Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.01.2011, 13:06:26
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit Cortul lui dumnezeu

Parintele Arsenie Boca in pictura de la Draganescu incadreaza invierea in cruce(fara crune nu exista inviere) iar trupul lui Hristos este transfigurat, transparent, diafant, un trup format din duh sfant, LUMINA dupa cum noi ortodocsi marturisim in ziua de inviere(Paste).
Acest trup inviat nu este ca un trup omenesc normal!!!!! Deci nu este un "cort"

Bun in aceste circumstante Apostolul Pavel in Epistola a doua catre Corinteni in cap 5 spune urmatorul lucru: "1. Căci știm că, dacă acest cort, locuința noastră pământească, se va strica, avem zidire de la Dumnezeu, casă nefăcută de mână, veșnică, în ceruri.
2. Căci de aceea și suspinăm, în acest trup, dorind să ne îmbrăcăm cu locuința noastră cea din cer, "
Face referire la corpul sau ca este cort. El marturiseste ca trupul sau este cort.

In apocalipsa la cap 21 vers3:"Și am auzit, din tron, un glas puternic care zicea: Iată, cortul lui Dumnezeu este cu oamenii și El va sălășlui cu ei și ei vor fi poporul Lui și însuși Dumnezeu va fi cu ei"

Cortul lui Dumnezeu. Pai daca in inviere trupul este transfigurat devenind luimina, atunci cort inseamna ca are si trup omenesc "Cuvantul".

Iisus a spus distrugeti acest templu(sau cort) si a treia zi il ridic.

Iar apostolu Petru spune in a doua epistola soborniceasca cap3 vers8:"Și aceasta una să nu vă rămână ascunsă, iubiților, că o singură zi, înaintea Domnului, este ca o mie de ani și o mie de ani ca o zi."

Au trecut 2000 de ani adica 2 zile si suntem in a 3-a.

Cate putem afla daca priveghem in trezvie!!!!!!!!!!!!!!!!
Ca sa nu ne surprinda ziua aceea!!!!!!!!!

Last edited by bob2909; 04.01.2011 at 13:13:37.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.01.2011, 13:26:18
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Cred si eu ca sfarsitul este foarte aproape dar nu cred ca are legatura cu ce zici tu.. Ce a zis Hristos s-a implinit cu moartea si invierea sa.. A murit si a treia zi a inviat.. A inviat cu tot cu trup.. ca dovada a si mancat si baut, si-a aratat semnele, s.a.m.d.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.01.2011, 13:47:11
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Cred si eu ca sfarsitul este foarte aproape dar nu cred ca are legatura cu ce zici tu.. Ce a zis Hristos s-a implinit cu moartea si invierea sa.. A murit si a treia zi a inviat.. A inviat cu tot cu trup.. ca dovada a si mancat si baut, si-a aratat semnele, s.a.m.d.
Deci auzind ca Proorocul vesteste in chip determinat: ''Inca trei zile si Ninive va fi distrusa'', socotesc ca hotararea aceasta impotriva Ninivei ramane neschimbata, mai bine zis sunt sigur ca are sa se faca cercetarea asupra Ninivei. Lucrul se intelege asa: ca dupa cele trei zile, pe care le-a petrecut Proorocul in pantecele chitului, desemnand de mai inainte in sine ingroparea de trei zile si Invierea Domnului, Scriptura asteapta sa vina alte trei zile, in care sa se arate lumina adevarului si adevarata implinire a tainelor prevestite, ca apoi sa se produca distrugerea cetatii, dat fiind ca aceste zile din urma nu vor mai preinchipui numai adevarul ingroparii si al Invierii Mantuitorului, ci il vor arata limpede, implinindu-se in realitate, pe cand cele trei zile de mai inainte, pe care le-a petrecut Iona in chit, numai il preinchipuiau. Caci daca orice chip se refera la un adevar asteptat in viitor, iar chipul in acest caz a constatat in petrecerea de trei zile a lui Iona in pantecele chitului, este vadit ca chipul are sa se arate ca urmand dupa el, in mod real, taina unui adevar nou. Si de fapt, trei zile si trei nopti a petrecut Domnul in inima pamantului, cum insusi Domnul zice: ''Precum a fost Iona in pantecele chitului trei zile si trei nopti, asa va fi si Fiul omului in inima pamantului trei zile si trei nopti''. Deci spunand Scriptura: ''Inca trei zile'', arata in chip ascuns ca alte trei zile au trecut, caci altfel nu ar fi spus ''inca'', adica ''vor mai fi trei zile, si Ninive va fi distrusa''. Deci nu chipul avea sa distruga Ninive dupa hotararea dumnezeiasca, ci adevarul despre care a spus: ''inca trei zile''. E ca si cand Iona ar fi zis: ''Vor mai fi inca trei zile dupa chipul aratat prin mine, in care va avea loc o ingropare si o inviere mai tainica, si dupa aceea Ninive va fi distrusa''.
Dar ar putea intreba cineva nedumerit: Cum se mai tine Dumnezeu de cuvant, odata ce hotaraste distrugerea dar nu o executa? Raspundem acestuia ca Dumnezeu isi tine cuvantul, distrugand de fapt si mantuind cetatea. Primul lucru il face prin faptul ca aceea se leapada de ratacire, al doilea prin faptul ca primesc cunostinta adevarata. Mai bine zis, omoara ratacirea din ei prin credinta inviorata din nou si le infaptuieŗte mantuirea prin moartea ratacirii. Caci Ninive se talmaceste prin ''innegrire inasprita'', adusa in fire de neascultare si a innoit ''frumusetea atotlina'' a firii prin ascultarea credintei, aratand iarasi in fire prin inviere frumusetea atotlina a nestricaciunii, neinasprita de nimic pamantesc. Dar aceasta se poate spune si despre firea cea obsteasca si despre sufletul fiecaruia, care a lepadat prin credinta si buna cunostinta chipul lui Adam celui vechi si pamantesc si a imbracat chipul celui ceresc.

