Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.02.2012, 23:54:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
In noptile insomniace, obisnuiesc sa ratacesc (cu voia lui Dumnezeu) prin locuri umbrite de Lumina Bucuriei. Si iata am gasit un astfel de loc. Daca veti urmari reportajul din linkul alaturat (http://www.youtube.com/watch?v=qOaZY8BoP4k) veti afla cum se face apostolat de catre un parinte, mult drag sufletului meu, a carei doamna preoteasa este colega noastea pe acest forum, si care desi nu posteaza niciodata vreun mesaj, urmareste cu bucurie anumite subiecte si-i mai cere din cand in cand parintelui sa se roage si pentru noi, pacatosii.
Ce inseamna cu adevarat "Comoara in cer", Dumnezeu stie. Uneori parca imi lasa un gust foarte amar faptul ca unele parohii ajung sa investeasca sume imense pe niste mofturi, care aduc mai mult a mandrie si slava desarta decat a adevarata credinta, in timp ce in alte parohii, preotii se tem sa nu cada bisericile pe ei, ca sa nu mai spun ca, din contributiile catorva babute care vin la biserica, nu reusesc niciodata sa faca un "ban-gramada", si se multumesc si cu o punga de fasole si o bucatica de slaninuta...
Cine poate si vrea, trimiteti din cand in cand cate un pomelnic la Biserica Sf Gheorgehe din Satul Tataru, ca mare dar va va face Dumnezeu in urma rugaciunilor parintelui Cristian. Asta va spune cineva pentru care parintele s-a rugat, iar rugaciunile sfintiei sale au fost auzite!
Cu totii suntem niste fii risipitori in fata lui Dumnezeu si niciodata nu facem indeajuns pentru a rasplati Mila lui Dumnezeu pentru pacatele noastre.

Doamne-ajuta!
Sper ca aceasta e adresa corecta :http://parohiatataru.protoieriaurlati.ro/
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.02.2012, 03:04:23
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
In noptile insomniace, obisnuiesc sa ratacesc (cu voia lui Dumnezeu) prin locuri umbrite de Lumina Bucuriei. Si iata am gasit un astfel de loc. Daca veti urmari reportajul din linkul alaturat (http://www.youtube.com/watch?v=qOaZY8BoP4k) veti afla cum se face apostolat de catre un parinte, mult drag sufletului meu, a carei doamna preoteasa este colega noastea pe acest forum, si care desi nu posteaza niciodata vreun mesaj, urmareste cu bucurie anumite subiecte si-i mai cere din cand in cand parintelui sa se roage si pentru noi, pacatosii.
Ce inseamna cu adevarat "Comoara in cer", Dumnezeu stie. Uneori parca imi lasa un gust foarte amar faptul ca unele parohii ajung sa investeasca sume imense pe niste mofturi, care aduc mai mult a mandrie si slava desarta decat a adevarata credinta, in timp ce in alte parohii, preotii se tem sa nu cada bisericile pe ei, ca sa nu mai spun ca, din contributiile catorva babute care vin la biserica, nu reusesc niciodata sa faca un "ban-gramada", si se multumesc si cu o punga de fasole si o bucatica de slaninuta...
Cine poate si vrea, trimiteti din cand in cand cate un pomelnic la Biserica Sf Gheorgehe din Satul Tataru, ca mare dar va va face Dumnezeu in urma rugaciunilor parintelui Cristian. Asta va spune cineva pentru care parintele s-a rugat, iar rugaciunile sfintiei sale au fost auzite!
Cu totii suntem niste fii risipitori in fata lui Dumnezeu si niciodata nu facem indeajuns pentru a rasplati Mila lui Dumnezeu pentru pacatele noastre.

Doamne-ajuta!
Ai putea sa ne scrii o adresa mai completa? judet,cod
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.02.2012, 10:38:59
RalucaG RalucaG is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Mesaje: 82
Implicit Re:

http://parohiatataru.protoieriaurlati.ro/
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.02.2012, 12:59:55
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RalucaG Vezi mesajul
cod postal?
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.02.2012, 01:14:40
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Doamne ajuta.
Imi cer iertare, in ultima vreme intru mai rar pe forum. Dumnezeu sa binecuvinteze pe toti cei care au intrat macar din curiozitate pe acel reportaj. Nu toti suntem in masura sa putem face ceva, dar macar un gand bun acolo, putem trimite catre Dumnezeu, iar El se va milostivi de bunul si dragul parinte Cristian cu parohia cuviosiei sale. Sper ca intre timp ati gasit datele de contact pe care Cristi al nostru ni le-a pus la dispozitie prin linkul respectiv. Le mai amintesc acum, si inca o data mii de multumiri pentru bunatatea domniilor voastre.

