Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.03.2010, 00:13:46
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
e buna rusinea asta ! Ea ne tine fraul in a mai pacatui sau in a persista la infinit in pacatele noastre . Rusinea nu e buna cand te-ndeamna sa amani marturisirea . Iata ca, si ea rusinea a fost folosit de diavol ca arma. Cam asa sa spui : Nu fac asta ca iar trebuie sa o spun preotului . . .nu fac asta ca iar isi bate joc diavolul de mine . . . Sa avem in minte dorinta ca la urmatoarea spovedanie sa subtiem lista pacatelor . Tot timpul sa avem acest gand , caci mare bucurie este cand reusesti sa te prezinti in fata duhovnicului macar cu un pacat sters dupa lista . Asa sa ne ajute dumnezeu !
foarte frumos spus
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.03.2010, 00:41:10
ronico ronico is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 30
Lightbulb intrebare

daca am fost botezat mai tirziu la spovedit trebuie spuse si pacatele de dinainte sau numai de la botez
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.03.2010, 00:44:12
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Numai de la Botez, deoarece prin Botez se curăță atât păcatul ancestral cât și păcatele personale, dacă există.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.03.2010, 11:12:01
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Da, o greutate si o emotie exista, insa trebuie sa consideram ca rusinea e de la diavol! El ne da curaj sa facem fapte rele si apoi ne aduce rusinea ca sa nu le spunem la spovedanie pentru ca prin spovedanie iertanduni-se pacatele, dispar si de pa lista diavolului precum o tabla scrisa care a fost stearsa si logic ca diavolul incearca prin toate metodele sa ne impiedice dar trebuie sa avem ca tinta pe Hristos si nu ne lasa daca ne tinem cu toata puterea de El! Exemplu graitor femeia cananeianca!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.03.2010, 16:34:42
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit spovedania

Nu am mai fost la spovedit de nu mai stiu cand..din urmatoarele motive:Nu cred ca am nevoie de un intermediar intre mine si Dumnezeu atat cat pot sa o fac rugandu-ma sincer oriunde si oricand.Nu pot sa ma spovedesc stand sub fusta popii..ma umfla rasul doar gandindu-ma la asta.si sugerez o modalitate mai practica pentru asta.Sant multe modalitati pentru a-ti descarca constiinta.atunci cand preotul are diplomatia si rabdarea de a o face.Sant sigur ca sant astfel de preoti..dar modul ortodox de a te spovedi..chiar daca in biserica sant si alte persoane..si te pot auzi..strica totul.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.03.2010, 17:02:45
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Nu am mai fost la spovedit de nu mai stiu cand..din urmatoarele motive:Nu cred ca am nevoie de un intermediar intre mine si Dumnezeu atat cat pot sa o fac rugandu-ma sincer oriunde si oricand.Nu pot sa ma spovedesc stand sub fusta popii..ma umfla rasul doar gandindu-ma la asta.si sugerez o modalitate mai practica pentru asta.Sant multe modalitati pentru a-ti descarca constiinta.atunci cand preotul are diplomatia si rabdarea de a o face.Sant sigur ca sant astfel de preoti..dar modul ortodox de a te spovedi..chiar daca in biserica sant si alte persoane..si te pot auzi..strica totul.

In primul rand la spovedanie nu stai sub "fusta popii" ci pe capul tau este asezat epitrahilul! Apoi spovedania nu o faci in fata preotului pentru ca el e cel care iti iarta pacatele ci preotul este doar un martor si trebuie sa ai constiinta ca spovedania o faci inaintea lui Dumnezeu! Spovedania nu se face in gura mare si persoanele din biserica nu au voie sa asculte marturisirea celorlalti! Iar daca Dumnezeu, nu ar fi considerat necesara Taina Spovedaniei, cu siguranta nu ar fi lasat-o insa a stiut ca omul inclina mai mult spre pacat decat spre virtute si a lasat aceasta Sfanta Taina pentru toti cei care doresc sa se pocaiasca si sa ajunga in Imparatia Cerurilor intrucat Mantuitorul Hristos a spus Apostolior: " Precum M-a trimis pe Mine Tatal si Eu va trimit pe voi. Acestea zicand, a suflat asupra lor si le-a zis: Luati Duh Sfant, carora veti ierta pacatele, vor fi iertate si carora le veti tine, vor fi tinute" Ev Ioan20. 21-23
Asadar Apostolii au fost trimisi de Mantuitorul iar harul primit de Sfintii Apostoli s-a transmis prin Taina Preotiei pana astazi si se va transmite pana la sfarsitul veacurilor, este ceea ce numim succesiune apostolica.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.03.2010, 17:52:40
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Nu am mai fost la spovedit de nu mai stiu cand..din urmatoarele motive:Nu cred ca am nevoie de un intermediar intre mine si Dumnezeu atat cat pot sa o fac rugandu-ma sincer oriunde si oricand.Nu pot sa ma spovedesc stand sub fusta popii..ma umfla rasul doar gandindu-ma la asta.si sugerez o modalitate mai practica pentru asta.Sant multe modalitati pentru a-ti descarca constiinta.atunci cand preotul are diplomatia si rabdarea de a o face.Sant sigur ca sant astfel de preoti..dar modul ortodox de a te spovedi..chiar daca in biserica sant si alte persoane..si te pot auzi..strica totul.
Spovedania nu este pentru a-ti "descarca constiinta" (ca asa ai putea vorbi cu un prieten, nu?). Ci este iertarea pacatelor si lupta impotriva vrasmasului.
Mie imi pare un lucru extraordinar sa avem acest medicament!
Cata iubire are Hristos fata de noi incat a lasat Taina Spovedaniei.

Modul ortodox de a te spovedi este o lectie de smerenie, Vox populi (scuze, nu pot sa-ti spun vox dei ca NU esti.. poate vocea unui idol, da!)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.03.2010, 18:08:49
alinutza109's Avatar
alinutza109 alinutza109 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2006
Mesaje: 176
Implicit

Rusinea vine de la diavol.El nu te lasa sa te spovedesti curat pt ca stie ca orice pacat ascuns se dubleaza.Recomnad o carte foarte buna a parintelui Cleopa,usoara si destul de repede de citit dar cu invataminte mari.
http://www.scribd.com/doc/2289413/Pa...-pe-om-SCANATA
Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.03.2010, 18:48:29
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Nu am mai fost la spovedit de nu mai stiu cand..din urmatoarele motive:Nu cred ca am nevoie de un intermediar intre mine si Dumnezeu atat cat pot sa o fac rugandu-ma sincer oriunde si oricand.Nu pot sa ma spovedesc stand sub fusta popii...

Eu cred că nu ați fost la spovedit nu de mult timp, ci niciodată. Mai întâi, "popa" se numește preot. Pe urmă, el nu poartă fustă, ci diverse feluri de haine sacerdotale, între care nu există nici un fel de fustă. În sfârșit, spovedirea se face sub un fel de cravată un pic mai lungă și mult mai lată, numită epitrahil (patrafir).

Toate sf Taine au nevoie de o "materie" a lor, nu se fac numai pe bază de rugăciune, precum și de un celebrant, adică un mijlocitor. Principalul atribut al preotului este exact acela de mijlocitor: orice religie până la cea protestantă a avut mereu preoți. Până și păgânii au preoți, și celții, indienii, șamanii, budiștii. Grecii și romanii aveau preoți, chiar se chemau "pontifex", adică "alcătuitori de punți". Sau "mijlocitori". Hai să nu reinventăm roata. Sau să spunem că nu avem nevoie de ea.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.03.2010, 18:58:35
ALEXANDRESCU VLAD MIRCEA ALEXANDRESCU  VLAD MIRCEA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.03.2010
Mesaje: 13
Implicit Parere personala

Doamne ajuta si felicitari pt subiectul propus, care mi se pare foarte interesant! pot spune ca singura greutate pe care o simt inaintea spovedaniei este aceea a pacatelor proprii, greutate de care sufletul se elibereaza dupa ce am luat parte la sfanta taina. Insa dupa ce plec de la biserica depinde doar de mine cum aleg sa traiesc, fiindca daca si la urmatoarele spovedanii ma prezint tot la fel de incarcat si lipsit de vointa de vindecare atunci cea la care particip nu stiu ce efect mai are
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
este greu de ajuns la mormantul parintelui ARSENIE BOCA? ghetsimani Generalitati 13 04.09.2016 14:02:14
Mantuirea-un lucru greu de atins.. ioanhodean Generalitati 5 30.10.2013 19:29:01
Lucruri greu de inteles din VT camy_d Din Vechiul Testament 109 18.01.2012 15:53:26
Cel mai greu lucru de indeplinit tigerAvalo9 Generalitati 57 31.01.2011 15:20:52
O intamplare greu de crezut. Pavel_C Intamplari adevarate 11 20.04.2009 02:24:31