Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.09.2012, 14:30:00
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zinaida Vezi mesajul
As vrea sa pot face ceva... dar practic, in afara de rugaciune deja nu mai am ce face, cu vorba buna nu a mers, anturajul e cel care dicteaza, metode de constrangere pe care sa le pot aplica eu personal, nu cunosc.. In fine, orice situatie particulara are substratul ei, factorii ei determinanti, e prea lunga povestea ca sa o pot detalia, esenta este cea pe care am spus-o deja...
Duhovnicul tot asta mi-a spus, sa ma rog..
Pentru un copil care vorbea urat duhovnicul a sfatuit mama sa citeasca zilnic Psaltirea si sa il pomeneasca la sfarsitul catismei acolo unde se spune Doamne miluieste de 40 ori.
D-voastra ar trebui sa aveti la manastire permanent pomelnic cu numele d-voastra si a celor din familie cu mentiunea "pentru psaltire"
In dreptul fiecaruia sa scrieti patima de care sufera.
E bine sa nu pomeniti pe altcineva decat d-voastra ,sotul si copilul .
Pentru acestea e bine sa aveti binecuvantare.
Roadele le veti culege pana la urma ,samanta trebuie sa se dezvolte si sa se coaca.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.09.2012, 14:41:32
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Eu trimit pomelnic pentru Psaltire la orice manastire unde se citeste psaltirea ,am trimis si la man.Sihastria ,am trimis si la o manastire Sangeap-Basaraba de langa Husi ,unde am auzit ca la fel se citeste Psaltirea si mi s-a spus ca e bine sa trimit.
In Bucuresti cred ca puteti lasa la orice manastire unde se fac pomeniri la Psaltire.
Daca trimiteti in mai multe locuri este si mai bine.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.09.2012, 15:22:00
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Așa spun și sectarii.
DAR, ai citit măcar link-ul dat de mine să vezi ce spune vrednicul de pomenire părinte Cleopa?
Da, l-am citit. Dar tu?
Sper ca argumentul tau nu e doar Cleopa.

Ce este Liturghia si ce este pomelnicul?
Liturghia este jertfa Lui Iisus(arderea de tot) pentru salvarea lumii, la care sunt invitat si eu cu darul meu pentru curatarea intinarii ce ma inconjoara(intre care si cea pomenita in pomelnic) si pentru care si Biserica se roaga. Pentru toate Se jertfeste Iisus; ca le pomenesc intr-o anumita ordine e cat se poate de logic, dar le pomenesc pe toate.

Daca nu-l pomenesc pe sectar si nici el nu se straduieste atunci el este condamnat din dezinteresul meu, la fel si desfranatul si avarul. Cu ce pot eu sa-i ajut? Cu nimic?

Oare cu ce drept stabilesc eu (caci eu scriu pomelnicul) cat de pacatos e cineva drag mie incat sa nu-l trec pe pomelnic pentru ca nu-i demn de iertarea lui Iisus?
Hristos Se jertfeste neconditionat, nu doar pentru cei de-o seama cu El.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.09.2012, 15:34:09
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Noi nu trebuie sa uitam pilda unde se vorbeste de nunta Fiului de Imparat.
Cine are haina patata nu este invitat acolo.
Dumnezeu iarta unde vede cainta pacatosului.
Daca el huleste si necinsteste sf.Cruce pe care s-a jertfit Matuitorul ce iertare sa mai primeasca
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.09.2012, 15:51:28
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Da, l-am citit. Dar tu?
Sper ca argumentul tau nu e doar Cleopa.
Te rog frumos: părintele Cleopa.

Citat:
....
Eu am dat un răspuns din punct de vedere ortodox, nu al cine știe căror erezii.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.09.2012, 16:18:43
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Te rog frumos: părintele Cleopa.


Eu am dat un răspuns din punct de vedere ortodox, nu al cine știe căror erezii.
Ai dreptate, ma simt oarecum vinovat, imi cer scuze, dar nu am ce sa-mi reprosez pentru ca si tu ai postat acel link doar pentru ca avea semnatura garantata a numelui, nu a calitatii de parinte.

Nu ai dat un raspuns cum nu dai nici acum, ai dat un link. Dptdv este ortodox si suficient, dpmdv nici una, nici alta; poate gresesc.

@anita
E vorba de nunta fiului de imparat, adica de mantuire, iar nunta e dincolo de judecata; pentru a intra la nunta e nevoie de pomelnic, de jertfa liturghiei si de curatarea "hainelor" sufletesti(a aurei).
Jertfa e pe pamant, nunta e in ceruri.

Last edited by Demetrius; 20.09.2012 at 16:51:18.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.09.2012, 16:31:55
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Ai dreptate, ma simt oarecum vinovat, imi cer scuze, dar nu am ce sa-mi reprosez pentru ca si tu ai postat acel link doar pentru ca avea semnatura garantata a numelui, nu a calitatii de parinte.
Devenim offtopic. Și obraznici. Și nu e cazul.
Pentru un ortodox, un link din ziarul patriarhiei ar trebui să fie suficient.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.09.2012, 17:19:21
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Prin aceasta postare continui parerea celor traditionalisti, a celor care respecta anumite rigori pt. a putea fi pomeniti la Sf. Liturghie .
Dar mai intii sa observam un exemplu : stim ca Sf. Euharistie este numita de Sf. Vasile cel Mare "doctoria vietii si a nemuririi", adica, pe linga multele ei valente lucratoare si tamaduitoare in om o are si pe cea de leac, de medicament. Dar pt. primirea acestui medicament trebuie sa fim "apti", pregatiti intr-un anume fel pt. a putea lua contact cu el (mirinda cea pt. noi , in contact nemijlocit in Sf. Potir cu insusi trupul si singele Mintuitorului sau macar in chip liturgic, duhovnicesc, prin pomenirea in ecteniile Liturghiei) si mai ales trebuie sa ne-o dorim noi insine , sa vrem aceasta, sau macar sa fim de acord cu cei care vor sa ne faca acest bine si nicidecum sa fim indiferenti, dispretuitori sau chiar imopiotriva.
Atunci cind un om este bolnav el merge la doctor sa se vindece dar tratamentele sunt de diverse tarii si pot avea chiar reactii adverse sau contraindicatii pt. persoanele care prin multele lor particularitati nu pot suporta , nu pot accepta, dintruinceput un medicament "forte/puternic" . Sau , daca, din neatentie sau ignoranta tratamentul s-a administrat, pe principiul ca "este atit de tare si de bun" incit vindeca pe oricine, oricum, si astfel au aparut reactiile adverse, accidentele, atunci "terapia" se intrerupe imediat si brusc deoarece chiar daca medicamentul este imbatabil , prin administrarera necugetata , el a facut rau mult.
Asa cum se intimpla intotdeauna in medicina cea de toate zilele , si pt. asta tratamentele se fac cu multa judecata, cu discernamint, individual pt. fiecare pacient (deoarece se trateaza bolnavi, oameni , si nu boli !!) tot astfel se petrec lucrurile si in "medicina" duhovniceasca

Dar de departe, si peste toate lucrurile care ar putea fi luate in seama , nu trebuie sa uitam ca peste vointa omului nu se poate trece . Dragoste cu sila nu se poate face bine !
Este insa adevarat ca istoriografia bisericeasca cunoaste si cazuri , mai ales de mame pt. copii sai, in care impotriva tuturor preceptelor canonice , acestea au staruit in a pomeni pe fii lor pina ce si-au revenit ... dar, dar, cu buna stiinta si incuviintare a duhovnicului . Altminteri , putem face mai mult rau !

Si acum 2 argumente cunoscute de toti, dar spuse spre amintire :

1. "... nu aruncati margaritarele voastre inaintea ciinilor si a porcilor ca nu cumva intorcindu-se si calcind pe ele sa va rupa pe voi ..."

2. Orice om, mirean , monah sau cleric, fara nici o deosebire , atunci cind se pregateste de unirea fizica si reala cu Hristos ( atentie si la impartasirea in duh prin pomenirea la Sf. Proscomidie si deci prin punerea in comun a mirindei tale cu trupul si singele lui Hristos in Sf. Potir !) rosteste astfel :
" Cred Doamne si marturisesc ca Tu esti cu adevarat Hristos , Fiul lui Dumnezeu celui viu, Care ai venit in lume sa mintuiesti pe cei pacatosi ..."
" Cinei Tale celei de taina , Fiul lui Dumnezeu, astazi, partas ma primeste , ca nu voi spune vrasmasilor Tai Taina Ta, nici sarutare Iti voi da ca Iuda; ci ca tilharul marturisindu-ma , strig Tie : pomeneste-ma Doasmne, intru imparataia Ta !"

