Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.03.2019, 00:28:28
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marian-sebi30 Vezi mesajul
Sunt in anul 2 la facultate si am acumulat multe restante pentru toamna(numai de pe sem 1),pana acum nu am reusit sa ma apropii de colegii mei,nici sa mi fac vreun prieten la facultate.De cand am intrat la facultate ma simt extrem de singur.
Dintre acestea doua, problema cea mai serioasa si care se cere rezolvata mai intai e cea cu invatatul. Nu uitati ca motivul pentru care mergeti la facultate nu este atat de a socializa, cat de a va instrui.

Citat:
De asemenea,mi e greu si sa invat,am dorinta de a invata,ma apuc dar in cele din urma abandonez sau pierd mult timp ca sa invat cateva pagini.
Se pare ca inca nu ati trecut la ritmul de invatare studentesc. Acesta nu are legatura cu ritmul de invatare din scoala si liceu. La scoala ai de invatat o lectie. La facultate, pentru sesiune, ai de invatat cel putin o carte. Paradoxal, primul obstacol de trecut este perfectionismul. Nu va ambitionati sa stiti perfect primele doua cursuri din an: cititi cu rabdare, dar pe urma treceti mai departe. Important e sa parcugeti materia integral, nu sa zbarnaiti la 10% din ea.

Citat:
Cred ca am devenit anxios;cand ies afara din casa sau cand ma aflu printre oameni ma aflu intr o stare de alerta continua pe care nu pot sa o controlez(imi vine sa inghit intr una saliva,merg cu capul in jos,am un mers mecanic de parca as fi teleghidat etc.)
Din cauza acestui lucru evit sa fac tot felul de activitati(care tin de sfera sociala....chiar si la Biserica mi e greu sa ma duc).
Se poate sa fie vorba de o sociofobie. E un lucru mai degraba irational, nu cautati prea multe explicatii rationale. Ca tratament, cele mai indicate metode ar fi cele ale terapiei comportamentale (in nouvorba: behavioral therapy). Daca aveti posibilitatea sa va luati (si sa ingrijiti!) un caine, v-ar ajuta mult.
Din punct de vedere spiritual, sunt multe cauze posibile ale acestei stari, desi automasturbarea este cea mai frecventa.

La randul ei, Biserica nu are legatura cu sfera sociala. E adevarat ca la biserica mergem ca sa socializam, dar nu ca socializam cu cineva, ci ca sa socializam cu Cineva. De mers la biserica aveti nevoie mereu, iar acum mai mult ca oricand. Cea mai buna metoda pentru ca omul sa nu cada este sa se puna in genunchi...

Cu fratietate in Domnul,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.03.2019, 05:53:23
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
... Cea mai buna metoda pentru ca omul sa nu cada este sa se puna in genunchi...

Cu fratietate in Domnul,
M.D.
Minunat!!!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.03.2019, 02:30:24
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marian-sebi30 Vezi mesajul
Buna seara!
Trec printr o perioada grea a vietii pe care nu pot sa* o depasesc.
Imi merge prost pe toate planurile.
Sunt in anul 2 la facultate si am acumulat multe restante pentru toamna(numai de pe sem 1),pana acum nu am reusit sa ma apropii de colegii mei,nici sa mi fac vreun prieten la facultate.De cand am intrat la facultate ma simt extrem de singur.
De asemenea,mi e greu si sa invat,am dorinta de a invata,ma apuc dar in cele din urma abandonez sau pierd mult timp ca sa invat cateva pagini.
Cred ca am devenit anxios;cand ies afara din casa sau cand ma aflu printre oameni ma aflu intr o stare de alerta continua pe care nu pot sa o controlez(imi vine sa inghit intr una saliva,merg cu capul in jos,am un mers mecanic de parca as fi teleghidat etc.)
Din cauza acestui lucru evit sa fac tot felul de activitati(care tin de sfera sociala....chiar si la Biserica mi e greu sa ma duc).
Ce e de facut?
*
Am si eu un sfat, inca nu te-ai apropiat de colegi ziceai. Stii vorba aia "daca voi nu ma vreti eu va vreau" Nu astepta sa te intrebe ei intreaba- I tu. Nu dispera o sa-ti revii si cu scoala. Si da rugaciunea ajuta mult las psihologii ei vorbesc mult si iti ia banii. Succes !
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.03.2019, 06:40:08
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Inca o parere serioasa:
https://www.antena3.ro/life/viata-sa...le-514123.html
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.04.2019, 17:41:32
Marian-sebi30 Marian-sebi30 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2019
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dintre acestea doua, problema cea mai serioasa si care se cere rezolvata mai intai e cea cu invatatul. Nu uitati ca motivul pentru care mergeti la facultate nu este atat de a socializa, cat de a va instrui.



Se pare ca inca nu ati trecut la ritmul de invatare studentesc. Acesta nu are legatura cu ritmul de invatare din scoala si liceu. La scoala ai de invatat o lectie. La facultate, pentru sesiune, ai de invatat cel putin o carte. Paradoxal, primul obstacol de trecut este perfectionismul. Nu va ambitionati sa stiti perfect primele doua cursuri din an: cititi cu rabdare, dar pe urma treceti mai departe. Important e sa parcugeti materia integral, nu sa zbarnaiti la 10% din ea.



