Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.04.2010, 08:25:48
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Pai cum sa poata fi intelegere intre cele doua biserici cand mirenii amandurora sunt derutati?

Ba catolicii sunt eretici, ba nu sunt. Ba diferentele de doctrina sunt ireconciliabil de mari, ba sunt biserici surori. Ba apropierea bisericilor una de alta e un lucru bun, ba e ecumenism. Papa ba e antihrist, ba e un fel de patriarh. Hotarati-va, fratilor.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.04.2010, 11:15:22
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Tu crezi ca pentru adaosul Filioqve catolicii nu se vor mantui?Tu crezi ca pentru ca Papa este liderul Bisericii Catolice si crede in extraterestri nu se va mantui?Tu crezi ca daca isi fac crucea altfel nu se vor mantui?E absurd.Papalitatea nu mai vrea de mult timp sa conduca ortodoxia,suntem in sec 21 iar mesajul Urbi et orbi si rugaciunile care le fac pentru noi sunt mai mult decat binevoitoare si cu un mesaj clar:iubirea,fratia.Noi facem rugaciuni pentru catolici?Sau ii atacam?

Parerea mea ca dorinta suprematiei papale a existat mereu si va exista... "lupul isi schimba parul dar naravul BA!"

Dar nu are rost sa ne contrazicem, ai fost tu si ai discutat cu papa de ti-a zis ca nu vrea sa fie sef suprem?! Eu nu l-am intrebat dar cum am spus parerea mea! Si referitor la rugaciuni dragule Sfintii Parinti avertizeaza sa nu ne rugam cu cei de alte credinte!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.04.2010, 21:15:58
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Parerea mea ca dorinta suprematiei papale a existat mereu si va exista... "lupul isi schimba parul dar naravul BA!"

Dar nu are rost sa ne contrazicem, ai fost tu si ai discutat cu papa de ti-a zis ca nu vrea sa fie sef suprem?! Eu nu l-am intrebat dar cum am spus parerea mea! Si referitor la rugaciuni dragule Sfintii Parinti avertizeaza sa nu ne rugam cu cei de alte credinte!

De ce?E mai important ce zice Sf.Parinti(eu apreciez pe Sf.Parinti dar cu privire la rugaciunea catre altii de alta religie nu sunt de acord) decat ce spune Mantuitorul,decat ce ne indeamna El,decat ce simtim noi?Si mai ales ca Biserica Catolica nu e secta si are foarte multe elemente asemanatoare cu noi.Si mai cred totodata ca noi trebuia sa fim UNA SI ACEEASI,ca nu trebuia sa ne destramam si in 2 categorii.
Nu imi plac deloc aceste idei cum ca daca Sf.Parinte x a zis sa ne aruncam in mare,noi trebuie sa ne aruncam in mare.(am dat un exemplu)si asta nu inseamna ca nu ii apreciez pe Sf.Parintri,repet,am o mare pretuire pentru ei si pentru ceea ce au facut.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.04.2010, 17:37:35
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Pai cum sa poata fi intelegere intre cele doua biserici cand mirenii amandurora sunt derutati?

Ba catolicii sunt eretici, ba nu sunt. Ba diferentele de doctrina sunt ireconciliabil de mari, ba sunt biserici surori. Ba apropierea bisericilor una de alta e un lucru bun, ba e ecumenism. Papa ba e antihrist, ba e un fel de patriarh. Hotarati-va, fratilor.

Am ajuns sa ne credem ''cei mai drepti,cei mai puternici,cei mai adevarati'' dar defapt ne aratam mandria,fala,ura fata de ceilalti si necunoasterea si sa nu uitam de lipsa intelepciunii.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.04.2010, 18:35:08
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Am ajuns sa ne credem ''cei mai drepti,cei mai puternici,cei mai adevarati'' dar defapt ne aratam mandria,fala,ura fata de ceilalti si necunoasterea si sa nu uitam de lipsa intelepciunii.
Eu cred ca BOR da dovada de multa INTELEPCIUNE.Sa ascultam de ierarhii Bisericii noastre si va fi bine.Eu nu cred ca cei care au pierit in accidentul aviatic de ieri, ortodocsi, catolici, evanghelisti nu au parte de mantuire.Sa reflectam cu luare aminte la toate cate ni se intampla zi de zi.Doamne ajuta !
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.04.2010, 22:05:32
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit Sa fim cu luare-aminte!

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
De ce?E mai important ce zice Sf.Parinti(eu apreciez pe Sf.Parinti dar cu privire la rugaciunea catre altii de alta religie nu sunt de acord) decat ce spune Mantuitorul,decat ce ne indeamna El,decat ce simtim noi?Si mai ales ca Biserica Catolica nu e secta si are foarte multe elemente asemanatoare cu noi.Si mai cred totodata ca noi trebuia sa fim UNA SI ACEEASI,ca nu trebuia sa ne destramam si in 2 categorii.
Nu imi plac deloc aceste idei cum ca daca Sf.Parinte x a zis sa ne aruncam in mare,noi trebuie sa ne aruncam in mare.(am dat un exemplu)si asta nu inseamna ca nu ii apreciez pe Sf.Parintri,repet,am o mare pretuire pentru ei si pentru ceea ce au facut.
1) Biserica catolica nu e secta, dar este eretica - pentru ca s-a desprins de biserica apostolica.

2) A avea elemente asemanatoare e una si a fi una e cu totul altceva. Ei au schimbat Crezul (marturisirea de credinta) si au adus lucruri inacceptabile. Ei L-au inlocuit pana si pe Domnul nostru Iisus Hristos cu un om.

3) Daca Sf. Parinte X zice sa ne aruncam in mare... pai, daca este sfant parinte si zice asa, atunci, da! Bine este pentru noi sa facem ce zice! Pentru ca, daca este sfant parinte si zice asta, inseamna ca are un motiv temeinic - altfel nu ne-ar zice!!!

4) Daca cu adevarat i-ai aprecia pe sfintii parinti, s-ar vedea. Si sa stii ca daca deschizi Biblia sau Sfanta Traditie (Sfanta Traditie = scrierile, invataturile sfintilor parinti), nu spui: Asta imi place, o accept, asta nu-mi place, nu pot s-o accept. Ca nu te uiti in reviste de moda, papusa! Aici nu merge asa, dupa cum ti se nazare. Nu au ajuns Sfintii Parinti sa fie "acceptati" sau "neacceptati" de tot cel ce deschide ochii pe lume. E problema ta ce parere ai... dar sa nu crezi cumva ca stai bine in parerea aceea!

5) Daca tii la mantuire, daca vrei sa nu te pierzi, fii cu luare aminte!
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.04.2010, 22:17:30
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Esti intr-o mare eroare si nu imi place deloc aerul asta de atotstiutor si de superior.

Doar pentru ca cer sa fim mai intelegatori si iubitori sa nu ne mai atacam unii pe altii nu o sa ma mantuiesc?Eu nu cred asta nici in ruptul capului.Nu este logic.Hristos ne-a zis sa ne iubim nu sa ne uram.
Nu uita,Sfintii Parinti nu sunt Dumnezeu totusi.
Eu cred ca tu esti unul dintre acei oameni care gandesc cam asa:e catolic,o sa arda in iad ,nu o sa se mantuiasca!musulman?Valeu,nu conteaza ce fapte a facut,chiar daca a facut bune,o sa arda in iad pentru ca e musulman.
Idee absurda,ilogica si banala.
Si chiar as vrea sa te vad prin absurd vorbim cand un Sf Parinte iti zice sa te arunci in Dunare tu te arunci.
Ne place sa spunem ca suntem cei mai drepti,corecti,cinstiti dar nu ne gandim ca numai Hristos are dreptul sa zica asa ceva,numai Mantuitorul va judeca si va decide care sunt cei mai drepti si care se mantuiesc nu oamenii,Sfintii sau preotii.
Si ''papusa'' mi se mare un cuvant deplasat,mai ales ca sunt de gen masculin si ca esti pe un forum crestin ortodox nevorbind cu vreun cunoscut.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.04.2010, 22:40:36
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit Ajuta-ne, Doamne!

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Esti intr-o mare eroare si nu imi place deloc aerul asta de atotstiutor si de superior.

