Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.08.2011, 00:32:12
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Nici un fir de par al unui "eretic" nu trebuia sa cada.

Dogma, daca e gresita, poate fi, si trebuie ucisa. Insa NU cu sustinatori cu tot. Si evident, doar cu armele spiritului. Daca javrele din spatele bolnavei regalitati Valois a r fi avut creier, umpleau orasele si cartierele hughenote cu prelati si preoti cu talent de la Sfantul Duh. In dezbateri publice, in care nu ar fi curs sange, ci doar sudoare si ar fi erupt ceva flatulente, de emotia combaterii, s-ar fi luptat doua conceptii. Daca erau baieti destepti, ar fi ridicat cu inca un grad "caldura" emotionala a luptei: ar fi recurs la ironii, mai mult sau mai putin subtile. Niste "manelisti" mistocari, din cartierele marginase ale Romaniei 2011, din aceia care ataca orice, de la mici pasiuni pe care nu le inteleg la crezuri sfinte, ar fi fost suficienti. "Ba, cum e cu "De servo arbitrio", ma Martin, du Dummer?! Adica ai facut arbitrul de la Bayern Munchen servitorul tau, ma?! Ai valoare, sa traiasca Caty Bora a ta, ma?!" Acestea sunt SINGURELE arme ingaduite: cele spirituale (eruditia si duhul), si/sau cele emotionale (ironia si atacul psihologic). Atat.
Oarecum off-topic, ca sa se vada cat de deplasata si penibila a fost violenta inter si chiar intraconfesionala: eu, pe acest forum, il am ca "adversar" frecvent pe dl. AlinB. Il stimez pentru inteligenta domniei sale, uneori stilul sau acid e ca otetul in salata orientala, dar nu ii aprob ideile, mai ales pe teren confesional sau privind medicina homeopata, si i le combat cat pot si eu, dimpreuna cu spiritul sau aspru oarecum-in-mod-gratuit. Ca sa parafrazez ce a zis fratele nostru protestant: daca traiam pe vremea lui Hmelnitki, nici vorba de ironii intre mine si durul nostru coleg clujean, nici chiar spectrul unei banari pe un forum religios: direct la violenta si moarte. Sincer, eu nu as putea sa ma gandesc macar la violenta fizica contra cuiva, indiferent de gradul diferentei sau chiar antipatiei dintre crezurile, stilurile si atitudinile noastre. Desigur, inante sa imi amintiti, cu masonii si vrajitorii e altceva. :P ...doar sunt cunoscut ca unul din ceea ce unii frati ortodocsi si NP au denumit "grupul de initiativa inchizitia"...ca sa mai destindem atmosfera. Si Calvin a ars vrajitoare...si bine le-a facut. Oricat va da rau la lingurica stilul si ideile mele, ele sunt apa de ploaie in comparatie cu raul, inclusiv fizic, pe care vi/ni-l poate face o vrajitoare/un mason "inalt" initiat...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.08.2011, 00:40:27
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Un alt masacru in care protestantii au fost ucisi de baietii conspiratiei, in numele

oarbelor monarhii absolute de atunci, a fost masacrarea valdenzilor. Dar despre aceasta, si cu argumentele mele si ale altora mult mai tari ca mine, asupra a ceea ce a fost de fapt istoria Reformei si mai ales a Contrareformei, altadata.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.08.2011, 13:11:39
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Da, ortodocsi precum haidamacii lui Hmelnitki si altii au ucis catolici, inclusiv mireni, monahi si monahii, atat romano-catolici, cat si uniati. Cu cruzime, si da, s-a devastat, incendiat si violat si atunci. Sfantul Iosafat e cel mai cunoscut dintr martirii Uniei. Ortodocsi instigati de agitatorul bosniac visarion sarai au alungat, uneori in violenta, si cu incendierile si maltratarile "de rigoare", preoti si credinciosi greco-catolici. Da, in anii '40 ai secolului trecut, pretinsi catolici, aka ustasii, au macelarit sarbi ortodocsi cu miile, cu familii cu tot. Probabil credeau, in mintile lor fanatizate, ale barbarei rase sclavine care a substituit pe blanzii iliri, ca asa fac un bine, eliminand fizic pe schismaticii aia (si sarbii, si croatii, erau si inca sunt, niste monumente de fanatism etnic si religios).
Asta e din seria ne ridicam impotriva subiectivismului, dar numai cel impotriva BC, cel catolic e chiar recomandat.
Nu ati observat la celalalt topic in care s-a scris cate ceva despre istoria BOR ca ceea ce stiti sau stiu unii greco-catolici e eronat si de multe ori e chiar invers? Pentru ca informatiile le luati din surse anti-ortodoxe evident partinitoare, in general greco-catolice.
In cazul cuviosului Visarion Sarai unde ati citit dvs. ca erau maltratati preoti si credinciosi greco-catolici? Cand scrie clar, ca din cauza ca au ascultat cuvintele lui si nu mai mergeau la bisericile uniate erau persecutati preoti si credinciosi ortodocsi. Despre viata sfantului: http://www.crestinortodox.ro/sarbato...rai-73035.html
Chiar sfantul a fost intemnitat si a murit probabil intr-o inchisoare pentru ca propovaduia dreapta credinta, doar pentru asta. Si numele sau de mirean era Nicolae, se pare ca era un roman din Bosnia, un vlah.

