Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 05.06.2007, 18:13:41
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Silvimiha,ai dreptate!Ma duc sa mor PENTRU HRISTOS,ca sa inviez CU HRISTOS...:)!
As mai adauga ceva,si anume ca trebuie sa-ti verifici "sentimentele" printr-o incercare inca "din lume" a ceea ce inseamna viata monahala.Trebuie sa vezi daca iti place ASCUTAREA,daca iubesti FECIORIA SAU CURATIA,daca iti place RUGACIUNEA,sau LINISTEA,s.a.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 08.06.2007, 19:31:20
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Cand o persoana nu-si poate raspune singura la intrebarea asta inseamna ca nu este pregatita nici pentru una, nici pentru cealalta!
Reply With Quote
  #63  
Vechi 14.06.2007, 13:26:04
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Dragi crestini ce purtati in inima voastra DRAGOSTEA CEA MARE PT. JUGUL CEL MANTUITOR AL CALUGARIEI,aveti mare grija la ISPITELE aduse de necuratul,de a va abate din acest drum pe care Bunul Dumnezeu L-a sadit in voi...???!ORICE GAND care va trece prin minte,pt.a va intuneca sau indoi de alegerea voastra,sa-l treceti PRIN PRISMA "ASCULARII DE DUHOVNIC"...???,ca sa nu gresiti si voi ca mine...???.Caci orice greseala SE PLATESTE...???.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 28.07.2007, 11:59:11
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Am observat o treaba foarte importanta.Noi ,cei casatoriti avem o taina,de care si multi calugari(cei induhovniciti)se mira si se minuneaza,recunoscand-o ca ar fi mai frumoasa decat a lor prin unirea celor doua suflete in unul singur in fata Lui Hristos.Nu as crede ca aceasta taina e ceva asemanator cu poeziile lui Eminescu sau povestile fratilor Grimm.Daca e adevarat ce "vad "calugarii despre taina casatoriei intru Hristos,ma doare un lucru:ce anume am facut noi crestinii din taina casatoriei de la Hristos incoace?Cat credem noi,mirenii in aceasta taina?Daca am fi crezut,nu am fi facut din casatorii afaceri,egoism fata de amarati,si chiar crime.Nu vreau sa generalizez,dar se umplu tribunalele pe an ce trece cu dosare de divort.Repet,e dureros.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 30.07.2007, 23:22:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

As mai adauga, o greseala pe care sintem dispusi sa o facem, este aceea cind vrem sau ne trece prin cap a ne calugari numai prin prisma acelei revolte impotriva lumii murdare si pline de pacate in care traim. Ar fi pana la urma un semn al lasitati si slabiciuni noastre care ar face un calvar din viata de la manastire, ducindu-ne pe cai gresite si artificiale intru pocainta noastra.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 31.07.2007, 12:13:12
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristalin
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Prima, calugaria este in chemarea din om, iar cea de-a doua, casatoria este o necesitate data din si pentru inmultirea si perpetuarea omului pe pamant. Cele doua nu au de a face una cu cealalta, sint doua cai complet diferite, singurul element comun find dragoste si iubirea in complexitatea si diversitatea lor.
Acum sa-mi fie cu iertare dar o ineptie mai mare nici c-am auzit vreodata.
Oricum comentariul e scris dar nu gandit, deci nu merita sa ma consum sa analizez ce s-a vrut a spune, ca tot o tampenie iese.
de ce spui asha cristalin? poi calugaria este "aspiratzia/chemarea" din om catre Dumnezeu (adica tocmai raspunsul pozitiv la chemarea lui Dumnezeu), iar casatoria este shi pentru perpetuarea omului pe pamant, deci ce a greshit? e drept ca sunt mai multe elemente comune... dar dragostea shi iubirea in ambele cazuri fac parte din poruncile de baza... in complexitatea shi diversitatea lor :)

