Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.04.2007, 18:38:07
Colors Colors is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2007
Mesaje: 160
Implicit

"In ce chip doreste cerbul izvoarele apelor, asa Te doreste sufletul meu, Dumnezeule."

Fiindca cerbii in pustie inghit multe jiganii taratoare, iar cand ii arde otrava, doresc sa vina la ape, si dupa ce beau se racoresc de otrava jiganiilor. Asa si calugarii, in pustie sezand se ard de otrava dracilor celor vicleni si doresc sambata si duminica sa vina la izvoarele apelor, adica la Trupul si Sangele Domnului nostru Iisus Hristos, ca sa se curateasca de amaraciunea celui viclean.

De isi va aduce omul aminte de cuvantui cel scris ca din cuvintele tale te vei indrepta si din cuvintele tale te vei osandi, va alege mai mult tacerea.

Inceputul rautatilor este raspandirea.

Invata-ti gura sa vorbeasca cele ale inimii.

A intrebat un frate pe avva Pimen, zicand : de voi vedea greseala fratelui meu, bine este sa o acopar ? I-a zis lui batranul : in orice ceas vom acoperi greseala fratelui nostru si Dumnezeu o acopere pe a noastra; si in orice ceas o aratam pe a fratelui si Dumnezeu o arata pe a noastra.

Zis-a iarasi avva Pimen : a intrebat pe avva Paisie cineva odata, zicand : ce voi face sufletului meu, ca e nesimtitor si nu se teme de Dumnezeu ? Si i-a zis lui : du-te, lipeste-te de omul care se teme de Dumnezeu si apropiindu-te, te vei invata si tu a te teme de Dumnezeu.

Zis-a iarasi : voia, odihna si obisnuinta acestora surpa pe om.

Spunea avva Iosif despre avva Pimen, zicand : acesta este cuvantul cel scris in Evanghelie : cel ce are haina sa o vanda si sa-si cumpere cutit. Adica : cel ce are odihna sa o lase si sa tina calea cea stramta.

Zis-a iarasi : mai mare decat aceasta dragoste nu este cu putinta sa afle cineva, decat sa-si puna sufletul pentru aproapele sau. De va auzi cineva un cuvant rau, adica de mahnire, putand si el sa zica asemenea si se va lupta sa nu-l zica, sau de i se va face strambatate si va suferi si nu va rasplati, unul ca acesta isi pune sufletul sau pentru aproapele sau.

Zis-a iarasi : a invata pe aproapele, este al unuia ce este sanatos si nepatimas, fiindca ce trebuinta este sa zideasca cineva casa altuia si sa o risipeasca pe a sa ?

Zis-a iarasi : toate cele peste masura sunt ale dracilor.

Zicea de multe ori avva Pimen : nu avem trebuinta de nimic decat de minte treaza.

Iata, am dat cateva povete din Pateric ale parintelui nostru avva Pimen.
Poate se foloseste duducu38 si sa ma ierte ca socotesc ca din nestiinta a intrebat. Dar cu rabdare si citind, si cerand ajutor lui Dumnezeu afla raspuns mai folositor. Iar mersul pentru sfat sa-l faca neindoindu-se si la preotul locului, ca Duhul Sfant acelasi este la toti slujitorii lui Dumnezeu.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.04.2007, 18:49:08
Colors Colors is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2007
Mesaje: 160
Implicit

Nu era duducu38, ci cornelpr. Pricepe el ...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.04.2007, 18:53:17
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristalin
Citat:
În prealabil postat de quasar
:)Faza asta chiar e tare!!!:):):):):):):):)
Tare cum?
Eu as zice tare dureroasa :( :( :(
Dureroasa?N-are cum sa fie pt ca nu-i reala.Pustnicul e pusnic.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.04.2007, 21:56:09
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Colors
Am eu cartea de vizita si mobilul unuia
:D:D:D Ai si adresa e-mail si de messenger? :D:D:D

Bravo, Liviu!!!