Nici chiar in timpul altui sfant, Sofronie, nu a fost vreo varsare de sange sau persecutie, pana acum nu am mai auzit de o revolta in care nu s-a facut vreo varsare de sange sau ranire. In schib poate ati auzit ca in Transilvania ii praznuim pe cei ce au fost prigoniti pentru ca au facut memorii sau s-au opus uniatiei, avem sarabtoarea lor cu rosu in calendar.
Despre revolta din Ucraina nu stiu prea multe, din ce imi amintesc am mai scris despre ea pe forum, nu mai stau sa caut. Nu stiu daca era o revolta impotriva stapanirii poloneze, ca pe sursele dvs. nu ma pot baza. Oricum, ortodocsii ucrainieni ar fi trebuit sa accepte linistiti sa fie catolicizati dupa ce Polonia catolcia a ajuns la conducerea acelei regiuni. Nici ai nostrii nu au acceptat, dar nu au facut si varsare de sange.

In timp ce spuneti ca ortodocsii au facut niste lucruri unele imaginare, in schimb la ce au facut catolicii in Croatia e vorba doar de pretinsi catolici. Printre acestia au fost preoti, calugari catolici si chiar episcopi (ultimii au contribuit la convertirea ortodocsilor la catolicism).
Conducatorul Croatiei a devenit un fanatic croat acuzat de crima in Franta pentru ca asasinase pe un conducator sarb. Acesta a fost primit in cateva randuri chiar de papa, iar conducatorii ustasi se pare ca au fost ajutati de oameni din Vatican sa fuga in alte tari, de obicei America de Sud.
E adevarat ca rusii comunisti de exemplu au facut o gramada de crime, dar acestia nu aveau vreo treaba cu religia sau ortodoxia, ba chiar au prigonit si BO Rusa.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.08.2011, 13:13:32
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Dogma, daca e gresita, poate fi, si trebuie ucisa. Insa NU cu sustinatori cu tot. Si evident, doar cu armele spiritului.
Asta e total adevarat, dar in acea vreme chiar BC avea o parere opusa, de aceea s-a infiintat inchizitia si Vaticanul avea in lege pedeapsa cu moartea pentru eretici.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.08.2011, 16:34:35
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Și uite-așa, din cercetătile istorice obiective redate de Scoțianul și de Catalin am aflat că:
-numărul calviniștilor morți și mutilați de catolici într-o singură noapte este următorul: 500 000
-numărul catolicilor omorâți de ortodocși de-a lungul timpului este următorul: zero.

Așa se scrie istoria.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.08.2011, 17:23:18
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Și uite-așa, din cercetătile istorice obiective redate de Scoțianul și de Catalin am aflat că:
-numărul calviniștilor morți și mutilați de catolici într-o singură noapte este următorul: 500 000
-numărul catolicilor omorâți de ortodocși de-a lungul timpului este următorul: zero.

Așa se scrie istoria.
Am deplina incredere in capacitatea BC de a numara corect victimele care ii apasa constiinta si care ii vor sta in fata in Ziua Judecatii.Mizez un penny gaurit pe succesul acestui demers.Asa s-a scris istoria.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 24.08.2011, 17:49:47
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Și uite-așa, din cercetătile istorice obiective redate de Scoțianul și de Catalin am aflat că:
-numărul calviniștilor morți și mutilați de catolici într-o singură noapte este următorul: 500 000
-numărul catolicilor omorâți de ortodocși de-a lungul timpului este următorul: zero.

Așa se scrie istoria.
Cred că ai pierdut câte un zero la fiecare număr!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #28  
Vechi 24.08.2011, 19:18:48
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Și uite-așa, din cercetătile istorice obiective redate de Scoțianul și de Catalin am aflat că:
-numărul calviniștilor morți și mutilați de catolici într-o singură noapte este următorul: 500 000
-numărul catolicilor omorâți de ortodocși de-a lungul timpului este următorul: zero.
Parisul era unul dintre cele mai aglomerate orase in sec.XVI, dar chiar si asa, avea in jur de 400.000 loc. in 1550, deci e clar ca a fost o scapare neintentionata, hai sa nu mai fim carcotasi :)
p.s nimeni nu se compara cu BC cand vine vorba de "scrisul istoriei", faptele vorbesc de la sine.

Last edited by ioanna; 24.08.2011 at 19:28:32.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 24.08.2011, 19:46:18
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Motto: ,,Unii, ca sa dobandeasca o inviere mai buna, n-au vrut sa primeasca izbavirea care li se dadea, si au fost chinuiti. Altii au suferit batjocuri, batai, lanturi si inchisoare; au fost ucisi cu pietre, taiati in doua cu ferastraul, chinuiti; au murit ucisi de sabie"(Evrei 11:35-37)

Inainte ca magazinele de optica sa-si creasca simtitor cifra afacerilor as dori,scurt si la obiect,sa fac urmatorele precizari de final:articolul este scris de un crestin ortodox.Numele autorului este Adrian Popovici,care este,printre altele, si consilier cultural al Parohiei "Nasterea Maicii Domnului" din Suceava.Deci articolul nu este scris de un protestant.Daca postam unul cu opinii protestante deja curgea sange pe topicul acesta.La modul virtual bineinteles.

Fragmentul postat este ultima parte dintr-un articol mai amplu numit ,,Portrete in epoca:Noaptea Sfantului Bartolomeu".Numarul victimelor,dupa cum este scris in articolul citat,este de 30.000 in Paris in noaptea respectiva si 500.000 pe intreg teritoriul Frantei.Un citat se da in intregime si in mod absolut stupefiant,desi am pus ghilimele,nimeni nu m-a intrebat sursa.Wikipedia da ca numar 30.000 iar Enciclopedia Catolica spune ca de fapt au murit doar 786.History.com da ca numar 3000 in Paris si 70.000 in toata Franta.Faceti ce calcule sau medii macabre doriti in continuare.

Tinand cont de faptul ca au fost taiati in bucati,spintecati,decapitati,mutilati cu tortele,aruncati in Sena sau in gropi comune nemarcate,banuiesc ca va exista mereu un indice al erorii.Si cu asta am incheiat,no matter what,orice interventie pe acest topic,a carui singura finalitate este usor de intuit.Ca sa faceti calculele mai usor va las o pictura a lui Eduard Debat-Ponsan intitulata ,,One mourning outside the gates of the Louvre".O puteti admira pe Catherina privind cadvarele pe care si le-a dorit atat de mult.Pana la urma,daca numar bine mortii din tablou nici macar 786 nu sunt.Am rezolvat si problema asta.

Acum sper ca toata lumea este multumita.As mai remarca faptul ca acest articol a fost postat la sectiunea ,,secte si culte". Admirabil, va multumesc. Cu bine.

Last edited by Scotland The Brave; 24.08.2011 at 19:59:54.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 24.08.2011, 20:14:21
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Și uite-așa, din cercetătile istorice obiective redate de Scoțianul și de Catalin am aflat că:
-numărul calviniștilor morți și mutilați de catolici într-o singură noapte este următorul: 500 000
-numărul catolicilor omorâți de ortodocși de-a lungul timpului este următorul: zero.

Așa se scrie istoria.
Eu nu am spus nimic de numarul calvinistilor omorati de catolici, nici nu prea ma intereseaza. Din ce am citit au fost intre 50.000 de mii si 70.000 in toata Franta si se ia in considerare in unele parti si ceea ce s-a intamplat timp de o luna.
In legatura cu catolicii omorati de ortodocsi, daca un roman prin Italia sau Spania omoara un catolic nu inseamna ca a fost pe criterii religioase. Asadar aici e vorba doar de prigonire pe criterii religioase.
Pentru ca de exemplu au fost omorati latinii din Constantinopol dar nu din cauza religiei. BRU a fost desfiintata de comunisti si episcopii bagati in inchisoare, dar comunistii nu aveau treaba cu ortodoxia si nu criteriul religios a fost la baza.
Asadar daca vrem sa fim corecti raman doar cazurile de prigonire din cauza religiei.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noaptea de Anul Nou parinteleiacob Spiritualitatea ortodoxa 15 03.01.2013 10:51:19
Cuvantarea PF Bartolomeu patriarhul ecumenic la sedinta Sfantului Sinod al BOR mihailt Generalitati 1 28.10.2010 23:47:48
Noaptea de Înviere Carmen FUNIERU Diverse Sarbatori 3 05.04.2010 15:40:34
Noaptea strigoilor... silverstar Generalitati 15 17.02.2010 17:24:50
In noaptea de Craciun C.tin Intamplari adevarate 5 02.01.2009 22:15:28