Se poate sa fie vorba de o sociofobie. E un lucru mai degraba irational, nu cautati prea multe explicatii rationale. Ca tratament, cele mai indicate metode ar fi cele ale terapiei comportamentale (in nouvorba: behavioral therapy). Daca aveti posibilitatea sa va luati (si sa ingrijiti!) un caine, v-ar ajuta mult.
Din punct de vedere spiritual, sunt multe cauze posibile ale acestei stari, desi automasturbarea este cea mai frecventa.

La randul ei, Biserica nu are legatura cu sfera sociala. E adevarat ca la biserica mergem ca sa socializam, dar nu ca socializam cu cineva, ci ca sa socializam cu Cineva. De mers la biserica aveti nevoie mereu, iar acum mai mult ca oricand. Cea mai buna metoda pentru ca omul sa nu cada este sa se puna in genunchi...

Cu fratietate in Domnul,
M.D.



@Mihnea Dragomir ,multumesc pentru sfaturi si pentru cuvintele frumoase!!
@Hartford,buna vorba asta a lui Lapusneanu' :)))
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.04.2019, 20:59:14
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marian-sebi30 Vezi mesajul
Buna seara!
Trec printr o perioada grea a vietii pe care nu pot sa* o depasesc.
Imi merge prost pe toate planurile.
Sunt in anul 2 la facultate si am acumulat multe restante pentru toamna(numai de pe sem 1),pana acum nu am reusit sa ma apropii de colegii mei,nici sa mi fac vreun prieten la facultate.De cand am intrat la facultate ma simt extrem de singur.
De asemenea,mi e greu si sa invat,am dorinta de a invata,ma apuc dar in cele din urma abandonez sau pierd mult timp ca sa invat cateva pagini.
Cred ca am devenit anxios;cand ies afara din casa sau cand ma aflu printre oameni ma aflu intr o stare de alerta continua pe care nu pot sa o controlez(imi vine sa inghit intr una saliva,merg cu capul in jos,am un mers mecanic de parca as fi teleghidat etc.)
Din cauza acestui lucru evit sa fac tot felul de activitati(care tin de sfera sociala....chiar si la Biserica mi e greu sa ma duc).
Ce e de facut?
*
Mda....am trecut si eu prin asa ceva,la tine vad ca e o formă mai ușoară,Mai potolită cel putin in plan exterior.Probabil esti tu mai interiorizat si stăpân pe tine din fire.Oricum in cazuri de genu trebuie sa pacalesti starea,Sa o ignori făcând orice altceva.Sa știi că nu va trece ci doar se va transforma,e ca herpesul tot reapare cand te simte slăbit.Pe lângă toate calatogharile astea clinice sau spirituale...o fi depresie,anxietate;tulburări demonice etc...Eu cred ca e doar un semnal dat de subconștient sau de sine sau cum vrei sa ii spui.fiindcă lumea si societatea actuală nu este un teren propice decat pentru oameni cu simțurile amorțite,amețite ,manipulate etc...Iar când uneori simțurile se trezesc inopinat...E clar ca o iau razna...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.04.2019, 15:00:23
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Dragul meu prieten Marian-Sebi,

Mă crezi că și eu sunt un mare fricos și un stupid sperios? Te-ar ajuta dacă îți mărturisesc că sunt mult mai fricos și mai penibil decât tine?

Știu că e rușinos să fim anxioși, suspicioși, necredincioși, îndoielnici, timizi, retrași, știu că e chiar infect să avem așa o frică angoasală care bineînțeles că vine de la prea marea iubire de sine a omului și de la păcate multe, de acolo ni se trage și de la repetarea lor până la robie, devenind apoi vicii, dar nu uita că există forțe și puteri divine care îți vin în ajutor... când sufletul tău cere de la Dumnezeu.

Atunci El trimite spre îndreptare și însănătoșire pe câte un prieten, un aproape, un animal, o floare, o poveste, o melodie, un vânt, o ploaie, un slujitor ceva... nu te lasă singur și trist, îți întinde o mână și îți dă un sfat de urmat.

Ar trebui să nu urăști frica ci să o folosești corect. Frica bine folosită e cel mai bun paznic, cel mai cinstit prieten. Există însă și o frică amestecată cu niște ispite care este un fel de ipocrism și care te îndeamnă la trădare.

Domnul ne cere să avem frică de Dumnezeu așa duhovnicește căci prin frică poți avea maximă cuviință așa ca față de un stăpân bun și drept, dar nu de El trebuie să ne temem la propriu ci de păcatele și răul care devenim când facem fapta sau când avem sentimentul 'creativ' care lovește cu răutate spre distrugere, cu ură, cu minciună, cu viclenie, cu poftă...

Deci eu te sfătuiesc să folosești frica lăsându-te îndreptat de Dumnezeu, ca s-o poți trăi cu succes pentru că ea aduce roade și produce adrenalina care este așa ca un hormon energetic al curajului.

E ciudat nu? Cei mai plini de frica Domnului sunt defapt cei mai mari curajoși ce ajung eroi și mucenici ai neamului creștin.

Deci nu te teme și îndrăznește... să crezi.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 09.04.2019 at 15:24:31.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare