Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #13  
Vechi 05.03.2023, 12:49:35
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

Citat:
În prealabil postat de afc1993 Vezi mesajul
Încearcă sa te regăsești pe tine, sa știi ce tip de om vrei alături, abia apoi sa îți dorești sa te căsătorești . Eu am 13 ani de când am “crescut” cu soția , suntem pe al 5lea an de căsnicie și ne aflam pe pragul de a divorța pentru ca a hotărât sa aibă încă o relație in paralel (de vreo 2 ani) . Nu te arunca cu capul înainte la o căsătorie pana nu Cunoști pe deplin acel om. Nu merita suferința de după .
Fiecare are dreptul să încerce să se căsătorească, oamenii nu sunt identici, poate unii nimeresc bine, alții nu, nu trebuie cineva să se descurajeze văzând eșecurile altora.
Un om care e căsătorit și a divorțat posibil să aibă mai multă cunoaștere legat de relaționarea umană, poate nici n-are partea de vină cea mai mare pt divorț dacă a fost abandonat, trădat, înșelat, șamd.

Ce diferă de generațiile care aveau stabilitate în viața de familie e că rețelele de socializare au distrus familia prea multe opțiuni de comunicare și faptul că femeia nu mai stă pe lângă casă ci are loc de muncă unde e ispitită, plus emanciparea femeii, era clar că dând libertăți prea mari se va alege praful.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 05.03.2023 at 12:52:42.
Reply With Quote
 

Tags
blestem, casatorie, familie, scop