Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.12.2022, 05:00:51
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
@serafim

Boss ai luat-o razna rău de tot. Eu prin spiritualitate înțeleg ceva lăuntric, și nu doar atat, cât înțelepciune. Să contemplezi în primul rand realitatea, cosmosul prin rațiune cu ajutorul intelectului, și dacă asta nu e total în infinit atunci doar Dumnezeu poate completa prin spiritul Său. Când privesc aceasta lume, singurul lucru care îmi vine în minte dacă ar exista un Zeu, acela este inteligenta. Dumnezeu este înțelepciune, inteligenta înainte de toate, și dacă as dori sa acced la o asemenea ființă realizez ca doar prin intelect pot sa o fac. Ce aberezi dumneata este fantezie copilărescă ce vrea să para spirituală. Jalnic!
@Nietzsche

Dumnezeu este iubire inainte de toate, adica inteligenta dedicata exclusiv evolutiei.
De cele mai multe ori (mai bine zis, aproape totdeauna) inteligenta este egoista daca nu are un scop caritabil.



P.S.Intelept nu e sinonim cu inteligent, e mult mai mult; e inteligenta afierosita (daruita, inchinata, dedicata) transcendentei.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 11.12.2022 at 21:05:49.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.12.2022, 05:05:41
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
2. Și a deschis fântâna adâncului și fum s-a ridicat din fântână, ca fumul unui cuptor mare, și soarele și văzduhul s-au întunecat de fumul fântânii.
Asta nu poate fi altceva decat un vulcan(sau mai multe).
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.12.2022, 03:31:37
rentacarotopeni85 rentacarotopeni85 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.11.2020
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
@serafim

Boss ai luat-o razna rău de tot. Eu prin spiritualitate înțeleg ceva lăuntric, și nu doar atat, cât înțelepciune. Să contemplezi în primul rand realitatea, cosmosul prin rațiune cu ajutorul intelectului, și dacă asta nu e total în infinit atunci doar Dumnezeu poate completa prin spiritul Său. Când privesc aceasta lume, singurul lucru care îmi vine în minte dacă ar exista un Zeu, acela este inteligenta. Dumnezeu este înțelepciune, inteligenta înainte de toate, și dacă as dori sa acced la o asemenea ființă realizez ca doar prin intelect pot sa o fac. Ce aberezi dumneata este fantezie copilărescă ce vrea să para spirituală. Jalnic!


Cu siguranta este vorba doar de o fantezie copilareasca, de nave extratereste si de anticrist, si eu inteleg alceva prin religie si prin crestinism in mod special, dar din pacate lucrurile clare si adevarate nu sunt explicate asa cum trebuie, de aceea ne mai trezim cu o apocalipsa extraterestra din asta. Iisus ne-a invatat sa fim buni , iubitori dar nu sa credem in astfel de ineptii , copilarisme.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.12.2022, 14:26:05
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.264
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Iorest
2. Și a deschis fântâna adâncului și fum s-a ridicat din fântână, ca fumul unui cuptor mare, și soarele și văzduhul s-au întunecat de fumul fântânii.
Asta nu poate fi altceva decat un vulcan(sau mai multe).
Asta nu poate fi altceva decat un vulcan(sau mai multe).
Asta nu poate fi decat lumea (larga si pacatoasa, justitiara si armaghedonica, corupta si ipocrita) condusa de satan-iubirea de sine, pismasa si mandra cu steaua lor blestemata pofta lacoma de necredinta si deznadejde ca o sulimenizare sexy asa ca o scorpie neagra cu rosu in calduri aparata de viespile eretice galben cu negru si de sextraterestrii, ingerii cazuti ce se dau eroi, mustele care se baga in relatia credinciosilor cu Dumnezeu ca sa se plaplaplaude si sa se belogieze unii pe altii!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 06.12.2022 at 14:28:49.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.12.2022, 07:21:59
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
... urmează "marea lupta",și automat intervenția "la vedere" a anumitor " forțe" in acest proces de distrugere/restaurare a umanității...

Practic Satan și toată șleahta lui care în prezent controlează umanitatea,va trebui să facă față întâlnirii cu Mesia...

Va urma
Ce lupta si ce distrugere/restaurare s-ar putea petrece? Eu am inteles ca Iiisus ne invata lupta cu noi insine, cu patimile noastre.

Eu nu cred ca satan si Messia se vor intalni; ce rost ar avea?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.12.2022, 09:06:05
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Ce lupta si ce distrugere/restaurare s-ar putea petrece? Eu am inteles ca Iiisus ne invata lupta cu noi insine, cu patimile noastre.

Eu nu cred ca satan si Messia se vor intalni; ce rost ar avea?
"Și am văzut fiara și pe împărații pământului, și oștirile lor adunate, ca să facă război ce Cel ce șade pe cal și cu oștirea Lui.Și fiara a fost răpusă și, cu ea, proorocul cel mincinos, cel ce făcea înaintea ei semnele cu care amăgea pe cei ce au purtat semnul fiarei și pe cei ce s-au închinat chipului ei. Amândoi au fost aruncați de vii în iezerul de foc unde arde pucioasă.Iar ceilalți au fost uciși cu sabia care iese din gura Celui ce șade pe cal, și toate păsările s-au săturat din trupurile lor."(Apocalipsa,19,19-21)

"Și am văzut cer nou și pământ nou. Căci cerul cel dintâi și pământul cel dintâi au trecut; și marea nu mai este."(Apocalipsa,21,1)
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.12.2022, 07:16:05
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
"Și am văzut fiara și pe împărații pământului, și oștirile lor adunate, ca să facă război ce Cel ce șade pe cal și cu oștirea Lui.Și fiara a fost răpusă și, cu ea, proorocul cel mincinos, cel ce făcea înaintea ei semnele cu care amăgea pe cei ce au purtat semnul fiarei și pe cei ce s-au închinat chipului ei. Amândoi au fost aruncați de vii în iezerul de foc unde arde pucioasă.Iar ceilalți au fost uciși cu sabia care iese din gura Celui ce șade pe cal, și toate păsările s-au săturat din trupurile lor."(Apocalipsa,19,19-21)

"Și am văzut cer nou și pământ nou. Căci cerul cel dintâi și pământul cel dintâi au trecut; și marea nu mai este."(Apocalipsa,21,1)
Lupta dintre satan si Messia se duce in inimile noastre fiindca miza sunt sufletele noastre, imposibil direct intre ei(dpmdv) fiindca Iisus nu are trup si satan nu exista ca entitate independenta. Cat timp Iisus a fost in trup a fost ispitit de trei ori si nici atunci satan n-a fost de fata, ci in cugetul lui Iisus pentru ca Iisus avea sufletul legat de trup(materie).
Am mai vazut zilele trecute postat un link cu taierea de catre Sf.Nicolae a unui chiparos locuit de un demon, ca urmare a faptului ca demonul nu e independent, nu are un trup al lui.

Parerea mea este ca trupul fiind materie are o inertie statica in sine si de aceea tot spiritul(sufletul) care este legat de materie este tintuit pe loc de aceasta inertie, desi orice materie(orice creatura) are codificat in ea si un cifru al evolutiei pe care nu o poate opri, dar impotriva careia inertia se manifesta; aceasta evolutie se petrece oricum desi insesizabil la scara mica, dar se constata la scara generala. Nu se poate constata cu ceasul schimbarile evolutive ale materiei si de aceea "creationistii" spun ca lipsesc verigile lantului evolutiv care astfel demonstreaza ca ei au dreptate sustinand creatia "hokus-pokus" de 144 de ore(6 zile X 24 de ore=144) ca asa e scris.

De pilda, spatiul si timpul, desi sunt notiuni abstracte, ele fac parte din creatie si de aceea sunt socotite ca facand parte din materie ca dimensiune spatio-temporala; printr-o gaura neagra spatiul se poate comprima neincetat pana apare in timp o consistenta oarecare (gazoasa, apoi lichida, apoi minerala, apoi vegetala, animala, spirituala/duhovniceasca) care umple din loc in loc acel spatiu si-l defineste ca un "bun" creat. Astfel se poate spune ca din nimic a facut Dumnezeu materia.

Am facut aceasta introducere ca un argument al ispitei lui Iisus, sau ca lege a Imparatiei lui Dumnezeu, dar si ca un punct de plecare foarte important spre alte argumentari ulterioare.

Revenind la versetele de mai sus, intr-adevar sunt mai actuale ca oricand, insa as vrea sa intreb ce legatura are invazia extraterestra cu ele(versetele) si cu distrugerea/restaurarea in vremurile actuale?
Sa am rabdare ca va urma?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.12.2022, 09:26:43
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Lupta dintre satan si Messia se duce in inimile noastre fiindca miza sunt sufletele noastre, imposibil direct intre ei(dpmdv) fiindca Iisus nu are trup si satan nu exista ca entitate independenta. Cat timp Iisus a fost in trup a fost ispitit de trei ori si nici atunci satan n-a fost de fata, ci in cugetul lui Iisus pentru ca Iisus avea sufletul legat de trup(materie).
Iisus are trup, S-a arătat ucenicilor după Înviere:


Sfânta Evanghelie după Luca
Capitolul 24

33. Și, în ceasul acela sculându-se, s-au întors la Ierusalim și au găsit adunați pe cei unsprezece și pe cei ce erau împreună cu ei,
34. Care ziceau că a înviat cu adevărat Domnul și S-a arătat lui Simon.
35. Și ei au istorisit cele petrecute pe cale și cum a fost cunoscut de ei la frângerea pâinii.
36. Și pe când vorbeau ei acestea, El a stat în mijlocul lor și le-a zis: Pace vouă.
37. Iar ei, înspăimântându-se și înfricoșându-se, credeau că văd duh.
38. Și Iisus le-a zis: De ce sunteți tulburați și pentru ce se ridică astfel de gânduri în inima voastră?
39. Vedeți mâinile Mele și picioarele Mele, că Eu Însumi sunt; pipăiți-Mă și vedeți, că duhul nu are carne și oase, precum Mă vedeți pe Mine că am.
40. Și zicând acestea, le-a arătat mâinile și picioarele Sale.

41. Iar ei încă necrezând de bucurie și minunându-se, El le-a zis: Aveți aici ceva de mâncare?
42. Iar ei i-au dat o bucată de pește fript și dintr-un fagure de miere.
43. Și luând, a mâncat înaintea lor.



Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Am mai vazut zilele trecute postat un link cu taierea de catre Sf.Nicolae a unui chiparos locuit de un demon, ca urmare a faptului ca demonul nu e independent, nu are un trup al lui.
Acolo cel rău se ascundea într-un chiparos greu de tăiat de către oameni ca într-un fel de fortăreață, el putea lovi din chiparos dar oamenilor le era greu să taie și frică să se apropie, dar poate poseda și trup.
Am dat acea minune pt că se spunea într-un link în care era citat Vasile Bănescu și un preot din Irlanda, că e o blasfemie să spui despre Sfântul Nicolae care e denumit chip al blândeților, că ar fi lovit ceva.

Iată că a lovit de 7-ori un copac, părintele Ciprian din Covasna spunea într-o predică că la Vecernia dinaintea zilei de Sfântul Nicolae, e numit cu „secure” a Domnului, probabil și ca referire la minunea cu chiparosul, nu doar că oprea „lupii” care erau răpitori prin eresuri.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 11.12.2022 at 12:05:23.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.12.2022, 20:58:20
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Iisus are trup, S-a arătat ucenicilor după Înviere:
Da, Iisus avea trup, trebuia sa spun ca Fiul lui Dumnezeu, Cel din Sfanta Treime, nu are trup.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.12.2022, 21:26:40
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Da, Iisus avea trup, trebuia sa spun ca Fiul lui Dumnezeu, Cel din Sfanta Treime, nu are trup.
Iisus Hristos era prevestit în Vechiul Testament, iată se știa de la Isaia cu 700 de ani înainte despre întrupare și că va fi chinuit și socotit între tâlhari - deci Hristos persoană din Dumnezeu Treime :
Isaia 53

2. Crescut-a înaintea Lui ca o odraslă, și ca o rădăcină în pământ uscat; nu avea nici chip, nici frumusețe, ca să ne uităm la El, și nici o înfățișare, ca să ne fie drag.
3. Disprețuit era și cel din urmă dintre oameni; om al durerilor și cunoscător al suferinței, unul înaintea căruia să-ți acoperi fața; disprețuit și nebăgat în seamă.
4. Dar El a luat asupră-Și durerile noastre și cu suferințele noastre S-a împovărat. Și noi Îl socoteam pedepsit, bătut și chinuit de Dumnezeu,
5. Dar El fusese străpuns pentru păcatele noastre și zdrobit pentru fărădelegile noastre. El a fost pedepsit pentru mântuirea noastră și prin rănile Lui noi toți ne-am vindecat.
6. Toți umblam rătăciți ca niște oi, fiecare pe calea noastră, și Domnul a făcut să cadă asupra Lui fărădelegile noastre ale tuturor.

7. Chinuit a fost, dar S-a supus și nu și-a deschis gura Sa; ca un miel spre junghiere s-a adus și ca o oaie fără de glas înaintea celor ce o tund, așa nu Și-a deschis gura Sa.
8. Întru smerenia Lui judecata Lui s-a ridicat și neamul Lui cine îl va spune? Că s-a luat de pe pământ viața Lui! Pentru fărădelegile poporului Meu a fost adus spre moarte.
9. Mormântul Lui a fost pus lângă cei fără de lege și cu cei făcători de rele, după moartea Lui, cu toate că nu săvârșise nici o nedreptate și nici înșelăciune nu fusese în gura Lui.
10. Dar a fost voia Domnului să-L zdrobească prin suferință. Și fiindcă Și-a dat viața ca jertfă pentru păcat, va vedea pe urmașii Săi, își va lungi viața și lucrul Domnului în mâna Lui va propăși.
11. Scăpat de chinurile sufletului Său, va vedea rodul ostenelilor Sale și de mulțumire Se va sătura. Prin suferințele Lui, Dreptul, Sluga Mea, va îndrepta pe mulți, și fărădelegile lor le va lua asupra Sa.

Se știa cu cel puțin 700 de ani, dacă era Duh ar fi fost pus între tâlhari, ar fi fost străpuns, chinuit, pt fărădelegile omenirii ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 11.12.2022 at 21:28:50.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare