Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 07.01.2013, 22:35:31
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Ana Tr.: Nu te întreb ce căutau doi frați de mănăstire, sau rasofori, într-o biserică de mir, fiindcă nu cred că poți să-mi răspunzi tu. În mod normal, asta însemnând conform practicilor statornicite din vechime, un novice este păstorit în așa fel încât să-ți reteze cordonul ombilical prin care era alimentat odinioară cu "proteinele" afective ale familiei, mediului social familiar etc. În mănăstirile mari, care au schituri mai retrase, aspiranții la viața monahală erau trimiși într-unul din aceste schituri împreună cu duhovnicul pentru o perioadă de recluziune în vederea limpezirii gândurilor și a vocației fiecăruia.

Dar trimiterea deliberată în lume a unor astfel de persoane care s-au poziționat de bunăvoie la o răscruce capitală a vieții lor, poate avea un rost, în sensul că duhovnicul, nefiind foarte sigur de vocația aspirantului, poate să-l pună în situația de a se convinge singur dacă are sau nu are suficiente înzestrări pentru a purcede pe calea monahală. Fiindcă în ultimul timp, grație ortodoxiei digitale și a unor forme de evlavie nevrotică influențate de internet, tot mai mulți tineri, băieți și fete, se reped spre mănăstiri cu gândul de a se închinovia degrabă, fără să-și măsoare în prealabil lungul nasului cu oarecare precizie. Iar duhovnicii adevărați preferă să-i vadă mai bine creștini familiști, liniștiți și apți pentru creștere spirituală, decât să-i fugăre frustrările prin mănăstire, tulburându-i astfel și pe alții. Sau, mai grav, să confunde monahismul cu un fel de ultim refugiu al decepționaților.

Exemplul dat de către colega dobrin7m cu preotul și preoteasa întâlnidu-se într-o vreme când erau stăpâniți amândoi de fantasme mănăstirești, cred că e o izbândă elocventă a unor duhovnici destoinici și extrem de bine ancorați în modul de existență excepțional pe care-l propune Biserica.
Însă n-ar trebui să neglijezi nici faptul că o fată singură și aflată în așteptarea prilejului de a-și alege un destin "la dublu", interpretează altfel (un pic exagerat) privirile, gesturile, cuvintele băieților aflați în aceeași situație, dar de pe partea cealaltă a "baricadei". Cât despre privirile insistente ale unui novice, nu-i cazul să faci din asta o dramă. Cine știe ce-i arată lui Dumnezeu și bietul de el încă nu știe dacă vede bine sau nu!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 07.01.2013 at 23:41:14.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 08.01.2013, 01:54:07
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana Tr. Vezi mesajul
OK, ai 20 de ani, 30, 40 vii la manastire dar dupa mine, ar fi trebuit sa nu fi avut nici-un fel de viata amoroasa pana atunci, nu?
Nu, categoric nu. (De unde criteriul acesta?....)

Sugerati ca Fericitul Augustin nu a avut "adevarata vocatie" monahala?
Ori, poate, Sfantul Siluan?...
Si sunt nenumarati sfinti si cuviosi care au avut familie, copii si au intrat in manastire simtind chemarea lui Hristos. (Va recomand sa cititi despre aceasta in "Vietile Sfintilor".)
De curind a postat CristiBoss povestea unei maicute care a trait o viata intreaga in familie si a devenit abia spre sfarsit monahie.

Asadar, chemarea la viata ingereasca vine dupa Voia Domnului, iar nu dupa cugetarile si motivele noastre.