Doar pentru ca cer sa fim mai intelegatori si iubitori sa nu ne mai atacam unii pe altii nu o sa ma mantuiesc?Eu nu cred asta nici in ruptul capului.Nu este logic.Hristos ne-a zis sa ne iubim nu sa ne uram.
Nu uita,Sfintii Parinti nu sunt Dumnezeu totusi.
Eu cred ca tu esti unul dintre acei oameni care gandesc cam asa:e catolic,o sa arda in iad ,nu o sa se mantuiasca!musulman?Valeu,nu conteaza ce fapte a facut,chiar daca a facut bune,o sa arda in iad pentru ca e musulman.
Idee absurda,ilogica si banala.
Si chiar as vrea sa te vad prin absurd vorbim cand un Sf Parinte iti zice sa te arunci in Dunare tu te arunci.
Ne place sa spunem ca suntem cei mai drepti,corecti,cinstiti dar nu ne gandim ca numai Hristos are dreptul sa zica asa ceva,numai Mantuitorul va judeca si va decide care sunt cei mai drepti si care se mantuiesc nu oamenii,Sfintii sau preotii.
Si ''papusa'' mi se mare un cuvant deplasat,mai ales ca sunt de gen masculin si ca esti pe un forum crestin ortodox nevorbind cu vreun cunoscut.
Daca as fi spus despre mine ca sunt cel mai bun crestin, da, as intelege reactia! Dar nu despre mine spun. Apelativul care te-a deranjat nu se referea la sex, ci la o atitudine - mai fara greutate, mai de suprafata, adica mai superficiala. Nu era o referire la sex. Dar, ma rog, fiecare cat poate.
Apoi, intr-adevar, nu stabilesc nici eu nici tu cine se mantuieste. Dar, mai citeste.
Intreaba daca vrei si vezi pe ce se bizuie credinta noastra si vei afla ca pe Sfanta Scriptura si pe Sfanta Traditie - pe care nu o stabilesc eu sau tu sau altii ca noi, ci au stabilit-o Sfinte Sinoade Ecumenice, de-a lungul timpului. Sfanta Scriptura si Sfanta Traditie sunt cele de capatai - iar noi nu putem face selectie ce anume acceptam si ce anume dam deoparte, ca nu mai e shic, nu mai e trendy sau mai stiu eu cum!
In alta ordine de idei, ai idee cati crestini ortodocsi si-au dat viata (la propriu) pentru a nu ne amesteca cu catolicii, care sunt eretici? Sau crezi ca Stefan cel Mare, Brancoveanu, Mihai Viteazul si altii ca ei, au aparat Ortodoxia contra musulmanilor doar asa, ca sa se afle in treaba? Crezi ca daca ne-am fi putut mantui ca si musulmani, mai era nevoie de atata varsare de sange? Sau te consideri cumva mataluta mai bun crestin decat au fost acei domnitori si mai bun crestin si mai milostiv si mai bine vazator decat cei care si-au dat viata lor pentru Sfanta noastra Ortodoxie?
Dar, hai sa ne aflam in treaba! Hai sa vine neica cucu sa-i mantuiasca pe musulmani, ca el e mai milostiv decat sfintii parinti si decat toti! Ce stia bietul sfantul Nicolae sau bietul Marcu al Efesului? Niste amarati, nu? pe langa muntele de intelepciune si de bunatate si de inima larga, care vrea sa-i mantuie el pe toti, aici, pe forum...
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.04.2010, 22:47:44
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Sfantul Arsenie Boca picteaza in Biserica din Draganescu pe Sfantul Fracis de Assisi langa Sfantul Serafim de Sarov .

Multi se smintesc, dar intelesul este altul.

Nu stiu daca am mai povestit, dar cu riscul sa ma repet, am sa mai povestesc odata , pt ca mie imi place f mult intelesul.


Era o femeie catolica bogata care avea mare evlavie spre Sfantul Fracis de Assisi (Sf. catolic), si se ruga mult ce sa faca sa se mantuiasca. Dupa post si rugaciune, ii apare in vis, Sf. Francis insotit de un batranel si ii zice: ”daca vrei sa te mantuieste, urmeaza-l pe Parintele acesta”.
Dupa ce se trezeste , descopera dupa ceva timp , recunoscandu-l in iconita muncitorilor ei, pe batranelul acela, iar el era Sfantul Serafim de Sarov. Femeia a trecut la ortodoxie in momentul acela si a slavit pe Dumnezeu.

Vedeti cum Sf. Assisi a marturisit Ortodoxia, caci dupa moarte s-a facut marturisitor al Ortodoxiei, si Bisericii lui Hristos, marturisitor al Adevarului.


De altfel, in picturile Sfantului Arsenie Boca sunt atatea mesaje ascunse, incat te minunezi cand afli, dar pt o minte pusa doar pe judecat , o sminteste.
Tot Parintele zicea ca ecumenismul este panerezia secolului nostru in care multi se vor pierde.



Aveti un Izvor de Apa Vie, Biserica lui Hristos, Ortodoxia, luati si beti din ea, pana va veti astampara setea de Dumnezeu. Iar de restul , poarta de grija Dumnezeu. Iar tainele Lui, nu vom putea noi a le cuprinde si a le stii.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.04.2010, 10:15:28
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit Frumoasa istorisire!

Citat:
În prealabil postat de podolski_2 Vezi mesajul
Sfantul Arsenie Boca picteaza in Biserica din Draganescu pe Sfantul Fracis de Assisi langa Sfantul Serafim de Sarov .

Multi se smintesc, dar intelesul este altul.

Nu stiu daca am mai povestit, dar cu riscul sa ma repet, am sa mai povestesc odata , pt ca mie imi place f mult intelesul.


Era o femeie catolica bogata care avea mare evlavie spre Sfantul Fracis de Assisi (Sf. catolic), si se ruga mult ce sa faca sa se mantuiasca. Dupa post si rugaciune, ii apare in vis, Sf. Francis insotit de un batranel si ii zice: ”daca vrei sa te mantuieste, urmeaza-l pe Parintele acesta”.
Dupa ce se trezeste , descopera dupa ceva timp , recunoscandu-l in iconita muncitorilor ei, pe batranelul acela, iar el era Sfantul Serafim de Sarov. Femeia a trecut la ortodoxie in momentul acela si a slavit pe Dumnezeu.

Vedeti cum Sf. Assisi a marturisit Ortodoxia, caci dupa moarte s-a facut marturisitor al Ortodoxiei, si Bisericii lui Hristos, marturisitor al Adevarului.


De altfel, in picturile Sfantului Arsenie Boca sunt atatea mesaje ascunse, incat te minunezi cand afli, dar pt o minte pusa doar pe judecat , o sminteste.
Tot Parintele zicea ca ecumenismul este panerezia secolului nostru in care multi se vor pierde.



Aveti un Izvor de Apa Vie, Biserica lui Hristos, Ortodoxia, luati si beti din ea, pana va veti astampara setea de Dumnezeu. Iar de restul , poarta de grija Dumnezeu. Iar tainele Lui, nu vom putea noi a le cuprinde si a le stii.
Frumoasa istorisirea, nu o stiam! Ma bucur sa mai aflu cate ceva. Intr-adevar, auzisem discutii legate despre prezenta unui sfant catolic, pictat de parintele Arsenie, dar nu stiam explicatia. Acum, ca sa zic asa, m-am impacat! Este intr-adevar minunat!
Si ma bucur si pentru frumusetea postarii in intregime.
Intr-adevar, intreaga pictura a parintelui Arsenie este plina de intelesuri, de simboluri - pentru ca tot ce ne-a lasat este insuflat de Duhul Sfant. Din pacate, unii isi astupa urechile cu incrancenare.
Multumesc pentru bucuria pe care mi-ai daruit-o si mie (si in mod sigur si altora)!
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sufletul in crestinism Petru Ianovici Intrebari utilizatori 44 18.10.2016 15:43:21
Falsul crestinism Vasile40 Generalitati 33 17.10.2016 11:24:02
Nationalism si crestinism Daniel777 Generalitati 46 22.09.2013 21:25:51
Umanism si crestinism catalin2 Despre Biserica Ortodoxa in general 13 07.08.2011 17:01:54