Talcuire Maxim Marturisitorul - Filocalie
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.01.2011, 14:30:10
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

Epistola către Evrei a Sfântului Apostol Pavel cap2:

"7. L-ai micșorat pe el cu puțin față de îngeri; și cu mărire și cu cinste l-ai încununat și l-ai pus peste lucrurile mâinilor Tale.

8. Toate le-ai supus sub picioarele lui". Dar prin faptul că a supus lui toate (înțelegem) că nimic nu i-a lăsat nesupus. Acum însă, încă nu vedem cum toate i-au fost supuse.

9. Ci pe Cel micșorat cu puțin față de îngeri, pe Iisus, Îl vedem încununat cu slavă și cu cinste, din pricina morții pe care a suferit-o, astfel că, prin harul lui Dumnezeu, El a gustat moartea pentru fiecare om."

Asta marturiseste Arsenie Boca cand picteaza Invierea, adica pe Cel micsorat cu putin fata de ingeri, in inviere devine "Cuvantul" adica Dumnezeu, avand slava si cinste. Adica devine Duhul Adevarului care va sa vina dupa cum Iisus in evanghelia dupa Ioan ne spune:

"16. Și Eu voi ruga pe Tatăl și alt Mângâietor vă va da vouă ca să fie cu voi în veac,

17. Duhul Adevărului, pe Care lumea nu poate să-L primească, pentru că nu-L vede, nici nu-L cunoaște; voi Îl cunoașteți, că rămâne la voi și în voi va fi! "

"26. Iar când va veni Mângâietorul, pe Care Eu Îl voi trimite vouă de la Tatăl, Duhul Adevărului, Care de la Tatăl purcede, Acela va mărturisi despre Mine.

27. Și voi mărturisiți, pentru că de la început sunteți cu Mine. "

"7. Dar Eu vă spun adevărul: Vă este de folos ca să mă duc Eu. Căci dacă nu Mă voi duce, Mângâietorul nu va veni la voi, iar dacă Mă voi duce, Îl voi trimite la voi.

8. Și El, venind, va vădi lumea de păcat și de dreptate și de judecată.

9. De păcat, pentru că ei nu cred în Mine;

10. De dreptate, pentru că Mă duc la Tatăl Meu și nu Mă veți mai vedea;

11. Și de judecată, pentru că stăpânitorul acestei lumi a fost judecat.

12. Încă multe am a vă spune, dar acum nu puteți să le purtați.

13. Iar când va veni Acela, Duhul Adevărului, vă va călăuzi la tot adevărul; căci nu va vorbi de la Sine, ci toate câte va auzi va vorbi și cele viitoare vă va vesti.

14. Acela Mă va slăvi, pentru că din al Meu va lua și vă va vesti.

15. Toate câte are Tatăl ale Mele sunt; de aceea am zis că din al Meu ia și vă vestește vouă. "
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cortul Sfant al Marturiei si Cortul Adunarii mihele_m Intrebari utilizatori 0 28.05.2010 15:05:22