Sper ca veti cerceta acest subiect si ca va veti lamuri. Poate va lamureste, desigur, duhovnicul - ar fi cel mai in masura sa o faca.
Toate cele bune!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 08.01.2013, 11:01:01
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana Tr. Vezi mesajul
Am evitat sa avem intalniri de priviri si urmatoarea saptamana la sfarsitul Sf. slujbe era la usa si cand am venit de la mir, se uita la mine. Am 24 de ani, sunt o fata serioasa, cuminte nu sunt o adolescenta cu o imaginatie bogata, ma simt usor rusinata si nu vreau sa fiu catalogata gresit.
erati imbracata corespunzator? s-ar putea ca acel calugar sa fii fost nemultumit de ceva.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 08.01.2013, 15:29:19
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Ana Tr.: Nu te întreb ce căutau doi frați de mănăstire, sau rasofori, într-o biserică de mir, fiindcă nu cred că poți să-mi răspunzi tu. În mod normal, asta însemnând conform practicilor statornicite din vechime, un novice este păstorit în așa fel încât să-ți reteze cordonul ombilical prin care era alimentat odinioară cu "proteinele" afective ale familiei, mediului social familiar etc. În mănăstirile mari, care au schituri mai retrase, aspiranții la viața monahală erau trimiși într-unul din aceste schituri împreună cu duhovnicul pentru o perioadă de recluziune în vederea limpezirii gândurilor și a vocației fiecăruia.

Dar trimiterea deliberată în lume a unor astfel de persoane care s-au poziționat de bunăvoie la o răscruce capitală a vieții lor, poate avea un rost, în sensul că duhovnicul, nefiind foarte sigur de vocația aspirantului, poate să-l pună în situația de a se convinge singur dacă are sau nu are suficiente înzestrări pentru a purcede pe calea monahală. Fiindcă în ultimul timp, grație ortodoxiei digitale și a unor forme de evlavie nevrotică influențate de internet, tot mai mulți tineri, băieți și fete, se reped spre mănăstiri cu gândul de a se închinovia degrabă, fără să-și măsoare în prealabil lungul nasului cu oarecare precizie. Iar duhovnicii adevărați preferă să-i vadă mai bine creștini familiști, liniștiți și apți pentru creștere spirituală, decât să-i fugăre frustrările prin mănăstire, tulburându-i astfel și pe alții. Sau, mai grav, să confunde monahismul cu un fel de ultim refugiu al decepționaților.

Exemplul dat de către colega dobrin7m cu preotul și preoteasa întâlnidu-se într-o vreme când erau stăpâniți amândoi de fantasme mănăstirești, cred că e o izbândă elocventă a unor duhovnici destoinici și extrem de bine ancorați în modul de existență excepțional pe care-l propune Biserica.
Însă n-ar trebui să neglijezi nici faptul că o fată singură și aflată în așteptarea prilejului de a-și alege un destin "la dublu", interpretează altfel (un pic exagerat) privirile, gesturile, cuvintele băieților aflați în aceeași situație, dar de pe partea cealaltă a "baricadei". Cât despre privirile insistente ale unui novice, nu-i cazul să faci din asta o dramă. Cine știe ce-i arată lui Dumnezeu și bietul de el încă nu știe dacă vede bine sau nu!
Foarte amuzanta ultima parte. :)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 08.01.2013, 15:33:04
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
erati imbracata corespunzator? s-ar putea ca acel calugar sa fii fost nemultumit de ceva.
Eram imbracata foarte corespunzator. Stilul meu intotdeauna este unul decent. Cum se spune "frumusetea este un dar de la Dumnezeu", acum ar trebui sa imi iau un batic pe cap? O fi asta problema ca nu aveam? :) Au mai fost calugari care au stat putin si au renuntat, la acea biserica. Drept urmare prevad ca nici acest calugar nu va sta prea mult. Oricum, ma asteptam la comentarii de genu: "Diavolul a facut nu stiu ce, e de vina". Nu vi se pare ca femeile sunt mai de vina ca barbatii? Eu am intrebat asa ca tot omul daca e firesc. Nu e o drama. Dar daca m-ati cunoaste cu siguranta v-ati da seama ca sunt o fata foarte obisnuita, simpla. Cat despre recomandarile cu duhovnicul, caut si nu gasesc. Si la urma urmei sunt unele ganduri pe care ar trebui sa le stii numai tu si Dumnezeu.

Last edited by Ana Tr.; 08.01.2013 at 16:04:53.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 08.01.2013, 16:21:08
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Cred ca este prea multa vorbarie si mindrie pt. un lucru absolut nesemnificativ .
Numai mindria ii da forma si continut oricarui lucru fara importanta !
Indiferent de intentiile asa-zis bune pt. care cercetati forumul , mai aveti si multe altele despre care nici nu stiti ca va clocotesc , sau pe care le stiti dar preferati totusi sa va gasiti de lucru !
O fata la 24 de ani nu stie bine nici sa ... respire in toate imrejurarile .
Peste 3 ani veti vedea totul cu alti si alti ochi !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 08.01.2013 at 17:13:25.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 08.01.2013, 19:28:36
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Cred ca este prea multa vorbarie si mindrie pt. un lucru absolut nesemnificativ .
Numai mindria ii da forma si continut oricarui lucru fara importanta !
Indiferent de intentiile asa-zis bune pt. care cercetati forumul , mai aveti si multe altele despre care nici nu stiti ca va clocotesc , sau pe care le stiti dar preferati totusi sa va gasiti de lucru !
O fata la 24 de ani nu stie bine nici sa ... respire in toate imrejurarile .
Peste 3 ani veti vedea totul cu alti si alti ochi !

Da, asa este. Regret enorm ca am deschis subiectul acesta si ca sunt atat de condamnata. As vrea sa sterg tot ce am scris dar nu stiu cum, poate voi primi ajutor de la cei care se ocupa de forum, precum si stergera contului meu. Numai bine!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 09.01.2013, 17:35:53
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Nu, categoric nu. (De unde criteriul acesta?....)

Sugerati ca Fericitul Augustin nu a avut "adevarata vocatie" monahala?
Ori, poate, Sfantul Siluan?...
Si sunt nenumarati sfinti si cuviosi care au avut familie, copii si au intrat in manastire simtind chemarea lui Hristos. (Va recomand sa cititi despre aceasta in "Vietile Sfintilor".)
De curind a postat CristiBoss povestea unei maicute care a trait o viata intreaga in familie si a devenit abia spre sfarsit monahie.

Asadar, chemarea la viata ingereasca vine dupa Voia Domnului, iar nu dupa cugetarile si motivele noastre.

Sper ca veti cerceta acest subiect si ca va veti lamuri. Poate va lamureste, desigur, duhovnicul - ar fi cel mai in masura sa o faca.
Toate cele bune!
si eu cunosc un călugăr, care a intrat în mănăstire după 50 de ani, după ce i-a murit soția.
are și o fata care era deja căsătorită atunci.
a venit la mănăstire să le pună faianță im bucătărie.
eram acolo și mi-a spus că ar vrea să rămână.
când am vizitat mănăstirea anul următor, l-am găsit acolo că frate de mănăstire, iar după câțiva ani a fost tuns în monahism.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 09.01.2013, 17:39:17
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana Tr. Vezi mesajul
Da, asa este. Regret enorm ca am deschis subiectul acesta si ca sunt atat de condamnata. As vrea sa sterg tot ce am scris dar nu stiu cum, poate voi primi ajutor de la cei care se ocupa de forum, precum si stergera contului meu. Numai bine!
Ana, nu te supăra.
poate nu s-a înțeles mesajul tău.
poate că unii dintre noi suntem mai aspri în vorbă.
dar nimeni nu îți vrea răul.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 11.01.2013, 13:43:50
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana Tr. Vezi mesajul
Nu vi se pare ca femeile sunt mai de vina ca barbatii?
de multe ori da, asa este, femeile provoaca prin imbracaminte,

insa nu e cazul dumneavoastra.

inseamna ca acel calugar pur si simplu a apreciat faptul ca aveti un fizic placut, altceva nu vad ce ar putea fi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
drumul spre cluj-inzapezit? lore86 Generalitati 3 02.02.2012 21:20:07
Calatori pe drumul spre Emaus Scotland The Brave Morala Crestina 42 31.01.2012 00:13:42
Drumul spre rai spre_rasarit Generalitati 7 06.12.2011 18:53:28
Tinta spiritualitatii ortodoxe si drumul spre ea Savonarola Spiritualitatea ortodoxa 5 30.09.2011 22:13:21
Drumul spre schimbare ella87ella Pocainta 10 04.09.2009 15:31:59