Harul si darul bunului Dumnezeu sa ne intareasca sufletele si sa ne lumineze pasii intru mantuire. Tuturor un post cu totul binecuvantat si de mare folos. Amin.

Parohia: Tătaru
Hramul: Sfântul Mare Mucenic Gheorghe
Judetul: Prahova
Comuna: Tătaru
Preot Paroh: Constantinoiu Cristian
Tel: 0751-184.577
Conturile Bisericii:
COD IBAN RON: RO06CECEPH2030RON0893074
COD IBAN EURO: RO23CECEPH20C1EURO993212
COD IBAN USD: RO89CECEPH20B8USD0993218
COD IBAN RON pentru fonduri EU: RO62CECEPH2044RON0993221
CIF: 14741888
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.01.2013, 16:00:44
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit "Talantul" sau "talanții"?

Omul, incotro? Vorbeam la deschiderea acestui topic despre o anume osteneala ce ar fi de dorit pentru dobandirea mantuirii, si care mai poate fi numita si "comoara din cer"... Dar oare ce ramane? In mod firesc, cel ce ofera, are promisiunea Mantuitorului Hristos ca va primi cu prisosinta, pe masura sufletului si nu a gestului (in sensul de a nu oferi in mod ipocrit, numai fiindca avem in vedere rasplata gestului)...
Cele bune si de folos sufletelor noastre (...), de la Domnul sa cerem. (Ectenia cererilor) Ce ne este de folos, si ce ne face rau? Si cum ne impacam cu gandul? Noi vrem ceva... De multe ori nici nu stim exact ce anume, fiindca parca si alegerea am dori ca tot Dumnezeu sa o faca pentru noi, tot din teama de a nu gresi... Vrem sa facem "ceva" dar nici noi nu stim exact ce? Dar am vrea ca acel ceva nici sa nu intre in conflict cu legea, nici cu nedreptatirea cuiva, nici cu sminteala, nici cu egoismul... parca am vrea ceva... care sa ne aduca liniste si pace, uitand ca mantuirea se castiga prin lupta cu ispitele, nu prin pace!...

"Cere si ti se va da!" Daca am avea puterea sa privim peste pamant si sa vedem doar rugaciunile de cerere, probabil ca pamantul ar fi inconjurat in totalitate de ceata. Toata lumea cere. Si nu doar lumea...
22. Puii leilor mugesc ca să apuce și să ceară de la Dumnezeu mâncarea lor.
(...)
28. Toate către Tine așteaptă ca să le dai lor hrană la bună vreme.
29. Dându-le Tu lor, vor aduna, deschizând Tu mâna Ta, toate se vor umple de bunătăți;
(Ps. 103)

Oare cum ar trebui sa cerem fara a face compromisuri cu noi insine? Pentru ca in dorinta noastra de a primi, o luam pe scurtatura si apelam la tot felul de "strategii": unii aleg "mama Omida", altii nu-stiu-ce ritualuri "semi-ortodoxe", cu lumanari multe, altii cred ca Sf Antonie cel Mare indeplineste dorinte daca tin post martea, si uite-asa, in loc sa ne indreptam, mai rau ne smintim, pentru "a primi", pentru "a avea", pentru a pacali "grija" si "nevoia", care de fapt nu se termina niciodata!...

Pana la urma totul se limiteaza la "talantul" sau "talantii" cu care ne-a binecuvantat Dumnezeu in trecerea noastra prin lume. Unii au primit numai unul, altii mai multi... Cum facem sa-i inmultim, fara a incalca nici una din poruncile care ne-au fost lasate? Cine ne ajuta sa aflam? Rugaciunea curata? Smerenia? Parintele-duhovnic? Greu de inteles... Parca ai tine in mana un banut si ai doua optiuni: una pentru lumea in care traiesti, iar cealalta pentru "comoara din cer"... Incotro, Doamne?
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.01.2013, 16:27:14
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Un topic folositor, acum l-am descoperit. Citind cele postate si tema propusa spre discutie, m-am dus cu gandul la viata Sfintei Iuliana din Lazarevo, numita si ocrotitoarea familiei.

Pentru cei interesati sa citeasaca viata Sfintei o puteti gasi aici, veti vedea in exemplul Sfintei, cum poate omul sa-si adune la modul concret comori in cer.
http://www.crestinortodox.ro/sfinti/...ei-135322.html
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.02.2014, 13:23:36
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Un topic folositor, acum l-am descoperit. Citind cele postate si tema propusa spre discutie, m-am dus cu gandul la viata Sfintei Iuliana din Lazarevo, numita si ocrotitoarea familiei.

Pentru cei interesati sa citeasaca viata Sfintei o puteti gasi aici, veti vedea in exemplul Sfintei, cum poate omul sa-si adune la modul concret comori in cer.
http://www.crestinortodox.ro/sfinti/...ei-135322.html

Accesand link-ul, am descoperint-o pe Sfanta Iuliana si fara sa vreau, gandul a plecat catre copila cu acelasi nume, devenita celebra, fara sa vrea. Redau cateva randuri, dar cred eu ca se merita sa cititi viata acestei sfinte, dar si celelalte invataturi care reies din cele scrise acolo, tot pentru folosul sufletelor noastre!
Inca de mica, Sfanta Iuliana era foarte credincioasa, indragind rugaciunea si linistea. Se pare ca matusa ei, desi era o femeie de treaba, nu era la fel de credincioasa ca mama si bunica sa. De pilda, obisnuia sa o dojeneasca pe Iuliana pentru postul ei, caci fata nu voia sa manance dimineata. Si verii ei radeau de ea. Matusa ei locuia destul de departe de biserica, astfel ca Iuliana avea putine prilejuri sa auda cuvantul lui Dumnezeu ori invataturile despre mantuire. Fiul ei ne spune ca ea a invatat cele ale credintei urmand cu sarguinta poruncile Evangheliei. A ajuns inteleapta prin virtute, chiar daca nu avea carte.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.02.2014, 17:28:52
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Accesand link-ul, am descoperint-o pe Sfanta Iuliana si fara sa vreau, gandul a plecat catre copila cu acelasi nume, devenita celebra, fara sa vrea. Redau cateva randuri, dar cred eu ca se merita sa cititi viata acestei sfinte, dar si celelalte invataturi care reies din cele scrise acolo, tot pentru folosul sufletelor noastre!
Inca de mica, Sfanta Iuliana era foarte credincioasa, indragind rugaciunea si linistea. Se pare ca matusa ei, desi era o femeie de treaba, nu era la fel de credincioasa ca mama si bunica sa. De pilda, obisnuia sa o dojeneasca pe Iuliana pentru postul ei, caci fata nu voia sa manance dimineata. Si verii ei radeau de ea. Matusa ei locuia destul de departe de biserica, astfel ca Iuliana avea putine prilejuri sa auda cuvantul lui Dumnezeu ori invataturile despre mantuire. Fiul ei ne spune ca ea a invatat cele ale credintei urmand cu sarguinta poruncile Evangheliei. A ajuns inteleapta prin virtute, chiar daca nu avea carte.
Daca ai fi citit link-ul pana la capat ai fi citit si povestea celor doua femei care au trait impreuna in aceeasi casa, fara a-si spune vreodata un cuvant rau. Ai avea de invatat din aceasta pilda, daca te-ar interesa.
Uite ca Sf. Macarie a invatat.

""Rugandu-se oarecand Cuviosul catre Dumnezeu, s-a facut un glas catre dansul, zicandu-i: “Macarie, inca n-ai ajuns la masura celor doua femei, care vietuiesc impreuna in cetatea cea de aproape.”

Deci, auzind aceasta batranul, si-a luat toiagul sau si a mers in Cetatea aceea si, afland casa lor, a batut in usa si indata una dintre dansele a iesit cu mare bucurie si l-a primit pe el. Apoi, chemand batranul pe amandoua, a zis catre dansele asa: “Pentru voi atata osteneala am indurat, venind din pustia cea departata, ca sa inteleg lucrurile voastre, pe care spuneti-mi-le mie, netainuindu-le.” Si au raspuns femeile catre batranul: “Crede-ne pe noi, Sfinte Parinte, ca nici in noaptea trecuta de patul barbatilor nostri n-am fost libere, deci, ce fel de lucruri cauti de la noi?”

Iar batranul staruia, rugandu-le pe ele, sa-i arate randuiala vietii lor.

