Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.07.2013, 21:10:26
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit “Sa-i speriem de mici!”

“Sa-i speriem de mici!” TEROAREA STATULUI POLITIENESC ASUPRA ELEVILOR DE LA LICEUL “DIMITRIE BOLINTINEANU”. Grave confuzii, manipulari si contradictii intre Parchet si Politie

SUNT MARTURII CA UNII ELEVI, INCLUSIV FETE, AU FOST PERCHEZITIONATI SI DEZBRACATI LUNI, PANA LA LENJERIE INTIMA, IN FATA COLEGILOR!

Perchezitionarea martorilor, cu atat mai mult fara mandat de la judecator – un abuz grav!

100 de copii care au iesit de la ultima proba de Bac au fost retinuti abuziv in sali de clasa, urmand sa fie IMBARCATI IN AUTOBUZE si dusi la Politie cu mandate de aducere… negate ulterior de Parchet.

250 de elevi (TOTI elevii participanti la examen) sunt citati la audieri pentru anchetarea mitei de la Bacalaureat, intr-o operatiune de tip “show” si “soc”, al carei scop pare a fi mai degraba intimidarea generala si compromiterea sistemului national de educatie.

http://www.youtube.com/watch?v=B-LX2l5cvdQ
Vicepreședintele PNL, Sorin Frunzăverde, consideră că ceea ce se întâmplă în prezent la examenul de Bacalaureat dovedește că, în România, statul polițienesc nu a dispărut.

”Acest lucru arată clar că statul polițienesc nu a dispărut. Este o dovadă că încă există. Din nefericire, USL, care are aproape 70% în Parlamentul României, în această sesiune parlamentară nu a fost în stare să dizolve mecanismul statului polițienesc, iar acest lucru se răsfrânge asupra copiilor noștri’, a declarat, vineri, pentru AGERPRES, Sorin Frunzăverde.

În opinia sa, acest lucru îi traumatizează pe copii, dar și toată societatea românească. Potrivit vicepreședintelui PNL, societatea românească este blocată din punct de vedere antreprenorial, tot din cauza faptului că statul polițienesc există încă.

‘Aceasta este și principala explicație pentru care trăim prost și pentru care România nu produce nimic. Paradoxal, în România, mai mult controlăm decât producem și, repet, trăim prost’, a subliniat Frunzăverde. [COLOR=#808000][de parca masoneria, din care face parte, nu sustine tocmai masurile de control si supraveghere, de tip politienesc, n.n.]

Vicepreședintele PNL afirmă că USL va trebui să ia măsuri imediate, în toamnă, împotriva statului polițienesc, care nu poate fi dizolvat decât legislativ, acesta fiind atributul Parlamentului. AGERPRES/(AS – Paula Neamțu)
Ecaterina Andronescu, fost ministru al Educației, s-a arătat „șocată și înspăimantată” de modul cum au fost tratați elevii de la Liceul „Dimitrie Bolintineanu”. În cele din urmă, polițiștii au renunțat, vineri, să îi mai ducă pe elevi la audieri.
Sunt șocată și înspăimantată. Cine și în ce vrea să transforme școala românească? Sunt de acord că nimeni nu poate opri ancheta, dar copiii sunt doar victimele acestor derapaje”, a declarat, la Digi24, Ecaterina Andronescu.

„Orice cetățean român are dreptul să fie asistat de avocat. Eu nu cred că putem să ne batem joc de școala românească și de copiii acestei țări”, a mai spus fostul ministru al Educației.
[...]

Mediafax: UPDATE – Elevă: La descinderi am fost percheziționați și în lenjeria intimă
Una dintre elevele audiate, vineri, la Poliția Capitalei a declarat, la ieșirea din instituție, că în ziua descinderilor la Liceul “Bolintineanu”, elevii au fost puși să se dezbrace, chiar dacă de față erau atât femei, cât și bărbați, fiind percheziționați corporal inclusiv în lenjeria intimă.

Eleva a povestit că echipele de polițiști și procurori au așteptat mai întâi ca cei care au susținut proba scrisă la Limba română să iasă din sală, după care aceștia au fost duși în camere goale, unde au fost percheziționați.

“S-au uitat în sutiene și în chiloți, chiar dacă erau și bărbați de față. Colegii mei care purtau șosete au fost obligați să-și scoată inclusiv ciorapii”, a mai spus eleva, care s-a recomandat cu numele Raluca.

