Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.10.2010, 12:46:34
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Draga Fani71,
o sa incerc sa-ti dau o idee, cam neortodoxa, dar cine stie poate le starnesti
interesul si atunci incet, incet vei reusi mai multe. Spui ca ei te intreaba "de
ce ati venit la scoala??" Propunele un test: ei sa-ti spuna ce lucruri folositoare
ar fi facut daca ar fi avut libere acele ore si tu sa le spui ce ar putea castiga
daca ar fi atenti si ar asculta cu interes si daca ar pune in practica cele ce le
vei spune la orele de religie. Prin asta vezi ce valori au ei si ce valori ar trebui
sa aibe. Conteaza enorm setul de valori la care se raporteaza un om si daca ii
faci sa inteleaga care sunt acele valori care ridica omul si sa respinga pe cele
care coboara pe om, cred ca poti fi multumita chiar daca nu vei reusi si sa-i
aduci la credinta. E greu de lucrat in ziua de azi cu elevii, stiu acest lucru,
fiul meu se plange in fiecare zi ca nu mai exista respect in scoala si ca el, ca
profesor, e pus la punct de un tzanc obraznic si n-are ce-i face.
Nu stiu, o fi buna, n-o fi buna, atat m-a dus mintea. Poate altii au o idee
mai buna.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Multumesc. Da, o sa incerc si asta. Cred insa ca o sa raspund ca alaltaieri (raspuns la alta intrebare), 'am merge la curve' (scuze), Sau, mai simplu: am dormi. Sau tot ca ieri o sa se faca ca nu aud si o sa continuie sa vorbeasca intre ei despre fotbal.

In momentul de fata pur si simplu isi bat joc de orice, din principiu, asa ca singura solutie este sa ii fac sa pastreze un minim de decenta de frica: sa le fac raport scris si sa le dau note proaste.

Si in rest, sa le dau lucrari scrise de fiecare data si daca nu le fac, au note proaste.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Filme Crestine adyy17 Generalitati 21 18.02.2024 19:30:16
Curs pictura icoane andrei_im Pictura si Sculptura Bisericeasca 29 02.07.2014 20:12:37
Anunt curs de pictura icoane pe lemn bizantinicons Stiri, actualitati, anunturi 4 19.11.2013 23:05:16
Curs de pictura - icoane andrei_im Pictura si Sculptura Bisericeasca 4 26.02.2010 14:09:02
Curs operare PC pentru persoanele cu handicap fizic(Iasi) E_my Stiri, actualitati, anunturi 0 18.02.2009 13:01:09