Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.04.2014, 21:14:27
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit Infernul copiilor uitați

Ignorați de stat, abandonați prin spitale, sute de copii români au nevoie ajutor. Nu există nici bani pentru îngrijirea lor, nici căldură umană care să-i salveze de la traume ulterioare. Și, în timp ce mii de mame își doresc un bebeluș, România uită în pătuțuri de spital micuți sănătoși și nevinovați, care ar avea dreptul la o familie.

http://ortodoxiatinerilor.ro/documen...donati-spitale

sau pe site-ul oficial.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.04.2014, 23:28:02
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

A început de la un mesaj de la cineva de pe forum. ”Este un Centru unde sînt adăpostiți orfani cu handicap, ar fi bine să mergem acolo să le ducem fructe o dată pe zi.” E vorba de vreo 55 de copii abandonați sau care nu pot sta acasă din cauză că părinții nu-și permit să întrețină un copil sau mai mulți cu deficiențe fizice și mai ales psihice.

Am continuat cu niște mailuri trimise în special colegilor de serviciu. În timp acțiunea a luat amploare și o dată - de două ori pe lună le ducem ce au nevoie, în cantități considerabile. I-am și vizitat organizat, nu e simplu să-i vezi și să nu rămîi marcat. Sînt destui acolo care chiar nu au legătură cu realitatea...

Dacă vreți, puteți să contribuiți, mai ales cei din Timișoara. Altfel, vedeți că și aproape de voi acolo undeva trebuie să fie un astfel de Centru pentru minorii defavorizați și puteți să le duceți cîte ceva. Nu bani, ci fructe, hăinuțe, chiar jucării șamd. Sau măcar să mergeți la ei în vizită, pentru sărmanii copii chiar și atît contează enorm. Nu numai de sărbători (cu dulciuri), ci tot timpul anului, ei trebuie să mănînce zilnic, ”ca mine și ca tine” - vorba unui preot din Bacău.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.04.2014, 00:55:57
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Da, si in Brasov este un astfel de centru.Stiu ca am fost acolo si vai de mine. Saracii. Plus Casa Soarelui, unde sunt copiii normali, dar parasiti.
In fiecare oras/judet sunt.
Au nevoie si de afectiune, chiar si cei bolnavi.

E frumos ce ati inceput sa faceti.
Reply With Quote
Răspunde