mie mi-a placut replica lui cristiboss56, pe tine Cristalin, nu stiu de ce te-a suparat
Reply With Quote
  #67  
Vechi 31.07.2007, 15:43:42
Cristalin Cristalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2007
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Prima, calugaria este in chemarea din om, iar cea de-a doua, casatoria este o necesitate data din si pentru inmultirea si perpetuarea omului pe pamant. Cele doua nu au de a face una cu cealalta, sint doua cai complet diferite, singurul element comun find dragoste si iubirea in complexitatea si diversitatea lor.
de ce spui asha cristalin?
1)"calugaria este in chemarea din om" (desi nu prea inteleg cum e aia);
2)"casatoria este o necesitate data din si pentru inmultirea si perpetuarea omului pe pamant"(oare chiar asta este rostul casatoriei??? eu ma indoiesc)
3)iar "cele doua nu au de a face una cu cealalta", cum e posibil sa spui asta cand Sf.Parinti au spus mult inaintea noastra ca pt a fi un calugar bun trebuie sa fii un parinte bun (mama sau tata) iar un parinte bun (mama sau tata) este cel care poate fi un calugar bun? Oare ce au vrut sa spuna? Desigur ca nu se refera la indatoriri ci la firi si comportamente si la modul in care te exteriorizezi, cum o faci si catre ce/ cine o faci...iar in opinia mea cred ca e destul de mare legatura. Tot tu esti indiferent pe ce drum alegi sa mergi spre mantuire.
Cu alte cuvinte comentariul lui cristiboss in opinia mea ramane negandit si nefondat si nu e vorba ca m-a suparat, e parerea lui iar asta e parerea mea.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 06.09.2007, 14:04:54
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Avand in vedere cele scrise de Cristalin: "cele doua nu au de a face una cu cealalta", cum e posibil sa spui asta cand Sf.Parinti au spus mult inaintea noastra ca pt a fi un calugar bun trebuie sa fii un parinte bun (mama sau tata) iar un parinte bun (mama sau tata) este cel care poate fi un calugar bun? Oare ce au vrut sa spuna? Desigur ca nu se refera la indatoriri ci la firi si comportamente si la modul in care te exteriorizezi, cum o faci si catre ce/ cine o faci...iar in opinia mea cred ca e destul de mare legatura. Tot tu esti indiferent pe ce drum alegi sa mergi spre mantuire" pot spune ca fiind comuniune de persoane, casatoria nu trebuie sa se reduca la planul materiei si al simturilor. Dimpotriva, materia si simturile slujesc comuniunii persoanelor. Relatiile personale ale sotilor trebuie sa fie in primul rand spirituale, pentru a mentine si spori comuniunea spirituala si unirea lor. Sfantul Grigorie Teologul spune "daca fecioria este mai cinstita nu inseamna ca nunta este intre cele de necinste".
Reply With Quote
  #69  
Vechi 06.09.2007, 15:55:26
dulcineea dulcineea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2007
Mesaje: 105
Implicit

Sf Paisie Aghioritul spune ca mai intai trebuie sa intelegem care este menirea omului si care este sensul vietii;apoi trebuie sa intelegem ca ambele cai sunt binecuvantate,pentru ca amandoua nepot duce in Rai,daca traim dupa Dumnezeu.
mai spune ca e f bine ca tinerii care la monahism sa cunoasca faptul ca misiunea monahului e aceea de a deveni INGER.
dar sa nu credem ca toti cei care merg la manastire se mantuiesc,numai datorita faptului ca au devenit monahi.fiecare om va da socoteala lui Dumnezeu daca si-a sfintit viata pe care si-a ales-o.peste tot e trebuinta de multa marime de suflet.
exista oameni casatoriti care traiesc foarte virtuos si astfel se sfintesc.de aceea fiecare tanar trebuie sa aiba drept scop sa se nevoiasca cu marime de suflet,astfel incat sa-si sfintesca viata pe care o va alege.vrea casatorie?sa se casatoreasca,dar sa se nevoiasca pentru a deveni un bun familist si sa traiasca in sfintenie.
vrea monahism?sa se faca monah,dar sa se nevoiasca pentru a deveni un bun calugar.fiecare sa isi masoare puterile,si potrivit cu ele sa inainteze pe una din cele doua cai.
FIECARE OM ARE CHEMAREA LUI.BUNUL DUMNEZEU L-A FACUT PE OM LIBER!
Reply With Quote
  #70  
Vechi 07.09.2007, 12:41:05
dulcineea dulcineea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2007
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dulcineea
Sf Paisie Aghioritul spune ca mai intai trebuie sa intelegem care este menirea omului si care este sensul vietii;apoi trebuie sa intelegem ca ambele cai sunt binecuvantate,pentru ca amandoua ne pot duce in Rai,daca traim dupa Dumnezeu.
mai spune ca e f bine ca tinerii care se gandesc la monahism sa cunoasca faptul ca misiunea monahului e aceea de a deveni INGER.
dar sa nu credem ca toti cei care merg la manastire se mantuiesc,numai datorita faptului ca au devenit monahi.fiecare om va da socoteala lui Dumnezeu daca si-a sfintit viata pe care si-a ales-o.peste tot e trebuinta de multa marime de suflet.
exista oameni casatoriti care traiesc foarte virtuos si astfel se sfintesc.
de aceea fiecare tanar trebuie sa aiba drept scop sa se nevoiasca cu marime de suflet,astfel incat sa-si sfintesca viata pe care o va alege.
vrea casatorie?sa se casatoreasca,dar sa se nevoiasca pentru a deveni un bun familist si sa traiasca in sfintenie.
vrea monahism?sa se faca monah,dar sa se nevoiasca pentru a deveni un bun calugar.fiecare sa isi masoare puterile,si potrivit cu ele sa inainteze pe una din cele doua cai.
FIECARE OM ARE CHEMAREA LUI.BUNUL DUMNEZEU L-A FACUT PE OM LIBER!
:D
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Drumul spre calugarie antoniap Calugarul 237 02.02.2016 11:06:30
Noblete, convertire, pocainta, calugarie si martiriu antoniap Pocainta 3 15.11.2012 21:09:01
Ti-ai lasa sotia(-ul),copiii...pentru calugarie? bodo1222 Calugarul 106 08.09.2011 15:16:49
Patriarhul Daniel implineste 23 de ani de calugarie costel Stiri, actualitati, anunturi 1 08.08.2010 23:48:39