Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.02.2024, 00:05:31
TudorStefanbz TudorStefanbz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.08.2016
Mesaje: 11
Post De ce nu imi gases persoana potrivita

de ce nu pot gasi si eu o persoana credincioasa si potrivita mie? numai in esec,pana si o fata pe care am cunoscut-o la Biserica si aceea a dezamagit,venea doar de gura familiei,parea ceea ce nu e, as fi vrut sa traiesc dupa lege dar nu am reusit sa gasesc,si am dat gres,acum trec printr-o despartire...nu mai am nici o speranta,,,
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.02.2024, 00:38:27
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TudorStefanbz Vezi mesajul
de ce nu pot gasi si eu o persoana credincioasa si potrivita mie? numai in esec,pana si o fata pe care am cunoscut-o la Biserica si aceea a dezamagit,venea doar de gura familiei,parea ceea ce nu e, as fi vrut sa traiesc dupa lege dar nu am reusit sa gasesc,si am dat gres,acum trec printr-o despartire...nu mai am nici o speranta,,,
E tot mai greu fiindcă societatea românească a alunecat pe paradigma de gândire occidentală care încurajează personalismul, egoismul, exacerbarea eu-lui, individualismul, șamd.

Ca întărire tot ce pot să-ți spun e să te ții de maslu, spovedanie-împărtășanie, rugăciune, mulți și-au luat țepe cu oameni care păreau ce nu sunt în Biserică, dar așa înveți.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.02.2024, 00:51:04
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TudorStefanbz Vezi mesajul
nu mai am nici o speranta,,,
E hai, știi că deznădejdea nu e bună. Mai bine c-ai aflat acum decât mai târziu. Poate te pregătește și pentru viitor să fii mai atent. Tu încearcă să trăiești o viață după rânduială și se va îndura Dumnezeu să-ți dea ce ai nevoie.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.02.2024, 03:08:11
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.565
Implicit

Foarte bune sfaturile de mai sus.
Ai incercat sa te rogi la Dumnezeu sa-ti trimita o femeie cu care sa te potrivesti si cu care eventual sa te casatoresti.
Ia incearca, si ai rabdare! Comporta-te cu blandete...
Deasemenea sa nu fi surprins daca femeia care va aparea nu este exact ceea ce asteptai sau iti imaginai... blonda, slaba si cu ochi albastri.
Citi ani ai?
Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.02.2024, 18:11:42
TudorStefanbz TudorStefanbz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.08.2016
Mesaje: 11
Implicit

multumesc pentru sfat, sincer nu vroiam sa fie intr-un fel anume, vroiam sa fie buna la suflet,mai nou am vazut o postare cum ca sa caut o femeie la fel cum e mama ta,cum se comporta ea cu tine,pai fost nici la cumparaturi nu mergea cu mine,mancare facea si nici ea nu manca din ea,de sila,de copil numai zic noroc cu ai mei,i-am oferit totul pe tava si degeaba, nu am vicii,m-am tinut de munca, familist,,,dar degeeaba le plac vagabontii si viata haotica..am 31 de ani..
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.02.2024, 18:27:44
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TudorStefanbz Vezi mesajul
i-am oferit totul pe tava si degeaba
Nu e bine să le răsfeți, să le tratezi ca pe prințese că și-o iau în cap. Mai ales dacă zici că nu făcea nimic, de ce să o mai și răsfeți? E un curent de infantilizare în societate, și bărbații și femeile rămân un fel de copii eterni, răsfățați, și fără nicio înțelegere a realității.

Citat:
, nu am vicii,m-am tinut de munca, familist,,,dar degeeaba le plac vagabontii si viata haotica..am 31 de ani..
Ești tânăr în floarea vârstei, o scoți la capăt.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.02.2024, 19:14:10
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.565
Implicit

Problema este copilul pe care l-ai mentionat. Aveti mare grija de el. Incercati sa ramana la voi, cu ajutorul lui Dumnezeu!
Concentreaza-te pe copil. Nu-l scapa din mana!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.02.2024, 19:41:53
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TudorStefanbz Vezi mesajul
multumesc pentru sfat, sincer nu vroiam sa fie intr-un fel anume, vroiam sa fie buna la suflet,mai nou am vazut o postare cum ca sa caut o femeie la fel cum e mama ta,cum se comporta ea cu tine,pai fost nici la cumparaturi nu mergea cu mine,mancare facea si nici ea nu manca din ea,de sila,de copil numai zic noroc cu ai mei,i-am oferit totul pe tava si degeaba, nu am vicii,m-am tinut de munca, familist,,,dar degeeaba le plac vagabontii si viata haotica..am 31 de ani..
Câți ani ai de căsătorie ?
Ai corespondat cu femei din Biserică pe aplicația cetatea creștină https://www.cetatea-crestina.org/info/despre-noi.html
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.02.2024, 21:01:56
TudorStefanbz TudorStefanbz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.08.2016
Mesaje: 11
Implicit cozia

da vreau sa lupt pentru copil sa ramana la noi , sta cu ai mei e in siguranta,la ea daca s-ar duce ar fi mare problema , familia ei e rau famata, nu are ce educatie sa primeasca plus ca nu e in stare de ea, am multe dovezi care de-a lungul timpului le-am pastrat pentru ca oarecum am simtit ca nu va fi bine,eu mi-am dorit acest copil ea nu,,,speram ca legea sa faca dreptate..
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.02.2024, 21:22:22
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TudorStefanbz Vezi mesajul
da vreau sa lupt pentru copil sa ramana la noi , sta cu ai mei e in siguranta,la ea daca s-ar duce ar fi mare problema , familia ei e rau famata, nu are ce educatie sa primeasca plus ca nu e in stare de ea, am multe dovezi care de-a lungul timpului le-am pastrat pentru ca oarecum am simtit ca nu va fi bine,eu mi-am dorit acest copil ea nu,,,speram ca legea sa faca dreptate..
Doamne ajută! Vezi și ce spune duhovnicul, cum e mai bine să crești un copil fără mama sa prezentă, poate a mai văzut cazuri și poate să te îndrume să crească cât mai frumos copilul.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
Răspunde

Tags
despartire