Iar ele, silite fiind, au zis: “Noi nici un fel de rudenie intre noi nu aveam si s-a intamplat ca s-au insotit cu noi doi frati si, cu dansii, cinsprezece ani petrecand in aceeasi casa, nici un cuvant rau sau spurcat n-am zis una catra alta, nici nu ne-am sfadit candva, ci in pace pana acum vietuim. Si ne sfatuiam cu un gand, ca, lasand pe sotii cei trupesti, sa mergem in ceata sfintelor fecioare, celor ce slujesc lui Dumnezeu, dar n-am putut sa-i induplecam pe barbatii nostri, ca sa ne lase pe noi, macar ca foarte cu multe lacrimi si rugaminti i-am rugat pe dansii. Drept aceea, necastigandu-ne dorirea, am pus asezamant intre Dumnezeu si intre noi ca nici un fel de cuvant nesocotit sa nu zicem pana la moartea noastra.”

Acestea, auzindu-le, Sfantul Macarie a zis: “Cu adevarat, nici fecioare, nici maritate, nici monah, nici mirean, ci hotararea cea buna o cauta Dumnezeu, primind-o pe ea ca pe insasi fapta, si fiecaruia, dupa alegerea cea de buna voie, ii da pe Duhul Sfant, Cel ce indrepteaza viata tuturor celor ce vor sa se mantuiasca.”"
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.02.2014, 18:16:39
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Daca ai fi citit link-ul pana la capat ai fi citit si povestea celor doua femei care au trait impreuna in aceeasi casa, fara a-si spune vreodata un cuvant rau. Ai avea de invatat din aceasta pilda, daca te-ar interesa.
Uite ca Sf. Macarie a invatat.

""Rugandu-se oarecand Cuviosul catre Dumnezeu, s-a facut un glas catre dansul, zicandu-i: “Macarie, inca n-ai ajuns la masura celor doua femei, care vietuiesc impreuna in cetatea cea de aproape.”

Deci, auzind aceasta batranul, si-a luat toiagul sau si a mers in Cetatea aceea si, afland casa lor, a batut in usa si indata una dintre dansele a iesit cu mare bucurie si l-a primit pe el. Apoi, chemand batranul pe amandoua, a zis catre dansele asa: “Pentru voi atata osteneala am indurat, venind din pustia cea departata, ca sa inteleg lucrurile voastre, pe care spuneti-mi-le mie, netainuindu-le.” Si au raspuns femeile catre batranul: “Crede-ne pe noi, Sfinte Parinte, ca nici in noaptea trecuta de patul barbatilor nostri n-am fost libere, deci, ce fel de lucruri cauti de la noi?”

Iar batranul staruia, rugandu-le pe ele, sa-i arate randuiala vietii lor.

Iar ele, silite fiind, au zis: “Noi nici un fel de rudenie intre noi nu aveam si s-a intamplat ca s-au insotit cu noi doi frati si, cu dansii, cinsprezece ani petrecand in aceeasi casa, nici un cuvant rau sau spurcat n-am zis una catra alta, nici nu ne-am sfadit candva, ci in pace pana acum vietuim. Si ne sfatuiam cu un gand, ca, lasand pe sotii cei trupesti, sa mergem in ceata sfintelor fecioare, celor ce slujesc lui Dumnezeu, dar n-am putut sa-i induplecam pe barbatii nostri, ca sa ne lase pe noi, macar ca foarte cu multe lacrimi si rugaminti i-am rugat pe dansii. Drept aceea, necastigandu-ne dorirea, am pus asezamant intre Dumnezeu si intre noi ca nici un fel de cuvant nesocotit sa nu zicem pana la moartea noastra.”