Si chiar daca uitam sau desconsideram orice canon, asemanare cu alte situatii similare sau povete ori indemnuri de buna rinduiala si dreapta socoteala , atunci macar sa meditam la fiecare cuvint al acestei rugaciuni si sa comparam, sa verificam cit putem de bine daca cei pe care voim sa ii pomenim la cea mai importanta slujba din biserica ortodoxa sunt macar pe aproape de cum spune rugaciunea .


Asta este parerea mea , asa cred si si fac chiar cu copii mei care au o dorinta nemasurata de modernism, cu toate ca ei au facut religia in scoala.
Dar nu ii las de izbeliste ci ii pomenesc la alte slujbe , decit la Liturghie. Daca medicamente prea tari nu pot suporta , atunci macar sa ii ajutam repetat cu medicamente mai usurele dar care sunt tot spre binele lor !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 20.09.2012 at 17:34:57.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 20.09.2012, 20:45:34
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Da, l-am citit. Dar tu?
Sper ca argumentul tau nu e doar Cleopa.

Ce este Liturghia si ce este pomelnicul?
Liturghia este jertfa Lui Iisus(arderea de tot) pentru salvarea lumii, la care sunt invitat si eu cu darul meu pentru curatarea intinarii ce ma inconjoara(intre care si cea pomenita in pomelnic) si pentru care si Biserica se roaga. Pentru toate Se jertfeste Iisus; ca le pomenesc intr-o anumita ordine e cat se poate de logic, dar le pomenesc pe toate.

Daca nu-l pomenesc pe sectar si nici el nu se straduieste atunci el este condamnat din dezinteresul meu, la fel si desfranatul si avarul. Cu ce pot eu sa-i ajut? Cu nimic?

Oare cu ce drept stabilesc eu (caci eu scriu pomelnicul) cat de pacatos e cineva drag mie incat sa nu-l trec pe pomelnic pentru ca nu-i demn de iertarea lui Iisus?
Hristos Se jertfeste neconditionat, nu doar pentru cei de-o seama cu El.
Daca folosim aceleasi premise si argumente si la urmarile Judecatii si la Viata Vesnica, toti se vor mantui. Nu. Cel ce Il refuza pe Hristos nu se poate uni cu El. Hristos nu forteaza pe nimeni. Astfel betivii, curvarii, ereticii, brasfemiatorii, cei care injura il rezpung cu bunastiinta pe Hristos si nu pot fi "obligati" sa fie in comuniune cu El prin pomenirea lor la Sfanta Liturghie.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 20.09.2012, 20:59:37
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
" Cred Doamne si marturisesc ca Tu esti cu adevarat Hristos , Fiul lui Dumnezeu celui viu, Care ai venit in lume sa mintuiesti pe cei pacatosi ..."
" Cinei Tale celei de taina , Fiul lui Dumnezeu, astazi, partas ma primeste , ca nu voi spune vrasmasilor Tai Taina Ta, nici sarutare Iti voi da ca Iuda; ci ca tilharul marturisindu-ma , strig Tie : pomeneste-ma Doasmne, intru imparataia Ta !"
Vreau să cred cu hotărâre că din rugăciunea de mai sus nu ai tăiat intenționat chiar tu, dragă Zaharia, mențiunea dintre care cel dintâi sunt eu care lipsește din primul aliniat fiind înlocuit cu puncte(interesant!) și care ar contrazice tot mesajul tău.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Liturghie danyel Sfanta Liturghie 81 02.11.2015 17:22:22
Sfanta liturghie Andy00 Resurse ortodoxe on-line 10 30.01.2015 16:29:07
Sfanta Liturghie alecsandru Sfanta Liturghie 26 05.02.2013 22:41:47
Sfanta Liturghie EDI Despre Biserica Ortodoxa in general 8 02.05.2009 17:52:24
Sfanta Liturghie anavictoria Sfanta Liturghie 57 12.01.2009 20:38:22