Elena
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.04.2007, 22:28:08
Colors Colors is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2007
Mesaje: 160
Implicit

Mesenger nu mai folosesc, ca sunt lenes sa tot scriu. Am descoperit ca microfonul rezolva mare parte din sarcina. Doua difuzoare si voila, se cheama comunicatie moderna.
Dar in linux yahoo a renuntat la dezvoltarea versiunii de messenger, asa ca am schimbat programul. Si-l voi mai schimba odata la anul ... daca mai apuc vremuri cu pace.

Liviu
Reply With Quote
  #26  
Vechi 19.04.2007, 12:15:11
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Liviu, deci cam asa traieste un pustnic...cu microfoane, linux, internet si mai face si pe proful de informatica. :)

Ca sa nu-l perturbam pe Cornel, cred ca e foarte clar ce ai zis mai sus: "mersul pentru sfat sa-l faca neindoindu-se si la preotul locului, ca Duhul Sfant acelasi este la toti slujitorii lui Dumnezeu". Imi amintesc de ce zicea Pr. Arsenie Papacioc, ca mare e credinta celor care se duc la preotii care sufera de anumite patimi, fiindca pentru rugaciunea fiului duhovnicesc, Hristos ii va vorbi prin duhovnicul acela, indiferent de pacatele lui. Eu sincer n-am credinta aceea sa ma duc la oricine, dar totusi nici sa deranjez un pustnic nu m-as duce. Daca as da de un pustnic si as sti ca nu-l deranjez, l-as urmari sa vad cum traieste, adica mi-ar fi suficient sa-l privesc si prin tacerea si rugaciunea lui poate ca s-ar prinde si de mine ceva-ceva.

O zi cu lumina si bucurie!

Elena
Reply With Quote
  #27  
Vechi 19.04.2007, 14:05:26
Cristalin Cristalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2007
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de quasar
Tare cum?
Eu as zice tare dureroasa :( :( :(
Dureroasa?N-are cum sa fie pt ca nu-i reala.Pustnicul e pusnic.[/quote]

Multumesc, chiar m-au linistit cuvintele tale pline de adevar.
Amin!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 24.04.2007, 12:55:38
cornelpr cornelpr is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2006
Mesaje: 29
Implicit

Toate trec...
Doamne ajuta.

Last edited by cornelpr; 06.07.2014 at 15:19:33.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 24.04.2007, 13:04:31
cornelpr cornelpr is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2006
Mesaje: 29
Implicit

Toate trec...
Doamne ajuta.

Last edited by cornelpr; 06.07.2014 at 15:18:17.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 24.04.2007, 14:38:32
Colors Colors is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2007
Mesaje: 160
Implicit

Uite frate, nu te sminti, lasa de la tine ca am fost rautaciosi, sigur ca ai voie sa vezi un pustnic, doar ca probabil foarte putini au mai ramas. Poate nu e rea ideea, dar cred ca daca tot ai avut ideea aceasta indrazneata, tot asa tu singur trebuie sa purcezi pe cale si sa-l afli. Deci, ia-ti merinde la drum, apa, fa-ti sfanta cruce si roaga pe Dumnezeu sa te ajute sa afli un pustnic. Daca esti curat in dorinta ta si curajos, si de-ti va folosi sa afli unul, va face Dumnezeu sa-l gasesti. Cearca schiturile din Moldova, se aude ca ar mai fi cativa prin Padurile Neamtului, cere indrumare si poate vei reusi ce ti-ai propus.

Succes

Liviu
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce vizitarea unui pustnic este o aberatie? andreicozia Calugarul 52 24.10.2011 15:43:27
Unde pot gasi cantarile cununiei (audio sau .mp3)? sophia Muzica Bisericeasca 4 26.06.2010 00:41:44
filmul tzarul-unde il pot gasi? lore86 Generalitati 13 18.04.2010 22:21:37
stie cineva unde il pot gasi pe parintele savatie bastovoi? bogdan_222 Calugarul 3 30.07.2009 18:27:15
Vedenia unui pustnic anonim C.tin Intamplari adevarate 2 31.05.2009 04:04:41