Acestea, auzindu-le, Sfantul Macarie a zis: “Cu adevarat, nici fecioare, nici maritate, nici monah, nici mirean, ci hotararea cea buna o cauta Dumnezeu, primind-o pe ea ca pe insasi fapta, si fiecaruia, dupa alegerea cea de buna voie, ii da pe Duhul Sfant, Cel ce indrepteaza viata tuturor celor ce vor sa se mantuiasca.”"
Cat inca ne tulburam in cuget, mai avem de lucrat. Fata de tine, nu am motive sa ma justific. Tu oricum nu crezi pe nimeni. Daca am citit sau nu pana la capat, ce sa spun? Sa-ti dea Dumnezeu minte... Tu din rautate o spui, chiar daca n-o crezi sau ai indoieli. In tot ce scriu eu cand ma adresez tie (si oricui, de o buna bucata de vreme) nu e rautate, ci dorinta de a distruge flecareala asta cu orice chip, din moment ce tot nu ramane nimic pe urma. Ti se pare ca "te atac"? Ti se pare ca te umilesc? Tu nu poti intra (cel putin din punctul meu de vedere) in randul potentialelor victime. Si nu-i vorba ca ma deranjeaza pe mine ce ganduri te mai framanta si ce idei mai supui spre dezbatere, ci ca marea majoritate a acestor initiative, se transforma mai devreme sau mai tarziu intr-o balacareala ciudata, de unde ca de obicei iesi sifonata. Priveste cu atentie, Sophia; nu-mi fac o virtute din asta ca stie El Dumnezeu cum stau lucrurile, dar nu odata am dovedit rabdare si am raspuns cum am putut eu mai bine, evitand sa dau curs rautatileor si ironiilor fatise la care erai supusa. Si mereu, mereu, faceam apel la intelepciune si rabdare. Dar tu nu vrei sa intelegi ca orice framantare trebuie luata delicat, daca vrei sa intelegi ceva din ce ti se spune, fiindca abordand frontal, subiecte mult prea complicate, ca si cum ar putea fi descifrate cu o simpla formula de calcul, nu ajungi decat sa starnesti valuri mari si sa-ti rastoarne barca, si-asa sparta si subreda a propriei stapaniri de sine. Tulburata, fiind, de ironii si atacuri directe, cum vrei sa mai intelegi ceva. Nu eu sunt cel ce te ataca, dar am indraznit acum sa te fac putin atenta, fiindca nu asa se pune problema in credinta noastra, dupa atatia ani de forum.
De ce-i acuzi pe ceilalti, ca-ti raspund cum iti raspund? Ce nu gasesti, oare, cand internetul abunda in carti sfinte, filocalii, sfinti parinti, Sfinte Evanghelii, etc? Mergand mana in mana cu sfatul duhovnicului (pe care nu trebuie sa-l pisezi ca pe doamna educatoare la gradinita), te sprijini pe gandul curat si pe rugaciunea in Mantuitor, si citesti cat e ziulica de lunga. NIMIC din ceea ce vrei sa stii, nu este ascuns de Sfintii Parinti, ci dimpotriva: toti la unison (fara a face un ghiveci, cum insinuiezi, tu) sub ocrotirea Duhului Sfant, ne-au lasat aceleasi invataturi. De ce cauti tu pareri subiective la bieti amarati care cine stie in ce alte nedumeriri te mai baga? Crede-ma, Sophia, daca m-as simti pretuit ca om, asa cum te pretuiesc eu pe tine, Dumnezeu mi-e martor ca n-as mai vrea nimic de la El. N-am nimic cu tine, dimpotriva chiar, dar am inceput sa ma intreb de ce ramai repetenta in fiecare an, cand ar fi trebuit ca ceilalti sa gaseasca in tine o minte limpede si luminata. Nimeni nu e desavarsit, si nimeni nu le stie pe toate, dar macar unele notiuni simple, si le-a insusit in prima perioada a initierii in credinta. La tine... se intampla ceva tare ciudat. Ti se pare ca te jignesc? Nu, Sophia... N-as vrea sa mai ajung vreodata sa doresc sa jignesc pe cineva. Dar daca tot dai exemplul celor citite (pana la capat!), retine ceea ce citesti, iar saptamana viitoare sa-ti amintesti macar in principiu, ideea esentiala. Fiindca eu, cel putin cand e vorba de sfinti si invataturi ale unor oameni induhovniciti, nu-mi permit niciodata sa citesc franturi, fiindca mi s-ar parea ca-l supar pe sfantul acela cu superficialitatea mea. Si ma straduiesc sa si raman cu ceva, iar peste un timp, intr-o conjunctura anume, chiar daca nu-mi mai amintesc exact despre ce sfant era vorba, dar retin esentialul, si incerc sa-l redau cat mai fidel cu putinta.
Dar ma rog, tu poti sa vanezi "rautati" cat doresti. Cel putin din partea mea, n-ai sa vezi, decat daca tii tu neaparat sa le numesti asa. Eu o consider o mustruluiala zdravana, ca sa te trezesti din buimaceala asta in care te complaci!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni din comoara Bisericii Catolice Noesisaa Biserica Romano-Catolica 61 02.11.2014 19:21:40
Linistirea - comoara mintii florin.oltean75 Generalitati 1 14.12.2011 21:41:08
Luarea mesei in familie - o comoara uitata. windorin Generalitati 89 15.03.2010 10:35:36
Crucea Lui - comoara mea Ioan_Ciobota Generalitati 0 30.03.2007 11:24:39