fara sfarsit nu este posibila decat pentru o cugetare care confunda natura rationala cu cea nerationala, natura animala cu cea neinsufletita, printr-o reducere a intregii realitati la o singura substanta ce se manifesta sub diverse ipostaze, cand mai spiritualizate, cand mai grosiere, mai materiale . Criticand aceeasi doctrina origenista, Sf. Maxim Marturisitorul observa insa contradictia ei fundamentala, care este si aceea a antroposofiei: "Cum s-au putut misca fiintele spirituale din unitatea (lor) originara, cand gustau acolo binele suprem, deci nu mai era loc in ele pentru nici o dorinta"?

Intr-adevar, daca exista o stare de fericire maxima pe care sufletele sa o atinga la un moment dat al evolutiei lor - si atat antroposofia cat si vechiul origenism o recunosc , atunci ea nu va mai putea fi parasita, caci, fiind maxima, o stare de fericire mai inalta decat ea, care sa fie dorita de acestea, nu mai poate exista. Ajunse in aceasta stare, sufletele trebuie sa-si inceteze miscarea, devenirea lor de pana atunci, intrand in odihna vesnica a acestei stari absolute. Raiul reprezinta acea stare in care toate posibilitatile au fost deja atinse; altele, spre care sa tinda sufletul, nu mai exista si in acest caz el echivaleaza cu acea odihna vesnica de care vorbea Sf. Maxim cand o numea tinta ultima a oricarei existente.
Mai multe gasesti aici: http://www.crestinortodox.ro/dogmati...dul-68851.html

In plus, reincarnarea e absurda prin faptul ca anuleaza rostul Judecatii. Din cat am citit, sufletul revine pe pamant, fara sa-si aminteasca de cele petrecute in alta viata, pentru a se "purifica", pentru a plati pentru tot raul facut in vietile anterioare, prin arderea acestuia pe altarul karmei. Dar e absurd, cum sa platesc pentru ceva de care nu-mi amintesc? Care e finalitatea acestui act? Pentru ca sufletul sa fie desavarsit trebuie sa cunoasca raul pe care l-a facut si sa-i cunoasca consecintele pentru a putea fugi de el. Mai vezi pe la televizor sau mai citesti prin reviste ca o fatuca de 12 ani din nu stiu ce sat din India isi aminteste lucruri pe care nu le-a vazut in viata ei si vorbeste in spaniola, desi nu a auzit niciodata vreun cuvant din aceasta limba. Dar si altii vad ingeri, il mai vad si pe Mantuitorul, mai au flash-uri din viitor, si nu ma refer la oameni induhovniciti precum marii asceti, ci la mireni cu pacate ca tot omul :). In ambele situatii este vorba de inselare draceasca. Diavolii pot vorbi in orice limba vor ei. Teoria reincarnarii mai postuleaza si faptul ca sufletul poate lua orice infatisare vrea el (pisica, cal, vierme). Ti se pare ca vreun animal da dovada de prea multa pricepere, dar o intelegere comparabila cu a omului? (Sa-i spui unui caine sa latre de 7 ori si el sa execute). Nu. Cainele nici macar nu are constiinta unui inceput si al vreunui sfarsit. Animalele nu au ratiune, deci nu se fac vinovate de niciun pacat si de nicio fapta buna. Poate ai vizionat pe Discovery un documentar in care un caine isi salveaza stapanul de la moarte, conducandu-i pe salvatori la cabanuta din adancul padurii; poti, in acest caz, sa te gandesti ca un inger l-a salvat (e scris si in Biblie ceva cu un magar).

Daca manifesti o atractie pentru misticism, ocultism (pentru ca reincarnarea imediat te duce cu gandul la budism, o religie plina de ocultisme) poti ca energia pe care ai folosi-o pentru a cunoaste o lume plina de eresuri si ilogica, chiar si in principiile fundamentale - pilonii de rezistenta ai doctrinei ei, sa o folosesti pentru a-l cunoaste mai bine pe Dumnezeu, citindu-i pe Sfintii parinti, minunile savarsite de sfintii nostrii (si viata acestora), articolele de pe site etc.

Last edited by Laur28; 11.06.2010 at 09:18:49.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.06.2010, 09:23:30
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Mintea noastra, denaturata de pacat, nu mai poate crede cum Dumnezeu aduce la existenta ceva ce nu exista.

"Din nimic" a facut El toate si tot "din nimic" creaza Domnul sufletele.
Iar daca ele vin "din nimic", cum ar putea sa stie ceva despre ele insele, mai inainte de a se zamisli ?!
Abia in clipa zamislirii sufletele ajung la existenta, putand fi capabile sa simta, caci ceva ce nu exista nu poate simti.

Sa nu batem capul prea mult cu lucruri care nu stiu cat de folositoare ne sunt.
"Cauta si vei afla" este un cuvant bun, insa e nevoie si de credinta si de incredere in Cuvantul lui Dumnezeu.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.06.2010, 09:35:41
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Umilul !!

Intradevar prea multe griji pentru unele lucruri care nu stiu cat de folositoare ne sunt. Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
sufletele copiilor avortati christie Pocainta 62 21.11.2013 18:22:48
Aducerea de pamint dupa mormintul celor dragi dinel marian Intrebari utilizatori 6 31.05.2012 19:17:08
Sufletele dupa moarte silverstar Generalitati 112 24.03.2012 09:47:27
Cum poti ajuta sufletele ratacite? Adelinne Generalitati 10 06.05.2009 23:18:20
ortodocsii baricadati sub pamint cozia Stiri, actualitati, anunturi 0 01.04.2008 22:11:31