Complet plus video aici: http://www.razbointrucuvant.ro/recom...ri/#more-61101

Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.07.2013, 21:15:55
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

... când, de fapt, la bac nici nu se dă mită.
Pentru amatorii de știri și din surse care nu-s favorabile puterii, aici.

P.S. Ceea ce observ, și nu numai în cazul ăsta, este o încercare de discreditare a procurorilor (la fel ca anul trecut, când anchetau fraudarea votării). Puterea actuală luptă cu toate forțele (și acum chiar le are) ca să îngenuncheze Justiția.
Câtă încredere putem avea în mărturiile celor prinși cu mâța-n sac?

Last edited by N.Priceputu; 10.07.2013 at 08:18:38.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.07.2013, 01:27:21
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

În ultimele zile, atât cât m-am uitat la TV prin vecini, am văzut cea mai mare încărcătură de uniforme polițienești pe secundă la pătrat din ultimii ani.
Stat polițienesc? Nu. Bâlci carpatin al deșertăciunii. În care rolul de bufon amar a revenit acum polițiștilor.
Vai de copiii copiilor noștri, mă repet.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.07.2013, 01:54:06
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Vai de copiii copiilor noștri, mă repet.
Da, Cezar, ai dreptate! Daca s-a ajuns sa se dea spaga si la BAC, atunci e de rau! Halal educatie dam copiilor nostri, urmasilor nostri, care vor mosteni tara aceasta.
In loc sa ne scandalizeze controlul din scoli, mai bine ne-am scandaliza de morala scazuta sub toate aspectele. Nu mai exista respect fata de nimic!
Parinti, in ce fel va educati copiii?
Profesori, in ce fel va educati elevii?
Situatia e de plans! Coruptie inoculata inca din liceu!
Rusine atat profesorilor spagari, cat si parintilor iresponsabili.
Rusine si guvernantilor, care aloca atat de putini bani invatamantului, incat s-a ajuns la acceptarea de catre cadrele didactice a spagii in scoli.
Ma gandesc ca nici cadrele didactice si nici parintii acestor copii nu merg la biserica duminica, pentru a afla care sunt adevaratele valori, catre care ar trebui sa aspire.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.07.2013, 02:10:48
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Aici nu e vorba de spaga ptr. Bac, ci de felul in care au reactionat politistii. Nu au voie sa controleze fara mandat. Spaga ptr. Bac nu este o noutate.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.07.2013, 03:00:42
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Aici nu e vorba de spaga ptr. Bac, ci de felul in care au reactionat politistii. Nu au voie sa controleze fara mandat. Spaga ptr. Bac nu este o noutate.
Azi am urmarit toate comentariile si.... politistii au avut mandat. La fel a spus si Ministrul de Interne.
Daca spaga la BAC nu e noutate, nu inteleg reactia celor, care nu accepta interventia politiei. Oare nu trebuie pedepsita spaga?!? Nu mai inteleg nimic!
Legislatia unei tari este buna, atunci cand nu o simti, daca nu o incalci.
Se pare ca noi vrem sa incalcam legile, dar nu ne place sa fim chestionati. Asta nu e anarhie? Se pare ca multi se simt bine in aceasta anarhie si nu doresc o schimbare. Se spune ca e rau, dar va fi si mai rau, daca nu ajungem sa "taiem in carne vie" pacatul spagii.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.07.2013, 08:15:47
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Sa-i speriem de mici

Aici sunt mai multe aspecte:

1. Daca procurorii au comis abuzuri sau au incalcat legea , exista autoritati competente care sa-i sanctioneze. Victor Ponta a gresit cand a iesit public si a criticat aceasta actiune! El trebuia doar atat sa faca: daca aveea informatii ca procurorii au comis abuzuri, trebuia sa sesizeze organele competente, dar nu trebuia sa se amestece in public in ancheta judiciara;

2. Atat profesorii care au primit spaga, cat si elevii care au dat spaga, trebuie sanctionati si pedepsiti conform legii. Ca metodele procurorilor poate au fost poate discutabile, ca toata aceasta actiune s-a facut sub forma circului mediatic, etc e adevarat, insa esenta lucrurilor: cine a incalcat legea (indiferent ca e profesor sau elev) trebuie sa plateasca!

3. Intreg sistemul de educatie din Romania este un dezastru, iar aceasta chestiune cu spaga la bac este doar "varful icebergu-lui", probleme fiind mult mai numeroase.

4. Nu inteleg de ce nu se adopta acel "bac diferentiat si profesional"" propus, care e o idee foarte buna:

-Daca elevul a terminat o scoala profesionala ori liceu industrial, sa dea bac-ul numai ca proba practica, strict in meseria in care s-a pregatit (nu inteleg de ce trebuie sa-i ceri unui strungar sau electrician sa cunoasca ecuatii de gradul 4 sau analiza literara amanuntita ori concepte filozofice). Cultura generala se face pana in clasa a opta, in timpul scolii obligatorii.

-Daca a terinat un profil real, atunci sa dea bac-ul numai la obiectele specifice: matematica, fizica, chimie, etc

-Daca a terminat un profil uman, atunci sa dea bac-ul la limba romana, istorie, geografie, filozofie, etc
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.07.2013, 08:20:39
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Pai procurorii basisti dovedesc ca suntem cumva intr-un fel de stat politienesc.
Vedeti acum contradictia? Eu am fost in Piata Universitatii nu pentru ca nu aveam ce manca, ci pentru ca imi simteam libertatea si demnitatea amenintata.
Va aduceti aminte insa ce ne spuneau unii duhovnici de pe la Petru Voda in acele momente?
Sa nu cumva sa iesim in strada sa protestam ca nu e bine sa ne luam de domnu' presedinte Basescu. Cum o fi asta? Protestezi impotriva cipurilor care la momentul de fata sunt un "pericol" imaginar, dar refuzi sa protestezi in chiar momentul in care se cere sa o faci, cand populatia e injosita de un presedinte cu apucaturi de securist si bezmetic.
Cati au protestat atunci cand procurorii anchetau pe oamenii care au "indraznit" sa voteze la referendum scotandu-i pana si din biserica duminica sa dea declaratii?
Nu l-am auzit atunci pe parintele Iustin sa zica ceva. Dansul era mai preocupat de cipul din pasaport decat de abuzurile care se petreceau atunci, in acel moment concret al vietii romanilor. Va mai aduceti aminte ca exista chiar si o scrisoare a parintelui Iustin in care ii spunea lui Base ca sa-l maguleasca ca el e urmasul lui Stefan cel Mare si a altor voievozi.
De asta nu ne mai ridicam ca popor, ca protestam impotriva unor prostii imaginare gen cipuri, vaccinuri, dar cand un tembel de presedinte injoseste si prosteste in fata romanii ii spunem ca e urmasul lui Mihai Viteazul.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.07.2013, 08:54:35
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Sa-i speriem de mici

Bun- v-am zis metodele procurorilor pot fi discutate, unele au fost exagerate (acele perchezitii in lenjeria intima a elevelor), nu trebuia acest circ mediatic, trebuiau metode mai subtile si mai eficiente (inclusiv la organizarea unui flagrant), insa esenta chestiunii este ca acei elevi care au dat spaga si profesorii care au luat spaga trebuie trasi la raspundere si sanctionati conform legii!

Acuma ca Basescu i-a pus pe procurori sa faca treaba asta foarte greu de demonstrat si nu vad ce legatura are Basescu in aceasta chestiune!

Sa nu intelegeti ca i iau in vreun fel apararea lui Traian Basescu: pentru marile hotii si jafuri patronate de el si gasca sa (dezastrul de calea ferata cat era ministru, vanzarea flotei, jaful practicat de cei din guvernul Boc, etc) ar trebui pus la zid si impuscat (bineinteles alaturi de toti cei care au furat si devalizat economia nationala dupa 1990)!

Iar daca ziceti ca Traian Basescu ar fi fost securist, i jigniti pe baietii generalului Iulian Vlad! Toti ofiterii si subofiterii din cadrul Departamentului Securitatii Statului de dupa 1964 era oameni foarte buni in munca de informatii, patrioti, care si-au servit tara si poporul pe "frontul invizibil"" al informatiilor, iar un individ corupt si pus pe capatuiala ca Traian Basescu nu aveea ce sa caute si nu ar fi fost nicioadata acceptat in cadrul DSS-ul!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.07.2013, 10:31:27
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Eu nu inteleg asta cu "cei mici sunt nevinovati". I-as baga la dare de mita, atat pe ei, cat si pe cei din comitetul de parinti, care - din ce-am auzit - au fost pregatiti din timp cu bani pentru "protocol".

De ce sa plateasca doar profesorii? Darea de mita nu e tot infractiune?
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare