Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.01.2013, 23:36:30
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Deci in concluzie aghiasma se poate strica in primul rand datorita contaminarii fizice, chimice sau biologice.
In ce priveste "contaminarea" spirituala, e mai greu de explicat/ dovedit, se pare.
Din cate am inteles aghiasma mare e mai sfanta decat aghiasma mica pt ca in ziua de Boboteaza a fost sfintita de Insusi Mantuitorul cand a intrat in Iordan. Deci, daca acolo, in acea apa, e prezent Insusi Mantuitorul, cine sau ce spirit rau ar putea sa-L alunge pe El???
Desigur exista varianta sa bem si totusi sa nu-L primim, nici pe el, nici pe Duhul Sfant, datorita indisponibilitatii noastre afective la acel moment. Cu toate ca... din cate vad, chemarea Lui este cam irezistibila. Probabil nu degeaba se inghesuie lumea la biserici de Boboteaza, din pacate nu cred ca toata lumea stie ce ia acasa, isi imagineaza poate ca e o apa cu proprietati magice, cine stie... Important e sa crezi cu adevarat ca atunci cand iei aghiasma mica sau mare Il primesti in sufletul si in trupul tau pe Duhul sfant si/sau pe Mantuitorul, de asta presupun ca se da aghiasma mare si in loc de impartasanie la pacatosi - ca apa in care S-a botezat Dumnezeu sa ii curateasca de pacate.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.01.2013, 01:42:38
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Deci, daca acolo, in acea apa, e prezent Insusi Mantuitorul,
Poate ca voi aparea prea scrupulos, dar cred ca e bine sa fim prudenti cu asemenea afirmatii. Cel mai bine e sa nu le facem, dar, daca le facem e bine sa precizam ca Insusi Mantuitorul este spiritual (=duhovniceste) prezent acolo. Fiindca substantial prezent este numai in Sfanta Euharistie.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.01.2013, 07:58:05
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Deci, daca acolo, in acea apa, e prezent Insusi Mantuitorul, cine sau ce spirit rau ar putea sa-L alunge pe El???
Cred că am putea spune că Mântuitorul S-a atins de ape, sfințindu-le. Însă nu putem spune că ar fi prezent cu ființa Lui în apa pe care o bem, ci doar cu harul, adică energiile Sale dumnezeiești, necreate, de care este plină Biserica, mai ales în Sfintele Taine.
Iarăși nu mi se pare potrivit să măsurăm harul, să spunem că ceva este mai sfințit decât altceva. Energiile sfințitoare nu sunt desprinse de persoana lui Dumnezeu.
Cum explica părintele Stăniloae printr-o analogie, este ca apropierea dintre doi oameni care se iubesc, și între care circulă niște energii nevăzute, nepalpabile, dar pe care le simțim și ne împărtășim de ele. Un om care te iubește îți dă o anumită putere sufletească. De asemenea, extrapolând, îți face plăcere să mănânci sau să bei ceva făcut de mâna lui, pentru că simți că ceva din sufletul lui s-a transferat cumva acolo, dacă a lucrat cu dragoste.
Cu atât mai mult ne întâresc, ne dau putere lucrurile de care S-a atins Domnul, în Duhul Sfânt. Căci în Duhul Sfânt este chemat de fiecare dată Mântuitorul de către preoți, și suntem încredințați de El că de fiecare dată răspunde chemării.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.01.2013, 16:08:32
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielaVoica Vezi mesajul
Buna seara! se pune ca aghiasma, fiind o apa sfintita, niciodata nu se strica. Incepand de acum doi ani, am observat insa ca dupa cateva luni, aghiasma incepe sa miroasa foarte urat in sticla de plastic. Prima data cand am remarcat acest lucru, mi-am pus intrebarea: oare pana acum apa sfintita chiar nu s-a stricat sau nu mi-am dat eu seama. ce parere aveti?
Anul acesta am vazut un batranel asteptand la rand sa ia aghiasma mare intr-o sticla de ulei. Cred ca trebuie sa fim atenti in ce sticla luam apa sfintita, sa cautam sa fie o sticla cat mai noua si curata, de preferinta din sticla si nu din plastic. Pentru ca mi-a ramas aghiasma de acum doi ani, am inceput cu cea din anul 2011 si apoi din anul 2012, fiind singura perioada in an in care se consuma aghiasma mare. Aghiasma era intr-o stare perfecta, avea gust bun de apa proaspata. Am tinut mai demult si apa normala intr-o sticla mai mult timp si nu pot sa spun acelasi lucru.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Experiment cu aghiasma mercinbogdan Intamplari adevarate 127 10.08.2012 00:00:00
Aghiasma larisa maria Generalitati 16 08.01.2011 10:13:41
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 16:37:16
AGHIASMA (Sfintirea apei) pui Preotul 23 22.01.2009 18:50:35